Türkiyənin Qəhrəmanmaraş şəhərində Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun rəhbərliyilə “Yazılışının 950-ci ildönümündə beynəlxalq “Divanü lüğat-it-türk” simpoziumu keçirilib.
Simpoziumun açılış nitqində Türk Dil Qurumunun sədri professor Osman Mərt, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin sədri akademik Nizami Cəfərov, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli çıxış edərək “Divanü lüğat-it-türk”ü keçmişimizi, dilimizi, kimliyimizi, tariximizi öyrənmək baxımından qiymətli əsər kimi səciyyələndiriblər.
Bölmələrindən birinə - Kaşğarlı Mahmud salonuna professor Nadir Məmmədli moderatorluq edib.
Həmçinin simpoziumda Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru professor Mahirə Hüseynova və Müasir Azərbaycan dili kafedrasının müdiri filologiya elmləri doktoru Könül Səmədovanın məruzələri dinlənilib.

An international Dîvânu Lugâti't-Türk symposium was organized under the leadership of the Atatürk Supreme Council for Culture, Language and History in the city of Kahramanmaras, Türkiye, marking the 950th anniversary of its writing.
Professor Osman Mert, chairman of the Turkish Language Association, Academician Nizami Jafarov, chairman of the Atatürk Center in Azerbaijan and Professor Nadir Mammadli, director of the Institute of Linguistics of ANAS named after Nasimi made speeches at the symposium and highlighted Dîvânu Lugâti't-Türk as a valuable source for studying our past, language, identity and history.
Professor Nadir Mammadli moderated one of the sessions - the Kashgari Mahmud.
Additionally, the reports by Professor Mahira Huseynova, Vice-Rector for International Relations at Azerbaijan State Pedagogical University and Doctor of philology Konul Samadova, head of the Department of Modern Azerbaijani Language were presented at the symposium.