Prezident İlham Əliyev ölkə gənclərinin bir qrupu ilə görüş keçirdi
Yanvarın 29-da Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Gənclərinin Birinci Forumunun 20 illiyi münasibətilə ölkə gənclərinin bir qrupu ilə görüşüb.
Bir neçə gündən sonra Birinci Gənclər Forumunun 20-ci ildönümünün qeyd olunacağını deyən Prezident İlham Əliyev ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1996-cı ildə keçirilən ilk Forumun Azərbaycanda gənclər siyasətinin müəyyən olunmasında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırdı. Azərbaycanın müstəqillik tarixindən danışan dövlətimizin başçısı ilk illərin ölkəmiz və xalqımız üçün ağır keçdiyini, Azərbaycana qarşı ermənilərin torpaq iddiaları ilə çıxış etdiyini, sovet rəhbərliyinin Bakıda cinayət törədərək günahsız insanları qətlə yetirdiyini dedi. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, məhz o dövrdə Heydər Əliyev Moskvada sovet rəhbərliyinin cinayətkar əməllərini pislədi. Bu, nadir hadisə olmaqla Heydər Əliyevin cəsarətli addımı idi. Sonradan Ulu Öndərin Bakıya, buradan da Naxçıvana getməsi muxtar respublikanı ermənilərin işğalçılıq siyasətindən xilas etdi. “Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın əzəli torpağıdır”, - deyən dövlətimizin başçısı əminliklə söylədi ki, biz ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik.
1990-cı illərin əvvəllərindəki problemlərin əsas hissəsini hakimiyyət böhranı ilə əlaqələndirən Prezident İlham Əliyev dedi ki, o dövrdə AXC-Müsavat hakimiyyəti xalq üçün böyük bəla idi. Zorla hakimiyyətə yiyələnən bu qüvvələr torpaqlarımızın bir hissəsinin işğalında rol oynayıblar. Bu şəxslərin hakimiyyətə gəldikdən sonra bir-biriləri ilə mübarizə apardıqlarını, vəzifədən getdikdən sonra isə bəzilərinin qaçıb gizləndiyini deyən Prezident İlham Əliyev 1993-cü ildən Heydər Əliyevin ölkədəki vəziyyəti normallaşdırdığını bildirdi. “Heydər Əliyevin xidmətləri sayəsində “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması bir çox xarici qüvvələri hərəkətə gətirdi, onlar Azərbaycanda dövlət çevrilişlərinə cəhd etdilər, amma Ulu Öndər xalqın köməyi ilə vəziyyəti aradan qaldırdı”, - deyən Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, indi əsas məqsəd ölkəmizdəki inkişafın dayanıqlı olmasını təmin etməkdir. Bu məsələdə gənclərin fəaliyyəti, onların baxışları həlledici rola malikdir.
“Biz Azərbaycanda güclü, özünəgüvənən dövlət qururuq və bu dövlət əbədi yaşamalıdır”, - deyən Prezident İlham Əliyev son 20 ili inkişaf və sabitlik dövrü kimi xarakterizə etdi, Azərbaycanın 155 ölkənin dəstəyi ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasında təmsil olunduğunu, mühüm enerji layihələrini icra etdiyini, kosmik ölkəyə çevrildiyini, iqtisadi şaxələndirilmənin aparıldığını, elmin və təhsilin inkişafı ilə bağlı mühüm addımların atıldığını, güclü ordunun və güclü sosial siyasətin qurulduğunu diqqətə çatdırdı. Hazırda iqtisadi sahədə ciddi islahatların aparılmasına böyük ehtiyacın olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, gələcək illər innovasiya dövrü olacaq və əsas sözü texnologiyalar deyəcək. Buna görə də neftdən asılılıq tamamilə aradan qaldırılmalı, gənclər də cəmiyyətin bütün işlərində fəal rol oynamalıdırlar.
Sonra Azərbaycanda gənclər siyasətinin həyata keçirilməsində səmərəli fəaliyyətlərinə görə bir qrup gəncə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri diplomları təqdim olundu.
Görüşdə Gənclər və İdman Nazirliyi yanında Gənclərlə İş üzrə İctimai Şuranın sədri Nurəddin Mehdiyev, “ASAN Könüllüləri” Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyinin sədri Fərid Sadıxlı, “Tələbələrin İqtisadiyyat və Menecmentlik üzrə Assosiasiyası” İctimai Birliyinin sədri Məryəm Məcidova,  “BMT-nin modeli” layihəsinin əlaqələndiricisi Elmira Məmmədova, Gənc sahibkar, Davos İqtisadi Forumunun “Qlobal şefrs” təşkilatının üzvü Müşfiq Həsənov, “Gəncə 2016 - Avropa gənclər paytaxtı” İctimai Birliyinin beynəlxalq əlaqələr üzrə katibi Aysun Zeynalova, Prezident yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev çıxış edərək fikirlərini bildirdilər.
