COP29-un yaşıl sivilizasiya anonsu
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin nitqindəki “ölkə göstəricilərinin qiymətləndirilməsində… Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər meyar kimi götürülməli deyil” - mesajı COP29-un ən mükəmməl aforizmidir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin elan etdiyi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası mahiyyəti və hədəfləri etibarilə bir-birini tamamlayan baxışlardan ibarətdir. “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin ölkəmizdə yaratdığı yaşıl hərəkat COP29-un irəli sürdüyü iqlim dəyişiklərinin yarada biləcəyi fəlakətlərdən xilas olmaq üçün yaşıl enerjinin ön mövqeyə çəkilməsi nəticə olaraq ölkələri və dünyanı qorumağa, yaşatmağa və inkişaf etdirməyə xidmət edən qlobal hadisələrdir. Yaşıl Dünya naminə hərəkat sahəsində həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycan Respublikasının COP29 kimi dünyanın bir nömrəli beynəlxalq tədbirinə ev sahibliyi etməsinə haqq qazandırır. Həm də müstəqil Azərbaycan Respublikasının hərtərəfli və sürətli inkişafı, beynəlxalq aləmdə əldə etdiyi nailiyyətlər də COP29-u ən yüksək səviyyədə keçirməyə geniş imkan yaratmışdır. Heç şübhəsiz ki, COP29-un estafetini qəbul etmək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dünya liderləri sırasındakı yüksək nüfuzunun da real təzahürüdür. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin açılış iclasındakı parlaq çıxışı COP29 hərəkatının manifestidir. Bu dərinməzmunlu nitqdə COP29-un əsas reallıqları və perspektivləri öz əksini tapmışdır. Cənab Prezidentin çıxışı COP29 üzrə Azərbaycan reallıqlarının gerçək təqdimatı, dünya gedişatının obyektiv qiymətləndirilməsi, yaxın-uzaq gələcəyin praqmatik paroludur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin nitqindəki “ölkə göstəricilərinin qiymətləndirilməsində… Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər meyar kimi götürülməli deyil” - mesajı COP29-un ən mükəmməl aforizmidir. Əks halda, dünya ölkələri “Tanrının bəxş etdiyi real təbii sərvətlər”dən tam imtina edib, “yaşıl keçid” axtarışı ilə yeni yaşıl imkanlar əldə edənə qədər böhran təhlükəsi ilə üzləşə bilərlər. Azərbaycan Prezidentinin sərrast aforizm kimi səslənən fikirləri dünyanın tarazlığını pozmaq həddinə çatmamaq şərti ilə bütün təbii sərvətlərdən yerində və qədərində istifadə etməyin mümkünlüyünə realist baxışın ifadəsidir. Bu, “Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər”lə yaşıl texnologiyalardan əldə olunacaq gəlirlərin düzgün balansının tapılmasının zəruriliyini nəzərə çatdıran praqmatik çağırışdır.
Bu gün dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda “Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər” COP29-un hədəflərinin həyata keçirilməsi üçün dayanıqlı donor funksiyasını yerinə yetirir. Fikrimizcə, o ölkələr “yaşıl keçidə” daha səmərəli şəkildə nail ola biləcəklər ki, onların yaşıl texnologiyalar əldə etmək üçün real təbii sərvətlərdən gələn dayanıqlı gəlirləri vardır. Beləliklə, Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər mövcud dayanıqlı inkişafla yaşıl keçid arasında yaşıl transformasiya funksiyasını yerinə yetirir. Azərbaycanın mövcud neft-qaz gəlirləri bu gün yaşıl iqtisadi zona kimi elan olunmuş Naxçıvan Muxtar Respublikasında, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda, həmçinin Böyük Qayıdış hərəkatında “yaşıl keçid” mərhələsinə uğurla keçidin hərəkətverici qüvvəsidir. Şübhəsiz, həm “Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlərə” malik olan və həm də yaşıl enerji əsasında XXI əsrin yaşıl iqtisadiyyatını qura bilən və inkişaf etdirən ölkələr yaxın gələcəyin lider dövlətləri sırasına çıxmaq imkanı qazanacaqdır. Bu cəhətdən Azərbaycan dünyanın ən şanslı ölkələrindən biridir. Çünki Azərbaycan ərazisi məşhur Mendeleyev cədvəlindəki əksər yeraltı və yerüstü təbii sərvətlərlə zəngin olan ölkədir. Bununla yanaşı, Azərbaycanda həm də artıq bir neçə ildir ki, Prezident İlham Əliyevin irəli sürdüyü neftdən asılı olmayan iqtisadiyyat modelinin yaradılması üçün düşünülmüş dövlət siyasəti həyata keçirilir. Artıq Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsində neftdən asılılığı aradan qaldırmağa xidmət edən aqrar sektordan, turizmdən, nəqliyyat sferasından, iaşə xidmətindən əldə edilən gəlirlər kifayət qədər əhəmiyyətli əmsala malikdir. Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili və COP29-un çağırışları neftdən asılı olmayan gəlirlərin siyahısına yaşıl iqtisadiyyatdan və alternativ yaşıl enerji mənbələrindən əldə olunacaq maliyyə imkanları da əlavə olunacaqdır.
