COP29-un yaşıl sivilizasiya anonsu
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin nitqindəki “ölkə göstəricilərinin qiymətləndirilməsində… Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər meyar kimi götürülməli deyil” - mesajı COP29-un ən mükəmməl aforizmidir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin elan etdiyi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası mahiyyəti və hədəfləri etibarilə bir-birini tamamlayan baxışlardan ibarətdir. “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin ölkəmizdə yaratdığı yaşıl hərəkat COP29-un irəli sürdüyü iqlim dəyişiklərinin yarada biləcəyi fəlakətlərdən xilas olmaq üçün yaşıl enerjinin ön mövqeyə çəkilməsi nəticə olaraq ölkələri və dünyanı qorumağa, yaşatmağa və inkişaf etdirməyə xidmət edən qlobal hadisələrdir. Yaşıl Dünya naminə hərəkat sahəsində həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycan Respublikasının COP29 kimi dünyanın bir nömrəli beynəlxalq tədbirinə ev sahibliyi etməsinə haqq qazandırır. Həm də müstəqil Azərbaycan Respublikasının hərtərəfli və sürətli inkişafı, beynəlxalq aləmdə əldə etdiyi nailiyyətlər də COP29-u ən yüksək səviyyədə keçirməyə geniş imkan yaratmışdır. Heç şübhəsiz ki, COP29-un estafetini qəbul etmək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dünya liderləri sırasındakı yüksək nüfuzunun da real təzahürüdür. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin açılış iclasındakı parlaq çıxışı COP29 hərəkatının manifestidir. Bu dərinməzmunlu nitqdə COP29-un əsas reallıqları və perspektivləri öz əksini tapmışdır. Cənab Prezidentin çıxışı COP29 üzrə Azərbaycan reallıqlarının gerçək təqdimatı, dünya gedişatının obyektiv qiymətləndirilməsi, yaxın-uzaq gələcəyin praqmatik paroludur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin nitqindəki “ölkə göstəricilərinin qiymətləndirilməsində… Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər meyar kimi götürülməli deyil” - mesajı COP29-un ən mükəmməl aforizmidir. Əks halda, dünya ölkələri “Tanrının bəxş etdiyi real təbii sərvətlər”dən tam imtina edib, “yaşıl keçid” axtarışı ilə yeni yaşıl imkanlar əldə edənə qədər böhran təhlükəsi ilə üzləşə bilərlər. Azərbaycan Prezidentinin sərrast aforizm kimi səslənən fikirləri dünyanın tarazlığını pozmaq həddinə çatmamaq şərti ilə bütün təbii sərvətlərdən yerində və qədərində istifadə etməyin mümkünlüyünə realist baxışın ifadəsidir. Bu, “Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər”lə yaşıl texnologiyalardan əldə olunacaq gəlirlərin düzgün balansının tapılmasının zəruriliyini nəzərə çatdıran praqmatik çağırışdır.
Bu gün dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda “Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər” COP29-un hədəflərinin həyata keçirilməsi üçün dayanıqlı donor funksiyasını yerinə yetirir. Fikrimizcə, o ölkələr “yaşıl keçidə” daha səmərəli şəkildə nail ola biləcəklər ki, onların yaşıl texnologiyalar əldə etmək üçün real təbii sərvətlərdən gələn dayanıqlı gəlirləri vardır. Beləliklə, Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlər mövcud dayanıqlı inkişafla yaşıl keçid arasında yaşıl transformasiya funksiyasını yerinə yetirir. Azərbaycanın mövcud neft-qaz gəlirləri bu gün yaşıl iqtisadi zona kimi elan olunmuş Naxçıvan Muxtar Respublikasında, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda, həmçinin Böyük Qayıdış hərəkatında “yaşıl keçid” mərhələsinə uğurla keçidin hərəkətverici qüvvəsidir. Şübhəsiz, həm “Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlərə” malik olan və həm də yaşıl enerji əsasında XXI əsrin yaşıl iqtisadiyyatını qura bilən və inkişaf etdirən ölkələr yaxın gələcəyin lider dövlətləri sırasına çıxmaq imkanı qazanacaqdır. Bu cəhətdən Azərbaycan dünyanın ən şanslı ölkələrindən biridir. Çünki Azərbaycan ərazisi məşhur Mendeleyev cədvəlindəki əksər yeraltı və yerüstü təbii sərvətlərlə zəngin olan ölkədir. Bununla yanaşı, Azərbaycanda həm də artıq bir neçə ildir ki, Prezident İlham Əliyevin irəli sürdüyü neftdən asılı olmayan iqtisadiyyat modelinin yaradılması üçün düşünülmüş dövlət siyasəti həyata keçirilir. Artıq Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsində neftdən asılılığı aradan qaldırmağa xidmət edən aqrar sektordan, turizmdən, nəqliyyat sferasından, iaşə xidmətindən əldə edilən gəlirlər kifayət qədər əhəmiyyətli əmsala malikdir. Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili və COP29-un çağırışları neftdən asılı olmayan gəlirlərin siyahısına yaşıl iqtisadiyyatdan və alternativ yaşıl enerji mənbələrindən əldə olunacaq maliyyə imkanları da əlavə olunacaqdır.
