Nobel mükafatçısı Əziz Sancar Naxçıvan Dövlət Universitetində olub
Naxçıvan Dövlət Universitetində dünyaşöhrətli alim, kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancarla görüş keçirilib.
Görüşdə Naxçıvan Dövlət universitetinin rektoru Elbrus İsayev Türk qardaşlığını əziz tutan, Azərbaycanı öz ölkəsi qədər sevən Əziz Sancarı ali təhsil ocağında görməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
Rektor bugünkü görüşü ali təhsil ocağının tarixində əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib: “Əziz Sancar şəxsiyyəti elm sahəsində Nobel mükafatı alan ilk türk alimi kimi bizim üçün çox ǝzizdir”.
Elbrus İsayev qeyd edib ki, Əziz Sancar Qarabağ Zəfərini Türkiyə qurtuluş savaşından sonra türk xalqının ikinci böyük qələbəsi kimi dəyərləndirib. Xatırladıb ki, Prezident İlham Əliyevin 2021-ci il 10 sentyabr tarixli Sǝrǝncamı ilǝ Nobel mükafatçısı, görkəmli alim “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilǝ təltif edilib.
Rektor rəhbərlik etdiyi universitetin qardaş Türkiyə universitetləri ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb: “Türkiyənin 80-ə yaxın universitetləri ilə əlaqələrimiz mövcuddur. Universitetdə 2000-ə yaxın türkiyəli tələbə təhsil alır”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bu auditoriyada Nobel mükafatçısı Əziz Sancarla görüşməkdən duyduğu sevinc hissini ifadə edib. Akademik görüşü Azərbaycan-Türkiyə elmi, mədəni əlaqələrində möhtəşəm hadisə kimi dəyərləndirib.
Əziz Sancar hər kəsi salamlayaraq Azərbaycana olan sonsuz sevgisindən danışaraq, buranı öz vətəni kimi sevdiyini vurğulayıb.
“Türk dünyasının birliyini görmək istəyirəm. Bu, mənim ən böyük arzum olub”, - deyən Əziz Sancar Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı Qələbəni bütün Türk dünyasının zəfəri hesab edib.
Nobel mükafatçısı alim istǝnilǝn uğurun qazanılmasında yalnız zəhmət vǝ fədakarlığın durduğunu vurğulayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, texnologiya nə qədər müasir dövrümüzə nüfuz etsə də, amma insanların təməl elmləri öyrənməsi daha vacibdir. “Eyni zamanda, bütün elmlərin əsasında insanlıq durmalı, oxuduğun, tətbiq etdiyin elm sahəsi bütün insanlığa faydalı olmalıdır”, - deyə dəyərli alim öz tövsiyələrini auditoriyaya ünvanlayıb.
Nobel mükafatçısı Əziz Sancar tələbələrin suallarını cavablandırıb.
Görkəmli alim universitetin professor-müəllim heyəti adından mükafatlandırılıb.
Universitet Elmi Şurasının Nobel mükafatçısı Əziz Sancarın adına təsdiq etdiyi tələbə təqaüdü görkəmli alimin iştirakı ilə Tibb fakültəsinin III kurs tələbəsi Nəzrin Həsənovaya təqdim edilib.

В Нахчыванском государственном университете состоялась встреча с всемирно известным ученым, лауреатом Нобелевской премии по химии Азизом Санджаром.
Вначале ректор Нахчыванского государственного университета доктор философии по истории, доцент Эльбрус Исаев сердечно поприветствовал Азиза Санджара, который всегда высоко чтит братство тюркских народов и любит Азербайджан так же, как свою Родину.
Ректор подчеркнул, что сегодняшняя встреча с первым ученым тюркского мира, который получил Нобелевскую премию, является знаменательным событием в истории этого высшего учебного заведения.
Эльбрус Исаев сообщил, что Азиз Санджар высоко оценил историческую Победу в Карабахе, назвав ее второй крупной победой тюркского мира после национально-освободительной борьбы турецкого народа. Ректор напомнил, что по Распоряжению Президента Ильхама Алиева от 10 сентября 2021 года лауреат Нобелевской премии, выдающийся ученый Азиз Санджар был удостоен «Почетного диплома Президента Азербайджанской Республики».
Эльбрус Исаев рассказал о сотрудничестве руководимого им университета с высшими учебными заведениями братской Турции: «Мы установили связи почти с 80-тью университетами Турции. В нашем университете обучаются около 2000 студентов из братской страны».
Затем выступил президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли. Подчеркнув, что рад видеть лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара в этой аудитории, академик назвал мероприятие значимым событием в истории научных и культурных связей между Азербайджаном и Турцией.
Поприветствовав всех присутствующих, Азиз Санджар выразил бесконечную любовь к Азербайджану и отметил, что считает Победу Азербайджана в Отечественной войне победой всего тюркского мира: «Я хочу увидеть единство тюркского мира. Это моя самая большая мечта».
Лауреат Нобелевской премии подчеркнул, что в основе каждого успеха лежит кропотливый и самоотверженный труд, насколько бы ни были развиты технологии, люди должны освоить базовые науки: «В то же время, в основе всех наук должна стоять человечность. Научная отрасль, которой вы занимаетесь, должна приносить пользу всему человечеству».
Далее выдающийся ученый Азиз Санджар ответил на вопросы студентов.
При участии выдающегося ученого студентке третьего курса медицинского факультета Назрин Гасановой была вручена учрежденная Ученым советом университета студенческая стипендия имени Азиза Санджара.