Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının Filippinin paytaxtı Manila şəhərində keçirilmiş Baş Assambleyasının iclasında ölkəmizin elmi qurumunu təmsil edib.
Asiya Elmlər Akademiyasının Baş Assambleyasının iclasını bu təşkilatın Nizamnaməsinə əsasən tədbirin keçirdiyi ölkənin – Filippin Elm və Texnologiya Akademiyasının prezidenti professor Jaime Montoya açıb. Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusev rəhbərlik etdiyi 34 ölkənin Elmlər Akademiyalarını əhatə edən elmi qurumun üç illik fəaliyyətinə dair geniş hesabat məruzəsi ilə çıxış edib. Baş Assambleyanın plenar iclasında Cənubi Koreya Elm və Texnologiya Akademiyasının prezidenti professor Dohan Kim, Sinqapur Milli Universitetinin Elmi Tədqiqat Mərkəzinin direktoru professor B.Çovdari, Tokio Universiteti Araşdırma İnstitutunun direktoru Kenji Satake, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının fəaliyyətindən və qarşıda duran vəzifələrdən bəhs ediblər.
Baş Assambleya çərçivəsində “Elmdə rəqəmsal transformasiyalar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Konfransda Türkiyə, Azərbaycan, Rusiya, Yaponiya, Hindistan, Malayziya, Tailand, Nepal Elmlər Akademiyaları və universitetlərinin rəhbərləri və tanınmış alimlərinin, Asiya İnkişaf Bankının və Asiya İnformasiya Agentliyinin nümayəndələrinin məzruzələri və çıxışları dinlənilib.
Sonra Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının 2027-2030-cu illər üzrə rəhbər heyətinin seçkiləri keçirilib. Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının növbəti dövr üçün prezidentliyinə İndoneziya Akademiyası tərəfindən namizədliyi irəli sürülmüş professor Satryo Soemantri Brodjoneqoronun və Malayziya Elm və Texnologiya Akademiyasının prezidenti professor Rofina Yasmin Othmanın namizədliyi müzakirə olunub. Səsvermənin nəticələrinə görə İndoneziyanın Elm və təhsil naziri professor Satryo Soemantri Brodjoneqoro Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti seçilib.
Bundan başqa, Baş Assambleyanın iclasında həmçinin Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının vitse-prezidenti və altı nəfərdən ibarət İdarə Heyətinin üzvləri də seçiliblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Filippin və Yeni Zelandiya Elm və Texnologiya Akademiyalarının prezidentləri ilə görüşüb, qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edib.
Baş Assambleyanın iclasında Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının iclaslarından birinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında keçirilməsi qərara alınıb.

The report of the AASSA General Assembly in Philippine
The President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli represented the scientific institution of our country at the General Assembly meeting of the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia-(AASSA) held in Manila, the capital of the Philippines.
The meeting of the General Assembly was opened by Professor Jaime Montoya, President of the Philippine Academy of Science and Technology, in accordance with the organization’s Charter. Professor Ahmad Nuri Yurdusev, President of the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia, delivered a comprehensive report on the three-year activity of the scientific organization, which encompasses the Academies of Sciences from 34 countries. At the plenary session of the General Assembly, Professor Dohan Kim, President of the South Korean Academy of Science and Technology, Professor B. Chovdari, Director of the Scientific Research Center of the National University of Singapore, Kenji Satake, Director of the Research Institute at the University of Tokyo and Academician Isa Habibbeyli, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences made speeches at the event and spoke about the activity of AASSA and the tasks ahead.
As part of the General Assembly, an international scientific conference on the topic of “Digital Transformations and Perspectives in Science” was held. The conference featured presentations and speeches of heads and prominent scientists of the Academies of Sciences and universities from Türkiye, Azerbaijan, Russia, Japan, India, Malaysia, Thailand and Nepal as well as representatives from the Asian Development Bank and the Asian Information Agency.
Subsequently, the elections for the leadership of AASSA for the years 2027-2030 were held. The candidacy of Prof. Satryo Soemantri Brodjonegoro, nominated by the Indonesian Academy, and the candidacy of Prof. Rofina Yasmin Othman, President of the Academy of Sciences and Technology of Malaysia, were discussed for the presidency of the Association for the next term. According to the results of the voting, Professor Satryo Soemantri Brodjonegoro, Indonesia’s Minister of Science and Education, was elected president of AASSA.
In addition, during the meeting of the General Assembly, the Vice President of AASSA and six members of the Board of Directors were also elected.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the presidents of the Academies of Science and Technology of Philippines and New Zealand to discuss issues of mutual cooperation.
During the meeting of the General Assembly, it was decided to hold one of the meetings of AASSA at the Azerbaijan National Academy of Sciences.