Hazırda Azərbaycan Respublikasında yaşıl iqtisadiyyaın qurulması istiqamətində genişmiqyaslı işlər aparılmaqdadır. Bundan başqa, ölkəmizdə mövcud təbii sərvətlərin istismarının, emalının, bazara çıxarılmasının yaşıl texnologiyalar əsasında yenidən qurulması prosesləri də genişlənməkdədir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin COP29-un açılış mərasimindəki nitqində ölkəmizdə yaşıl iqtisadiyyat infrasturukturunun formalaşdırılması, bərpa olunan alternativ yaşıl enerji mənbələrinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən dövlət proqramlarının və nəzərdə tutulan yeni layihələrin aydın mənzərəsi verilmişdir. Ölkəmizdə aparılan məqsədyönlü müasir siyasi-iqtisadi siyasət dünya reallıqlarına uyğun olaraq, mövcud təbii sərvətlərdən yaşıl texnologiyalar əsasında istifadə etməklə atmosferin sağlamlaşdırılmasına töhfə verməyə, yaşıl enerji əsasında yeni dövrün yaşıl iqtisadiyyatının qurulmasına və meydanının daha da genişləndirilməsinə yaşıl işıq yandırmağa uğurla xidmət edir. Fikrimizcə, yaşıl iqtisadiyyatın Azərbaycan modeli dünya ölkələri üçün də əhəmiyyətli təcrübə ola bilər. Bu mənada Azərbaycan Respublikası Prezidentinin COP29-un Bakı Olimpiya Stadionundakı açılış mərasimindəki nitqində səslənən aşağıdakı fikirləri yaşıl iqtisadiyyat anlayışına müasir dövrün realist baxışın ifadəsidir: “Ölkələr onların (Tanrının bəxş etdiyi təbii sərvətlərin – İ.H.) olmasına görə günahlandırılmalı və bazarda onlara tələbatın olması səbəbindən onları bazara çıxardıqlarına görə süçlanmalı deyillər”.
Bu, yaşıl enerjiyə keçidə münasibətdə eyforiyaya qapılmamağa, yaxud bu qlobal problemə birtərəfli qaydada baxmamağa, məsələyə kompleks yanaşmağa çağırışın konseptual şərhi və aydın ifadəsidir.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin və COP29-un ölkəmizə və dünyaya bəxş etdiyi daha bir “yaşıl sərvət” də bu istiqamətdə dialoqun miqyasının genişləndirilməsindən və məzmunca yaşıl ideyalarla və əməli addımlarla zənginləşdirilməsindən ibarətdir. Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində COP29 miqyasında yüksək səviyyədə təşkil olunan dialoq platforması mədəniyyətlərin dialoquna, ən yeni yaşıl texnologiyaların mübadiləsinə, yaşıl transformasiyaların müzakirəsinə yaşıl işıq yandırmışdır.
Bu gün Bakı Olimpiya Stadionunda yaradılmış COP29 şəhərciyi çoxvektorlu dünya dialoq mədəniyyətinin baş kəndinə çevrilmişdir. Ölkələri əyani şəkildə təqdim edən paviliyonlarda sərgilənən iqtisadi-texniki yeniliklərlə konfrans salonlarında səslənən yaşıl elmi-praktik ideyalar bir yerdə dünyanın yaxın və uzaq yaşıl gələcyi haqqında tam yeni təsəvvürlərin formalaşdırılmasına imkan yaradır. Əslində Bakı Olimpiya Stadionundakı COP29 Baş Kəndində aparılan müzakirələr dünyanın yeni yaşıl mənzərəsinin dərslərindən ibarətdir.
