AMEA-da “Asiya xalqları ədəbiyyatı: ənənələr və müasir tendensiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilir
Dekabrın 16-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Asiya xalqları ədəbiyyatı: ənənələr və müasir tendensiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Elmi Kitabxanada keçirilən konfransda AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Türkiyə, Pakistan, Çin, Hindistan, Cənubi Koreya, Vyetnam, Özbəkistan, Qazaxıstan və başqa ölkələrdən gəlmiş tanınmış alimlər, ədəbiyyat, mədəniyyət və elm xadimləri, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransdan öncə tədbir iştirakçıları Asiya xalqlarının ədəbiyyatına dair AMEA-da işıq üzü görmüş nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış keçiriblər.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın uzun zaman diqqətdən kənarda qalmış Asiya ölkələri ədəbiyyatı ilə bağlı Bakıda keçirilən ilk beynəlxalq elmi konfrans kimi tarixi əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Keçmiş sovetlər birliyi dönəmində Qərb ölkələrinin ədəbiyyatı, mədəniyyəti və siyasətinin daha çox öyrənildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, həmin dövrdə ictimai fikirdə bir Asiya boşluğu yaranmışdı. O, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra ölkəmizdə Asiya ölkələri ilə bağlı silsilə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bu məqsədlə AMEA-da Asiya ədəbiyyatını öyrənən ayrıca şöbənin yaradıldığını, Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Mərkəzi, Pakistan Ədəbiyyatı Mərkəzi, Mehmet Akif Ərsoy Mərkəzi, Əlişir Nəvai adına Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzi, eləcə də Məhtimqulu Fəraqi Türkmən Ədəbiyyatı Mərkəzinin fəaliyyətə başladığını söyləyib. Qeyd edib ki, bütün bunlar Asiya ölkələrini əhatə etsə də, Akademiyada Qərb ədəbiyyatının tədqiqi də davam etdirilir, həmçinin alimlər Afrika ədəbiyyatını öyrənməkdə də maraqlıdırlar.
Ədəbiyyat İnstitutunda Dünya ədəbiyyatı və komparativistika şöbəsinin də fəaliyyət göstərdiyini söyləyən AMEA rəhbəri sözügedən şöbədə Qərb, Avropa və Amerika ədəbiyyatları ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bundan başqa, o, Ədəbiyyat İnstitutunda Türk xalqları ədəbiyyatı və Şərqşünaslıq İnstitutunda Mərkəzi Asiya ölkələri şöbələrinin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib.
AMEA rəhbəri bugünlərdə UNESCO-nun mənzil-qərargahında Türk dünyasının ən qiymətli kitablarından biri olan Mahmud Kaşğarinin məşhur “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin 950 illiyi çərçivəsində AMEA tərəfindən üç cilddə Azərbaycan dilində çap olunmuş sözügedən kitabın təqdimatının keçirildiyini xatırladıb. Onun sözlərinə görə, “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin UNESCO-da təqdimatı Asiya ədəbiyyatının UNESCO zirvəsinə qaldırılması deməkdir. Bu, həmçinin UNESCO zirvəsindən AMEA nəşrinin təqdimatı kimi böyük əhəmiyyətə malikdir.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrindən də bəhs edərək bildirib ki, AMEA ilə Çin İctimai Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Pakistan Ədəbiyyat Akademiyası arasında Anlaşma Memorandumu, eləcə də AMEA ilə Türkiyənin Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu və Türkiyə Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb. AMEA-nın qardaş Türkiyənin, Qazaxıstanın və Özbəkistanın onlarla universiteti ilə əməkdaşlıq etdiyini söyləyən alim Akademiyanın Vyetnam ilə əməkdaşlıqda da maraqlı olduğunu bildirib.
