Dekabrın 20-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova, Türk Dövlətləri Təşkilatı Ağsaqqallar Şurasının üzvü professor Həsən Həsənov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə iclasda dövlət başçısının Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordenilə təltif olunmuş akademik Gövhər Baxşəliyevaya mükafatı təqdim edilib.
İclasda müzakirə olunan ilk məsələ AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin UNESCO-nun Baş Qərargahında keçirilən “Dünyanın leksikoqrafiyada xəritələşdirilməsi: “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin 950 illik yubileyi”nə həsr edilmiş beynəlxalq konfransda iştirakı ilə əlaqədar Fransa Respublikasına səfərinin nəticələri haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Parisdə UNESCO-nun Baş Qərargahında baş tutan beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsində əsas məqsəd  “Divanü lüğat-it Türk”ün dünya mədəniyyətinə, eyni zamanda türk xalqlarının dilinin inkişafı və mədəni irsinə verdiyi töhfələri və abidənin elmi mahiyyətini diqqət mərkəzinə gətirmək olmuşdur. Akademik İsa Həbibbəyli tədbir çərçivəsində Mahmud Kaşğarinin “Divanü Lüğat-it-Türk” əsərinin AMEA nəşrinin və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən yenidən çap olunmuş rus dili nəşrinin təqdimatlarının da baş tutduğunu söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 29 yanvar 2024-cü il tarixli iclasında “Xalid Səid Xocayevin Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin çapa hazırlanması və nəşri haqqında” qərar qəbul olunub. Qərarda özbək əsilli Azərbaycan alimi, repressiya qurbanı olmuş Xalid Səid Xocayevin Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin aşkar edilib tapılması mühüm elmi hadisə kimi dəyərləndirilib. AMEA Rəyasət Heyətinin 5 mart 2024-cü il tarixli iclasında  “Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Xalid Səid Xocayev tərcüməsinin AMEA nəşri haqqında”  qərarına əsasən isə əsərin türk respublikalarının Elmlər akademiyalarında, digər elm, təhsil və mədəniyyət qurumlarında təqdimatlarının keçirilməsi və kitabın həmin qurumların kitabxanalarına göndərilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.
AMEA-da hazırlanan nəşrin UNESCO səviyyəsində təqdimatının keçirilməsinin Elmlər Akademiyasının 80 illik tarixindəki ən əlamətdar hadisələrdən biri olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli tədbirin baş tutması istiqamətində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun və onun prezidenti Aktotı Raimkulovanın, həmçinin UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının Baş katibi Seymur Fətəliyevin səylərini yüksək qiymətləndirib, minnətdarlığını bildirib.
“Divanü lüğat-it-türk” əsərinin 950 illik yubileyinə həsr edilmiş beynəlxalq konfransın dörd bölmə üzrə təşkil olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan, Türkmənistan və Macarıstanın UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliklərinin, eləcə də avropalı türkoloqların iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin dördüncü bölməsinin özünün moderatorluğunda baş tutduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli burada Mahmud Kaşğarinin “Divanü Lüğat-it-Türk” əsərinin AMEA-da tapılmış və Xalid Səid Xocayevə aid olan latın əlifbası ilə Azərbaycan dilinə çevrilmiş nadir əlyazmasının nəşrinin təqdimatının keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, təqdimatda Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayevin, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulovanın, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının Baş katibi Seymur Fətəliyevin, professor Həsən Həsənovun, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədlinin, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Abdullayeva-Nəbiyevanın, həmçinin Türkiyə, Fransa, Hollandiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan və s. ölkələrdən alimlərin çıxışları dinlənilib.
Akademik İsa Həbibbəyli “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Parisdə təqdimatının keçirilməsinin həm də Türk dünyasına aid bir məsələnin UNESCO səviyyəsinə çıxarılması mənasına gəldiyini, Prezident İlham Əliyevin “Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır!” sözlərindən irəli gələrək AMEA-da həyata keçirilən işlərin davamı olduğunu söyləyib. Həmçinin Azərbaycan elminin inkişaf səviyyəsinin Avropanın mərkəzindən, UNESCO-nun Baş Qərargahında bütün dünyaya nümayiş etdirildiyini bildirib. AMEA rəhbəri əldə olunan bu uğurun Prezident İlham Əliyevin liderliyində Azərbaycan dövlətinin uğurlu xarici siyasətinin nəticəsi olduğunu deyib.
