AMEA-da “Asiya xalqları ədəbiyyatı: ənənələr və müasir tendensiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilir
Dekabrın 16-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Asiya xalqları ədəbiyyatı: ənənələr və müasir tendensiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Elmi Kitabxanada keçirilən konfransda AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Türkiyə, Pakistan, Çin, Hindistan, Cənubi Koreya, Vyetnam, Özbəkistan, Qazaxıstan və başqa ölkələrdən gəlmiş tanınmış alimlər, ədəbiyyat, mədəniyyət və elm xadimləri, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransdan öncə tədbir iştirakçıları Asiya xalqlarının ədəbiyyatına dair AMEA-da işıq üzü görmüş nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış keçiriblər.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın uzun zaman diqqətdən kənarda qalmış Asiya ölkələri ədəbiyyatı ilə bağlı Bakıda keçirilən ilk beynəlxalq elmi konfrans kimi tarixi əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Keçmiş sovetlər birliyi dönəmində Qərb ölkələrinin ədəbiyyatı, mədəniyyəti və siyasətinin daha çox öyrənildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, həmin dövrdə ictimai fikirdə bir Asiya boşluğu yaranmışdı. O, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra ölkəmizdə Asiya ölkələri ilə bağlı silsilə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bu məqsədlə AMEA-da Asiya ədəbiyyatını öyrənən ayrıca şöbənin yaradıldığını, Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Mərkəzi, Pakistan Ədəbiyyatı Mərkəzi, Mehmet Akif Ərsoy Mərkəzi, Əlişir Nəvai adına Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzi, eləcə də Məhtimqulu Fəraqi Türkmən Ədəbiyyatı Mərkəzinin fəaliyyətə başladığını söyləyib. Qeyd edib ki, bütün bunlar Asiya ölkələrini əhatə etsə də, Akademiyada Qərb ədəbiyyatının tədqiqi də davam etdirilir, həmçinin alimlər Afrika ədəbiyyatını öyrənməkdə də maraqlıdırlar.
Ədəbiyyat İnstitutunda Dünya ədəbiyyatı və komparativistika şöbəsinin də fəaliyyət göstərdiyini söyləyən AMEA rəhbəri sözügedən şöbədə Qərb, Avropa və Amerika ədəbiyyatları ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bundan başqa, o, Ədəbiyyat İnstitutunda Türk xalqları ədəbiyyatı və Şərqşünaslıq İnstitutunda Mərkəzi Asiya ölkələri şöbələrinin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib.
AMEA rəhbəri bugünlərdə UNESCO-nun mənzil-qərargahında Türk dünyasının ən qiymətli kitablarından biri olan Mahmud Kaşğarinin məşhur “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin 950 illiyi çərçivəsində AMEA tərəfindən üç cilddə Azərbaycan dilində çap olunmuş sözügedən kitabın təqdimatının keçirildiyini xatırladıb. Onun sözlərinə görə, “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin UNESCO-da təqdimatı Asiya ədəbiyyatının UNESCO zirvəsinə qaldırılması deməkdir. Bu, həmçinin UNESCO zirvəsindən AMEA nəşrinin təqdimatı kimi böyük əhəmiyyətə malikdir.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrindən də bəhs edərək bildirib ki, AMEA ilə Çin İctimai Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Pakistan Ədəbiyyat Akademiyası arasında Anlaşma Memorandumu, eləcə də AMEA ilə Türkiyənin Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu və Türkiyə Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb. AMEA-nın qardaş Türkiyənin, Qazaxıstanın və Özbəkistanın onlarla universiteti ilə əməkdaşlıq etdiyini söyləyən alim Akademiyanın Vyetnam ilə əməkdaşlıqda da maraqlı olduğunu bildirib.
