Bu gün Bakıda yerləşən 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksində bu təhsil müəssisəsi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) birgə təşkilatçılığı ilə “Sabahın alimləri” layihəsi çərçivəsində tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Təhsil Kompleksinin direktoru, Əməkdar müəllim Sara Xanlarova açaraq ölkə Prezidenti İlham Əliyevin elmə, təhsilə daim diqqət ayırdığını, bu sahədə mühüm Fərman və Sərəncamlar imzaladığını vurğuladı.
Direktor ulu öndər Heydər Əliyevin “Təhsil millətin gələcəyidir”, o cümlədən dövlət başçısı İlham Əliyevin “Qara qızılı insan kapitalına çevirmək” fikirlərini xatırladaraq rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda gənclərin elmə marağının artırılması qarşıya vacib vəzifə kimi qoyulmuşdur: “Strategiyaya uyğun olaraq istedadlı şagirdlərin inkişafı üçün bizim təhsil müəssisəsində geniş imkanlar yaradılmışdır”.
S.Xanlarova onu da əlavə etdi ki, 155 illik tarixi olan Təhsil Kompleksində hazırda 5 xarici dil tədris olunur. Burada, əsasən multikulturalizm və multilinqvistika kimi prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır. Bildirdi ki, rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsinin məzunları arasında Azərbaycan xalqı tarixində böyük xidmətləri olmuş şəxsiyyətlərin adları vardır.
Sonra Kompleksin 9,10 və 11-ci sinif şagirdləri "Karbon nanoborular", "Sağlam həyat", "Elektron avadanlığın istifadəsi", "Ozon qatını dağıdan maddələr və ekoloji təmiz alternativlər", "Alimlərlə polemika" mövzuları üzrə layihələrini təqdim etdilər.
Tədbirdə iştirak edən akademiklər Rasim Əliquliyev, Vaqif Abbasov, Fəxrəddin Qədirov, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov və digərləri çıxış edərək layihələrlə bağlı fikir və tövsiyələrini səsləndirdilər.

Event within the project "Scientists of tomorrow" held
At the Educational complex # 132-134 by the joint organization of the educational institutions and Azerbaijan National Academy of Sciences was held the event within the project "Scientists of tomorrow" in Baku on January 14.
The event was opened by Director of the educational complex, Honored teacher Sara Khanlarova who stressed that, President Ilham Aliyev always pays special attention to the development of science and education, also signed the a large number of decrees and orders in this sphere.
Reminded the words of Nationwide Leader Heydar Aliyev "Education is the future of the nation" and state head Ilham Aliyev "To turn black gold into human capital", the Director spoke about the activities and achievements in the educational institution led by her.
She noted that, in "The National Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan" was set an important task - to increase young people's interest in science: "In accordance with the strategy in our educational institutions were created opportunities for the development of talented students."Minor Academy", organized by the Educational Complex to identify students who have creative thinking and ability to conduct research gave good results.
S.Khanlarova also added that currently, in the Educational complex, which history of existence totals 155 years, are taught 5 foreign languages.
Then students of the 9, 10 and 11 classes of a complex submitted their projects on the topics "Carbon Nanotubes", "Healthy Life", "Usage of the Electronic Equipment", "Ozone-depleting Substances and Environmentally Friendly Alternatives", "Polemic with Scientists".
Participated at the event, Academician Rasim Alguliyev, Fakhraddin Gadirov, Vagif Abbasov, corresponding member of ANAS Nazim Mammadov and others announced their thoughts and suggestions in connection with the project.