AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin başçılığı ilə Çin Xalq Respublikasında səfərdə olan Azərbaycan nümayəndə heyəti Çinin Hebey Sosial Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi ilə görüşüb.
Görüşdə Hebey Sosial Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Luy Sinbin rəhbərlik etdiyi elmi qurumun tarixindən, tədqiqat istiqamətlərindən ətraflı söz açaraq Çin və Azərbaycanın Elmlər Akademiyaları arasında yaradılan elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin böyük əhəmiyyətini qeyd edib, gələcək perspektivlərindən danışıb. Son illərdə Azərbaycan Respublikasının və Çin Xalq Respublikasının prezidentləri tərəfindən inkişaf etdirilən dostluq münasibətləri sayəsində dünya miqyaslı qlobal layihələrdə ölkələrimizin birgə iştirakının elm sahəsinə də xüsusi diqqət yetirilməsinin vacibliyini önə çıxardığını, dost dövlətlərin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil edən elmi əməkdaşlığa da daim diqqət yetirilməsinin önəmini xüsusi vurğulayan Hebey Sosial Elmlər Akademiyasının prezidenti qarşılıqlı elmi əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin böyük əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan və Çin liderləri tərəfindən qurulmuş möhkəm əməkdaşlıq münasibətlərini xatırladaraq bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də mühüm əlaqələr yaradıldığını bildirib. AMEA-nın tarixi, onun prioritet elmi istiqamətləri, aparılan tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verərək qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri mövcud əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Eyni zamanda, AMEA prezidenti Azərbaycanın elm və ali təhsil müəssisələrində, o cümlədən Akademiyada Çinin tarixi, dili, ədəbiyyatı və mədəniyyəti ilə əlaqədar aparılan tədqiqatlar haqqında da məlumat verib.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Hebey Sosial Elmlər Akademiyası arasında Anlaşma memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib. Memorandumu Azərbaycan tərəfdən akademik İsa Həbibbəyli və Çin Xalq Respublikası tərəfindən isə akademik Luy Sinbin imzalayıblar. Sənəddə elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi, prioritet istiqamətlərin inkişaf etdirilməsi, elmi nəşrlərin mübadiləsi üzrə müddəalar öz əksini tapıb.
Sonda Azərbaycanın və Çinin Elmlər Akademiyalarının prezidentləri qarşılıqlı olaraq xatirə hədiyyələri təqdim ediblər.
Görüşdə Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, Hebey Sosial Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin üzvləri və əməkdaşları iştirak ediblər.

Подписан Меморандум о взаимопонимании между академиями наук Азербайджана и Китая
Делегация Азербайджана во главе с президентом НАНА академиком Исой Габиббейли, которая находилась с визитом в Китайской Народной Республике, встретилась с руководством Хэбэйской академии общественных наук.
В ходе встречи президент Хэбэйской академии общественных наук академик Лу Цинбин подробно рассказал об истории руководимой им научной организации и проводимых здесь исследованиях, а также о перспективах научного сотрудничества между академиями наук Китая и Азербайджана. Особо подчеркнув, что благодаря дружеским взаимоотношениям, активно развиваемым в последние годы президентами Азербайджанской Республики и Китайской Народной Республики, наши страны совместно участвуют в реализации глобальных проектов, президент Хэбэйской академии общественных наук добавил, что вследствие этого возникла необходимость в еще большем расширении двустороннего научного сотрудничества.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что благодаря крепким связям, установленным лидерами Азербайджана и Китая, налажено сотрудничество во всех сферах, в том числе и в области науки. Подробно рассказав об истории НАНА, приоритетных научных сферах и проводимых исследованиях, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что необходимо еще более расширить успешное сотрудничество в научной сфере. В то же время, руководитель НАНА рассказал и об исследованиях, которые проводятся в научных учреждениях и высших учебных заведениях Азербайджана, в том числе и в Академии наук, в связи с историей, языком, литературой и культурой Китая.
Затем был подписан Меморандум о взаимопонимании между Национальной академией наук Азербайджана и Хэбэйской академией общественных наук. Документ со стороны Азербайджана подписал академик Иса Габиббейли, а со стороны Китайской Народной Республики – академик Лу Цинбин. В меморандуме нашли свое отражение вопросы, связанные с усилением научного сотрудничества, развитием приоритетных направлений и обменом научными изданиями.
На встрече приняли участие ученые из Азербайджана, члены и сотрудники Президиума Хэбэйской академии общественных наук.