AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində Kanadanın Viktoriya Universiteti, Kanadanın Milli Tikinti Qaydalarının Zəlzələ Dizaynı üzrə Daimi Komitəsi, ABŞ-ın Lawrence Livermore Milli Laboratoriyası, ABŞ-ın Miçiqan Dövlət Universiteti və Gürcüstanın İlya Dövlət Universiteti Yer Elmləri İnstitutu və Milli Seysmoloji Monitorinq Mərkəzi ilə birlikdə Azərbaycan ərazisi üçün seysmik təhlükənin hesablanmasında yeni yanaşmalarla tərtib olunmuş “Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükə xəritəsi”nin təqdimatı və müzakirəsi keçirilib.
Müzakirədə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın Yer Elmləri bölməsi rəhbərinin müavini akademik Fəxrəddin Qədirov, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Fövqəladə Halların Xəbərdar Edilməsi İdarəsinin rəis müavini Cəsarət Camalov, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin üzvləri, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunun, Bakı Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin alim və mütəxəssisləri, AMEA nəzdində RSXM-nin Elmi-Texniki Şurasının üzvləri, əməkdaşları, digər aidiyyatı şəxslər iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli giriş sözü ilə çıxış edərək Azərbaycanda seysmologiya elminin inkişaf etdiyini, ölkə seysmoloqlarının ən müasir proqram və texnologiyalardan istifadə etdiklərini qeyd edib, RSXM-nin xarici ölkələrin seysmoloji mərkəzləri və beynəlxalq seysmoloji təşkilatlarla əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu nəzərə çatdırıb. AMEA rəhbəri Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin inkişaf etmiş Avropa ölkələri və ABŞ-ın seysmoloji mərkəzləri və aparıcı universitetləri ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti bu gün təqdim olunacaq hesabatda Azərbaycan ərazisi üçün seysmik təhlükənin hesablanmasında yeni elmi yanaşmaların əksini tapdığını, müzakirələrin “Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükə xəritəsi”nin təkmilləşməsinə öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb, xəritəni ölkənin strateji inkişafı üçün mühüm layihə kimi səciyyələndirib.
AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qurban Yetirmişli “Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükə xəritəsi”nin hazırlanması metodları və onun əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra Viktoriya Universitetinin İnşaat Mühəndisliyi Departamentinin professoru Tuna Onur seysmik təhlükə xəritəsi haqqında təqdimatla çıxış edib, hazırda dünya ölkələrində binaların tikintisi zamanı tətbiq olunan seysmik riskin qiymətləndirilməsi üsulları və metodlarından danışıb. O, məruzəsində tikinti normaları sahəsində olan yeniliklərdən də bəhs edib.

В Республиканском центре сейсмологической службы (РЦСС) при НАНА состоялась презентация и обсуждение «Карты сейсмической опасности территории Азербайджана», составленной совместно с Университетом Виктории (Канада), Постоянным комитетом по сейсмостойкому проектированию Национальных строительных норм Канады, Национальной лабораторией Lawrence Livermore (США), Мичиганским государственным университетом (США), Институтом наук о Земле Государственного университета Ильи (Грузия) и Национальным центром сейсмического мониторинга (Грузия) с учётом новых подходов к оценке сейсмической опасности территории Азербайджана.
В дискуссиях приняли участие президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли, вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев, заместитель руководителя Отделения наук о Земле НАНА академик Фахраддин Гадиров, заместитель начальника Управления по предупреждению чрезвычайных ситуаций Министерства чрезвычайных ситуаций Азербайджанской Республики Джасарат Джамалов, члены Отделения наук о Земле НАНА, учёные и специалисты Института геологии и геофизики, Бакинского государственного университета, Азербайджанского университета архитектуры и строительства Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, члены Научно-технического совета РЦСС при НАНА, сотрудники центра и другие соответствующие лица.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о развитии сейсмологии в Азербайджане и сообщил, что отечественные сейсмологи пользуются самыми современными программами и технологиями, РЦСС на высоком уровне развивает связи с сейсмологическими центрами зарубежных стран и международными сейсмологическими организациями. Руководитель НАНА отметил, что Республиканский центр сейсмологической службы тесно сотрудничает с сейсмологическими центрами и ведущими университетами развитых стран Европы и США.
В представляемом сегодня отчёте, продолжил академик Иса Габиббейли, нашли своё отражение новые научные подходы к оценке сейсмической опасности территории Азербайджана. Руководитель НАНА подчеркнул, что дискуссии внесут свою лепту в совершенствование «Карты сейсмической опасности территории Азербайджана», и назвал карту важным проектом для стратегического развития республики.
В своем выступлении генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли рассказал о методах разработки «Карты сейсмической опасности территории Азербайджана» и ее значении.
Затем с презентацией о карте сейсмической опасности выступила профессор Департамента строительной инженерии Университета Виктории Туна Онур. Она рассказала о способах и методах оценки сейсмических рисков, которые применяются в настоящее время в различных странах мира при возведении зданий. В своём докладе учёный также говорила о новшествах в области строительных норм.