İyunun 3-də dünya şöhrətli alim, Amerika Birləşmiş Ştatlarının Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru, Kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü Əziz Sancar AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun qonağı olub.
Müəssisənin direktoru akademik Teymur Kərimli Əlyazmalar İnstitutunun tarixi və əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verib.
Əziz Sancar institutun Ekspozisiya zalında Əlyazmaların elmi ekspozisiyası və təqdimi şöbəsinin hazırladığı “Ən qədim və ən nadir tibb əlyazmaları” adlı sərgi ilə tanış olub.
Sərgini mötəbər qonağa institutun Əlyazmaların elmi ekspozisiyası və təqdimi şöbəsinin müdiri tarix ü.f.d., dosent Nigar Babaxanova təqdim edib, alimə institutun fondunda mühafizə olunan tibb, farmakologiya, anatomiya elmlərinə dair ümumilikdə 60-a yaxın eksponat haqqında məlumat verib.
Bildirilib ki, sərgidə UNESCO-nun “Dünya yaddaşı” beynəlxalq reystrinə daxil edilmiş tibbə dair 3 əlyazma abidəsi – Rüstəm Cürcaninin “Zəxireyi – Nizamşahi”, Əbu Əli ibn Sinanın “Əl qanun fit tibb”, Əbülqasim Zəhravinin “Əl-məqələtus-səlasin” əsərləri, adı qeyd olunan müəlliflərin rəsmləri, onların əsərlərinə çəkilmiş illüstrasiyalar, Orta əsrlər tibb və farmakologiya tarixinə dair əsərlərin, o cümlədən Məhəmməd Yusif Şirvani, Nəsrəddin Tusi, Nüsrət Əfəndi, Məhəmməd Füzuli və digər İslam Şərqi intibahının görkəmli nümayəndələrinin tibb elminə dair əsərlərinin nadir nüsxələri, o cümlədən XVI əsrdə Qazax hakimi Kuçkunci xanın şəxsi həkimi olmuş Sultan Əli əl-Xorasani tərəfindən qələmə alınmış “Dəstur əl-ilac (Şəfa ənənələri)” adlı traktatının əlyazması, görkəmli maarifçi yazıçı, həkim və dövlət xadimi Nəriman Nərimanovun tibb elminin müxtəlif sahələrinə dair əsərləri: “Tibb və İslam”, “İnsan bədəni və onun yemi”, “Təbabətə aid risalə” adlı kitablarının ilk çap nüsxələri, Azərbaycan-türk ictimai fikrinin ən görkəmli nümayəndələrindən biri – həkim, rəssam, şair, tənqidçi, tərcüməçi Əli bəy Hüseynzadənin Balkan müharibəsində Qızıl Hilal cəmiyyətinin üzvü kimi həkimlik fəaliyyətini əks etdirən foto-sənəd və Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşlarının tibbə dair əlyazmalar əsasında apardığı tədqiqatlar, institutun fondunda mühafizə olunan tibb və farmakologiyaya aid əlyazmaların toplu kataloqu və mövzuya dair digər kitablar nümayiş olunur.
Daha sonra Əziz Sancar göstərilən diqqətə və nümayiş olunan sərgiyə görə elmi-tədqiqat müəssisəsinin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib və institutun xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.

The world-famous scientist, Professor of Biochemistry and Biophysics at the US University of North Carolina, Nobel Prize laureate in Chemistry, an honorary member of ANAS, Aziz Sancar, visited the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli on June 3.
The director of the Institute, academician Teymur Karimli informed the guest about the history and achievements of the Institute of Manuscripts.
Aziz Sancar viewed the exhibition “The Oldest and the Rarest Manuscripts on Medicine” prepared by the Department of Scientific Exposition and Presentation of Manuscripts in the Exposition Hall of the Institute.
The head of the Department of Scientific Exposition and Presentation of Manuscripts of the Institute, PhD in history, docent Nigar Babakhanova spoke in detail about the exhibition. She informed the distinguished guest about nearly 60 exhibits covering the medical, pharmacology and anatomy sciences, preserved in the Fund of the Institute of Manuscripts.
The outstanding professor Aziz Sancar was informed about the ancient medical manuscripts, included in UNESCO’s Memory of the World Register: “Zakhirai-nizamshahi” by Rustam Jurjani, “al-Qanun fi al-Tibb” (The Canon of Medicine) by Abu Ali Ibn Sina, “Al-Makala as-Salasun” (Thirteen Treatise) by Abū al-Qāsim al-Zahrāwī.
The world-famous scientist Aziz Sancar also viewed the illustrations of the works and photos of the authors mentioned above, rare copies of the works by Muhammad Yusif Shirvani, Nasir al-Din al-Tusi, Nusret Efendi, Muhammad Fuzuli, and other well-known representatives of the Islamic Eastern Renaissance regarding medical science, as well as the manuscript of treatise "Dastur al-‘ilaj" (The Rule Book for Therapy) by Sultan 'Ali Khorasani, who was a personal doctor of Kuchkunji Khan, first printed copies of works of prominent writer, doctor and state figure Narinam Narimanov, on different spheres of medicine such as “Medicine and Islam”, and other valuable exhibits.
Aziz Sancar expressed his gratitude to the leadership of the scientific-research institution for the attention and exhibition and wrote his heartfelt words in the Memory Book of the Institute.