Hazırda Azərbaycan Respublikasında yaşıl iqtisadiyyaın qurulması istiqamətində genişmiqyaslı işlər aparılmaqdadır. Bundan başqa, ölkəmizdə mövcud təbii sərvətlərin istismarının, emalının, bazara çıxarılmasının yaşıl texnologiyalar əsasında yenidən qurulması prosesləri də genişlənməkdədir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin COP29-un açılış mərasimindəki nitqində ölkəmizdə yaşıl iqtisadiyyat infrasturukturunun formalaşdırılması, bərpa olunan alternativ yaşıl enerji mənbələrinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən dövlət proqramlarının və nəzərdə tutulan yeni layihələrin aydın mənzərəsi verilmişdir. Ölkəmizdə aparılan məqsədyönlü müasir siyasi-iqtisadi siyasət dünya reallıqlarına uyğun olaraq, mövcud təbii sərvətlərdən yaşıl texnologiyalar əsasında istifadə etməklə atmosferin sağlamlaşdırılmasına töhfə verməyə, yaşıl enerji əsasında yeni dövrün yaşıl iqtisadiyyatının qurulmasına və meydanının daha da genişləndirilməsinə yaşıl işıq yandırmağa uğurla xidmət edir. Fikrimizcə, yaşıl iqtisadiyyatın Azərbaycan modeli dünya ölkələri üçün də əhəmiyyətli təcrübə ola bilər. Bu mənada Azərbaycan Respublikası Prezidentinin COP29-un Bakı Olimpiya Stadionundakı açılış mərasimindəki nitqində səslənən aşağıdakı fikirləri yaşıl iqtisadiyyat anlayışına müasir dövrün realist baxışın ifadəsidir: “Ölkələr onların (Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlərin – İ.H.) olmasına görə günahlandırılmalı və bazarda onlara tələbatın olması səbəbindən onları bazara çıxardıqlarına görə süçlanmalı deyillər”.
Bu, yaşıl enerjiyə keçidə münasibətdə eyforiyaya qapılmamağa, yaxud bu qlobal problemə birtərəfli qaydada baxmamağa, məsələyə kompleks yanaşmağa çağırışın konseptual şərhi və aydın ifadəsidir.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin və COP29-un ölkəmizə və dünyaya bəxş etdiyi daha bir “yaşıl sərvət” də bu istiqamətdə dialoqun miqyasının genişləndirilməsindən və məzmunca yaşıl ideyalarla və əməli addımlarla zənginləşdirilməsindən ibarətdir. Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində COP29 miqyasında yüksək səviyyədə təşkil olunan dialoq platforması mədəniyyətlərin dialoquna, ən yeni yaşıl texnologiyaların mübadiləsinə, yaşıl transformasiyaların müzakirəsinə yaşıl işıq yandırmışdır.
Bu gün Bakı Olimpiya Stadionunda yaradılmış COP29 şəhərciyi çoxvektorlu dünya dialoq mədəniyyətinin baş kəndinə çevrilmişdir. Ölkələri əyani şəkildə təqdim edən paviliyonlarda sərgilənən iqtisadi-texniki yeniliklərlə konfrans salonlarında səslənən yaşıl elmi-praktik ideyalar bir yerdə dünyanın yaxın və uzaq yaşıl gələcyi haqqında tam yeni təsəvvürlərin formalaşdırılmasına imkan yaradır. Əslində Bakı Olimpiya Stadionundakı COP29 Baş Kəndində aparılan müzakirələr dünyanın yeni yaşıl mənzərəsinin dərslərindən ibarətdir.