Akademiya rəhbəri son illərdə AMEA-nın dünyanın ən nüfuzlu elmi qurumları olan Beynəlxalq Elmi Şuraya, Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasına, həmçinin Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına və Avrasiya Universitetlər Birliyi kimi akademik qurumlara üzv seçildiyini xatırladıb. Akademik İsa Həbibbəyli eyni zamanda Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının Filippinin paytaxtı Manila şəhərində keçirilmiş Baş Assambleyasının iclasında iştirak və çıxış etdiyini bildirib.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti Azərbaycan ədəbiyyatını, mədəniyyətini, ölkəmizi Asiya xalqlarına daha dərindən tanıtmaq, sözügedən sahələrin tədqiqatçıları ilə yaxından tanış olmaq və gələcəkdə ortaq layihələr formalaşdırmaq baxımından konfransın önəmini qeyd edib, beynəlxalq tədbirin işinə uğurlar arzulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, yeni təmasların və dostluqların yaranması, yeni əməkdaşlıqların formalaşması və elmi əlaqələrin dərinləşməsi baxımından platforma rolunu oynayacaq bugünkü beynəlxalq konfrans həm də Avrasiya sintezi yaratmaq imkanlarına malikdir.
Daha sonra Asiya Elmlər Akademiyası və Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti professor Əhməd Nuri Yurdusev, Pakistan Ədəbiyyat Akademiyasının prezidenti professor Najeeba Arif, Çin Sosial Elmlər Akademiyasının Ədəbiyyat Tədqiqatları İnstitutunun direktor əvəzi professor Lu Yusong, Vyetnam Hanoy Universitetinin əməkdaşı Nguyen Van Çien, Özbəkistanın Fərqanə Dövlət Universitetinin Ədəbiyyatşünaslıq kafedrasının müdiri professor Mənzurə Jurayeva, Qazaxıstanın Abay adına Qazax Milli Pedaqoji Universitetinin əməkdaşı Janakul Sametova, Hindistanın Camiə Milliyə İslam Mərkəzi Universitetinin Xarici Dillər Departamentinin əməkdaşı dosent Nouşad, Yaponiyanın ölkəmizdəki səfirliyinin attaşesi İvasaki Takamasa və Monqolustanın Azərbaycandakı fəxri konsulu Könül Əlizadə çıxış edərək konfransın Asiya ölkələri arasında elmi əlaqələrin genişlənəcəyinə töhfə verəcəyini bildiriblər.
Tədbirdə Cənubi Koreyanın Seul Milli Universitetinin Koreya dili və ədəbiyyatı kafedrasının professoru Bang Min-Ho “Şərqi Asiya diskursu və Koreya ədəbiyyatının yeni gələcəyi”, Çin Sosial Elmlər Akademiyasının Ədəbiyyat Tədqiqatları İnstitutunun direktor əvəzi professor Lu Yusong “Çin ədəbiyyatının xalq mərkəzli təbiəti; təkamül və missiya”, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri professor Bədirxan Əhmədli “Asiya ədəbiyyatında doğu-batı diskursu: Koreya, yapon və əfqan romanları konteksində” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfrans öz işini “Türk xalqları ədəbiyyatı”, “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq”, “Şərqi Asiya xalqlarının ədəbiyyatı”, “Cənubi Asiya xalqlarının ədəbiyyatı” seksiyaları ilə davam edib.

16-го декабря в Национальной академии наук Азербайджана начала свою работу международная научная конференция «Литература народов Азии: традиции и современные тенденции».
На церемонии открытия конференции, которая проходит при организации Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА в Центральной научной библиотеке, приняли участие члены Президиума НАНА, прибывшие из Турции, Пакистана, Китая, Индии, Южной Кореи, Вьетнама, Узбекистана, Казахстана и других стран известные учёные, деятели литературы, культуры и науки, а также представители СМИ.
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой выпущенных в НАНА изданий, посвящённых литературе народов Азии.
Открывая конференцию вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что это мероприятие имеет историческое значение, так как является первой международной научной конференцией, проводимой в Баку в связи с литературой стран Азии, которая долгое время была лишена должного внимания.
В период бывшего Советского Союза, продолжил академик Иса Габиббейли, больше изучались литература, культура и политика стран Запада, вследствие чего в те годы в общественной мысли появилась брешь в связи с Азией; после восстановления Азербайджаном своей государственной независимости в стране начали проводиться глубокие исследования, связанные с различными сторонами жизни народов Азии.
