Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Humanitar Elmlər Bölməsi Əməkdar jurnalist, “Xalq qəzeti” baş redaktorunun müavini Tahir Aydınoğlunu anadan olmasının 65 illiyi münasibətilə və mediada elmin populyarlaşdırılmasında xidmətlərinə görə fəxri fərmanla təltif edib.
AMEA Rəyasət Heyətində mükafatı jurnalistə təqdim edən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Tahir Aydınoğlunu səmimi təbrik edib, onun Azərbaycan Televiziyasında və “Xalq qəzeti” redaksiyasında 40 ildən artıq müddətdə peşəkar fəaliyyətinin AMEA-nın həyatı, onun qurumlarının elmi-humanitar axtarışları ilə sıx bağlı olduğunu söyləyib. Elm və medianın səmərəli əməkdaşlığının ölkəmizin hərtərəfli tərəqqisinə bundan sonra da töhfələr verəcəyini qeyd edən akademik bu prosesdə həmkarımıza uğurlar arzu edib.
“Xalq qəzeti”nin ölkəmizin ictimai-siyasi həyatının media xronikasını yaratmaqda, obyektiv ictimai rəy formalaşdırmaqda rolunu yüksək qiymətləndirən AMEA prezidenti bu yaxınlarda 105 yaşını qeyd etmiş bu qocaman və avanqard nəşrin son illərdəki yaradıcılıq axtarışlarının çağdaş media çağırışlarını əhatəli cavablandırdığını vurğulayıb. O, alimlərimizin redaksiya ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini, elmi maarifləndirmə işinə dəstəyini artıracağını da bildirib.
Tahir Aydınoğlu göstərilən diqqətə, fəaliyyətinin elmi-humanitar yönünə verilən dəyərə görə təşəkkürünü ifadə edib, təqdir edilən xidmətini bundan sonra da davam etdirəcəyini söyləyib.

В честь 65-летия со дня рождения и за заслуги в популяризации науки в печати заместитель главного редактора «Халг газети» заслуженный журналист Таир Айдыноглу был награжден почетной грамотой Отделения гуманитарных наук Национальной академии наук Азербайджана.
Вручив награду журналисту в Президиуме НАНА, президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли сердечно поздравил Таира Айдыноглу и отметил, что его более чем 40-летняя профессиональная деятельность на Азербайджанском телевидении и в редакции «Халг газети» тесно связана с жизнью НАНА и гуманитарными поисками ее научных учреждений. Сказав, что плодотворное сотрудничество науки и СМИ и впредь будет вносить вклад в разностороннее развитие республики, академик пожелал успехов Таиру Айдыноглу на этом поприще.
Руководитель НАНА высоко оценил роль «Халг газети» в создании медиа-хроники общественно-политической жизни страны и формировании объективного общественного мнения, подчеркнув при этом, что творческие поиски последних лет, которые проводит это старейшее и авангардное издание, отметившее недавно свое 105-летие, полностью отражают вызовы современных СМИ. Академик сообщил, что наши ученые придают большое значение сотрудничеству с редакцией газеты, и добавил, что будет поддерживать дело научного просвещения и в дальнейшем.
Таир Айдыноглу поблагодарил академика Ису Габиббейли за оказанное внимание и оценку, данную научно-гуманитарной стороне его деятельности, и отметил, что и впредь продолжит свою деятельность, направленную на популяризацию науки.