Son illərdə Azərbaycanda və dünyada yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl enerji, yaşıl kimya, biomüxtəliflik, ekomədəniyyət, yaşıl transformasiyalar, rəqəmsal dünya, süni intellekt, elektronəqliyyat, ekolinqvistika, ağıllı kənd və sair kimi yeni anlayışlar yaşıl terminologiyanın formalaşdırılmasını şərtləndirmişdir. Və yaşıl terminologiya müasir dövrün yaşıl dünyasının, yaşıl texnologiyasının danışan dili funksiyasını həyata keçirir. Ekolinqvistika anlayışı da yaşıl terminologiyanın sinonimi kimi prosesin daha da genişləndirilməsinə yol açır. Bunlar isə öz növbəsində dünyanın yeni bir inkişaf səviyyəsinə - yaşıl sivilizasiyaya keçidin xüsusiyyətlərini özündə əks etdirir. XVIII əsrdən etibarən sonrakı inkişaf mərhələlərində dünyada buxar maşınının, elektrik enerjisinin, kosmosun fəthinin, internetin kəşfinin, ağıllı texnologiyaların meydana çıxmasının fərqli sivilizasiyaları və sənaye inqilablarını yaratdığı kimi yaşıl enerji, süni intellekt və rəqəmsal inkişaf da bəşəriyyəti yeni bir inkişaf mərhələsinə doğru aparmaqdadır.
Beləliklə, Bakı Olimpiya Stadionundakı COP29 şəhərciyi yaşıl sivilizasiya problemlərini dünyanın yaşıl gündəliyinin baş mövzusuna çevirmişdir. Hazırda ən müasir yaşıl texnologiyalar əsasında salınmış COP29 şəhərciyi dünyanın yaşıl svilizasiya müzakirələrinin möhtəşəm xitabət kürsüsüdür.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin COP29 xitabət kürsüsündən səsləndirdiyi bəyanatlar və mesajlar dünyanın müasir gedişatının yeni yaşıl inkişaf mərhələsinin anonsudur.
Bakı COP29 sessiyası Birləşmiş Millətlər Təşkilatının yaşıl dünya hərəkatı mövzusunda keçirilən ümumdünya konfransıdır. Planetimizin 196 ölkəsini təmsil edən 72 mindən çox insanın çoxcəhətli səmərəli fəaliyyətini, təhlükəsizliyini, transferini, hətta asudə vaxtını yüksək səviyyədə vahid bir ailə kimi təşkil edən Azərbaycan COP29 adlı çoxmillətli bir qitə yaratmağın nümunəsini göstərir. Bu mənada Bakı Olimpiya Stadionu Yer kürəsi, COP29-un Mavi Zonası okeanları, dənizləri, çayları və səmanı, Yaşıl Zona isə landşaftı, təbiəti simvolizə edir. Mifologiyada mavi rəngin genişlik, yaşıl rəngin isə dəyişiklik mənalarını daşıdığını nəzərə alsaq, COP29 qitəsinin müasir mənzərəsinin XXI əsrin inkişaf tendensiyalarını əks etdirdiyi qənaətinə gəlmək mümkündür. Sülh, qarşılıqlı əməkdaşlıq, ədalətli yaşıl cəmiyyət, yalnız rifaha və inkişafa xidmət edən yaşıl texnologiyalar Azərbaycan ölkəsinin yaratdığı möhtəşəm platformadan COP29 qitəsinin səsləndirdiyi yaşıl sivilizasiya çağırışlarıdır…
Azərbaycanın tarixi Qarabağ Zəfərini, Böyük Qayıdış hərəkatını, ən yüksək səviyyədə təşkil olunmuş COP29 yaşıl inkişaf platformasını qəbul edə, həzm edə bilməyən xarici ölkə dairələri öz qapılarını al günəşə qapadıqlarının fərqində olmayan bədbəxtlərdir. Azərbaycanda isə Prezident İlham Əliyevin COP29-un mötəbər xitabət kürsüsündən bütün dünya qarşısında bəyan etdiyi kimi günəşli günlərin sayı ən azı 250-dən çoxdur. Paytaxt Bakının isə bir adı da küləklər şəhəridir. Azərbaycan günəşli coğrafiyası, yaşıl enerjisi, yaşıl iqtisadiyyatı və ağıllı rəqəmsal inkişafı ilə yaşıl sivilizasiyanın astanasındadır.

Месседж, прозвучавший в речи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева: «…многие другие важные критерии должны служить основой для оценки эффективности страны, а не ее природные ресурсы, которые являются даром Всевышнего», – самый важный афоризм COP29.
