AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) fəlsəfə fənni üzrə minimum imtahanları akademiya üzrə mərkəzləşdirilmiş qaydada test texnologiyaları əsasında keçirilir. İki gün davam edəcək imtahanlarda 129 nəfər iştirak edir.
İmtahanların qəbul edilməsi məqsədilə yaradılmış komissiyanın sədri AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev, üzvləri – fəlsəfə üzrə elmlər doktorları Əbülhəsən Abbasov, Fərman İsmayılov, Zaur Bağırov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəhbəri, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov imtahanın gedişatı ilə tanış oldular.
İmtahanların yüksək səviyyədə təşkil edildiyini bildirən komissiya üzvləri TİM-də quraşdırılmış video-müşahidə sisteminin imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsinə şərait yaratdığını söylədilər.
Qeyd edək ki, imtahanda iştirak edənlərin biliklərinin obyektiv qiymətləndirilməsi məqsədilə fəlsəfə fənnindən minimum və qəbul imtahanları 9 iyun 2015-ci il tarixli Sərəncama əsasən test texnologiyaları əsasında keçirilir.

В Образовательно-инновационном центре Института информационных технологий НАНА на основе тестового метода проводятся централизованные минимальные экзамены по философии. На экзаменах, которые будут продолжаться 2 дня, приняли участие 129 человек.
Председатель комиссии по приему данных экзаменов член-корреспондент НАНА Бахтияр Алиев, ее члены доктора философских наук Абульгасан Аббасов, Фарман Исмаилов, Заур Багиров, начальник Управления науки и образования Президиума НАНА, доктор технических наук Аминага Садыгов и заместитель директора по технологиям Института информационных технологий, доктор философии по технике Рашид Алекперов ознакомились с ходом экзаменов.
Члены комиссии, утверждающие, что экзамены организованы на высоком уровне, отметили, что установленная в ОИЦ система видеонаблюдения создает условия для обеспечения прозрачности экзаменационного процесса.
Отметим, что с целью объективной оценки знаний участников экзамена минимальные и вступительные экзамены по философии проводятся согласно Распоряжению от 9 июня 2015 года.