AMEA Yer Elmləri Bölməsi və Geologiya və Geofizika İnstitutunun birgə iclası keçirilib. Bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Bölmənin iclasında institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov hesabat məruzə ilə çıxış edib. O, xatırladıb ki, hesabat ili AMEA-nın 70 illik yubileyi ilə əlamətdar olub. Prezident İlham Əliyev noyabrda keçirilmiş yubiley tədbirində iştirak edib və Azərbaycanın gələcək inkişafı ilə bağlı alimlərimiz qarşısında mühüm vəzifələr qoyub. Həmçinin, institutun 14 əməkdaşı ölkə başçısı tərəfindən müxtəlif təltiflərə layiq görülüb. Bütün bunlar Azərbaycan elminə, institutun elmdəki xidmətinə ölkə başçısı tərəfindən verilən böyük qiymətdir.
Natiq bildirib ki, 2015-ci ildə institutda 5 problem üzrə 14 mövzuda 27 elmi tədqiqat işi aparılıb. Ümumən 5 elmi tədqiqat işi başa çatdırılıb. Həmçinin, 11 qrant layihəsinin icrası tamamlanıb, 8 qrant layihəsi üzrə tədqiqatlar davam etdirilir.
İnstitut ilə Rusiya Elmlər Akademiyasının O.Y.Şmidta adına Yer Fizikası İnstitutu arasında müqavilə imzalanıb. Məqsəd Şimali və Cənubi Qafqaz, həmçinin regionun Xəzəryanı ərazilərinin geologiya və geofizikasının fundamental, tətbiqi məsələlərinin öyrənilməsi istiqamətində elmi potensialların cəmləşdirilməsidir.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun dəstəyi ilə “Dünya palçıq vulkanları atlası” ilk dəfə İtaliyada nəşr olunub. Atlasda Alp-Himalay dağları və Sakit okeanın əhatə etdiyi tektonik qurşaqlarda yerləşən 42 ölkədə, habelə Xəzər, Qara və Aralıq dənizlərinin dərinliklərində intişar tapmış palçıq vulkanları üzrə materiallar ümumiləşdirilib, təhlil edilib.
Azərbaycan ərazisində radon qazının miqdarı ilə bağlı aparılmış tədqiqatların nəticələri “Avropanın qapalı mühitlərində radonun yayılma xəritəsi”nə daxil edilib. Avropa Komissiyası tərəfindən tərtib olunmuş elektron xəritədə ölkəmizin ərazisi sözügedən qazın yayılma göstəriciləri ilə əks olunur.
İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının Florensiya Universitetinin alimləri ilə birgə Gədəbəy və Daşkəsən rayonlarında yeraltı suların və qazların izotop-geokimyəvi tərkibi öyrənilir. Bu məqsədlə təbii mineral və termal suların, həmçinin qazların (radon, helium, arqon, karbohidrogen və karbon qazları) çıxdığı ərazilərdə geoloji araşdırmalar və analitik ölçmələr həyata keçirilib.
Almaniyanın Bremen Universitetinin “MARUM” adı ilə tanınan Dəniz Ətraf Mühiti üzrə Tədqiqatlar Mərkəzinin mütəxəssisləri ilə birgə Ələtdə Daşgil palçıq vulkanında müasir elektron elmi-tədqiqat avadanlığı yerləşdirilib. Avadanlıq yerin dərinliyində hərarət və məsaməlilik təzyiqini ölçür.
2015-ci ildə AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunmuş “Geologiya və geofizikanın problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşma” mövzusunda gənc alim və tələbələrin VI beynəlxalq elmi konfransı keçirilib. “Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq multidissiplinar forum çərçivəsində Geologiya və Geofizika İnstitutunda aktual mövzular seminarlar üzrə aparılıb. Elmin təbliği məqsədi ilə müxtəlif universitet, orta məktəb və liseylərdə tədbirlər keçirilib.
İnstitutun kadr siyasətinə toxunan Dadaş Hüseynov qeyd edib ki, GGİ-də 2015-ci ildə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 30 doktorant təhsil alıb. Doktoranturaya qəbul işində test üsulu ilə ilk imtahan keçirilib.
Bunlardan əlavə, bu gün elmi müəssisədə 10 bakalavr və 14 magistr çalışır. Onların buraxılış işləri və dissertasiyaları çalışdıqları şöbələrdə aparılan elmi tədqiqatların mövzularına müvafiq müəyyən edilir.