Prezident İlham Əliyev gələcəkdə də Gənclər Fondun fəaliyyətinə dəstək veriləcəyini və maliyyə yardımının davam etdiriləcəyini bildirdi.
Qeyd edək ki, görüşdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov da iştirak edib.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился с группой молодежи страны
29 января Президент Ильхам Алиев встретился с группой молодежи страны по случаю 20-летия Первого форума азербайджанской молодежи.
Отметив, что через несколько дней будет отмечаться 20-я годовщина Первого молодежного форума, президент Ильхам Алиев подчеркнул, что первый Форум, проведенный в 1996 году по инициативе Гейдара Алиева, сыграл важную роль в определении молодежной политики в Азербайджане.
Коснувшись истории независимости Азербайджана, глава государства сказал, что первые годы были тяжелыми для нашей страны и народа, армяне выступили с территориальными притязаниями против Азербайджана, советское руководство, совершив преступление в Баку, учинило расправу над невинными людьми. Президент Ильхам Алиев отметил, что именно в тот период Гейдар Алиев в Москве осудил преступные деяния советского руководства. Это было уникальным событием, смелым шагом Гейдара Алиева. Впоследствии великий лидер направился в Баку, а оттуда – в Нахчыван, что спасло автономную республику от захватнической политики армян.
Отметив, что основная часть проблем начала 1990-х годов была связана с кризисом власти, глава государства подчеркнул, что в тот период власть НФА-Мусават была большой бедой для народа. Они, незаконно захватив власть, сыграли роль в оккупации части наших земель. После прихода к власти эти лица начали борьбу друг с другом. Президент Ильхам Алиев отметил, что после прихода к власти Гейдара Алиева в 1993 году ситуация в стране нормализовалась. Благодаря заслугам общенационального лидера был подписан "Контракт века", который и сегодня играет очень важную роль в нашем успешном развитии. Это был очень серьезный политический и экономический шаг. Он вызвал большое беспокойство некоторых зарубежных стран, вследствие чего в Азербайджане была предпринята попытка государственного переворота, но в результате усилий великого лидера ситуация была стабилизирована. В настоящее время основная цель заключается в том, чтобы обеспечить устойчивое развитие в нашей стране, а деятельность молодежи в этом вопросе играет решающую роль.
"Мы строим в Азербайджане сильное, самодостаточное государство, и оно должно жить вечно", - сказал президент Ильхам Алиев, охарактеризовав последние 20 лет как период развития и стабильности. Он подчеркнул, что Азербайджан при поддержке 155 стран был представлен в Совете Безопасности ООН, реализует важные энергетические проекты, превратился в космическую страну, проводится экономическая диверсификация, предпринимаются важные шаги, направленные на развитие науки и образования, построена мощная армия и проводится сильная социальная политика. Отметив, что в настоящее время ощущается большая потребность в серьезных реформах в экономической сфере, президент Ильхам Алиев подчеркнул, что предстоящие годы станут периодом инноваций, главное слово скажут технологии. Поэтому необходимо полностью устранить зависимость от нефти, молодежь должна играть активную роль во всех делах общества.
Затем за плодотворную деятельность в реализации молодежной политики в Азербайджане группе молодежи были вручены Почетные дипломы Президента Азербайджанской Республики.
Министр молодежи и спорта Азад Рагимов сказал, что в столице открылись несколько Домов Молодежи и подчеркнул, что этот процесс будет продолжен.
Далее выступили председатель Общественного совета по работе с молодежью при Министерстве молодежи и спорта Нуреддин Мехдиев, Председатель Общественного объединения Молодежной организации "ASAN Könüllüləri" Фарид Садыхлы, председатель Общественного объединения "Ассоциация студентов по экономике и менеджменту" Марьям Меджидова, координатор проекта "Модель ООН" Эльмира Мамедова, молодой предприниматель, член организации Global Shapers Давосского экономического форума Мушфиг Гасанов, секретарь по международным связям Общественного объединения "Гянджа-2016 - молодежная столица Европы" Айсун Зейналова, исполнительный директор Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики Фархад Гаджиев.
Президент Ильхам Алиев отметил, что деятельности фонда и впредь будет оказываться поддержка, будет продолжена финансовая помощь.
Отметим, что на встрече также принял участие председатель Совета молодых ученых и специалистов Национальной академии наук Азербайджана, доцент Фамин Салманов.