Объявленный Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым «Год солидарности во имя зелёного мира» и 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции Организации объединённых наций об изменении климата дополняют друг друга по своей сути и целям. Зелёное движение, которое возникло в стране в ходе «Года солидарности во имя зелёного мира», и выдвижение в ходе COP29 на передний план зелёной энергетики, призванной спасти мир от бедствий, которые могут возникнуть из-за изменения климата, по своей сути – глобальные события, направленные на защиту, сохранение и развитие различных стран и всего мира в целом. Мероприятия, которые реализуются в сфере движения во имя зелёного мира, предоставили Азербайджанской Республике право принимать у себя такое международное мероприятие глобального масштаба, как COP29. К тому же всестороннее и быстрое развитие независимой Азербайджанской Республики, её достижения на международной арене создали широкие возможности для проведения COP29 на самом высоком уровне. Несомненно, передача эстафеты COP29 нашей стране является реальным отражением высокого авторитета Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева среди мировых лидеров. Блестящая речь главы нашего государства Ильхама Алиева на церемонии открытия – это манифест движения COP29. В этой глубокосодержательной речи нашли свое отражение основные реалии и перспективы COP29. Выступление господина Президента является презентацией реалий Азербайджана в рамках COP29, объективной оценкой миропорядка, прагматичным паролем ближайшего и далёкого будущего. Месседж, прозвучавший в речи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева: «…многие другие важные критерии должны служить основой для оценки эффективности страны, а не ее природные ресурсы, которые являются даром Всевышнего», – самый важный афоризм COP29. В противном случае, мировые государства могут столкнуться с угрозой кризиса до того, как они полностью откажутся от реальных «природных ресурсов, которые являются даром Всевышнего», и станут искать новые зелёные возможности для «зелёного перехода». Мысли Президента Азербайджанской Республики, которые прозвучали в форме меткого афоризма, выражают реалистичный взгляд на возможность рационального и своевременного использования природных ресурсов, не нарушая мирового баланса. Это – прагматичный призыв, указывающий на необходимость поиска правильного баланса доходов, которые будут получены от применения «природных ресурсов, которые являются даром Всевышнего», и зелёных технологий.
Сегодня во многих странах мира, в том числе и в Азербайджане, «природные ресурсы, которые являются даром Всевышнего», выполняют функцию устойчивого донора для претворения в жизнь целей COP29. На наш взгляд, более эффективно «зелёный переход» совершат те страны, которые для получения зелёных технологий имеют устойчивые доходы от реальных природных ресурсов. Таким образом, «природные ресурсы, которые являются даром Всевышнего», выполняют функцию зелёной трансформации между существующим устойчивым развитием и «зелёным переходом». Сегодня нефтегазовые доходы Азербайджана – это движущая сила, направленная на успешный «зелёный переход» в объявленных зелёной экономической зоной Нахчыванской Автономной Республике, Карабахе и Восточном Зангезуре, а также в движении «Великое возвращение». Несомненно, страны, имеющие «природные ресурсы, которые являются даром Всевышнего», а также построившие и развивающие зелёную экономику XXI века, опирающуюся на зелёную энергетику, получат в ближайшем будущем возможность выйти в ряд лидирующих государств. С этой точки зрения Азербайджан – одно из государств мира, которым несказанно повезло, потому что территория страны изобилует основными подземными и наземными природными богатствами, которые входят в известную таблицу Менделеева. Наряду с этим, на протяжении нескольких лет в Азербайджане под руководством Президента Ильхама Алиева проводится продуманная государственная политика, нацеленная на разработку модели экономики, не зависящей от нефти. В государственном бюджете Азербайджанской Республики доля доходов, полученных от аграрного сектора, туризма, транспортной сферы и сферы услуг, достаточно высока, и это служит устранению зависимости от нефти. Вызовы «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP29 вносят в список доходов, не зависящих от нефти, финансовые возможности, которые будут получены от зелёной экономики и альтернативных источников зелёной энергии.
В настоящее время в Азербайджанской Республике реализуются широкомасштабные мероприятия, направленные на построение зелёной экономики. Помимо этого, в нашей стране также расширяются процессы реорганизации мероприятий по эксплуатации, переработке и выводу на рынок существующих природных ресурсов, опираясь на зелёные технологии. В речи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на церемонии открытия COP29 были подробно затронуты реализуемые в стране государственные программы и предусмотренные новые проекты, нацеленные на формирование инфраструктуры зелёной экономики и создание возобновляемых альтернативных источников зелёной энергии. В соответствии с реалиями современного мира, проводимая в республике целенаправленная политика преследует цели внести вклад в оздоровление атмосферы путем использования природных богатств, опираясь на зелёные технологии, построить зелёную экономику нового периода на основе зелёной энергетики и способствовать её продвижению. На наш взгляд, азербайджанская модель зелёной экономики может стать важным примером и для других стран мира. С этой точки зрения следующие мысли, которые прозвучали в речи Президента Азербайджанской Республики на церемонии открытия COP29 на Бакинском олимпийском стадионе, являются отражением реалистичного взгляда на современное понятие зелёной экономики: «Нельзя обвинять страны в том, что они обладают этими ресурсами («природными ресурсами, которые являются даром Всевышнего» – И.Г.). Также нельзя ставить им в вину то, что они выводят эти ресурсы на рынок. Потому что рынок нуждается в них».
