Əvvəlcə AMEA-nın müxbir üzvü, Milli Məclisin Sədr müavini Musa Qasımlıya AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
İclasda müzakirə olunan birinci məsələ “2024-cü ilin Nobel mükafatı və laureatları: dünya elminin prioritetləri və Azərbaycan elminin vəzifələri” haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ötən ilin noyabr ayında görkəmli elm xadimləri və ziyalıların iştirakı ilə AMEA-da “Nobel mükafatına aparan yolun dərsləri: mif, reallıqlar, uğurlar və çağırışlar” mövzusunda konfrans keçirilib. Konfransın keçirilməsində əsas məqsəd Nobel mükafatı almaq üçün keçilmiş yolun dərslərini, təcrübəsini, bu sahədə baş vermiş ziddiyyətləri, təsadüfləri Azərbaycan elmi ictimaiyyətinə çatdırmaqla ölkəmizdə Nobel mükafatına iddiaçılarda özünəinam hissləri aşılamaqdan ibarət olub. Həmçinin Azərbaycan elmini, o cümlədən AMEA-da aparılan elmi-tədqiqat işlərini prioritet elmi istiqamətlərə və problemlərə doğru yönləndirmək də əsas məqsədlərdən birini təşkil edib.
Akademik İsa Həbibbəyli, eyni zamanda bu istiqamətdə görülmüş işlərin davamı olaraq AMEA-da Nobel mükafatı laureatları Əziz Səncər və Məhəmməd Yunusla görüşlərin keçirildiyini söyləyib. AMEA rəhbəri cari ilin Nobel mükafatı laureatlarının elmi istiqamətlərini araşdırmaq və alimlərimizin tədqiqat istiqamətlərini bu sahələrə yönləndirmək üçün Rəyasət Heyətinin iclasında növbəti məruzənin dinləniləcəyini bildirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyevin “2024-cü ilin Nobel mükafatı və laureatları: dünya elminin prioritetləri və Azərbaycan elminin vəzifələri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik qeyd edib ki, oktyabrın 7-sində fiziologiya və tibb üzrə Nobel mükafatı laureatlarının adları məlum olub. Karolinska İnstitutundakı Nobel Assambleyasının qərarı ilə 2024-cü il üçün fiziologiya və tibb üzrə Nobel mükafatına “mikroRNT-nin kəşfinə və onun transkripsiyadan sonrakı gen tənzimlənməsindəki roluna görə” amerikalı alimlər - Massaçusets Tibb Məktəbi Universitetinin professoru Viktor Ambros və Massaçusets Baş Hospitalının, Harvard Tibb Məktəbinin tədqiqatçısı Qari Ruvkun layiq görülüblər. Con Hopfild və Ceffri Hinton isə süni neyron şəbəkələrindən istifadə etməklə fundamental kəşf və ixtiralarına görə fizika üzrə Nobel mükafatı ilə təltif olunublar.
Akademik Dilqəm Tağıyev diqqətə çatdırıb ki, 2024-cü ildə kimya üzrə Nobel mükafatçıları zülalların öyrənilməsinə görə üç alim - Devid Bayker, Demis Hassabis və Con Camper olub. Alimlər “zülal strukturlarının kompüter modelləşdirilməsi” və “zülal strukturlarının proqnozlaşdırılması” üzrə işlərinə görə mükafatlandırılıblar. David Beyker bu mükafata hesablamalı zülal dizaynına görə, Demis Hassabis və Con Camper isə zülal strukturunun proqnozlaşdırılmasına görə layiq görülüblər. Akademik diqqətə çatdırıb ki, ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatı cənubi koreyalı yazıçı Han Kanqa verilib. Han Kanq bu mükafata tarixi sarsıntılarla qarşılaşan və insan həyatının kövrəkliyini üzə çıxaran gərgin poetik nəsrinə görə layiq görülüb.
