Noyabrın 28-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üçün İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin hazırlanması üzrə İşçi qrupunun iclası keçirilib.
İclas beynəlxalq təcrübədə elmin inkişaf strategiyalarına mövcud yanaşma və tendensiyaların, İşçi qrupuna təqdim olunmuş təkliflərin, o cümlədən İnkişaf Konsepsiyasının strukturunun müzakirəsinə həsr olunub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatı, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasından İşçi qrupunun üzvləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2025-ci ildə şərəfli tarixi və inkişaf yolu keçmiş, yetişdirdiyi görkəmli alimləri ilə ölkə və dünya elmində öz sözünü demiş Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi tamam olur. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyi ilə bağlı hazırlıq işlərinin davam etdiyini, bu çərçivədə bir sıra mühüm nəşrlərin çap ediləcəyini söyləyib.
AMEA-nın yaranma tarixi və keçdiyi inkişaf yolundan danışan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, yüksək oktanlı benzinin kəşfi ilə İkinci Dünya müharibəsinin taleyində mühüm rol oynamış akademik Yusif Məmmədəliyevin və digər alimlərin elmi ixtiralarının əhəmiyyətini nəzərə alan SSRİ rəhbərliyi elmi-texniki tərəqqinin inkişafı üçün keçmiş ittifaq ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda da Elmlər Akademiyasının yaranması haqqında qərar qəbul etmişdir. Akademiyanın, eləcə də Azərbaycan alimlərinin ötən müddət ərzində bir çox uğurlara imza atdığını bildirən natiq AMEA-nın SSRİ illərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin qayğısı ilə əhatə olunduğunu, müstəqilliyin ilk illərində, 90-cı illərdə isə Ümummilli Liderin elmə verdiyi yüksək dəyər nəticəsində bağlanmaq təhlükəsindən xilas olduğunu söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, Ulu Öndər hakimiyyətə yenidən qayıdışından sonra ilk görüşlərindən birini Akademiyada Azərbaycan alimləri ilə keçirib, həmçinin 90-cı illərdə durğunluq dövrünü yaşayan AMEA-nın inkişafı üçün mühüm qərarlar qəbul edib.
31 yanvar 1997-ci ildə Ümummilli Liderin Akademiya rəhbərliyi ilə görüşünün müstəqillik illərində AMEA-nın taleyində dönüş nöqtələrindən biri olduğunu, Elmlər Akademiyasının gələcək vəzifələrinin müəyyənləşdirildiyini, alimlərin sosial məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib.
2022-ci ildən etibarən isə Yeniləşən Akademiyanın qurulması istiqamətində mühüm islahatlara başlanıldığını bildirən natiq ilk dəfə keçmiş Elmlər Akademiyaları sistemində AMEA-da daxili imkanlar hesabına “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını, AMEA-nın tarixində ilk dəfə olaraq beynəlxalq təşkilatlara - Beynəlxalq Akademiyalararası Əməkdaşlıq Təşkilatı, Beynəlxalq Elmi Şura, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası və Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına (IAP) səsvermə hüququna malik üzvü seçildiyini diqqətə çatdırıb.
Uzun illər Azərbaycan elminin Asiya dövlətlərinin akademik qurumları ilə əməkdaşlıqdan uzaq olduğunu, elmdə bir növ Asiya boşluğunun yarandığını vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli bu gün Asiya dövlətlərində elmi-texniki tərəqqinin yüksək səviyyədə olduğunu, bunu nəzərə alaraq AMEA-nın Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına üzvlük üçün müraciət edərək qəbul edildiyini deyib. Həmçinin AMEA-nın bir sıra institutlarında Asiya ölkələri, xüsusilə Çinlə elmi əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə yeni şöbələrin yaradıldığını, əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalandığını, o cümlədən Nobel mükafatı laureatı, ABŞ-nin Şimali Karolina Universitetinin professoru, Türk dünyasının fəxri Əziz Səncərin bu istiqamətdə AMEA-da geniş məruzə ilə çıxış etdiyini söyləyib.
Bundan əlavə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ölkə elmi qarşısında qoyduğu vəzifələrdən, müstəqil Azərbaycan dövlətinin maraqlarından və müasir dünya elminin çağırışlarından irəli gələrək AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında daxili imkanlar hesabına 40-dan çox yeni strukturun yaradıldığını bildirib. Həmçinin AMEA-nın iki müəssisəsinin adı dəyişdirilərək AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu və AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutu adlandırılıb.
