Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində görkəmli rus şairi Sergey Yeseninin anadan olmasının 129-cu ildönümünə həsr olunan “Sergey Yeseninin Azərbaycandakı dünənki, bugünkü və gələcəkdəki dostları” mövzusunda ədəbi-musiqili tədbir keçirilib.
Tədbirdə Rusiyanın ölkəmizdəki səfirliyinin nümayəndələri, Azərbaycanın Rus İcmasının rəhbər heyəti, Sergey Yesenin adına Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinin əməkdaşları, eləcə də elm və mədəniyyət xadimləri, ədəbiyyatşünaslar iştirak ediblər.
Ədəbi-musiqili tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Sergey Yeseninin yalnız rus ədəbiyyatının təmsilçisi olmadığını, onun öz əsərləri ilə dünya ədəbiyyatında əbədi izlər qoyduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, XX əsr rus poeziyasının sevilən şairlərindən olan Sergey Yesenin yaşadığı qısa ömür içərisində zəngin irs yarada bilib və onun bir sıra şeirləri dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə olunub.
Şairin yaradıcılığının Bakı dövrü haqqında məlumat verən akademik Rafael Hüseynov ədibin Mərdəkan qəsəbəsində yaşadığını və Bakıya olan sevgisinin şeirlərində əksini tapdığını vurğulayıb. O, Sergey Yeseninin tanınmış Azərbaycan şairləri, eləcə də görkəmli xanəndə Cabbar Qaryağdı oğlu ilə görüşlərindən də bəhs edib.
Akademik Rafael Hüseynov böyük rus şairinin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə 1975-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Mərdəkanda, bir zamanlar şairin yaşadığı mənzildə Sergey Yeseninin ev-muzeyinin yaradıldığını xatırladıb. O, Azərbaycan və Rusiya ədəbi əlaqələrinin genişləndirilməsi çərçivəsində 2008-ci ildə həmin ev-muzeyinin Sergey Yeseninin adını daşıyan Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinə çevrildiyini bildirib. Mərkəz tərəfindən şairin poetik irsinin təbliği istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü söyləyən direktor mərkəzin iki ölkə arasında elmi, mədəni və dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsində də mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra o, “Həmişə Bakıda və Azərbaycanda” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Akademik Rafael Hüseynov qeyd edib ki, Sergey Yesenin çoxdan rus ədəbiyyatının təmsilçisi olmaq çərçivəsindən kənara çıxıb. O, həm də Azərbaycan şairidir. Ədibin yaradıcılığının ruhu, məzmunu və mahiyyəti Azərbaycan şeirinin ruhu ilə çox uyğundur.
"Bakıya üç dəfə səfər edən şairin qısa ömrü müxtəlif maraqlı, bəzən ağır və mistik hadisələrlə zəngin olub", - deyə bildirən məruzəçi bakılıların Yesenini qəlbən sevdiyini və onun yolunu intizarla gözlədiyini vurğulayıb. O, Yeseninin Azərbaycanda yazdığı şeirlərinin onun poeziyasının ən qiymətli əsərləri olduğunu söyləyib.
Çıxışının sonunda akademik Rafael Hüseynov gələn il 130 illiyi tamam olacaq şairin yubileyinin Azərbaycanda poeziya və sənət bayramına çevriləcəyini, böyük təntənə ilə qeyd olunacağını bildirib, Yeseninin "Əlvida, Bakı" şeirini öz tərcüməsində səsləndirib.
Tədbirdə Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin birinci katibi Pavel Kuznetsov, Azərbaycanın Rus İcmasının sədri, Milli Məclisin üzvü Mixail Zabelin və Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin şöbə müdiri Natalya Nenaşev çıxış edərək şairin həyat və yaradıcılığına dair fikirlərini bölüşüblər.
Sonra Xəzər Universitetinin prorektoru, filologiya elmləri doktoru, professor İsaxan İsaxanlı “Sergey Yeseninin həyat və yaradıcılığında “Bakı dövrü”nün yeri və rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi bildirib ki, Yeseninin Bakıda keçirdiyi təxminən 4 aylıq dövrü onun yaradıcılığının ən məhsuldar dövrü hesab etmək olar. Təsadüfi deyil ki, yeseninşünaslar bu dövrü onun yaradıcılığının "qızıl dövrü" adlandırırlar.
Professor İsaxan İsaxanlı 1924-1926-cı illərdə şairin 51 əsərinin (48 şeir və 3 poema) Bakı mətbuatında dərc edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, onlardan 50-si (47 şeir və 3 poema) "Bakinski raboçi" qəzetində işıq üzü görüb.
Tədbirdə, həmçinin yazıçı-publisist Reyhan Mirzəzadənin “Sergey Yesenin poeziyanın müəllimi kimi”, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru Leyla Vəzirovanın “Sergey Yesenin və Azərbaycan” və Sergey Yesenin adına Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Natəvan Mustafayevanın “Sergey Yesenin adına filialın tarixi” adlı məruzələri dinlənilib.