2024-cü il Nobel Sülh Mükafatı isə Yaponiyanın nüvə silahlarından azad bir dünya yaratmaq üçün çalışan Xirosima və Naqasakiyə atılan atom bombalarından sağ çıxanların kütləvi hərəkatı “Nihon Hidankyo” təşkilatına verilib. İqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatına isə qurumların formalaşması və rifah üzərindəki təsirləri ilə bağlı araşdırmalarına görə professor Daron Acemoğlu, professor Simon Johnson və professor Ceyms Robinson layiq görülüb.
Akademik Dilqəm Tağıyev məruzəsində Nobel mükafatına layiq görülmüş alimlərin hər birinin tədqiqatları barədə geniş məlumat verib. Natiq məruzəsinin sonunda Nobel mükafatına layiq görülən işlərin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, mövcud tədqiqat planlarında və gələcək plan işlərində müvafiq elmi istiqamətlərin prioritetliyinin nəzərə alınmasının, müvafiq elmi istiqamətlər üzrə seminarların, dəyirmi masaların keçirilməsinin zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra akademiklər Arif Həşimov, Rasim Əliquliyev və İradə Hüseynova rəhbərlik etdikləri elmi-tədqiqat institutlarında Nobel mükafatına layiq görülmüş elmi istiqamətlərə dair aparılan tədqiqatlar barədə məlumat veriblər.
Akademik İsa Həbibbəyli Nobel mükafatına gedən yolda mifləri qırmaq üçün bu istiqamətdə fəaliyyətin davam etdirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən qeyd olunan məsələ ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib, məruzənin AMEA-nın “Elm” qəzetində və “Elm və həyat” jurnalında dərc edilməsi qərara alınıb.
İclasda müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi”nin hazırlanması haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2022-ci ilin sonlarından Akademiyada çoxşaxəli islahat və yeniləşmə hərəkatına start verilib. Həyata keçirilən ardıcıl və kompleks tədbirlər nəticəsində Akademiyanın strukturu əsaslı olaraq modernləşdirilib, elmin yeni prioritetləri dünya elminin çağırışları və dövlət siyasətinin strateji hədəfləri ilə uyğunlaşdırılıb, elmin dövlətin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi və ideoloji siyasətinin həyata keçirilməsində iştirakı əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirilib, beynəlxalq elmi əlaqələr genişləndirilib.
Diqqətə çatdırıb ki, müasir dünyanın çağırışlarına, Azərbaycanda dövlət siyasətinin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi, ideoloji prioritetlərinə, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsində müəyyən edilmiş yeni məqsəd, fəaliyyət istiqamətləri və vəzifələrə uyğun olaraq “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi”nin hazırlanması zərurəti yaranıb.
“Hazırlanacaq sənədin başlıca hədəfi qlobal tendensiyalar nəzərə alınmaqla, ilk növbədə Azəbaycanın strateji inkişaf kursu çərçivəsində onun tərəqqisinə ciddi elmi töhfələr verməkdən ibarətdir. Bu zaman cəmiyyətin intellektual imkanlarının artırılması ilə sosial faydalılığın vəhdətinin təmin edilməsi prinsipial vəzifələrdən biri kimi nəzərdə tutulmalıdır. O cümlədən, burada ictimai-humanitar elmlər - fəlsəfə, tarix, filologiya, kulturologiya, folklor, sənətşünaslıq, siyasi elmlər və digər elm sahələri arasında əlaqələr yeni səviyyəyə yüksəldilməlidir. Burada başlıca prinsip azərbaycançılıq və müstəqil dövlətçilik olmaqla ölkənin dayanıqlı inkişafında elmin iştirakının artırılmasından ibarət olmalıdır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Müzakirədə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev məsələ ilə bağlı rəy və təkliflərini diqqətə çatdırıb.
İclasda “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi”nin hazırlanması məqsədilə müvafiq Komissiya və İşçi qrupu yaradılıb.