Yeniləşən Akademiya uğrunda aparılan islahatlar çərçivəsində yeni dövrün çağırışlarına uyğun olaraq hazırlanmış Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni Nizamnaməsinin ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 3 noyabr 2023-cü il tarixli Fərmanı ilə təsdiqləndiyini diqqətə çatdırıb.
Prezident İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığında Azərbaycanın tarixi Qarabağ Zəfərinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli dövlət suverenliyimizin tam bərpası və Dövlət Bayrağımızın bütün respublika ərazisində dalğalanması ilə ölkəmizin yeni tarixi mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirib. Dövlət başçısının yeni tarixi mərhələdə Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı ziyalılarımız, alimlərimiz qarşısında vəzifələr qoyduğunu xatırladan natiq qeyd olunan tapşırığın icrası ilə əlaqədar AMEA-da humanitar və ictimai elmlər bölmələrini əhatə edən alimlərin iştirakı ilə 3 dəfə geniş müzakirələrin aparıldığını, Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı alimlərimizin - “Daha güclü Azərbaycan, türk birliyi, rəqəmsal inkişaf və strateji tərəfdaşlıq” nəticəsinə gəldiyini söyləyib.
Bu gün müzakirəsi keçirilən “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üçün İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin AMEA-da 2022-ci ildən etibarən həyata keçirilən geniş yeniləşmə islahatlarının tərkib hissəsi olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu sənədin Akademiyanın 80 illik yubileyinə mühüm töhfə olacağını və Elmlər Akademiyasının gələcək fəaliyyət istiqamətində xüsusi rol oynayacağını vurğulayıb.
“Fundamental elmi ənənələrimizi, elmi məktəblərimizi qorumaqla Akademiya yeniləşməlidir. Apardığımız islahatlar, eyni zamanda bizdən gördüyümüz işlərin mahiyyəti üçün maarifçilik tələb edir. Akademiyanın yeni Yol Xəritəsinin hazırlanmasında hər bir alimin iştirakını vacib hesab edirik və bu sənəd AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan alimlərdən daxil olan təkliflər əsasında hazırlanacaq. Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin və AMEA-nın Ümumi yığıncağının müzakirəsinə çıxarılacaq”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli İşçi qrupuna uğurlar arzulayıb.
Sonra “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2025-2030-cu illər üzrə İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin hazırlanmasının menecmenti, koordinasiyası və intellektual emalı” mövzusunda çıxış edən İşçi qrupunun sədri, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri İşçi qrupunun bu günə qədərki fəaliyyəti haqqında məlumat verib, beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla müasir dünyanın çağırışlarına, Azərbaycanda dövlət siyasətinin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi və ideoloji prioritetlərinə, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsində müəyyən edilmiş yeni məqsəd, fəaliyyət istiqamətləri və vəzifələrə uyğun olaraq Konsepsiyanın hazırlanması istiqamətində işlərin davam etdiyini bildirib.
Daha sonra İşçi qrupunun sədr müavini fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov “Müasir elmi çağırışlar kontekstində AMEA-nın “2025-2030-cu illər üzrə İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin əsas istiqamətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək qeyd edib ki, AMEA-nın İnkişaf Konsepsiyası dünya elminin çağırışları və Azərbaycanın strateji inkişaf kursu nəzərə alınmaqla formalaşdırılmalıdır. Bunun üçün konkret fəaliyyət istiqamətləri, AMEA-nın yeniləşmə kursunun əsas nəzəri-konseptual prinsipləri, real mexanizmləri, strateji hədəfləri prizmasında müəyyən edilməlidir. Həmin istiqamətlər ümumi səviyyədə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 29 fevral 2024-cü il tarixli iclasının qərar hissəsində konkret maddələrlə ifadə edilmişdir. 7 tezisdən ibarət olan həmin istiqamətlər təşkilatın İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsinin həm yönləndirmə, həm məzmun və məqsəd müəyyən etməkdə baza rolunu oynamalıdır.