Это – концептуальная интерпретация и чёткое определение призыва не впадать в эйфорию в связи с переходом к зелёной энергетике и не рассматривать глобальную проблему в одностороннем порядке, а относиться к вопросу комплексно.
Ещё одним «зелёным подарком», который преподнёс нашей стране и всему миру «Год солидарности во имя зелёного мира» и COP29, является расширение масштаба диалога в данном направлении и его обогащение зелёными идеями и практическими действиями. Платформа диалога, организованная на высоком уровне в столице Азербайджана городе Баку в масштабе COP29, даёт зелёный свет диалогу культур, обмену новейшими зелёными технологиями и обсуждению зелёной трансформации.
Сегодня городок COP29, сооружённый на Бакинском олимпийском стадионе, превратился во всемирный многовекторный центр культуры диалога. Выставленные в павильонах, наглядно представляющих страны, экономические и технические новинки и зелёные научно-практические идеи, которые звучат в конференц-залах, вместе создают возможность для формирования абсолютно новых представлений о ближайшем и далёком зелёном будущем мира. На самом деле, дискуссии, которые ведутся в городке COP29 на Бакинском олимпийском стадионе, содержат в себе уроки новой зелёной картины мира.
Ставшие актуальными в последние годы в Азербайджане и во всем мире такие понятия, как зелёная экономика, зелёная энергетика, зелёная химия, биоразнообразие, экокультура, зелёная трансформация, цифровой мир, искусственный интеллект, электротранспорт, эколингвистика, умное село и т.д., обусловили формирование зелёной терминологии. И зелёная терминология выполняет функцию разговорного языка современного зелёного мира, зелёных технологий. Понятие эколингвистика в качестве синонима зелёной терминологии позволяет ещё более расширить этот процесс, что, в свою очередь, отражает особенности перехода мира на новый уровень развития – к зелёной цивилизации. Начиная с XVIII века, в истории человечества возникали новые цивилизации и происходили промышленные революции, причиной которых были изобретение парового двигателя, электричества, покорение космоса, создание Интернета, появление умных технологий. И сегодня зелёная энергетика, искусственный интеллект и цифровое развитие ведут человечество к новому этапу развития.
Таким образом, городок COP29 на Бакинском олимпийском стадионе объявил проблемы зелёной цивилизации главной темой зелёной повестки дня мира. В настоящее время городок COP29, сооружённый при использовании современнейших зелёных технологий, является великолепной трибуной мира для дискуссий о зелёной цивилизации.
Заявления и месседжи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с трибуны COP29 – это анонс нового этапа развития зелёного мира.
Бакинская сессия COP29 – это всемирная конференция Организации объединённых наций на тему движения зелёного мира. Азербайджан, на высоком уровне организовавший многогранную плодотворную деятельность, безопасность, трансфер и досуг более 72 тысяч человек, представляющих 196 стран планеты, показывает пример создания многонационального материка под названием COP29. В этом смысле Бакинский олимпийский стадион символизирует Земной шар, Голубая зона COP29 – океаны, моря, реки и небо, а Зелёная зона – ландшафт и природу. Если учесть то, что в мифологии голубой цвет символизирует широту, а зелёный цвет – перемены, то можно прийти к выводу, что современная картина материка COP29 отражает тенденции развития XXI века. Мир, взаимное сотрудничество, справедливое зелёное общество, зелёные технологии, которые служат лишь для благополучия и развития, – все это призывы к зелёной цивилизации, которые звучат с великолепной платформы, построенной Азербайджанским государством, с материка COP29...
Те круги в зарубежных странах, которые не могут принять, переварить историческую Победу Азербайджана в Карабахе, движение «Великое возвращение», организованную на высочайшем уровне платформу зелёного развития COP29, – это несчастные люди, которые даже не ведают о том, что закрыли свои двери яркому Солнцу. В Азербайджане, как заявил перед всем миром с трибуны COP29 Президент Ильхам Алиев, более 250-ти солнечных дней в году. Столицу республики Баку издревле называют «городом ветров». Благодаря солнечной географии, зелёной энергии, зелёной экономике и умному цифровому развитию Азербайджан находится на пороге зелёной цивилизации.