Tədbirdə müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın institutlarında 2024-cü ildə aparılmış elmi-tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların hazırlanması haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli hesabatların əvvəlcə şöbələrdə, sonra isə ardıcıllıqla müəssisələrin Elmi şuralarında, AMEA-nın elmi bölmələrində və Rəyasət Heyətinin iclasında dinləniləcəyini bildirib və hesabatların yüksək səviyyədə hazırlanması, eləcə də monoqrafik nəşrlərin və impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görmüş məqalələrin sərgisinin təşkili ilə bağlı tapşırıqlarını verib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri qeyd olunan məsələ ilə bağlı qərarı oxuyub. O, hesabat iclaslarına oktyabrın 27-də başlanacağını, dekabr ayının sonlarına kimi Elmi şuralarda və AMEA-nın elmi bölmələrində müzakirə ediləcəyini, yanvar ayında isə Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə çıxarılacağını söyləyib. Sərxan Xavəri daha sonra hesabatların ümumiləşdirilərək fevral ayında keçiriləcək AMEA-nın Ümumi Yığıncağında elmi ictimaiyyətin müzakirəsinə çıxarılacağını diqqətə çatdırıb.
Sərxan Xavəri hesabatların hansı istiqamətləri əhatə edəcəyi ilə bağlı məlumatları slayd şəklində təqdim edib.
Rəyasət Heyəti qeyd olunan məsələ ilə bağlı müvafiq qərar verib.
İclasda daha sonra AMEA-TÜBİTAK birgə elmi layihə müsabiqələrinin keçirilməsi haqqında müzakirələr aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, AMEA və TÜBİTAK arasında 28 fevral 2024-cü il tarixində imzalanmış “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) arasında elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlıq haqqında Protokol”un 5-ci paraqrafına əsasən AMEA-nın elmi müəssisələri və Türkiyənin elm və təhsil qurumları arasında 6 avqust – 5 noyabr 2024-cü il tarixləri üçün birgə layihə müsabiqəsi elan olunub. Müsabiqə urbanizasiya, şəhər və regional planlaşdırma (dayanıqlı şəhərlər), mədəniyyətlərarası qarşılıqlı əlaqə, dil birliyi üzrə tədqiqatlar, iqtisadiyyat (dairəvi iqtisadiyyat və inkişaf məsələləri daxil olmaqla), seysmologiya, rəqəmsal transformasiya (humanitar və sosial elmlərdə) mövzularını əhatə edir.
AMEA prezidenti vurğulayıb ki, Akademiyanın elmi müəssisələri tərəfindən Türkiyənin müvafiq qurumları ilə birgə layihə təkliflərinin hazırlanması və müştərək tədqiqatların aparılması zamanın əsas çağırışlarındandır. AMEA rəhbəri layihədə alimlərimizin aktiv şəkildə iştirak etməsi ilə bağlı tapşırıqlarını verib.
Sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri 2024-cü il üçün AMEA-da fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbulun nəticələri haqqında statistik məlumatları təqdim edib. Qeyd edib ki, AR Nazirlər Kabinetinin 27 mart 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi müəssisə və təşkilatlarının 2024-cü il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul planları” təsdiq edilib. Bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 3 aprel 2024-cü il tarixli qərarına və AMEA prezidentinin 2024-cü il 2 iyul tarixli və 25 sentyabr tarixli sərəncamlarına uyğun olaraq AMEA-nın doktorantura və dissertanturasına qəbul həyata keçirilib. AMEA-nın yüksəkixtisaslı elmi kadr hazırlamaq səlahiyyəti olan elmi müəssisə və təşkilatlarında plan yerlərinə uyğun olaraq fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul edilməsi nəzərdə tutulan, həmçinin lazımi göstəriciləri qənaətbəxş qiymətləndirilərək əlavə qəbul edilməsi məqsədəuyğun hesab edilən iddiaçılar, onların dissertasiya mövzuları və elmi rəhbərləri (elmi məsləhətçiləri) institut Elmi şuralarında müəyyənləşdirilərək müvafiq qərarlar qəbul edilib və AMEA-nın elmi bölmələri qarşısında vəsatət qaldırılıb. AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrində, o cümlədən Gəncə Bölməsində fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul, həmçinin əlavə qəbul haqqında vəsatətlər bölmənin elmi şuralarında müzakirə edilərək müvafiq qərarlar qəbul olunub və AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinə təqdim edilib.