Son illərdə Azərbaycanda və dünyada yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl enerji, yaşıl kimya, biomüxtəliflik, ekomədəniyyət, yaşıl transformasiyalar, rəqəmsal dünya, süni intellekt, elektronəqliyyat, ekolinqvistika, ağıllı kənd və sair kimi yeni anlayışlar yaşıl terminologiyanın formalaşdırılmasını şərtləndirmişdir. Və yaşıl terminologiya müasir dövrün yaşıl dünyasının, yaşıl texnologiyasının danışan dili funksiyasını həyata keçirir. Ekolinqvistika anlayışı da yaşıl terminologiyanın sinonimi kimi prosesin daha da genişləndirilməsinə yol açır. Bunlar isə öz növbəsində dünyanın yeni bir inkişaf səviyyəsinə - yaşıl sivilizasiyaya keçidin xüsusiyyətlərini özündə əks etdirir. XVIII əsrdən etibarən sonrakı inkişaf mərhələlərində dünyada buxar maşınının, elektrik enerjisinin, kosmosun fəthinin, internetin kəşfinin, ağıllı texnologiyaların meydana çıxmasının fərqli sivilizasiyaları və sənaye inqilablarını yaratdığı kimi yaşıl enerji, süni intellekt və rəqəmsal inkişaf da bəşəriyyəti yeni bir inkişaf mərhələsinə doğru aparmaqdadır.
Beləliklə, Bakı Olimpiya Stadionundakı COP29 şəhərciyi yaşıl sivilizasiya problemlərini dünyanın yaşıl gündəliyinin baş mövzusuna çevirmişdir. Hazırda ən müasir yaşıl texnologiyalar əsasında salınmış COP29 şəhərciyi dünyanın yaşıl svilizasiya müzakirələrinin möhtəşəm xitabət kürsüsüdür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin COP29 xitabət kürsüsündən səsləndirdiyi bəyanatlar və mesajlar dünyanın müasir gedişatının yeni yaşıl inkişaf mərhələsinin anonsudur.
Bakı COP29 sessiyası Birləşmiş Millətlər Təşkilatının yaşıl dünya hərəkatı mövzusunda keçirilən ümumdünya konfransıdır. Planetimizin 196 ölkəsini təmsil edən 72 mindən çox insanın çoxcəhətli səmərəli fəaliyyətini, təhlükəsizliyini, transferini, hətta asudə vaxtını yüksək səviyyədə vahid bir ailə kimi təşkil edən Azərbaycan COP29 adlı çoxmillətli bir qitə yaratmağın nümunəsini göstərir. Bu mənada Bakı Olimpiya Stadionu Yer kürəsi, COP29-un Mavi Zonası okeanları, dənizləri, çayları və səmanı, Yaşıl Zona isə landşaftı, təbiəti simvolizə edir. Mifologiyada mavi rəngin genişlik, yaşıl rəngin isə dəyişiklik mənalarını daşıdığını nəzərə alsaq, COP29 qitəsinin müasir mənzərəsinin XXI əsrin inkişaf tendensiyalarını əks etdirdiyi qənaətinə gəlmək mümkündür. Sülh, qarşılıqlı əməkdaşlıq, ədalətli yaşıl cəmiyyət, yalnız rifaha və inkişafa xidmət edən yaşıl texnologiyalar Azərbaycan ölkəsinin yaratdığı möhtəşəm platformadan COP29 qitəsinin səsləndirdiyi yaşıl sivilizasiya çağırışlarıdır…
Azərbaycanın tarixi Qarabağ Zəfərini, Böyük Qayıdış hərəkatını, ən yüksək səviyyədə təşkil olunmuş COP29 yaşıl inkişaf platformasını qəbul edə, həzm edə bilməyən xarici ölkə dairələri öz qapılarını al günəşə qapadıqlarının fərqində olmayan bədbəxtlərdir. Azərbaycanda isə Prezident İlham Əliyevin COP29-un mötəbər xitabət kürsüsündən bütün dünya qarşısında bəyan etdiyi kimi günəşli günlərin sayı ən azı 250-dən çoxdur. Paytaxt Bakının isə bir adı da küləklər şəhəridir. Azərbaycan günəşli coğrafiyası, yaşıl enerjisi, yaşıl iqtisadiyyatı və ağıllı rəqəmsal inkişafı ilə yaşıl sivilizasiyanın astanasındadır.

