AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində Kanadanın Viktoriya Universiteti, Kanadanın Milli Tikinti Qaydalarının Zəlzələ Dizaynı üzrə Daimi Komitəsi, ABŞ-ın Lawrence Livermore Milli Laboratoriyası, ABŞ-ın Miçiqan Dövlət Universiteti və Gürcüstanın İlya Dövlət Universiteti Yer Elmləri İnstitutu və Milli Seysmoloji Monitorinq Mərkəzi ilə birlikdə Azərbaycan ərazisi üçün seysmik təhlükənin hesablanmasında yeni yanaşmalarla tərtib olunmuş “Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükə xəritəsi”nin təqdimatı və müzakirəsi keçirilib.
Müzakirədə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın Yer Elmləri bölməsi rəhbərinin müavini akademik Fəxrəddin Qədirov, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Fövqəladə Halların Xəbərdar Edilməsi İdarəsinin rəis müavini Cəsarət Camalov, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin üzvləri, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunun, Bakı Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin alim və mütəxəssisləri, AMEA nəzdində RSXM-nin Elmi-Texniki Şurasının üzvləri, əməkdaşları, digər aidiyyatı şəxslər iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli giriş sözü ilə çıxış edərək Azərbaycanda seysmologiya elminin inkişaf etdiyini, ölkə seysmoloqlarının ən müasir proqram və texnologiyalardan istifadə etdiklərini qeyd edib, RSXM-nin xarici ölkələrin seysmoloji mərkəzləri və beynəlxalq seysmoloji təşkilatlarla əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu nəzərə çatdırıb. AMEA rəhbəri Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin inkişaf etmiş Avropa ölkələri və ABŞ-ın seysmoloji mərkəzləri və aparıcı universitetləri ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti bu gün təqdim olunacaq hesabatda Azərbaycan ərazisi üçün seysmik təhlükənin hesablanmasında yeni elmi yanaşmaların əksini tapdığını, müzakirələrin “Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükə xəritəsi”nin təkmilləşməsinə öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb, xəritəni ölkənin strateji inkişafı üçün mühüm layihə kimi səciyyələndirib.
AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qurban Yetirmişli “Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükə xəritəsi”nin hazırlanması metodları və onun əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra Viktoriya Universitetinin İnşaat Mühəndisliyi Departamentinin professoru Tuna Onur seysmik təhlükə xəritəsi haqqında təqdimatla çıxış edib, hazırda dünya ölkələrində binaların tikintisi zamanı tətbiq olunan seysmik riskin qiymətləndirilməsi üsulları və metodlarından danışıb. O, məruzəsində tikinti normaları sahəsində olan yeniliklərdən də bəhs edib.

“Seismic Hazard Map of the territory of Azerbaijan” was presented at ANAS
A presentation and discussion of the “Seismic Hazard Map of the territory of Azerbaijan”, drawn up with new approaches to calculate seismic hazards for the Azerbaijani territory was held at the Republican Seismic Survey Center (RSSC) of the Azerbaijan National Academy of Sciences together with the University of Victoria of Canada, the Standing Committee on Earthquake Design of the National Building Code of Canada, the Lawrence Livermore National Laboratory in the USA, Michigan State University in the USA and the Ilia State University’s Institute of Earth Sciences and National Seismic Monitoring Center in Georgia.
The meeting was attended by the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli, Vice President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, Deputy Head of the Earth Sciences Division of ANAS, Academician Fakhraddin Gadirov, Deputy Chief of the Department for Warning of Emergencies of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, Jesaret Jamalov, members of the Earth Sciences Division of ANAS, scientists and experts from the Institute of Geology and Geophysics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Baku State University, and the Azerbaijan University of Architecture and Construction, as well as members of the Scientific and Technical Council of  RSSC of ANAS, its staff and other relevant individuals.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli delivered an opening speech. He underlined that the science of seismology is developing in Azerbaijan and the country’s seismologists use the most advanced programs and technologies. According to the academician there are high level relations between the RSSC and international seismological centers and organizations. The head of ANAS also drew attention to the close cooperation of the RSSC with seismological centers and leading universities of developed European countries and the United States.
The President of ANAS said that the discussions would contribute to improving the “Seismic Hazard Map of the territory of Azerbaijan” and characterized the map as a significant project for the country’s strategic development.
The General Director of the RSSC of ANAS, corresponding member of ANAS, Professor Gurban Yetirmishli, spoke about the methods used in creating the “Seismic Hazard Map of the territory of Azerbaijan” and its significance.
Then, Professor of the University of Victoria Tuna Onur delivered a presentation on the seismic hazard map. She spoke about the methods currently used in seismic risk assessment in various countries around the world during construction of buildings and drew attention to recent innovations in construction standards.