AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli COP29-da “İqlim elmi: 2024-cü il üçün əsas nəticələr” beynəlxalq elmi konfransında çıxış edib
COP29 çərçivəsində dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzlərindən biri olan Beynəlxalq Elmi Şura və Almaniyanın Karlsruhe Texnologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Bakı Olimpiya Mərkəzində “İqlim elmi: 2024-cü il üçün əsas nəticələr” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans  keçirilib.
Tədbirdə Beynəlxalq Elmi Şuranın (ISC) baş icraçı direktoru professor Salvatore Arico və Almaniyanın Karlsruhe Texnologiya İnstitutunun professoru Alik İsmayılzadə çıxış edərək konfransın əsas məqsəd və vəzifələrini diqqətə çatdırıb, müzakirələrdən sonra gözlənilən nəticələr barədə ətraflı söhbət açıblar.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə çıxış edərək COP29-un elmi əhəmiyyətindən, əsas gözləntilərdən biri kimi müasir reallıqları özündə əks etdirəcək yeni çağırışların meydana çıxacağına əminliyini ifadə edərək bu mühüm beynəlxalq tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 beynəlxalq tədbirləri cəmiyyətin bütün sahələrində, o cümlədən elmdə də yeni təfəkkür və yeni sivilizasiya yaradır. Azərbaycanda keçirilən COP29 yeni sənaye inqilabının anonsu təsiri bağışlayır.
Tədbirdə COP29-a dəvət olunmuş dünya elminin nüfuzlu nümayəndələri, beynəlxalq aləmdə tanınmış elm xadimləri, AMEA Rəyasət Heyətinin əməkdaşları, bir sıra ölkələrin media mənsubları iştirak ediblər.

The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli delivered a speech at the international scientific conference “Climate Science: Key Results for 2024”
An international scientific conference titled “Climate Science: Key Results for 2024” was held within the COP29 at the Baku Olympic Center, with the joint organization of the International Science Council and the Karlsruhe Institute of Technology of Germany.
Professor Salvatore Aricò, the Chief Executive Officer of the International Science Council (ISC) and Alik Ismailzade, a Professor at the Karlsruhe Institute of Technology of Germany delivered speeches at the event, highlighting the main objectives and tasks of the conference. They also discussed the expected results in detail after the discussions.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli made a speech at the conference, underlining the scientific significance of COP29. He expressed confidence that new challenges reflecting modern realities would emerge as one of the main expectations and emphasized the importance of holding this significant international event in our country. According to the head of ANAS, the “Green World Solidarity Year” and the COP29 international events create new thinking and a new civilization in all areas of society, including science. The COP29 held in Azerbaijan seems like an announcement of a new industrial revolution.
The event was attended by prominent representatives of world science, invited to COP29, internationally recognized scholars, members of the Presidium of ANAS and media representatives from several countries.