Şöbə müdiri 2024-cü il üçün AMEA-da fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbulun nəticələrini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Ankara şəhərində keçirilmiş “Füzuli və Türk Dünyası” mövzusunda beynəlxalq simpoziumda iştirakı haqqında məlumatı təqdim edib. 8-11 oktyabr tarixlərində AMEA-nın, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun və Türkiyə Respublikası Qazi Universitetinin, Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı səfirliyinin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Türkiyənin Ankara şəhərində keçirilən “Füzuli və Türk Dünyası” mövzusunda beynəlxalq simpoziumun keçirildiyini, əhəmiyyətli məruzələrin dinlənildiyini bildirib.
İclasda, həmçinin “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanması haqqında müzakirələr aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Türk xalqları ədəbiyyatının yeni məzmun və yeni ideyalarla zənginləşməsində böyük xidmətləri olan Çingiz Aytmatov ümumtürk dünyasının parlaq simalarından biridir. Vurğulayıb ki, Çingiz Aytmatovun şəxsiyyətinə, onun zəngin bədii irsinə Azərbaycanda hər zaman böyük maraq olub, Ulu Öndər Heydər Əliyev Çingiz Aytmatovu “Türk dünyasının fəxri” adlandırıb. Prezident İlham Əliyev 2008-ci ildə “Dostluq” ordeninin ilkini Çingiz Aytmatova təqdim edib, Azərbaycan və Qırğızıstan prezidentlərinin iştirakı ilə 24 aprel 2024-cü ildə Bakı şəhərində Çingiz Aytmatovun heykəlinin açılışı olub.
İclasda qırğız xalqının böyük oğlunun Azərbaycan-qırğız ədəbi-mədəni əlaqələrinin inkişafına verdiyi layiqli töhfələri nəzərə alaraq və “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanmasını təmin etmək məqsədilə Redaksiya Heyətinin yaradılması qərara alınıb.
Həmçinin iclasda AMEA-nın Folklor İnstitutunun strukturunun təkmilləşdirilməsi, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının strukturunun təsdiq edilməsi, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İbrahim Quliyevin Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının iclasında iştirakının yekunları, AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimovun isə Rusiya Federasiyasına səfərinin nəticələri haqqında qərarlar verilib.
Bundan əlavə, 2025-ci il üçün AMEA-da aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin planlaşdırılması haqqında akademik Arif Həşimov məlumatı təqdim edib.
İclasda AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin strukturunda daxili imkanlar hesabına Herontoloji tədqiqatlar şöbəsinin yaradılması haqqında məsələ də müzakirə edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Cənub bölgəsində uzun illər ərzində aparılan herontoloji tədqiqatlar nəticəsində məlum olub ki, respublikanın digər rayonları ilə müqayisədə bu bölgədə uzunömürlülük indeksi daha yüksəkdir. Vurğulayıb ki, bununla bağlı cənub regionunda uzunömürlülük fenomeninin öyrənilməsi həm sosial-bioloji, həm də ekoloji amillərin insan orqanizminə təsirinin daha aydın göstəricisi kimi böyük əhəmiyyətə malikdir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Lənkəran REM-in strukturunda mərkəzin daxili imkanları hesabına Herontoloji tədqiqatlar şöbəsi yaradılıb.
