Prezident İlham Əliyev ölkə gənclərinin bir qrupu ilə görüş keçirdi
Yanvarın 29-da Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Gənclərinin Birinci Forumunun 20 illiyi münasibətilə ölkə gənclərinin bir qrupu ilə görüşüb.
Bir neçə gündən sonra Birinci Gənclər Forumunun 20-ci ildönümünün qeyd olunacağını deyən Prezident İlham Əliyev ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1996-cı ildə keçirilən ilk Forumun Azərbaycanda gənclər siyasətinin müəyyən olunmasında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırdı. Azərbaycanın müstəqillik tarixindən danışan dövlətimizin başçısı ilk illərin ölkəmiz və xalqımız üçün ağır keçdiyini, Azərbaycana qarşı ermənilərin torpaq iddiaları ilə çıxış etdiyini, sovet rəhbərliyinin Bakıda cinayət törədərək günahsız insanları qətlə yetirdiyini dedi. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, məhz o dövrdə Heydər Əliyev Moskvada sovet rəhbərliyinin cinayətkar əməllərini pislədi. Bu, nadir hadisə olmaqla Heydər Əliyevin cəsarətli addımı idi. Sonradan Ulu Öndərin Bakıya, buradan da Naxçıvana getməsi muxtar respublikanı ermənilərin işğalçılıq siyasətindən xilas etdi. “Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın əzəli torpağıdır”, - deyən dövlətimizin başçısı əminliklə söylədi ki, biz ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik.
1990-cı illərin əvvəllərindəki problemlərin əsas hissəsini hakimiyyət böhranı ilə əlaqələndirən Prezident İlham Əliyev dedi ki, o dövrdə AXC-Müsavat hakimiyyəti xalq üçün böyük bəla idi. Zorla hakimiyyətə yiyələnən bu qüvvələr torpaqlarımızın bir hissəsinin işğalında rol oynayıblar. Bu şəxslərin hakimiyyətə gəldikdən sonra bir-biriləri ilə mübarizə apardıqlarını, vəzifədən getdikdən sonra isə bəzilərinin qaçıb gizləndiyini deyən Prezident İlham Əliyev 1993-cü ildən Heydər Əliyevin ölkədəki vəziyyəti normallaşdırdığını bildirdi. “Heydər Əliyevin xidmətləri sayəsində “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması bir çox xarici qüvvələri hərəkətə gətirdi, onlar Azərbaycanda dövlət çevrilişlərinə cəhd etdilər, amma Ulu Öndər xalqın köməyi ilə vəziyyəti aradan qaldırdı”, - deyən Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, indi əsas məqsəd ölkəmizdəki inkişafın dayanıqlı olmasını təmin etməkdir. Bu məsələdə gənclərin fəaliyyəti, onların baxışları həlledici rola malikdir.
“Biz Azərbaycanda güclü, özünəgüvənən dövlət qururuq və bu dövlət əbədi yaşamalıdır”, - deyən Prezident İlham Əliyev son 20 ili inkişaf və sabitlik dövrü kimi xarakterizə etdi, Azərbaycanın 155 ölkənin dəstəyi ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasında təmsil olunduğunu, mühüm enerji layihələrini icra etdiyini, kosmik ölkəyə çevrildiyini, iqtisadi şaxələndirilmənin aparıldığını, elmin və təhsilin inkişafı ilə bağlı mühüm addımların atıldığını, güclü ordunun və güclü sosial siyasətin qurulduğunu diqqətə çatdırdı. Hazırda iqtisadi sahədə ciddi islahatların aparılmasına böyük ehtiyacın olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, gələcək illər innovasiya dövrü olacaq və əsas sözü texnologiyalar deyəcək. Buna görə də neftdən asılılıq tamamilə aradan qaldırılmalı, gənclər də cəmiyyətin bütün işlərində fəal rol oynamalıdırlar.
Sonra Azərbaycanda gənclər siyasətinin həyata keçirilməsində səmərəli fəaliyyətlərinə görə bir qrup gəncə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri diplomları təqdim olundu.
