Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar AMEA-da elektron xidmətlər sahəsində görülmüş işlərlə tanış olub
Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru, dünya şöhrətli alim Əziz Sancar AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşları ilə görüşüb.
Görüşdən öncə dünya şöhrətli alim AMEA-TÜBİTAK Koordinasiya Mərkəzinə baxış keçirib, mərkəzin xatirə dəftərinə ürək sözlərini yazan ilk qonaq olub.
Sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada gedən yeniləşmə prosesi, elektron xidmətlər, süni intellekt və rəqəmsal texnologiya sahəsində görülən işləri, dünya təcrübəsinin öyrənilməsi istiqamətində atılan addımları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fariz İmranov rəhbərlik etdiyi şöbənin fəaliyyətinə dair məlumatları təqdim edib. AMEA-da nəşr olunan jurnalların elektron səhifələrinin hazırlanması, jurnalların beynəlxalq elmi bazalara daxil edilməsi, “Google Scholar” və digər akademik elmi platformalarda görülən işlər, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında yaradılmış “Vikipediya” qruplarının fəaliyyətindən danışıb. Həmçinin “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşı Anar Nəbiyevin hazırladığı “Humanoid SUFİ” (Sözlərin Universal Funksionallıqla İşlənilməsi) robotu haqqında məlumat verilib.

Лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар ознакомился с работами, проделанными в НАНА в сфере электронных услуг
Лауреат Нобелевской премии, почетный член НАНА, профессор факультета биохимии и биофизики Университета Северной Каролины (США), всемирно известный ученый Азиз Санджар встретился с сотрудниками отдела «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА.
До начала встречи всемирно известный ученый ознакомился с Координационным центром НАНА-TÜBİTAK и сделал записи в Книгу пожеланий в качестве первого гостя.
В ходе встречи президент НАНА академик Иса Габиббейли говорил о происходящем в НАНА процессе обновления, мероприятиях, которые реализуются в области электронных услуг, искусственного интеллекта и цифровых технологий, а также освоения мирового опыта в данной сфере.
Далее заведующий отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА доктор философии по математике, доцент Фариз Имранов рассказал о деятельности руководимого им отдела. Завотделом говорил о подготовке электронных страниц издаваемых в НАНА журналов, включении журналов в международные научные базы, мероприятиях, реализуемых на академических платформах GoogleScholar, ResearchGate и т.д., а также о деятельности созданных в научных учреждениях и организациях Академии наук Вики-групп.  Помимо этого, Фариз Имранов рассказал гостю о роботе «Гуманоид SUFİ», созданном сотрудником отдела «Электронная Академия» Анаром Набиевым.