Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar AMEA-da elektron xidmətlər sahəsində görülmüş işlərlə tanış olub
Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru, dünya şöhrətli alim Əziz Sancar AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşları ilə görüşüb.
Görüşdən öncə dünya şöhrətli alim AMEA-TÜBİTAK Koordinasiya Mərkəzinə baxış keçirib, mərkəzin xatirə dəftərinə ürək sözlərini yazan ilk qonaq olub.
Sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada gedən yeniləşmə prosesi, elektron xidmətlər, süni intellekt və rəqəmsal texnologiya sahəsində görülən işləri, dünya təcrübəsinin öyrənilməsi istiqamətində atılan addımları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fariz İmranov rəhbərlik etdiyi şöbənin fəaliyyətinə dair məlumatları təqdim edib. AMEA-da nəşr olunan jurnalların elektron səhifələrinin hazırlanması, jurnalların beynəlxalq elmi bazalara daxil edilməsi, “Google Scholar” və digər akademik elmi platformalarda görülən işlər, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında yaradılmış “Vikipediya” qruplarının fəaliyyətindən danışıb. Həmçinin “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşı Anar Nəbiyevin hazırladığı “Humanoid SUFİ” (Sözlərin Universal Funksionallıqla İşlənilməsi) robotu haqqında məlumat verilib.

Nobel Prize laureate Aziz Sancar got aquatinted with the works conducted in the sphere of electronic services in ANAS
The Nobel Prize laureate, an honorary member of ANAS, Professor of Biochemistry and Biophysics at the US University of North Carolina, the world-renowned scientist Aziz Sancar met with the employees of the “Electronic Academy” Department of the Administration of the Presidium of ANAS.
Before the meeting, the outstanding scientist visited the ANAS-TÜBİTAK Coordination Center and wrote his heartfelt words in the Memory Book of the Center, as a first guest who did it.
Then, the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli informed the guest about the renewal processes of the Academy, works done in the spheres of electronic services, AI and digital technology, and steps taken to study the world’s experience in this direction.
Afterward, the department head of the “Electronic Academy” of the Administration of the Presidium of ANAS, PhD in math, docent Fariz Imranov presented information on the activity of the Department. He spoke about the preparation of electronic pages of the magazines published in ANAS, inclusion of the   magazines into the international scientific bases, works done in “Google Scholar” and other academic scientific platforms, and activity of the “Wikipedia” groups created in the scientific institutions and organizations of the Academy. Fariz Imranov also spoke about the “Humanoid SUFI” robot created by Anar Nabiyev, an employee of the “Electronic Academy” department.