X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası öz stendi və nəşrləri ilə təmsil olunur
Oktyabrın 2-də Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. 10-cu yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illiyinə həsr edilib.
Açılış mərasimində mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Milli Məclisin vitse-spikeri akademik Rafael Hüseynov, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, millət vəkilləri, tanınmış mədəniyyət, elm, ədəbiyyat xadimləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbirdə bədii hissə təqdim edilib.
Sonra açılış nitqi ilə çıxış edən Xalq yazıçısı Anar kitab sərgisi ənənəvi layihəsinin kitabsevərlər üçün böyük bayram olduğunu qeyd edərək, kitab mədəniyyətinin hər bir ölkə və xalq üçün zəruriliyini vurğulayıb. Yazıçı beynəlxalq sərginin dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr edildiyini deyib.
Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli sərgidə jurnalistlərə müsahibə verib. Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının da beynəlxalq kitab sərgisində iştirak etdiyi bildirib, elm və mədəniyyətimizin təbliği istiqamətində sərginin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Qeyd edək ki, X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası öz stendi və nəşrləri ilə təmsil olunur.
6 gün davam edəcək sərgidə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən cari ildə çap olunmuş elmi əsərlər, xüsusilə “Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyi” çərçivəsində nəşr edilən kitablar, monoqrafiyalar, Qarabağ və İrəvan tarixindən bəhs edən araşdırmalara dair nəşrlər, çoxcildliklər, elmi jurnallar AMEA-nın stendini ziyarət edən qonaqlara təqdim ediləcək.

Национальная академия наук Азербайджана представлена на X Бакинской международной книжной выставке своим стендом и изданиями
2-го октября при организации Министерства культуры в Экспо-центре состоялась церемония открытия X Бакинской международной книжной выставки. Десятая юбилейная выставка посвящена 530-летию со дня рождения гениального азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули (1494-1556).
На церемонии открытия приняли участие министр культуры Адиль Керимли, вице-спикер Милли Меджлиса академик Рафаэль Гусейнов, президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Союза писателей Азербайджана народный писатель Анар, депутаты Милли Меджлиса, известные деятели культуры, науки, литературы и другие гости.
Мероприятие началось с художественной части.
Затем с вступительной речью выступил народный писатель Анар, который отметил, что традиционно проводимая книжная выставка – большой праздник для всех книголюбов, и подчеркнул значение книжной культуры для всех стран и народов.
Затем гости ознакомились с выставкой.
На выставке президент НАНА академик Иса Габиббейли дал интервью журналистам. Сказав, что, наряду с другими структурами, на международной книжной выставке принимают участие также научные учреждения и организации НАНА, академик подчеркнул, что выставка играет большую роль в пропаганде нашей науки и культуры.
Отметим, что Национальная академия наук Азербайджана представлена на X Бакинской международной книжной выставке своим стендом и изданиями.
Выставка будет продолжаться 6 дней. Гостям, которые посетят стенд Академии наук, будут представлены научные труды, изданные в текущем году научными учреждениями и организациями НАНА, особенно книги и монографии, выпущенные в свет в честь 530-летия Мухаммеда Физули, издания, повествующие об истории Карабаха и Иревана, многотомники и научные журналы.