Akademiya rəhbəri son illərdə AMEA-nın dünyanın ən nüfuzlu elmi qurumları olan Beynəlxalq Elmi Şuraya, Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına, həmçinin Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına və Avrasiya Universitetlər Birliyi kimi akademik qurumlara üzv seçildiyini xatırladıb. Akademik İsa Həbibbəyli eyni zamanda Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının Filippinin paytaxtı Manila şəhərində keçirilmiş Baş Assambleyasının iclasında iştirak və çıxış etdiyini bildirib.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti Azərbaycan ədəbiyyatını, mədəniyyətini, ölkəmizi Asiya xalqlarına daha dərindən tanıtmaq, sözügedən sahələrin tədqiqatçıları ilə yaxından tanış olmaq və gələcəkdə ortaq layihələr formalaşdırmaq baxımından konfransın önəmini qeyd edib, beynəlxalq tədbirin işinə uğurlar arzulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, yeni təmasların və dostluqların yaranması, yeni əməkdaşlıqların formalaşması və elmi əlaqələrin dərinləşməsi baxımından platforma rolunu oynayacaq bugünkü beynəlxalq konfrans həm də Avrasiya sintezi yaratmaq imkanlarına malikdir.
Daha sonra Asiya Elmlər Akademiyası və Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusev, Pakistan Ədəbiyyat Akademiyasının prezidenti professor Najeeba Arif, Çin Sosial Elmlər Akademiyasının Ədəbiyyat Tədqiqatları İnstitutunun direktor əvəzi professor Lu Yusong, Vyetnam Hanoy Universitetinin əməkdaşı Nguyen Van Çien, Özbəkistanın Fərqanə Dövlət Universitetinin Ədəbiyyatşünaslıq kafedrasının müdiri professor Mənzurə Jurayeva, Qazaxıstanın Abay adına Qazax Milli Pedaqoji Universitetinin əməkdaşı Janakul Sametova, Hindistanın Camiə Milliyə İslam Mərkəzi Universitetinin Xarici Dillər Departamentinin əməkdaşı dosent Nouşad, Yaponiyanın ölkəmizdəki səfirliyinin attaşesi İvasaki Takamasa və Monqolustanın Azərbaycandakı fəxri konsulu Könül Əlizadə çıxış edərək konfransın Asiya ölkələri arasında elmi əlaqələrin genişlənəcəyinə töhfə verəcəyini bildiriblər.
Tədbirdə Cənubi Koreyanın Seul Milli Universitetinin Koreya dili və ədəbiyyatı kafedrasının professoru Bang Min-Ho “Şərqi Asiya diskursu və Koreya ədəbiyyatının yeni gələcəyi”, Çin Sosial Elmlər Akademiyasının Ədəbiyyat Tədqiqatları İnstitutunun direktor əvəzi professor Lu Yusong “Çin ədəbiyyatının xalq mərkəzli təbiəti; təkamül və missiya”, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri professor Bədirxan Əhmədli “Asiya ədəbiyyatında doğu-batı diskursu: Koreya, yapon və əfqan romanları konteksində” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfrans öz işini “Türk xalqları ədəbiyyatı”, “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq”, “Şərqi Asiya xalqlarının ədəbiyyatı”, “Cənubi Asiya xalqlarının ədəbiyyatı” seksiyaları ilə davam edib.

An international scientific conference on the topic “Literature of Asian Peoples: Traditions and Modern Tendencies” is held at ANAS
On December 16, an international scientific conference on the topic “Literature of Asian Peoples: Traditions and Modern Tendencies” commenced at the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
Organized by the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS, the conference was held at the Central Scientific Library and attended by members of the ANAS Presidium, renowned scholars, literary, cultural, and scientific figures from countries such as Türkiye, Pakistan, China, India, South Korea, Vietnam, Uzbekistan, Kazakhstan, and others, as well as representatives of the media.
Before the conference, participants visited an exhibition featuring publications on the literature of Asian peoples, published by ANAS.
In his opening speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli emphasized that today’s conference holds historical significance as the first international scientific conference held in Baku dedicated to the literature of Asian countries.
Highlighting that during the period of the former Soviet Union, the literature, culture, and politics of Western countries were studied more, Academician Isa Habibbeyli noted that during that time this led to a gap in the public opinion regarding Asia. He pointed out that since the restoration of Azerbaijan’s state independence, a series of studies on Asian countries have been conducted in our country.
