X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası öz stendi və nəşrləri ilə təmsil olunur
Oktyabrın 2-də Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. 10-cu yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illiyinə həsr edilib.
Açılış mərasimində mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Milli Məclisin vitse-spikeri akademik Rafael Hüseynov, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, millət vəkilləri, tanınmış mədəniyyət, elm, ədəbiyyat xadimləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbirdə bədii hissə təqdim edilib.
Sonra açılış nitqi ilə çıxış edən Xalq yazıçısı Anar kitab sərgisi ənənəvi layihəsinin kitabsevərlər üçün böyük bayram olduğunu qeyd edərək, kitab mədəniyyətinin hər bir ölkə və xalq üçün zəruriliyini vurğulayıb. Yazıçı beynəlxalq sərginin dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr edildiyini deyib.
Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli sərgidə jurnalistlərə müsahibə verib. Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının da beynəlxalq kitab sərgisində iştirak etdiyi bildirib, elm və mədəniyyətimizin təbliği istiqamətində sərginin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Qeyd edək ki, X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası öz stendi və nəşrləri ilə təmsil olunur.
6 gün davam edəcək sərgidə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən cari ildə çap olunmuş elmi əsərlər, xüsusilə “Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyi” çərçivəsində nəşr edilən kitablar, monoqrafiyalar, Qarabağ və İrəvan tarixindən bəhs edən araşdırmalara dair nəşrlər, çoxcildliklər, elmi jurnallar AMEA-nın stendini ziyarət edən qonaqlara təqdim ediləcək.

The opening ceremony of the 10th Baku international Book Fair was held at the Baku Expo Center with the organization of the Ministry of Culture, on October 2. The Fair is dedicated to the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli (1494-1556).
The opening ceremony was attended by Minister of Culture Adil Karimli, vice-speaker of the Milli Majlis, Academician Rafael Huseynov, president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, chairman of the Azerbaijan Writers' Union, People's writer Anar, members of parliament, renowned figures from culture, science, and literature, as well as other distinguished guests.
The event began with a cultural performance.
In his opening speech, People's writer Anar said that the traditional Book Fair is a great celebration for book lovers and emphasized the significance of book culture for every country and nation.
Afterward, the guests toured the exhibition.
President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli gave an interview to journalists at the fair. He underlined that the Academy’s scientific institutions and organizations were also participating in the 10th Baku International Book Fair. He highlighted the significance of the event in promoting the science and culture of the country.
It should be noted that, the Azerbaijan National Academy of Sciences is represented at the 10th Baku International Book Fair with its own stand and publications. During the six-day exhibition, the Academy’s scientific institutions and organizations will present their scientific works published this year, particularly books and monographs published within the “530th anniversary of Muhammad Fuzuli” as well as publications, multi-volume works and scientific journals on the history of Garabagh and Irevan to visitors at the Academy’s stand.