Nobel mükafatçısı Əziz Sancar Naxçıvan Dövlət Universitetində olub
Naxçıvan Dövlət Universitetində dünyaşöhrətli alim, kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancarla görüş keçirilib.
Görüşdə Naxçıvan Dövlət universitetinin rektoru Elbrus İsayev Türk qardaşlığını əziz tutan, Azərbaycanı öz ölkəsi qədər sevən Əziz Sancarı ali təhsil ocağında görməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
Rektor bugünkü görüşü ali təhsil ocağının tarixində əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib: “Əziz Sancar şəxsiyyəti elm sahəsində Nobel mükafatı alan ilk türk alimi kimi bizim üçün çox ǝzizdir”.
Elbrus İsayev qeyd edib ki, Əziz Sancar Qarabağ Zəfərini Türkiyə qurtuluş savaşından sonra türk xalqının ikinci böyük qələbəsi kimi dəyərləndirib. Xatırladıb ki, Prezident İlham Əliyevin 2021-ci il 10 sentyabr tarixli Sǝrǝncamı ilǝ Nobel mükafatçısı, görkəmli alim “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilǝ təltif edilib.
Rektor rəhbərlik etdiyi universitetin qardaş Türkiyə universitetləri ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb: “Türkiyənin 80-ə yaxın universitetləri ilə əlaqələrimiz mövcuddur. Universitetdə 2000-ə yaxın türkiyəli tələbə təhsil alır”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bu auditoriyada Nobel mükafatçısı Əziz Sancarla görüşməkdən duyduğu sevinc hissini ifadə edib. Akademik görüşü Azərbaycan-Türkiyə elmi, mədəni əlaqələrində möhtəşəm hadisə kimi dəyərləndirib.
Əziz Sancar hər kəsi salamlayaraq Azərbaycana olan sonsuz sevgisindən danışaraq, buranı öz vətəni kimi sevdiyini vurğulayıb.
“Türk dünyasının birliyini görmək istəyirəm. Bu, mənim ən böyük arzum olub”, - deyən Əziz Sancar Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı Qələbəni bütün Türk dünyasının zəfəri hesab edib.
Nobel mükafatçısı alim istǝnilǝn uğurun qazanılmasında yalnız zəhmət vǝ fədakarlığın durduğunu vurğulayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, texnologiya nə qədər müasir dövrümüzə nüfuz etsə də, amma insanların təməl elmləri öyrənməsi daha vacibdir. “Eyni zamanda, bütün elmlərin əsasında insanlıq durmalı, oxuduğun, tətbiq etdiyin elm sahəsi bütün insanlığa faydalı olmalıdır”, - deyə dəyərli alim öz tövsiyələrini auditoriyaya ünvanlayıb.
Nobel mükafatçısı Əziz Sancar tələbələrin suallarını cavablandırıb.
Görkəmli alim universitetin professor-müəllim heyəti adından mükafatlandırılıb.
Universitet Elmi Şurasının Nobel mükafatçısı Əziz Sancarın adına təsdiq etdiyi tələbə təqaüdü görkəmli alimin iştirakı ilə Tibb fakültəsinin III kurs tələbəsi Nəzrin Həsənovaya təqdim edilib.

The meeting of outstanding scientist, Nobel Prize laureate in chemistry Aziz Sancar was organized in Nakhchivan State University.
Rector of Nakhchivan State University Elbrus Isayev cordially welcomed Aziz Sancar, who highly respects the brotherhood of the Turkic World and loves Azerbaijan as much as his country. The rector underlined that the meeting with the first Nobel Prize scientist of the Turkic world was of great importance.
Elbrus Isayev said that Aziz Sancar assessed the victory in Karabakh as the second major victory of the Turkic World after Turkish War of Independence. He reminded that by the order of President Ilham Aliyev September 10, 2021 Nobel Prize laureate Aziz Sancar was awarded “Honorary Diploma of President of the Azerbaijan Republic”.
Elbrus Isayev spoke about the cooperation between the Nakhchivan State University and higher education institutions of Turkey: “We have relations with almost 80 universities of Turkey. Nearly 2000 students study in Nakhchivan State University”.
The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli made a speech at the event. He said that he was pleased to see Aziz Sancar in that auditorium and highlighted the meeting as a significant event in the history of scientific and cultural relations between Azerbaijan and Turkey.
Welcoming all attendees Aziz Sancar spoke about his endless love for Azerbaijan and said that he considered the victory of Azerbaijan in the Patriotic War as a victory of all Turkic World: “I want to see the unity of the Turkic World. This is my biggest dream”.
The Nobel Prize laureate underlined that every success was built on hard work: “No matter how the technology advances, the people must learn basic knowledge and skills. However, humanity should be at the foundation of all sciences. Your scientific pursuits should aim to benefit all people”.
Nobel Prize laureate Aziz Sancar responded the questions of the students.
The distinguished scientist was awarded on behalf of the professors and teaching staff of the university.
A third year medical student Nazrin Hasanova was awarded Aziz Sancar student scholarship established by the University Academic Council.
It should be mentioned that the consul general of Turkey to Nakhchivan Asip Kaya also participated in the meeting.