İşçi qrupunun üzvü fəlsəfə elmləri doktoru, professor Roida Rzayeva “Müasir dünya elmində və Türkiyədə ictimai və humanitar elmlərin əsas inkişaf tendensiyaları” mövzusunda təqdimat edərək bildirib ki, müasir dövrdə elm qlobal inkişaf industriyasına çevrilib. Bu gün ictimai-humanitar elmlərdə müasir tendensiyalar sosial və informasiya-texnoloji dəyişikliklər şəraitində və müasirliyin çağırışları kontekstində dəyərləndirilməlidir. Müasir elmin sosial institut kimi inkişaf problemlərinin təhlili (təhsildən fərqli olaraq) onun öz daxili inkişaf qanunauyğunluqları çərçivəsində aparılmalıdır: “Müasir elmdə, xüsusilə də ictimai-humanitar sahədə, bir neçə əsas istiqamətləri qeyd etmək olar ki, bunlar bu elm sahələrində sistemli dəyişikliklərə səbəb olur və onları institusional olaraq dəyişir. Biz bu tendensiyaları Türkiyə nümunəsində də müşahidə edirik”.
İşçi qrupunun üzvü yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Hüseynova “Avropa, Amerika Birləşmiş Ştatları və Çində Elmin İnkişaf Strategiyası: qarşılıqlı müqayisə” mövzusunda çıxış edib, qeyd olunan ölkələrdə elmin inkişafı ilə bağlı mövcud yanaşmalar üzrə müqayisəli təhlillər aparıb.
İşçi qrupunun üzvü fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Mustafayev “Körfəz-Ərəb ölkələrində 2025-2030-cu illər elm və təhsil strategiyası (Qətər dövlətinin nümunəsində)” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək vurğulayıb ki, Körfəz ərəb ölkələrində 2025-2030-cu illərdə elmin inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetləri kimi qəbul edilmişdir. Körfəz ölkələrindən Qətər dövlətinin növbəti beş il üçün qəbul etdiyi dayanıqlı inkişafın üçüncü strategiyası layihəsində dövlətin gələcəyi, iqtisadi, siyasi və hərbi qüdrəti onun elmi potensialı ilə bilavasitə bağlı olduğu fikri öz əksini tapmışdır. Ölkənin davamlı inkişaf strategiyası, habelə müasir dünyada baş verən qlobal iqtisadi problemlər körfəz ərəb dövlətlərinin elmi əsaslar üzərində inkişafını zərurətə çevirir.
İşçi qrupunun üzvü Nuray Nurizadə “Müasir şəraitdə Rusiya Federasiyasında humanitar və ictimai elmlərin inkişaf strategiyası” mövzusunda təqdimatında bildirib ki, müasir şəraitdə Rusiya Federasiyasında humanitar və ictimai elmlərin inkişaf konsepsiyasına ümumi baxış təqdim edilmişdir. Rusiyanın qarşısında duran “böyük çağırışlar” şəraitində humanitar və ictimai elmlərin inkişafı texnoloji suverenliyin, sosial dayanıqlılığın və milli rəqabət qabiliyyətinin təmin edilməsinə yönəlmiş yenilənmiş “Rusiya Federasiyasının Elmi-Texnoloji İnkişaf Strategiyası” və ümumi konsepsiyalar əsasında təhlil edilmişdir.
Təqdimatlardan sonra mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüsal Zülfüqarov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hikmət Quliyev, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zümrüd Mənsimova, İşçi qrupunun üzvü Aynur Günəşli fikir və mülahizələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər.

A meeting of the Working Group on the preparation of the “Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030” was held in the Presidium building of ANAS, on November 28.
The meeting was dedicated to discussing current approaches and trends to the development strategies of science in international practice, the proposals submitted to the Working Group, as well as the structure of the Development Concept.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium administration of ANAS, scientific institutions and organizations of ANAS, and members of the Working Group from the Council of Young Scientists and Specialists.
Opening the meeting with a welcoming speech, Academician Isa Habibbeyli said that, the Azerbaijan National Academy of Sciences, which has a glorious historical and development path and has made its mark in the country’s and the world’s science with the prominent scholars it has raised, will celebrate its 80th anniversary in 2025. He underlined that preparations for the 80th anniversary of the ANAS are ongoing and, within this framework, several important publications will be released.