Green Civilization Announcement of COP29
The message by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev - “Evaluating the country’s performance… natural resources gifted by God should not be taken as a criterion” - is the most perfect aphorism of COP29.
The “Green World Solidarity Year” declared by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev and the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change consist of views that complement each other in terms of their essence and objectives. The green movement created in our country by the “Green World Solidarity Year”, placing of green energy at the forefront to avoid the disasters that could be caused by climate change, proposed by COP29, are global events that serve to protect, sustain, and develop countries and the world. The measures carried out in the field of movement for Green World justify the Republic of Azerbaijan hosting the world’s number one international event, COP29. At the same time, the comprehensive and rapid development of the independent Republic of Azerbaijan, and its achievements in the global arena, created wide opportunities for hosting COP29 at the highest level. Undoubtedly, accepting the COP29 baton is a real manifestation of the high prestige of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev among world leaders. President Ilham Aliyev’s brilliant speech at the opening ceremony is a manifesto of the COP29 movement. In this profound speech, the key realities and perspectives of COP29 were reflected. The President’s speech is a true presentation of Azerbaijan’s realities regarding COP29, an objective assessment of world trends, and a pragmatic key for the near and distant future. The message by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev stating: “Evaluating the country’s performance… natural resources gifted by God should not be taken as a criterion”- is the most perfect aphorism of COP29. Otherwise, if world countries completely abandon the “natural resources gifted by God”, they may face the threat of a crisis until they acquire new green opportunities through the search for a “green transition”. The thoughts of the President of Azerbaijan, sounding like precise aphorisms, express a realistic approach on the possibility of using all natural resources appropriately and in moderation, without reaching the point of disrupting the balance of the world. This is a pragmatic challenge highlighting the necessity of finding the right balance of the profits from the “natural resources gifted by God” and the green technologies.
Today, in many countries around the world, including Azerbaijan, the “natural resources gifted by God” play a sustainable donor role in achieving the goals of COP29. In our opinion, the countries that have sustainable incomes from natural resources to acquire green technologies will be able to achieve the “green transition” more effectively. Thus, the natural resources gifted by God fulfill a green transformation function between existing sustainable development and the green transition. Azerbaijan’s current oil and gas revenues are the driving force of the successful transition to the “green transition” phase in the Nakhchivan Autonomous Republic, Garabagh, and Eastern Zangezur which has been declared “a green economic zone” today, as well as in the Great Return movement. Undoubtedly, countries that have “natural resources gifted by God” and can build and develop the green economy of the 21st century based on green energy will have the opportunity to become the leading states of the near future. In this regard, Azerbaijan is one of the luckiest countries of the world. Because Azerbaijan is a country rich in most of the underground and surface natural resources listed in the famous Mendeleev table. In addition, for several years now, a well-thought-out state policy has been implemented in Azerbaijan to create an economy model that does not depend on oil, proposed by President Ilham Aliyev. Already, the revenues generated from the agricultural sector, tourism, transportation, and catering services, which serve to eliminate dependence on oil, hold a significant share in the state budget of the Republic of Azerbaijan. The challenges of the “Green World Solidarity Year” and COP29 will add financial opportunities derived from the green economy and alternative energy sources to the list of revenues that are not dependent on oil.
Currently, extensive works are carried out in the Republic of Azerbaijan towards the establishment of a green economy. In addition, the processes of restructuring the exploitation, processing, and marketing of the current natural resources in our country based on green technologies are also expanding. In his speech at the opening ceremony of COP29, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev presented a clear picture of the state programs being implemented and the new projects planned in our country towards the formation of green economy infrastructure and the establishment of renewable alternative green energy sources.