Daha sonra AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda daxili imkanlar hesabına Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsinin yaradılması haqqında müzakirələr aparılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, tarix boyu müxtəlif türk mənşəli xalqlar və etnik qruplar Azərbaycandan keçməklə fərqli ərazilərdə yayılmış, öz mədəniyyətlərini qurmuş və inkişaf etdirmişlər. Tarixi prosesin sonrakı dövrlərində də Azərbaycan ilə qonşu türk xalqları arasında mədəni əlaqələr davam etmiş, nəticədə bədii üslub oxşarlığı meydana çıxmışdır. Bunu memarlıqda, təsviri və dekorativ-tətbiqi sənətdə, musiqi mədəniyyətində aydın görmək mümkündür. Yeni dövrdə Azərbaycan incəsənəti qonşu türk xalqlarının mədəniyyətinə xeyli təsir göstərmiş, onların inkişafına öz töhfəsini vermişdir.
AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, çoxəsrlik qarşılıqlı əlaqələr, bədii üslub oxşarlığı, həmçinin müasir dövr elmi və mədəni münasibətləri geniş miqyaslı sənət əsərlərinin, memarlıq nümunələrinin, tarixi-nəzəri materialların meydana çıxmasına səbəb olub.
Qeyd olunub ki, onların sistemli şəkildə araşdırılması, təhlili, eyni zamanda təsnifatının aparılması, sənət tarixinin dövrləşdirilməsi problemlərinin nəzəri və metodoloji əsaslarının hazırlanması AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsinin yaradılması zərurətini aktuallaşdırıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda daxili imkanlar və mövcud ştat cədvəli (vahidi) əsasında Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsi yaradılıb.
Daha sonra bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı başqa işə keçməsi ilə əlaqədar öz xahişi ilə tutduğu vəzifədən azad edilib. İnstitutun direktoru vəzifəsinin icrası elmi işlər üzrə direktor müavini siyasi elmlər doktoru Ramilə Dadaşovaya həvalə olunub.
Həmçinin AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının 7 oktyabr 2024-cü il tarixli iclasında keçirilmiş seçkiyə əsasən, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalov AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təsdiqlənib.
İclasda, həmçinin akademik Gövhər Baxşəliyevanın 70, akademik Vaqif Fərzəliyevin 85, AMEA-nın müxbir üzvü Elmira Ramazanovanın isə 90 illik yubileyi haqqında qərarlar qəbul olunub.

A meeting of the Presidium of ANAS was held.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, heads of departments of the Presidium’s administration, and relevant individuals.
The meeting was opened by Academician Isa Habibbeyli with an introductory speech, providing information on the agenda.
First, Musa Gasimli, corresponding member of ANAS and Deputy Chairman of the Milli Majlis, was awarded the Honorary Decree of ANAS.
The first issue discussed at the meeting was “2024 Nobel Prize and Laureates: World Science Priorities and the Tasks of Azerbaijani Science.”
Speaking on the matter, Academician Isa Habibbeyli underlined that in November of last year, a conference titled “The Lessons of the Path leading to the Nobel Prize: Myths, Realities, Achievements, and Challenges” was held at ANAS with the participation of prominent scientists and intellectuals. The main goal of the conference was to convey the experiences, contradictions, and coincidences encountered on the path leading to the Nobel Prize to the Azerbaijani scientific community, thus instilling a sense of self-confidence in Nobel Prize contenders in our country. Another key objective was to direct Azerbaijani science, including the research conducted at ANAS, towards priority scientific directions.
Academician Isa Habibbeyli also said that, as part of the ongoing works in this direction, meetings with Nobel Prize laureates Aziz Sancar and Mahammad Yunus were held at ANAS. He pointed out that the next report will be presented at the meeting of the Presidium to study the scientific directions of 2024 Nobel Prize laureates and to direct the research areas of our scientists towards these fields.
Then, the Vice President of ANAS, Academician Dilgam Taghiyev, presented a report titled “2024 Nobel Prize and Laureates: World Science Priorities and the Tasks of Azerbaijani Science.”