Görüşdə Gənclər və İdman Nazirliyi yanında Gənclərlə İş üzrə İctimai Şuranın sədri Nurəddin Mehdiyev, “ASAN Könüllüləri” Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyinin sədri Fərid Sadıxlı, “Tələbələrin İqtisadiyyat və Menecmentlik üzrə Assosiasiyası” İctimai Birliyinin sədri Məryəm Məcidova,  “BMT-nin modeli” layihəsinin əlaqələndiricisi Elmira Məmmədova, Gənc sahibkar, Davos İqtisadi Forumunun “Qlobal şefrs” təşkilatının üzvü Müşfiq Həsənov, “Gəncə 2016 - Avropa gənclər paytaxtı” İctimai Birliyinin beynəlxalq əlaqələr üzrə katibi Aysun Zeynalova, Prezident yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev çıxış edərək fikirlərini bildirdilər.
Prezident İlham Əliyev gələcəkdə də Gənclər Fondun fəaliyyətinə dəstək veriləcəyini və maliyyə yardımının davam etdiriləcəyini bildirdi.
Qeyd edək ki, görüşdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov da iştirak edib.

On January 29, President Ilham Aliyev met with a group of the youth on the occasion of 20th anniversary of the 1st Forum of Azerbaijan Youth.
Bringing to mind the celebration of 20th anniversary of 1st Forum of Azerbaijan Youth President Ilham Aliyev drew attention to the vital role of the Forum in youth policy of Azerbaijan, which was held in Azerbaijan in 1996 at initiative of national leader Heydar Aliyev. Also spoke about independence history of Azerbaijan, difficult years for country and people, Armenians territorial claims against Azerbaijan, and massacre committed against civil population in Baku by Soviet Empire. Just at those times Heydar Aliyev condemned criminal deeds of Soviet leadership. Being a rare event, it was a daring step by national leader. Afterwards, he moved to Baku, then to Nakhchivan and rescued autonomous republic from Armenian occupational policy and surely declared that, “Nagorno Karabakh is our ancient land”, stated Ilham Aliyev.
Coordinating the problems of early 1990s with the governmental crisis, President Ilham Aliyev said that Azerbaijan Popular Front Party (APFP) - Musavat governance was a big problem for the people at those times. Taking position in the power by force, these parties played a role in occupation of our lands. After coming to power these people began fighting with each other, while the others escaped and hidden, since 1993, Heydar Aliyev came and stabilized the state in the country. Thanks to the Heydar Aliyev's merits “Contract of the Century” has stirred up a number of foreign forces, they attempted coups d'etat in Azerbaijan, but national leader removed the situation with the help of the people, said President Ilham Aliyev.
"We are building a strong and self-confident state and it must live forever," - said President Ilham Aliyev characterized the latest 20 years as a period of development and stability, brought to mind Azerbaijan representation in the UN Security Council by support of 155 countries, execution of important energy projects, opting to a country of space, economic diversification, important steps taken to develop the science and education, establishment of a strong army and a strong social policy.
In closing, a group of youth were submitted Honorary Diplomas of the President of the Republic of Azerbaijan for their efficient services in implementing youth policy in Azerbaijan.
In the meeting, chairman of Public Council on Youth Affairs under the Ministry of Youth and Sports Nureddin Mehdiyev, chairman of "ASAN Volunteers" Public Union Farid Sadikhli, chairman of Public Union “Association of Students in Economics and Management" Maryam Majidova, project coordinator “UN model" Elmira Mammadova, a young entrepreneur, the Davos Economic Forum organization of "Global shapes" Mushvig Hasanov, Public Union's secretary for international relations "Ganja 2016 - European youth capital" Aysun Zeynalova, and the executive director of the Youth Foundation under President Farhad Hajiyev expressed their opinions.
President Ilham Aliyev stated that, Youth Foundation will be assisted by financial support in future as well.
It should be noted that, the meeting was attended by chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Assoc. Prof. Famin Salmanov.