Bundan başqa, Sergey Yesenin adına Azərbaycan-Rusiya Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinin ekspozisiyasını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub, şairin yaradıcılığına həsr edilmiş musiqi nömrələri və qiraət nümunələri səsləndirilib.

3 октября в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви состоялось литературно-музыкальное мероприятие, посвященное 129-летию со дня рождения известного русского поэта Сергея Есенина на тему «Друзья Сергея Есенина в Азербайджане вчера, сегодня и в будущем».
В мероприятии приняли участие представители посольства России в нашей стране, руководство Русской общины Азербайджана, сотрудники Центра азербайджано-российских литературных связей имени Сергея Есенина, а также деятели науки и культуры, литературоведы.
Открывший литературно-музыкальное мероприятие вступительным словом директор музея, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что Сергей Есенин является представителем не только русской литературы, своими произведениями он оставил неизгладимый след в мировой литературе. Он отметил, что Сергей Есенин, являющийся одним из любимых поэтов русской поэзии XX века, за свою короткую жизнь успел создать богатое наследие, ряд его стихов переведен на разные языки мира.
Академик Рафаэль Гусейнов, предоставивший информацию о бакинском периоде творчества поэта, подчеркнул, что писатель жил в поселке Мардакян и его любовь к Баку нашла свое отражение в его стихах. Он также рассказал о встречах Сергея Есенина с известными азербайджанскими поэтами, а также с выдающимся ханенде Джаббаром Гаръягдыоглу.
Академик Рафаэль Гусейнов напомнил, что в целях увековечения памяти великого русского поэта в 1975 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева в Мардакяне, в квартире, где когда-то жил поэт, был создан дом-музей Сергея Есенина. Он сообщил, что в 2008 году в рамках расширения литературных связей между Азербайджаном и Россией этот дом-музей был преобразован в Центр азербайджано-российских литературных связей имени Сергея Есенина. Отметив, что центром проделана важная работа по пропаганде поэтического наследия поэта, директор довел до внимания, что центр также играет важную роль в укреплении научных, культурных и дружественных связей между двумя странами.
Затем он представил свой доклад на тему «Всегда в Баку и Азербайджане». Академик Рафаэль Гусейнов отметил, что Сергей Есенин давно вышел за рамки того, чтобы быть представителем русской литературы. Он также является азербайджанским поэтом. Дух, содержание и сущность творчества поэта очень совместимы с духом азербайджанской поэзии.
«Недолгая жизнь поэта, трижды посетившего Баку, была богата различными интересными, порой трудными и мистическими событиями», - отметил оратор, подчеркнув, что бакинцы любили Есенина всей душой и с нетерпением ждали его приезда. Он сказал, что стихи Есенина, написанные в Азербайджане, являются ценнейшими произведениями его поэзии.
В завершение своего выступления академик Рафаэль Гусейнов отметил, что юбилей поэта, которому в следующем году исполнится 130 лет, станет в Азербайджане праздником поэзии и искусства и будет отмечаться с большим торжеством, академик прочитал стихотворение Есенина «Прощай, Баку» в его собственном переводе.
Выступившие на мероприятии первый секретарь посольства Российской Федерации в Азербайджанской Республике Павел Кузнецов, председатель Русской общины Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Михаил Забелин и заведующая отделом Российского информационно-культурного центра Наталья Ненашева поделились своими мнениями о жизни и творчестве поэта.
Затем проректор университета «Хазар», доктор филологических наук, профессор Исахан Исаханлы выступил с докладом на тему «Место и роль «бакинского периода» в жизни и творчестве Сергея Есенина». Оратор отметил, что четырехмесячный период Есенина в Баку можно считать самым продуктивным периодом его творчества. Неслучайно есениеведы называют этот период «золотым периодом» его творчества.
Профессор Исахан Исаханлы довел до внимания, что в 1924-1926 годах в бакинской прессе было опубликовано 51 произведение поэта (48 стихотворений и 3 поэмы). По его словам, 50 из них (47 стихотворений и 3 поэмы) были опубликованы в газете «Бакинский рабочий».
Также на мероприятии были заслушаны доклады писателя-публициста Рейхан Мирзазаде «Сергей Есенин как учитель поэзии», профессора Азербайджанского государственного педагогического университета Лейлы Везировой «Сергей Есенин и Азербайджан», а также заведующей Центром азербайджано-российских литературных связей имени Сергея Есенина, доктора философии по филологии Натаван Мустафаевой на тему «История филиала имени Сергея Есенина».
Кроме того, был показан видеоролик, отражающий экспозицию Центра азербайджано-российских литературных связей имени Сергея Есенина, прозвучали музыкальные номера, продекламированы стихотворения, посвященные творчеству поэта.
В рамках литературно-музыкального мероприятия была также организована выставка, посвященная Сергею Есенину.