The Academician underlined that the names of the Nobel Prize laureates in Physiology and Medicine were announced on October 7. According to the decision of the Nobel Assembly at the Karolinska Institute, the 2024 Nobel Prize in Physiology and Medicine was awarded to American scientists, Professor Victor Ambros of the University of Massachusetts Medical School and researcher Gary Ruvkun of Massachusetts General Hospital and Harvard Medical School, for the discovery of microRNA and its role in post-transcriptional gene regulation. John Hopfield and Geoffrey Hinton were awarded the 2024 Nobel Prize in Physics for foundational discoveries and inventions that enable machine learning with artificial neural networks.
Academician Dilgam Taghiyev added that the 2024 Nobel Prize in Chemistry was awarded to three scientists—David Baker, Demis Hassabis, and John Jumper—for their studies on proteins. David Baker received the award for computational protein design, while Demis Hassabis and John Jumper for protein structure prediction. The Nobel Prize in Literature was awarded to South Korean author Han Kang for her intense poetic prose that confronts historical traumas and exposes the fragility of human life.
The 2024 Nobel Peace Prize was awarded to the Nihon Hidankyo, an organization of Atomic bomb survivors from Hiroshima and Nagasaki for its efforts to achieve a world free of nuclear weapons. The Nobel Prize in Economic Sciences was awarded to Professor Daron Acemoglu, Professor Simon Johnson, and Professor James Robinson for studies of how institutions are formed and affect prosperity.
In his report, Academician Dilgam Taghiyev provided detailed information about the research conducted by each of the scientists awarded the Nobel Prize and highlighted the necessity of organizing seminars and roundtable discussions on relevant scientific topics.
Then, Academicians Arif Hashimov, Rasim Aliguliyev, and Irada Huseynova provided information about the research conducted in the scientific research institutes they lead on the scientific directions that have been awarded the Nobel Prize.
Academician Isa Habibbeyli underlined the importance of continuing works in this area to break the myths in the path leading to the Nobel Prize.
A relevant decision was made by the Presidium of ANAS regarding the mentioned issue, and it was decided to publish the report in the “Elm” (“Science”) newspaper and “Elm və həyat” (“Science and Life”) journal of ANAS.
Another issue discussed at the meeting of the Presidium of ANAS was about preparation of “The Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030”.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that a multifaceted reform and modernization process has started in the Academy since the end of 2022. As a result of the consistent and comprehensive measures, the structure of the Academy has been fundamentally modernized, the new priorities of science have been aligned with the challenges of global science and the strategic goals of state policy, the participation of science in the implementation of the state’s social, economic, cultural, spiritual, and ideological policy has been significantly strengthened, and international scientific relations have been expanded.
It was underlined that there is a need to prepare “The Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030” in accordance with challenges of the modern world, the socio- economic, cultural-spiritual, and ideological priorities of state policy in Azerbaijan, as well as the new goals, directions of activity, and tasks determined in the Charter of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
“The main goal of the document to be prepared is to make significant scientific contribution to Azerbaijan’s progress, taking into account global trends, within the framework of Azerbaijan’s strategic development plan. Enhancing the intellectual capabilities of society and ensuring social usefulness should be considered one of the principal tasks. Additionally, the ties among social and humanitarian sciences-philosophy, history, philology, cultural studies, folklore, art studies, political sciences, and other fields should be elevated to a new level. The main principle here should focus on increasing the role of science in the sustainable development of the country, emphasizing Azerbaijanism and independent statehood”-said Academician Isa Habibbeyli.
Vice-President of ANAS, Academician Rasim Aliguliyev made a speech at the meeting, sharing his opinions and suggestions on the matter.
At the meeting, a relevant Commission and a Working Group were established to prepare “The Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030”.
The next issue discussed at the event was about the preparation of reports on the results of the scientific research conducted in 2024 at the institutes of ANAS. Academician Isa Habibbeyli said that the reports would first be heard in departments, then sequentially in the Scientific Councils of the institutions, the scientific divisions of ANAS, and at a meeting of the Presidium. He gave instructions regarding the high-quality preparation of the reports, as well as the organization of an exhibition of monographic publications and articles published in impact factor journals.
