Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Əsas binasının önündəki Elmlər Akademiyası parkında VI Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalının (VI LitBookFest) açılışı olub.
Mayın 26-dək davam edəcək festival Beynəlxalq Türk Müəllifləri Birliyinin (BTMB) təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsi, Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Beynəlxalq Türk Akademiyası, TÜRKSOY, TİKA, Yunus Əmrə İnstitutu və digər qurumların dəstəyi ilə təşkil olunur.
Açılış mərasimində öncə Azərbaycanın və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirilib, Türk dünyası şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli VI Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalını Azərbaycanın Türk dünyası ilə əlaqələrinin ardıcıl şəkildə qurulması istiqamətində həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, bu festival Türk dünyası ölkələri arasında inteqrasiya proseslərinin dərinləşməsinə, elmi, ədəbi və mədəni əməkdaşlığın coğrafiyasının genişlənməsinə mühüm töhfə verməkdədir.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Birinci Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalından ötən dövr ərzində aparılan müşahidələr festivalın əhatə dairəsinin ildən-ilə genişləndiyini, iştirakçı ölkələrin sayının artdığını və Türk dünyasının intellektual, yaradıcı potensialının daha geniş platformada bir araya gəldiyini göstərir: “İlk dəfə Bakıda əsası qoyulan və artıq 6-cı dəfə Azərbaycanda təşkil edilən bu mötəbər mədəniyyət hadisəsi bu il qardaş Türkiyə Cümhuriyyətində də eyni ruh və yüksək təşkilati səviyyə ilə keçirilib və uğurla davam etdirilib”.
AMEA prezidentinin sözlərinə görə, Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalları kitabların təqdim olunduğu tədbir olmaqla yanaşı, həm də Türk dünyasının alimləri, yazıçıları, ədibləri, akademik qurumları və universitetləri arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə, yeni elmi və ədəbi layihələrin formalaşmasına real zəmin yaradır. Festivallarda iştirak edən alim və yazarlar arasında yeni əməkdaşlıq təşəbbüsləri meydana çıxır, ortaq nəşrlər hazırlanır, qarşılıqlı dəvətlər və birgə layihələr dövriyyəyə daxil olur.
Alim festivalın Türk dünyasının birliyinə, həmrəyliyinə və əməkdaşlığına mühüm təsir göstərən, ortaq dəyərlərə doğru atılan strateji addımlardan biri olduğunu vurğulayıb, Türk dünyası ilə əlaqələrin genişləndirilməsinin zəruri olduğu indiki tarixi mərhələdə VI Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalının bu inteqrasiyanın daha da dərinləşməsinə sanballı töhfələr verdiyini qeyd edib. Bildirib ki, son illərdə Azərbaycanda kitab nəşriyyatlarında Türk dünyasını əhatə edən alimlərin və müəlliflərin əsərlərinin nəşr miqyası iki dəfədən çox artıb. Oxşar proses digər türk dövlətlərində də müşahidə olunur. Bu fakt Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivallarının Türk dünyası ziyalıları və ədibləri arasında möhkəm mənəvi-intellektual körpü rolunu oynadığını açıq şəkildə sübut edir.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin andiçmə mərasimindəki proqram xarakterli çıxışına da toxunaraq bildirib ki, dövlət başçısı Türk dünyası ilə əməkdaşlığı Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri kimi müəyyənləşdirib və Türk Dövlətləri Təşkilatını vahid bir ailə kimi dəyərləndirib. AMEA prezidenti mövcud tarixi mərhələnin Türk dünyası ilə inteqrasiyanın genişlənməsi baxımından yeni imkanlar yaratdığını və VI Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalının da məhz bu strateji prosesin ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 22 oktyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamını xatırladan akademik İsa Həbibbəyli festival çərçivəsində Birinci Türkoloji Qurultaya həsr olunmuş kitabların danümayiş etdiriləcəyini bildirib. O, Qurultayın ideyalarının bu gün aktuallığını qoruyub saxladığını və Azərbaycanda, qardaş Türkiyədə, eləcə də Orta Asiya respublikalarında elmi-mədəni əməkdaşlığın inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıb. Əlavə edib ki, Birinci Türkoloji Qurultayın ideyaları əsasında formalaşan akademik və ədəbi birlik bu tarixi dəyərlərin yaşadığını və inkişaf etdiyini təsdiqləyir.