Speaking about the history and development path of ANAS, Academician Isa Habibbeyli pointed out that considering the importance of the scientific inventions of Academician Yusif Mammadaliyev, who played a significant role in the fate of World War II with the discovery of high-octane gasoline, and other scholars, the leadership of the USSR made a decision to establish an Academy of Sciences in the former union countries, including Azerbaijan, for the development of scientific and technical progress. Saying that the Academy, as well as Azerbaijani scientists, have achieved many successes during the past period, the academician noted that during the Soviet period, ANAS was surrounded by care of the National Leader Heydar Aliyev, and that in the early years of independence, in the 1990s, the Academy was saved from the threat of closure due to the high value placed on science by the National Leader. The head of ANAS said that National Leader held one of his first meetings with Azerbaijani scientists at the Academy after returning to power and made important decisions for the development of ANAS, in the 1990s, during its period of stagnation.
According to the Academician Isa Habibbeyli the meeting of the National Leader with the Academy’s leadership on January 31, 1997, was one of the turning points in the fate of ANAS during the years of independence, where the future tasks of the Academy of Sciences were determined, and special attention was given to the social issues of scientists.
Academician Isa Habibbeyli said that significant reforms have been started since 2022 towards the establishment of a renewing Academy, for the first time within the former system of Academies of Sciences, the “Electronic Academy” department was created at ANAS, using internal resources. For the first time in the history of ANAS, it was elected as a member with voting rights in international organizations such as the International Association of Academies of Sciences, the International Scientific Council, the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA), and the Inter-Academy Partnership Association (IAP).
The head of ANAS emphasized that for many years, Azerbaijani science was far from cooperation with academic institutions of Asian countries and today, scientific and technological progress in Asian countries is at a high level, and considering this, ANAS applied for and was accepted as a member of the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA). He also mentioned that new departments were established in several institutes of ANAS to expand scientific relations with Asian countries, especially China, and that cooperation agreements were signed, as well as Nobel Prize laureate, Professor at the University of North Carolina in the United States, honorary figure of the Turkic world Aziz Sancar made an extensive presentation at ANAS in this direction.
The head of ANAS also added that based on the tasks set by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the interests of the independent Azerbaijani state, and the challenges of modern global science, more than 40 new structures have been created in the scientific institutions and organizations of ANAS, using internal resources. The names of two institutions of ANAS were changed to Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS and the Institute of History and Ethnology of ANAS named after Abbasgulu Agha Bakikhanov.
He pointed out that, within the framework of the reforms carried out to renew the Academy, the new Charter of the Azerbaijan National Academy of Sciences, prepared in accordance with the challenges of the new period, was confirmed by the decree of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated November 3, 2023.
Speaking about historic Garabagh Victory of Azerbaijan under the leadership of Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, Academician Isa Habibbeyli noted that our country entered a new historical stage with the full restoration of our state sovereignty and the waving of our State Flag across the entire territory of the republic. He recalled that President Ilham Aliyev set tasks for our intellectuals and scientists regarding future national idea of Azerbaijan in new historical stage. In connection with the implementation of these tasks, three extensive discussions were held at ANAS with the participation of scientists from the humanitarian and social sciences divisions, and that our scientists came to a common opinion on future national idea of Azerbaijan-“A Stronger Azerbaijan, Turkic Unity, Digital Development, and Strategic Partnership”.
Academician Isa Habibbeyli said that the “Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030”, is a part of wide renewal reforms carried out at ANAS since 2022 and underlined that this document would make a significant contribution to the 80th anniversary of the Academy and would play a special role in the future activity direction of the Academy of Sciences.
“The Academy must be renewed preserving our fundamental scientific traditions and scientific schools. Participation of every scientist in the preparation of the Academy’s new Roadmap is essential. This document will be prepared based on the proposals received from scientists working in the scientific institutions and organizations of ANAS. It will then be submitted for discussion by the Presidium of ANAS and the General Assembly of ANAS”- said Academician Isa Habibbeyli, wishing success to the Working Group.
Later, the Chairman of the Working Group, Head of the Science and Education Department of the Presidium administration of ANAS, Doctor of Philology Sarkhan Khaveri provided information about the document and the activities of the Working Group.
Following this, the Deputy Chairman of the Working Group, Doctor of Philosophy Fuzuli Gurbanov, member of the Working Group, Doctor of Philosophy, Professor Roida Rzayeva, member of the Working Group, PhD in Earth Sciences Aytan Huseynova, member of the Working Group, PhD in Philosophy Elnur Mustafayev, and Working Group member Nuray Nurizade also presented their reports regarding the issue.