Then, the head of the Science and Education Department of the administration of the Presidium of ANAS, Doctor of philology, Sarkhan Khaveri read the decision regarding the mentioned issue. He said that the reporting meetings will begin on October 27 and will be discussed in the Scientific Councils and scientific departments of the Academy until the end of December, and in January, it will be presented for discussion by the Presidium. Sarkhan Khaveri also mentioned that the reports will be summarized and presented for discussion by the scientific community at the General Assembly of ANAS, which will take place in February.
Sarkhan Khaveri presented information on the areas covered by the reports in slide format.
The Presidium made a relevant decision regarding the mentioned issue.
During the meeting, discussions were held regarding the joint scientific project competitions between ANAS and TÜBİTAK. Academician Isa Habibbeyli said that based on paragraph 5 of the protocol on cooperation in the fields of science and technology, signed between ANAS and the Scientific and Technological Research Council of Türkiye (TÜBİTAK) on February 28, 2024, a joint project competition was announced for the period from August 6 to November 5, 2024, between scientific institutions of ANAS and science and education organizations of Türkiye. The competition covers topics including urbanization, city and regional planning (sustainable cities), intercultural interaction, research on language unity, economics (including circular economy and development issues), seismology, and digital transformation (in the humanities and social sciences).
The President of ANAS underlined that preparing joint project proposals and conducting collaborative research by the Academy’s scientific institutions with the relevant institutions of Türkiye is one of the main challenges of our time. The head of ANAS gave instructions regarding the active participation of our scientists in the project.
The head of the Science and Education Department of the administration of the Presidium of ANAS, Doctor of philology, Sarkhan Khaveri presented statistical information on the results of the admission to doctoral studies for the preparation of Doctor of Philosophy and Doctor of Sciences at ANAS for the year 2024.
He noted that “Admission Plans for Doctoral Training of Higher Education Institutions, Scientific Institutions, and Organizations of the Republic of Azerbaijan for 2024” were approved by the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated March 27, 2024. He also said that the admission to doctoral studies at ANAS was conducted in accordance with the decision of the Presidium of ANAS dated April 3, 2024, and the decrees of the President of ANAS dated July 2, 2024, and September 25, 2024. The candidates for admission to doctoral studies for the preparation of PhD and Doctor of Sciences degrees in accordance with the planned positions at the scientific institutions and organizations of ANAS, along with their dissertation topics and scientific supervisors (consultants), have been determined by the Scientific Councils of the institutes, and relevant decisions have been made. A petition has been submitted to the scientific departments of ANAS regarding this matter. The petitions regarding admission to doctoral studies for the preparation of PhD and Doctor of Sciences degrees, as well as additional admissions, in the Humanities and Social Sciences Departments of ANAS, including the Ganja Branch, have been discussed by the scientific councils of the departments, and appropriate decisions have been made. These decisions have been submitted to the Science and Education Department of the Presidium administration of ANAS with the aim of raising the matter before the Presidium of ANAS.
The head of the department reported the results of the admission to doctoral studies for Ph.D. and Doctor of Sciences at ANAS for the year 2024.
Later, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli presented information about his participation in the international symposium titled “Fuzuli and the Turkic World” held in Ankara, Türkiye. He said that the international symposium took place in Ankara from October 8 to 11 and jointly organized by ANAS, the Institute of Manuscripts of ANAS named after Mahammad Fuzuli, Gazi University of Türkiye and the Azerbaijani Cultural Center under the Embassy of Azerbaijan in Türkiye, where significant presentations were delivered.