“Bu festival kitabın, elmin və mədəniyyətin təntənəsi olmaqla yanaşı, Türk dünyasında birlik və həmrəyliyin rəmzidir”, – deyə qeyd edən AMEA rəhbəri İnternetin, süni intellektin və rəqəmsal cəmiyyətdə artan informasiya rəqabəti fonunda bu festivalın kitabın rolunun gücləndirilməsi, oxu mədəniyyətinə marağın artırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid çıxış edərək festivalın böyük söz bayramı olduğunu, türk xalqları arasında ədəbi-mədəni əlaqələri gücləndirməyə xidmət etdiyini bildirib. O, türksoylu ölkələrdən alimlərin, qələm adamlarının, naşirlərin dəvət edildiyi festival çərçivəsində şeir saatlarının, müzakirələrin, kitab təqdimatlarının, konfransların və görkəmli ədiblərin yubileylərinə həsr olunan tədbirlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Rəşad Məcid festivalın gələcək nəsillər üçün ortaq mədəni yaddaşın qorunmasına, kitab oxuma ənənəsinin inkişafına və türk dünyası arasında mənəvi bağların daha da güclənməsinə xidmət etdiyini bildirib.
Tədbirdə , həmçinin Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgün, millət vəkili Elçin Mirzəbəyli, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Bakı təmsilçisi Ufuk Turqaner, Beynəlxalq Türk Akademiyasının təmsilçisi, professor Əbülfəz Süleymanlı, Özbəkistan Asiya Texniki Universitetinin rektoru Laçın Rəhmanov, Beynəlxalq Türk Müəllifləri Birliyinin sədri Xəyal Rza və digərləri çıxış edərək Türk dünyasının sarsılmaz birliyinə, türk dövlətləri arasındakı əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcək VI Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalının əhəmiyyətindən danışıblar.
Festival ədəbi-bədii kompozisiyalarla davam etdirilib.
Qeyd edək ki, festivalın ilk günü Azərbaycan-Türkiyə, ikinci günü Özbəkistan-Türkmənistan, üçüncü günü Qazaxıstan-Qırğızıstan, dördüncü günü Macarıstan-Şimali Kipr Türk Respublikası, sonuncu günü isə Türk Dünyası – Yunus Əmrə günü olaraq adlandırılıb.

Состоялось открытие VI литературно-книжного фестиваля тюркского мира
В Академическом парке перед Главным зданием Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) состоялось открытие VI литературно-книжного фестиваля тюркского мира (VI LitBookFest).
Фестиваль, который продлится до 26-го мая, проходит при организации Международного союза авторов тюркского мира и при поддержке Министерства культуры и Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики, Союза писателей Азербайджана, Комитета Милли Меджлиса по культуре, Исполнительной власти города Баку, Национальной академии наук Азербайджана, Международной тюркской академии, TÜRKSOY, TİKA, Института Юнуса Эмре и других организаций.
На церемонии открытия прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции, минутой молчания была почтена память шехидов тюркского мира.
В своем выступлении на церемонии открытия фестиваля президент НАНА академик Иса Габиббейли назвал VI литературно-книжный фестиваль тюркского мира логическим результатом последовательных широкомасштабных мероприятий, которые реализуются в сфере установления связей между Азербайджаном и тюркским миром. Академик сообщил, что этот фестиваль вносит весомый вклад в углубление процессов интеграции между странами тюркского мира и расширение географии сотрудничества в сфере науки, литературы и культуры.
Академик Иса Габиббейли отметил, что за время, прошедшее после Первого литературно-книжного фестиваля тюркского мира, с каждым годом фестиваль расширяет свою географию, возрастает число стран-участниц, фестиваль объединяет интеллектуальный, творческий потенциал тюркского мира в формате единой платформы: «Это великое культурное событие, которое впервые состоялось в Баку и уже проводится в шестой раз, успешно и на высоком уровне было организовано в этом году и в братской Турецкой Республике».
