AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli COP29 çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan dünyanın ən nüfuzlu elmi qurumu Beynəlxalq Elmi Şuranın (ISC) baş icraçı direktoru professor Salvatore Arico ilə görüşüb.
Qonağı ölkəmizdə görməkdən məmnunluğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda keçirilən və bu gün dünyanın ən nüfuzlu tədbirlərindən biri kimi qəbul edilən COP29-un rəsmi olaraq açılışının keçirildiyini, konfransda dünyamızın gələcəyi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən qərarların qəbul ediləcəyini, o cümlədən elm sahəsində bir sıra mühüm müzakirələrin aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli humanitar və ictimai elmlərin imkanlarından iqlim dəyişmələri kimi qlobal problemlərin həllində istifadə edilə biləcəyini söyləyib, bu və digər istiqamətlərdə AMEA-nın ISC ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğulayıb, təklif və mülahizələrini səsləndirib.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli qonağa Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tarixi, keçdiyi şərəfli inkişaf yolu, əldə etdiyi nailiyyətlər və son illərdə aparılan struktur islahatları barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, Milli Elmlər Akademiyasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və müasir dünya elminin çağırışlarından irəli gələrək struktur islahatları aparılıb, Akademiyada elektron elmin inkişafı, alimlərimizin dünya elminə çıxışı üçün mühüm addımlar atılıb, AMEA tarixində ilk dəfə rəsmi olaraq beynəlxalq elmi təşkilatlara, o cümlədən ISC-yə üzv olmaqla dünya elmində qəbul edilən qərarlarda söz sahibinə çevrilib.
Sonra çıxış edən Beynəlxalq Elmi Şuranın (ISC) baş icraçı direktoru professor Salvatore Arico COP29 çərçivəsində ölkəmizdə və AMEA-da olmaqdan məmnunluq duyduğunu bildirib. Təmsil etdiyi təşkilat barədə məlumat verən alim qeyd edib ki, 2018-ci ildə yaradılmış ISC beynəlxalq səviyyədə elmin inkişafı və inteqrasiyası üçün çalışan ən böyük qurumlardan biridir və təşkilat elmin cəmiyyətə töhfəsini artırmağı qarşısına məqsəd qoyub. Vurğulayıb ki, elmin təşviqi və inkişafına dəstək, elmi bilikləri daha geniş kütləyə çatdırmaq və bu biliklərin istifadəsini stimullaşdırmaq Beynəlxalq Elmi Şuranın əsas hədəflərindəndir. Diqqətə çatdırıb ki, ISC qlobal elmi icmanın əsas nümayəndələrini və milli, regional elmi təşkilatları bir araya gətirən struktura malikdir. Bildirib ki, Beynəlxalq akademik təşkilatın tərkibində dünyanın 140-dan çox ölkəsindən 250-dən artıq akademiya, elmi birlik, milli və beynəlxalq elmi təşkilat yer alır. Bu qurumlar bir araya gələrək qlobal elmi proqramlar hazırlayır, BMT və digər nüfuzlu təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq edərək onlara qlobal problemlərin həlli üçün lazımi resurslar təklif edirlər.
AMEA-nın təşkilata üzv olmasından və birgə əməkdaşlıqdan məmnunluq duyduqlarını bildirən professor Salvatore Arico dəqiq və təbiət elmləri ilə yanaşı, humanitar və ictimai elmlər sahəsində də Akademiya ilə əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını söyləyib, qurumlararası birgə əməkdaşlıq təkliflərini diqqətə çatdırıb.
O, akademik İsa Həbibbəylinin görüşdə səsləndirdiyi təkliflərin ISC-nin 26-30 yanvar 2025-ci il tarixlərində Omanın paytaxtı Maskat şəhərində keçiriləcək Baş Assambleyasının iclasında üzv ölkələrin elmi qurumlarının birgə iştirakı ilə müzakirəyə çıxarılacağını vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra qonağa xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Daha sonra Beynəlxalq Elmi Şuranın rəsmisi AMEA-nın Rəyasət Heyətinin tarixi binası ilə tanış olub.
Görüşdə Almaniyanın Karlsruhe Texnologiya İnstitutunun professoru, Beynəlxalq Elmi Şuranın ilk katibi olmuş professor Alik İsmayılzadə və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva da iştirak ediblər.

The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with Professor Salvatore Aricò, the Chief Executive Officer of the world’s most prestigious scientific institution, the International Science Council (ISC), who is on a visit to our country within the framework of COP29.
Expressing his pleasure at seeing the guest in our country, Academician Isa Habibbeyli emphasized that the official opening of COP29, which is now one of the most prestigious events of the world, was held in Baku. He underlined that the decisions of special importance for the future of our world would be made at the conference, including important discussions in the field of science.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that the potential of humanitarian and social sciences can be used to solve global problems such as climate change, and that ANAS is interested in cooperating with ISC in this and other areas.
At the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli informed the guest about the history of the Azerbaijan National Academy of Sciences, its honorable path of development, its achievements, and the structural reforms carried out in recent years. The Academician said that the structural reforms have been implemented at the Academy in line with the calls of the President of the Republic of Azerbaijan and the challenges of modern global science. Significant steps have been taken to advance electronic science in the Academy and to enable our scientists to access global science. For the first time in its history, ANAS officially becoming a member of international scientific organizations, including the ISC, has become an influential participant in decisions made in global science.
Then, Professor Salvatore Aricò, the Chief Executive Officer of ISC, expressed his pleasure in being in Azerbaijan and at ANAS within the framework of COP29. Providing information about the organization he represents, the guest underlined that the ISC, established in 2018, is one of the largest institutions working to advance and integrate science at the international level and the organization aims to enhance science’s contribution to society. The Professor highlighted that supporting the promotion and development of science, bringing scientific knowledge to a wider audience, and encouraging the use of this knowledge are among the primary objectives of ISC. The ISC brings together main representatives of the global scientific community as well as national and regional scientific organizations. According to the Chief Executive Officer, the International Science Council includes more than 250 academies, scientific unions, and national and international scientific organizations from over 140 countries. These organizations come together to prepare global scientific programs and closely cooperate with the United Nations and other prestigious organizations and provide necessary resources for solution of global challenges.
Expressing his satisfaction with ANAS’s membership in the organization and joint cooperation, Professor Salvatore Arico said that, in addition to the exact and natural sciences, they are also interested in developing relations with the Academy in the fields of humanities and social sciences.
He emphasized that the proposals made by Academician Isa Habibbeyli during the meeting will be discussed at the ISC’s General Assembly meeting, to be held in Muscat, Oman, from January 26-30, 2025, with the joint participation of scientific institutions of member countries.
After the speeches, the commemorative gifts were presented to the guest.
Later, the official from the International Science Council got acquainted with the historic building-the Presidium of ANAS.
The meeting was also attended by Alik Ismayilzada, a professor at the Karlsruhe Institute of Technology in Germany and who was the first Secretary of the International Science Council, as well as docent Esmira Alirzayeva, Head of the International Relations Department of the Presidium administration of ANAS.
Reyhan Majidli, Public Relations, Press and Information Department ofthe Presidium Administration of ANAS