Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının Filippinin paytaxtı Manila şəhərində keçirilmiş Baş Assambleyasının iclasında ölkəmizin elmi qurumunu təmsil edib.
Asiya Elmlər Akademiyasının Baş Assambleyasının iclasını bu təşkilatın Nizamnaməsinə əsasən tədbirin keçirdiyi ölkənin – Filippin Elm və Texnologiya Akademiyasının prezidenti professor Jaime Montoya açıb. Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusev rəhbərlik etdiyi 34 ölkənin Elmlər Akademiyalarını əhatə edən elmi qurumun üç illik fəaliyyətinə dair geniş hesabat məruzəsi ilə çıxış edib. Baş Assambleyanın plenar iclasında Cənubi Koreya Elm və Texnologiya Akademiyasının prezidenti professor Dohan Kim, Sinqapur Milli Universitetinin Elmi Tədqiqat Mərkəzinin direktoru professor B.Çovdari, Tokio Universiteti Araşdırma İnstitutunun direktoru Kenji Satake, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının fəaliyyətindən və qarşıda duran vəzifələrdən bəhs ediblər.
Baş Assambleya çərçivəsində “Elmdə rəqəmsal transformasiyalar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Konfransda Türkiyə, Azərbaycan, Rusiya, Yaponiya, Hindistan, Malayziya, Tailand, Nepal Elmlər Akademiyaları və universitetlərinin rəhbərləri və tanınmış alimlərinin, Asiya İnkişaf Bankının və Asiya İnformasiya Agentliyinin nümayəndələrinin məzruzələri və çıxışları dinlənilib.
Sonra Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının 2027-2030-cu illər üzrə rəhbər heyətinin seçkiləri keçirilib. Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının növbəti dövr üçün prezidentliyinə İndoneziya Akademiyası tərəfindən namizədliyi irəli sürülmüş professor Satryo Soemantri Brodjoneqoronun və Malayziya Elm və Texnologiya Akademiyasının prezidenti professor Rofina Yasmin Othmanın namizədliyi müzakirə olunub. Səsvermənin nəticələrinə görə İndoneziyanın Elm və təhsil naziri professor Satryo Soemantri Brodjoneqoro Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti seçilib.
Bundan başqa, Baş Assambleyanın iclasında həmçinin Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının vitse-prezidenti və altı nəfərdən ibarət İdarə Heyətinin üzvləri də seçiliblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Filippin və Yeni Zelandiya Elm və Texnologiya Akademiyalarının prezidentləri ilə görüşüb, qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edib.
Baş Assambleyanın iclasında Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının iclaslarından birinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında keçirilməsi qərara alınıb.

Отчет о заседании Генеральной ассамблеи AASSA, которое состоялось на Филиппинах
Президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли принял участие на заседании Генеральной ассамблеи Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), которое состоялось в столице Филиппин Маниле.
Согласно Уставу организации, заседание Генеральной ассамблеи AASSA открыл президент Национальной академии наук и технологий (Филиппины) профессор Хайме К.Монтойя. Затем президент Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии профессор Ахмед Нури Юрдусев выступил с обширным отчетом об итогах 3-летней деятельности руководимой им организации, которая охватывает академии наук 34-х стран. На пленарном заседании Генеральной ассамблеи выступили президент Корейской академии наук и технологий профессор Дохан Ким, директор Научно-исследовательского центра Национального университета Сингапура профессор Б.Човдари, профессор Института исследований землетрясений Токийского университета Кэндзи Сатакэ, президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли, которые говорили о деятельности Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии и предстоящих задачах.
В рамках Генеральной ассамблеи состоялась международная научная конференция «Цифровая трансформация в науке и перспективы». На конференции были прослушаны доклады и выступления руководителей и известных ученых, представляющих академии наук и университеты Турции, Азербайджана, России, Японии, Индии, Малайзии, Таиланда, Непала, а также представителей Азиатского банка развития и Организации информационных агентств стран Азии и Тихого океана.
Далее состоялись выборы руководства Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии на 2027-2030-е годы. На должность президента AASSA на очередной период были рассмотрены кандидатуры профессора Сатрио Соемантри Броджонегоро, выдвинутого от Индонезийской академии наук, и президента Академии наук и технологий Малайзии профессора Рофины Ясмин Отман. По итогам голосования президентом Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии стал министр науки и образования Индонезии профессор Сатрио Соемантри Броджонегоро.
Помимо этого, на заседании Генеральной ассамблеи были избраны вице-президент и шесть членов Правления AASSA.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с президентами академий наук и технологий Филиппин и Новой Зеландии. В ходе встреч были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества.
На заседании Генеральной ассамблеи AASSA было принято решение провести одно из следующих заседаний Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии в Национальной академии наук Азербайджана.