Academician Isa Habibbeyli noted that a department for studying Asian literature has been established at ANAS for this purpose. He also mentioned the establishment of several centers at the Institute of Literature, including the China Center, the Pakistan Literature Center, the Mehmet Akif Ersoy Center, the Alisher Navoi Center for Literary Studies, and the Makhtumkuli Fragi Turkmen Literature Center. While all these focus on Asian countries, research on Western literature continues at the Academy as well, and scholars are also showing interest in studying African literature.
The ANAS president highlighted the existence of the Department of World Literature and Comparative Studies at the Institute of Literature, where research is conducted on Western, European, and American literatures. Additionally, he mentioned the operations of the Department of Turkic Peoples’ Literature at the Institute of Literature and the Department of Central Asian Countries at the Institute of Oriental Studies.
The head of ANAS reminded that, in recent days, as part of the 950th anniversary of one of the most valuable books of the Turkic world, Mahmud Kashgari’s famous Dîvânu Lugâti’t-Türk, a presentation of this book, published by ANAS in Azerbaijani in three volumes, was held at UNESCO headquarters. According to him, this event holds great significance both in terms of promoting the literature of Asian peoples at the UNESCO level and in terms of presenting the Academy’s publication at this influential organization.
Academician Isa Habibbeyli also spoke about ANAS’s international relations, noting that cooperation agreement has been signed between ANAS and the Chinese Academy of Social Sciences, a Memorandum of Understanding between the Nizami Ganjavi Institute of Literature and the Pakistan Academy of Letters, as well as agreements between ANAS and Türkiye’s Atatürk Supreme Council for Culture, Language, and History and the Turkish Academy of Sciences. The scholar noted that ANAS collaborates with numerous universities of Türkiye, Kazakhstan, and Uzbekistan and is also interested in establishing ties with relevant organizations in Vietnam.
The academician mentioned that in recent years, ANAS has become a member of such influential scientific organizations as the International Science Council (ISC), the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA), the InterAcademy Partnership (IAP), and the Eurasian Universities Union (EURAS). He also recalled that he participated in and delivered a speech at the General Assembly meeting of the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia, held in Manila, the capital of the Philippines.
In conclusion, the President of ANAS emphasized the importance of the conference in promoting Azerbaijani literature, culture, and the country itself to Asian peoples, as well as fostering closer connections with researchers in these fields and forming future joint projects. Academician Isa Habibbeyli highlighted that today’s conference, serving as a platform for establishing new contacts and friendships, forming collaborations, and deepening scientific relations, also has the potential to create a synthesis of Eurasia.
Later, President of AASSA, Professor Ahmet Nuri Yurdusev, the President of the Pakistan Academy of Letters, Professor Najeeba Arif, the Acting Director of the Literature Research Institute of the Chinese Academy of Social Sciences, Professor Lu Yusong, a representative of Hanoi University in Vietnam, Nguyen Van Chien, the Head of the Department of Literary Studies at Fergana State University in Uzbekistan, Professor Manzura Jurayeva, a representative of Abai Kazakh National Pedagogical University in Kazakhstan, Janakul Sametova, an associate professor from the Department of Foreign Languages at Jamia Millia Islamia University in India, Noushad, the attaché of the Embassy of Japan to Azerbaijan, Iwasaki Takamasa, and the honorary consul of Mongolia to Azerbaijan, Konul Alizade, delivered speeches at the event underlining that the conference would contribute to the expansion of scientific relations among Asian countries.
Professor Bang Min-Ho from the Department of Korean Language and Literature at Seoul National University of South Korea, Professor Lu Yusong, the Acting Director of the Literature Research Institute of the Chinese Academy of Social Sciences, Professor Bedirkhan Ahmadli, Head of the Azerbaijani-Asian Literary Relations Department at the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS also delivered presentations at the conference.
The event continued its work in sections such as “Literature of Turkic Peoples’, ‘Comparative Literary Studies”, “Literature of East Asian Peoples” and “Literature of South Asian Peoples”.