AMEA-da akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə müşavirə keçirilib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə qarşıda duran bir sıra vəzifələrə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri və Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirlərinin iştirak etdiyi müşavirədə müzakirə edilən ilk məsələ Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə seçkilər və Akademiya əməkdaşlarının qarşısında duran vəzifələr haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA əməkdaşlarının seçki prosesində aktiv iştirakı barədə müvafiq tapşırıqlarını verib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2025-ci ilin mart ayında Azərbaycanın elm məbədi Milli Elmlər Akademiyasının yaranmasının 80 ili tamam olur və yubileyin yüksək səviyyədə qeyd edilməsini təmin etmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən Komissiya yaradılıb, Tədbirlər planı təsdiqlənib. Qeyd edib ki, Tədbirlər planında AMEA-nın elmi bölmələrinin də üzərinə vəzifələr qoyulub və akademik İsa Həbibbəyli bununla əlaqədar müvafiq elmi bölmələrin məsul şəxslərinə tapşırıq və tövsiyələrini verib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın rəhbər heyətinin və Rəyasət Heyəti aparatının əməkdaşlarının məzuniyyətə çıxması ilə bağlı da müzakirələr aparılıb və hər bir əməkdaşın növbəti məzuniyyət müddətindən tam istifadə etməsi ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
Müşavirədə, o cümlədən vətəndaşların müraciətinin operativ araşdırılması və cavablandırılması məqsədilə daxili imkanlar hesabına İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yaradılması haqqında da müzakirələr aparılıb.
Bundan əlavə, “Yaşıl dünya və COP29”, eləcə də “Süni intellekt və rəqəmsal inkişaf: reallıqlar və çağırışlar” beynəlxalq elmi konfranslarına hazırlığın vəziyyəti də müzakirə olunub, müvafiq tapşırıqlar verilib.
Həmçinin “AMEA. Simalar” kitabının çapa hazırlanması tövsiyə olunub.
Müşavirədə Rəyasət Heyətinin üzvləri və aparatın şöbə müdirləri çıxış edərək müzakirəyə çıxarılan məsələlər ətrafında fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

В НАНА под председательством академика Исы Габиббейли состоялось совещание
Под председательством президента НАНА академика Исы Габиббейли состоялось совещание, посвященное ряду предстоящих задач.
На совещании приняли участие члены Президиума НАНА и заведующие отделами аппарата Президиума. Первым на рассмотрение был вынесен вопрос о выборах в Милли Меджлис Азербайджанской Республики и задачах, стоящих перед сотрудниками Академии наук. Академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения, связанные с активным участием сотрудников НАНА в избирательном процессе.
Затем академик Иса Габиббейли сообщил, что в марте 2025 года исполняется 80 лет со дня учреждения храма науки – Национальной академии наук Азербайджана, для проведения юбилея на высоком уровне Президиумом НАНА была создана Комиссия и утвержден План мероприятий. Академик отметил, что в соответствии с Планом мероприятий определенные задачи возложены и на научные отделения НАНА, и дал свои поручения и рекомендации ответственным лицам соответствующих научных отделений.
На заседании также обсуждался вопрос, связанный с предоставлением отпусков руководящему составу НАНА и сотрудникам аппарата Президиума, были даны поручения в связи с использованием каждым сотрудником своего отпускного периода в полном объеме.
Следующим на совещании обсуждался вопрос о создании за счёт внутренних ресурсов Отдела по связям с общественностью, который будет оперативно рассматривать и решать вопросы, связанные с обращениями граждан.
Помимо этого, был рассмотрен вопрос о подготовке к международным научным конференциям «Зелёный мир и COP29» и «Искусственный интеллект и цифровое развитие: реалии и вызовы», были даны соответствующие поручения.
Далее на совещании было рекомендовано подготовить к печати книгу «НАНА. Лица».
Выступив на совещании, члены Президиума НАНА и заведующие отделами аппарата Президиума поделились своими мыслями и предложениями в связи с рассматриваемыми вопросами.