Another discussion at the meeting of the Presidium of ANAS was held regarding the preparation of the volume “Chinghiz Aitmatov and Azerbaijan” of the “Chinghiz Aitmatov Encyclopedia”.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli mentioned that Chinghiz Aitmatov is one of the prominent figures of the Turkic world, having made significant contributions to enriching the literature of Turkic peoples with new content and ideas. He emphasized that there has always been great interest in Chinghiz Aitmatov’s personality and his rich artistic heritage in Azerbaijan. National Leader Heydar Aliyev referred to Chinghiz Aitmatov as the “Honorary of the Turkic World”. President Ilham Aliyev presented the first “Friendship” order to Chinghiz Aitmatov in 2008, and on April 24, 2024, a statue of Chinghiz Aitmatov was unveiled in Baku with the participation of the Presidents of Azerbaijan and Kyrgyzstan.
At the meeting, it was decided to establish an Editorial Board to ensure the preparation of the volume “Chinghiz Aitmatov and Azerbaijan” of the “Chinghiz Aitmatov Encyclopedia”, taking into account the significant contributions of the great son of the Kyrgyz people to the development of Azerbaijani-Kyrgyz literary and cultural relations.
Additionally, decisions were made regarding the improvement of the structure of the Folklore Institute of ANAS, the approval of the structure of the Central Scientific Library of ANAS, the results of the participation of the Vice President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, in the meeting of the International Association of Academies of Sciences, and the results of the visit of Academician Arif Hashimov, the academic secretary of ANAS to the Russian Federation.
Furthermore, Academician Arif Hashimov presented information on the planning of scientific research works for the year 2025 at ANAS.
The meeting also discussed the establishment of a Department of Gerontology Research within the structure of the Lenkaran Regional Scientific Center of ANAS, by internal resources.
Academician Isa Habibbeyli stated that long-term gerontological research conducted in the Southern region has revealed that the longevity index in this area is higher compared to other regions of the republic. He emphasized that studying the phenomenon of longevity in the Southern region is of great importance, as it serves as a clearer indicator of the effects of both socio-biological and ecological factors on the human organism.
Taking this into account, a Gerontological Research Department has been established within the structure of the Lenkaran Regional Scientific Center of ANAS by the internal capabilities of the center.
Subsequently, discussions were held about establishing a Department of the Turkic History of Art and Cultural Heritage at the Institute of Architecture and Art of ANAS by internal resources.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli underlined that throughout history, various Turkic-origin peoples and ethnic groups spread across different areas passing through Azerbaijan, establishing and developing their own cultures. In later periods of the historical process, cultural ties between Azerbaijan and neighboring Turkic peoples continued, resulting in similarities in artistic styles. This can be clearly seen in architecture, visual and decorative-applied arts, and musical culture. In the modern period, Azerbaijani art significantly influenced the culture of neighboring Turkic peoples, contributing to their development.
The head of ANAS emphasized that centuries-old interconnections, similarities in artistic styles, and contemporary scientific and cultural relations have led to the emergence of large-scale artworks, architectural examples, and historical-theoretical materials.
It was noted that there is a need to establish the Department of the Turkic History of Art and Cultural Heritage at the Institute of Architecture and Art of ANAS for the systematic study and analysis of these materials, as well as their classification.
By the decision of the Presidium, the Department of the Turkic History of Art and Cultural Heritage was established at the Institute of Architecture and Art of ANAS, by internal resources and in accordance with the existing staffing table (units).
Later, a number of personnel matters were addressed. Due to his transfer to another job, Musa Gasimli, the director of the Institute of Caucasian Studies of ANAS, corresponding member of ANAS, was released from his position at his own request. The execution of the duties of the director of the institute has been entrusted to the deputy director for scientific affairs, Doctor of Political Sciences Ramila Dadashova.
In addition, based on the election held at the meeting of the Scientific Council of the Humanities Division of ANAS on October 7, 2024, PhD in Art Studies Khazar Zeynalov has been approved for the position of Deputy Director for Scientific Affairs at the Institute of Architecture and Art of ANAS.
At the meeting, decisions were also made regarding the 70th anniversary of Academician Govkhar Bakhshaliyeva, the 85th anniversary of Academician Vagif Farzaliyev, and the 90th anniversary of corresponding member of ANAS Elmira Ramazanova.