Nobel mükafatı laureatı, dünya şöhrətli alim Əziz Sancar Azərbaycanda səfərdədir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təşkil etdiyi səfərdə görkəmli alim bir sıra görüşlər keçirəcək, önəmli mövzuda mühazirə oxuyacaq.
Hörmətli qonaq səfərinin ilk günündə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını, Şəhidlər xiyabanını və Türk Şəhidliyi abidəsini ziyarət edib. Dünya şöhrətli alim AMEA-nın Ümumi yığıncağının xüsusi iclasında “Türk dünyası elm siyasəti: reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda məruzə ilə çıxış edəcək, ona AMEA-nın Fəxri üzvü diplomu və vəsiqəsi təqdim olunacaq. Nobel mükafatçısı AMEA-nın Naxçıvan Bölməsini, elmi müəssisə və təşkilatları, eləcə də respublikanın ali təhsil müəssisələrini ziyarət edəcək.
Xalq qəzetinin əməkdaşı Əziz Sancarla görüşərək ondan qısa müsahibə alıb.
– Əziz bəy, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Budəfəki gəlişinizdə Azərbaycanı necə gördünüz?
– Çox sağ olun. Azərbaycanda elm insanları ilə görüşdüm. Çox doğma olan gənc, istedadlı elm insanları gördüm və bu, məni çox məmnun etdi.
– AMEA-nın dəvətilə Azərbaycana gəlmisiniz...
– Bəli, bu, mənim üçün böyük fəxrdir. Türkiyə və ABŞ Elmlər Akademiyasına illər öncə seçilmişdim. Amma Azərbaycanın mənim könlümdə ayrı bir yeri var və buna görə də, AMEA-nın fəxri üzvü seçilməyim mənim üçün qürurvericidir. Məni türk qardaşları kimi tanıdıqlarına görə çox təşəkkür edirəm.
– Əziz bəy, azərbaycanlı gənclərə nə arzulayardınız?
– Azərbaycana, ümumiyyətlə, Türk dünyasına elm lazımdır. Elmdə irəliləyiş dövlətlərin inkişafı və güclü olması baxımından çox önəmlidir. Bu baxımdan Azərbaycan gənclərinə, dövlətin müvafiq orqanlarına tövsiyəm budur ki, elmi dəstəkləsinlər, zəruri sərmayələr yatırsınlar.
– AMEA-da oldunuz və akademiya sizi alqışladı.
– Akademiyanın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə təşəkkürümü bildirirəm. Mənə çox böyük diqqət və sayğı göstərdilər. Bir neçə gündən sonra AMEA-nın üzvləri ilə görüşəcəyəm və müzakirələr aparacağıq. Bir daha AMEA rəhbərliyinə məni Azərbaycana dəvət etdiyinə və göstərdikləri diqqətə görə minnətdarlığımı bildirirəm.

Nobel Prize laureate, world-famous scientist Aziz Sancar is on a visit to Azerbaijan. During his visit organized by the Azerbaijan National Academy of Sciences, the scientist will have a series of meetings and give a lecture on an important theme.
On the first day of his visit, an outstanding guest visited the tomb of National Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors, the Alley of Martyrs and the Turkish Martyrs Memorial. Nobel Prize laureate Aziz Sancar will report on the theme “Turkic world science policy: realities and challenges” at the special meeting of ANAS, and will be presented with an honorary member diploma and a certificate of ANAS. The scientist will also visit the Nakhchivan Division of ANAS, its scientific institutions and organizations as well as the higher educational institutions of the Republic.
The world-famous scientist Aziz Sancar was interviewed by the employee of the “Xalq qəzeti”
-Dear Mr. Aziz, welcome to Azerbaijan. What can you say about Azerbaijan during your present visit?
-Thank you very much. I met with several scientists and got acquainted with the young and very talented researchers in Azerbaijan this time and they enjoy and love their work and it made me very happy.
-You visited Azerbaijan at the invitation of ANAS…
-Yes, it is a great honor for me. I was elected to the Turkish and American Academies many years ago but Azerbaijan holds a special place in my heart, therefore I am proud of being elected as an Honorary Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences. I express my deep gratitude to the organizers for welcoming me as their Azerbaijani brother.
-Mr. Aziz, what can you wish the Azerbaijani youths?
-Azerbaijan and in general the whole Turkic world need science. Advancement in science is of great importance for the development and strength of the state. I think that the knowledge is above all. Therefore, I recommend Azerbaijani youths study hard and relevant authorities of the state support the science and make the required investments in this sphere.
-You have visited the Academy, what can you say about the Azerbaijan National Academy of Sciences?
-I express my deep gratitude to the President of ANAS, academician Isa Habibbeyli for his great attention and respect. In a few days, I will meet with the members of ANAS and have discussions there. I one more time want to thank the leadership of ANAS for the invitation to Azerbaijan, the warm welcome and the attention.