The purposeful modern political and economic policy implemented in our country, in line with global realities, successfully serves to contribute to the improvement of the atmosphere by using existing natural resources based on green technologies, to the establishment of the new eras green economy based on green energy, and to paving the way for further expansion of its scope. In our opinion, Azerbaijan’s model of a green economy can be an important experience also for world countries. In this context, the speech made by the President of the Republic of Azerbaijan during the opening ceremony of COP29, held at the Baku Olympic Stadium, reflect a realistic view of the modern period on the concept of a green economy: “Countries should not be blamed for having them, (the natural resources gifted by God-I.H) and should not be blamed for bringing these resources to the market because the market needs them, the people need them”.
This is a conceptual explanation and clear expression of a challenge to avoid euphoria regarding the transition to green energy, to refrain from viewing this global issue one-sidedly, and to approach the matter comprehensively.
Another “green asset” that the “Green World Solidarity Year” and COP29 have brought to our country and the world is the expansion of dialogue’s scope in this direction and its enrichment with green ideas and practical steps. The high-level dialogue platform organized on the scale of COP29 in Baku, the capital of Azerbaijan, has given a green light for the dialogue of cultures, the exchange of the latest green technologies, and the discussion of green transformations.
Today, the COP29 Village established at the Baku Olympic Stadium has become the main center of the multifaceted world dialogue culture. The economic and technical innovations displayed in the pavilions representing different countries, together with the green scientific and practical ideas voiced in the conference halls, create an opportunity to form entirely new perspectives on the near and distant green future of the world. In fact, the discussions held at the COP29 Main Village at the Baku Olympic Stadium consist of lessons of the new green scenery of the world.
In recent years, new concepts in Azerbaijan and worldwide such as green economy, green energy, green chemistry, biodiversity, eco-culture, green transformations, digital world, artificial intelligence, e-transport, ecolinguistics, smart villages, and others have led to the formation of green terminology. Green terminology now functions as the existing language of the green world and green technology of the modern period. The concept of ecolinguistics, as a synonym for green terminology, further paves the way for the expansion of the process. These, in turn, reflect the characteristics of the transition of world to a new level of development – a green civilization. Since the 18th century, during subsequent stages of development, the invention of the steam engine, the advent of electricity, the conquest of space, the discovery of the internet, and the emergence of smart technologies have given rise to different civilizations and industrial revolutions. Similarly, green energy, artificial intelligence, and digital development are now leading humanity toward a new stage of progress.
Thus, the COP29 Village at the Baku Olympic Stadium has turned the issues of green civilization into the main topic of the world’s green agenda. Currently, the COP29 Village, built using the most advanced green technologies, stands as a magnificent rostrum for the world’s green civilization discussions.
The statements and messages delivered by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev from the COP29 rostrum is an announcement of the new green development phase of the modern trends of the world.
The Baku COP29 Conference is a global event of the United Nations on the theme of the green world movement. Azerbaijan demonstrates an example of creating a multinational continent called COP29 by organizing the multifaceted and efficient activities, security, transportation, and even leisure time of more than 72,000 people representing 196 countries of our planet at a high level, as a unified family.  In this sense, the Baku Olympic Stadium symbolizes the Earth, the Blue Zone of COP29 represents the oceans, seas, rivers, and sky, while the Green Zone symbolizes the landscape and nature. Considering that in mythology, the colour blue symbolizes vastness and the colour green represents change, it can be concluded that the modern landscape of the COP29 continent reflects the development trends of the 21st century. Peace, mutual cooperation, a just green society, and green technologies that serve solely for prosperity and development are the green civilization challenges voiced by the COP29 continent from the magnificent platform created by Azerbaijan.
Foreign circles that are unable to accept or digest historic Garabagh Victory of Azerbaijan, the Great Return movement, and the COP29 green development platform organized at the highest level are unfortunate individuals who are unaware that they have closed their doors to the rising sun. In Azerbaijan, as President Ilham Aliyev declared from the prestigious rostrum of COP29 to the entire world, the number of sunny days is more than 250 a year. The capital Baku is also known as the city of winds. Azerbaijan, with its sunny geography, green energy, green economy, and smart digital development, stands on the threshold of green civilization.