По словам руководителя НАНА, литературно-книжные фестивали тюркского мира – это мероприятия, на которых презентуются новые книги, а также  укрепляются связи между учеными, писателями, академическими структурами и университетами тюркского мира, формируются новые научные и литературные проекты. Ученые и писатели, принимающие участие на фестивалях, проявляют инициативы, направленные на установление новых связей, готовятся к печати новые совместные издания, реализуются новые проекты.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что фестиваль оказывает важное влияние на единство, солидарность и сотрудничество между странами тюркского мира, является одним из стратегических шагов, направленных в сторону сохранения и развития общих ценностей: «На современном историческом этапе, который характеризуется необходимостью в расширении связей с тюркским миром, VI литературно-книжный фестиваль тюркского мира вносит важный вклад в ещё большее углубление интеграции. В последние годы в Азербайджане значительно возросло издание трудов ученых и писателей тюркского мира. Схожий процесс наблюдается и в других тюркских государствах. Этот факт в очередной раз подтверждает, что литературно-книжные фестивали тюркского мира являются крепким духовным и интеллектуальным мостом между писателями и представителями интеллигенции тюркского мира».
Напомнив о программной речи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на церемонии инаугурации, руководитель НАНА сообщил, что глава государства объявил сотрудничество с тюркским миром одним из основных приоритетов государственной политики и назвал Организацию тюркских государств единой семьей. Академик Иса Габиббейли отметил, что на данном историческом этапе возникли новые возможности для расширения интеграции с тюркским миром, и VI литературно-книжный фестиваль тюркского мира – неотъемлемая часть этого стратегического процесса.
22 октября 2025 года, продолжил академик Иса Габиббейли, Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда», и в рамках фестиваля будут также демонстрироваться книги, посвященные этому знаменательному событию. Академик подчеркнул, что идеи Съезда сохраняют свою актуальность по сей день и служат развитию научного и культурного сотрудничества в Азербайджане, братской Турции и республиках Средней Азии. Академик добавил, что формирующееся на основе идей Первого тюркологического съезда академическое и литературное единство свидетельствует о том, что эти исторические ценности живут и развиваются и сегодня.
Сказав, что фестиваль – это праздник книги, науки и культуры, а также символ единства и солидарности тюркского мира, руководитель НАНА сообщил, что на фоне Интернета, искусственного интеллекта и возрастающей информационной конкуренции в цифровом обществе этот фестиваль обладает особой значимостью с точки зрения усиления роли книги и повышения интереса к культуре чтения.
Затем выступил председатель Совета печати Азербайджана, главный редактор «525-й газеты» Рашад Меджид, отметивший, что фестиваль является важным праздником слова, который служит усилению литературных и культурных связей между тюркскими народами. Он подчеркнул, что в рамках фестиваля, на который приглашены ученые, писатели, издатели из тюркских стран, состоятся часы поэзии, дискуссии, презентации книг, конференции и мероприятия, посвященные юбилеям выдающихся ученых.
Рашад Меджид сообщил, что фестиваль служит сохранению и передаче следующим поколениям общей культурной памяти, развитию традиции чтения книг и ещё большему укреплению духовных уз между тюркскими народами.
На мероприятии также выступили чрезвычайный и полномочный посол Турецкой Республики в нашей стране Бирол Акгюн, депутат Милли Меджлиса Эльчин Мирзабейли, представитель Турецкой Республики Северного Кипра в Баку Уфук Турганер, представитель Международной тюркской академии профессор Абульфаз Сулейманлы, ректор Азиатского технологического университета (Узбекистан) Лочин Рахмонов, председатель Международного союза авторов тюркского мира Хаял Рза и другие. Они говорили о вкладе VI литературно-книжного фестиваля тюркского мира в непоколебимое единство тюркского мира и ещё большее усиление связей между тюркскими государствами.
Далее на фестивале были продемонстрированы литературно-художественные композиции.
Отметим, что первый день фестиваля получил название «Азербайджан-Турция», второй – «Узбекистан-Туркменистан», третий – «Казахстан-Кыргызстан», четвертый – «Венгрия-Турецкая Республика Северного Кипра», а последний – «День тюркского мира – День Юнуса Эмре».