Həmçinin, 2015-ci ildə ilk dəfə olaraq, institutda magistratura təhsili təşkil edilib, “Dəniz və okean dibinin geologiyası” ixtisası üzrə 1 nəfər magistraturaya qəbul olub.
Hesabat ilində institut əməkdaşlarının 90 elmi əsəri dərc edilib. Bundan əlavə, alimlərimiz xarici nəşrlərdə 41 elmi məqalə çap etdiriblər. Onlardan 18-i impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Daha sonra hesabata dair çıxışlar dinlənilib, institutun 2015-ci ildəki fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib.

Состоялось совместное заседание Отделения наук о Земле Национальной академии наук Азербайджана и Института геологии и геофизики. Открыв заседание вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Гадирово ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
На мероприятии с отчетным докладом выступил заместитель директора ИГГ по научной работе, доктор геолого-минералогических наук Дадаш Гусейнов. Он напомнил, что значимым событием отчетного года был 70-летний юбилей НАНА. В ноябре текущего года Президент Ильхам Алиев принял участие на юбилейном мероприятии и в своей торжественной речи поставил перед отечественными учеными важные задачи для дальнейшего развития республики. Также 14 сотрудников ИГГ были удостоены различных наград. Все это свидетельствует о том внимании и заботе, которую глава государства оказывает азербайджанской науке и институту, в частности.
Докладчик отметил, что в 2015 году в ИГГ были проведены 27 научных исследований, охватывающих 14 темпо 5 проблемам. В целом были завершены 5 научных исследований. Также завершено выполнение 11-ти грантовых проектов, по 8 грантовым проектам продолжаются исследования.
Был подписан договор между ИГГ и Институтом физики Земли имени О.Ю.Шмидта Российской академии наук. Целью договора является объединение научного потенциала для изучения фундаментальных и прикладных задач геологии и геофизики Северного и Южного Кавказа, а также Прикаспийских территорий региона.
При поддержке Фонда науки Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики впервые в Италии был издан «Атлас грязевых вулканов мира». В Атласе обобщен и проанализирован материал о грязевых вулканахна территории 42 стран, расположенных на тектонических поясах Альп-Гималайских гор и Тихого океана, а также в глубине Каспийского, Черного и Средиземного морей.
Результаты исследований, проведенных на территории Азербайджана с целью выявления количества радонового газа, были включены в «Европейскую карту радона внутри помещений».На электронной карте, составленной Европейской комиссией, отражены показатели распространения вышеупомянутого газа и на территории нашей страны.
Вместе с учеными Флорентийского университета при Итальянском национальном исследовательском совете (ИНИС) изучался изотопный и геохимический состав термальных вод и газов в Кедабекском и Дашкесанском районах. С этой целью на природных, минеральных и термальных водных источниках, а также месторождениях различных газов (радона, гелия, аргона, углеводородов и углекислого газа) были проведены геологические исследования и аналитические расчеты.
Совместно со специалистами Центра исследований морской среды Бременского университета Германии, известного под названием «MARUM», на грязевом вулкане Дашгиль в Аляте было установлено современное электронное научно-исследовательской оборудование, которое измеряет температуру и поровое давление в глубине земли.
В 2015 году была проведена VI международная конференция молодых ученых и студентов «Мультидисциплинарный подход в решении проблем геологии и геофизики», посвященный 70-летию НАНА. В рамках Международного мультидисциплинарного форума «Неделя академической науки – 2015» в Институте геологии и геофизики состоялись семинары на актуальные темы. С целью пропаганды науки в университетах, средних школах и лицеях были проведены различные мероприятия.
Затронув кадровую политику института, Д.Гусейнов отметил, что в 2015 году в ИГГ на ступени подготовки докторов философии обучались 30 докто¬ран¬тов. Также впервые при приеме в докторантуру был проведен тестовый экзамен.
Помимо этого, сегодня в научном учреждении работают 10 бакалавров и 14 магистров. Их выпускные работы и диссертации определяются соответственно темам исследований, которые проводятся в их отделах. Также в 2015 году впервые в ИГГ была организована магистратура, в которой по специальности «Геология дна морей и океанов» обучается 1 человек.
В отчетном году сотрудниками института были опубликованы 90 научных трудов. Кроме того, за рубежом издана 41 научная статья наших ученых, 18 из которых были опубликованы в журналах с импакт-фактором.