Академик Иса Габиббейли отметил, что с этой целью в НАНА был создан отдел, изучающий литературу стран Азии, в Институте литературы начали функционировать Центр культуры Китая, Центр пакистанской литературы, Центр турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя, Центр литературоведения имени Алишера Навои, а также Центр туркменской литературы имени Махтумкули Фраги. Академик добавил, что хотя все эти подразделения охватывают страны Азии, в НАНА продолжаются исследования, связанные с литературой западных стран, также учёные проявляют интерес к изучению литературы народов Африки.
Сказав, что в Институте литературы также функционирует Отдел мировой литературы и компаративистики, академик Иса Габиббейли сообщил, что в указанном отделе ведутся исследования, связанные с литературой народов Запада, Европы и Америки. Помимо этого, продолжил академик, в Институте литературы действует Отдел литературы тюркских народов, а в Институте востоковедения – Отдел стран Центральной Азии.
Руководитель НАНА напомнил, что на днях в штаб-квартире ЮНЕСКО состоялась конференция, посвящённая 950-летию одной из ценнейших книг тюркского мира – труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», в рамках которой прошла презентация указанной книги, изданной в НАНА на азербайджанском языке в трёх томах. По его словам, это событие имеет огромное значение как с точки зрения продвижения литературы народов Азии на уровне ЮНЕСКО, так и с точки зрения презентации издания Академии наук в этой влиятельной организации.
Говоря о международных связях НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что документы о сотрудничестве подписаны между НАНА и Академией общественных наук Китая, между Институтом литературы имени Низами Гянджеви и Пакистанской академией литературы, между НАНА и Высшим советом по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, Академией наук Турции и т.д. Академия наук, продолжил руководитель НАНА, сотрудничает с десятками университетов Турции, Казахстана и Узбекистана, а также заинтересована в установлении связей с соответствующими организациями Вьетнама.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что за последние годы Академия наук стала членом таких влиятельных научных организаций мира, как Международный научный совет (İSC), Ассоциация академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), организации Межакадемическое партнёрство (IAP) и Союз евразийских университетов (EURAS). Академик также напомнил, что принял участие и выступил на заседании Генеральной ассамблеи Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии, которое проходило в столице Филиппин Маниле.
В заключение своего выступления руководитель НАНА подчеркнул значение конференции с точки зрения более глубокого ознакомления народов Азии с азербайджанской литературой, культурой, нашей страной в целом, близкого знакомства с исследователями данных сфер и налаживания связей для реализации совместных проектов в будущем, и пожелал успехов работе международного мероприятия. Международная конференция, продолжил академик Иса Габиббейли, которая станет платформой для установления новых дружеских взаимоотношений, появления возможностей для сотрудничества и углубления научных связей, откроет широкие горизонты и для формирования евразийского синтеза.
Затем на конференции выступили президент Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии профессор Ахмед Нури Юрдусев, президент Пакистанской академии литературы профессор Наджиба Ариф, и.о. директора Института литературных исследований Китайской академии социальных наук профессор Лу Юсонг, заведующая Кафедрой литературоведения Ферганского государственного университета (Узбекистан) профессор Манзура Жураева, сотрудник Казахского национального педагогического университета имени Абая (Казахстан) Жанагуль Саметова и другие, которые выразили свою уверенность в том, что конференция внесёт весомый вклад в расширение научных связей между странами Азии.
Далее на мероприятии профессор Кафедры корейского языка и литературы Сеульского национального университета (Южная Корея) Банг Мин-Хо, и.о. директора Института литературных исследований Китайской академии социальных наук профессор Лу Юсонг и заведующий Отделом азербайджано-азиатских литературных связей Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессор Бадирхан Ахмедли выступили с докладами, посвященными различным аспектам развития литературы в странах Азии.
Конференция продолжила свою работу в таких секциях, как «Литература тюркских народов», «Сравнительное литературоведение», «Литература народов Восточной Азии» и «Литература народов Южной Азии».