Sonra çıxış edən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova iştirakçıları rəhbərlik etdiyi təşkilat adından salamlayıb. Fondun yaranma tarixi və fəaliyyəti barədə məlumat verən A.Raimkulova qurumun mədəni irsin qorunması və inkişafı istiqamətində bir sıra önəmli layihələr həyata keçirdiyini bildirib. 2024-cü ilin Fondun həyatında məhsuldar il olaraq yadda qaldığını deyən A.Raimkulova Özbəkistanın tamhüquqlu üzv olduğunu, Türkmənistanın isə müşahidəçi üzv qismində qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Məruzəçi, həmçinin Türk dünyasının strateji birliyinə xidmət edən layihələri, keçirilən tədbirlər, işıq üzü görən nəşrlər, bərpa olunan və gələcəkdə bərpası nəzərdə tutulan abidələr haqqında məlumatı da təqdim edib. Fondun türk mədəni irsinin qorunması istiqamətində gənclər üçün təlimlər təşkil etdiyini, ali təhsil müəssisələrində mədəni irs mərkəzlərinin açıldığını söyləyib.
UNESCO-nun Baş Qərargahında keçirilən “Dünyanın leksikoqrafiyada xəritələşdirilməsi: “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin 950 illik yubileyi”nə həsr edilmiş beynəlxalq konfransın və nəşrlərin təqdimatının tarixi hadisələrdən olduğunu deyən  Aktotı Raimkulova qeyd edib ki, AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun alimlərinin Mahmud Kaşğarinin “Divanü Lüğat-it-Türk” əsərinin Xalid Səid Xocayevə məxsus əlyazmasını taparaq nəşr etdirməsi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Türk dünyasının birliyinə növbəti töhfəsidir.
Geniş məruzəsindən sonra Aktotı Raimkulova Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən rus dilinə tərcümə edilmiş Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərini akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim edib.
Türk Dövlətləri Təşkilatı Ağsaqqallar Şurasının üzvü professor Həsən Həsənov isə çıxışında UNESCO-da Azərbaycan alimlərinin iştirakı ilə keçirilən tədbirin yüksək səviyyədə baş tutduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Xalid Səid Xocayev tərcüməsinin AMEA nəşri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Türk dünyasının elminə verdiyi ən yüksək töhfələrdən biridir. Bildirib ki, Mahmud Kaşğari “Divanü lüğat-it-türk” əsəri ilə türkologiyanın əsasını qoyub, türk xalqlarının qardaşlığına çalışıb. Vurğulayıb ki, bu gün Türk Dövlətləri Təşkilatı türk xalqlarının etnik birliyini siyasi birliyə çevirməyə çalışır və AMEA-nın sözügedən nəşri də buna xidmət edir.
Daha sonra qeyd olunan məsələ ilə əlaqədar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı səsləndirilib.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ 2024-cü ilin ikinci yarısı və ilin yekunu üzrə impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunan məqalələrə görə AMEA əməkdaşlarının mükafatlandırılması və ilin yekunu üzrə  qaliblərin müəyyən edilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, hazırda AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən birini beynəlxalq elmi əlaqələrin gücləndirilməsi, mötəbər beynəlxalq elmi qurum və cəmiyyətlərə üzvlüyün həyata keçirilməsi, elektron elmi resurs və bazalara inteqrasiyanın sürətləndirilməsi ilə bağlı mühüm tədbirlər təşkil edir.
Akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada çalışan alim və mütəxəssislərin məqalələrinin nüfuzlu elmmetrik bazalarda (Web of Science və Scopus) indeksləşən elmi jurnallarda daha intensiv dərc olunmasını təşviq etmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən məqalələrə görə mükafatların verilməsi haqqında qərarın qəbul edildiyini bildirib.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri sözügedən qərarı diqqətə çatdırıb, müvafiq materialların elmi müəssisə və təşkilatlardan toplanaraq AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil, “Elektron Akademiya” şöbələri tərəfindən yoxlanılıb təhlil edildikdən sonra ilin ikinci yarısı üçün nəşr olunan məqalələrin, həmçinin 2024-cü il üzrə birinci, ikinci və üçüncü yerlərin müəyyənləşdirildiyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, yerlər müəyyənləşdirilərkən il ərzindəki məqalələrin sayı, həmçinin məqalələrin çap olunduğu jurnalların sonuncu nömrələrinin müvafiq bazalarda indeksləşməsi əsas meyar kimi götürülüb.
Sərxan Xavəri ilin ikinci yarısı üçün Akademiya əməkdaşlarının 43 məqaləsinin Web of Science və Scopus-da indeksləşən elmi jurnallarda dərc edildiyini, ən çox məqaləsi işıq üzü görən alimin isə 6 məqalə ilə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru texnika elmləri doktoru dosent Hüseyn Hüseynov olduğunu diqqətə çatdırıb.
Natiq ikinci və üçüncü yerləri tutan alimlərin də adlarını açıqlayıb və Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda, həmçinin 2024-2026-cı illər üzrə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı arasında Kollektiv Saziş bağlanıb. Sonra AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin strukturunda qismən dəyişiklik edilərək “Ədəbiyyat və tarix” şöbəsinin bazasında daxili imkanlar hesabına “Ədəbiyyat və azsaylı xalqların folkloru” və “Tarix, arxeologiya və ertnologiya” şöbələrinin yaradılması haqqında qərar qəbul edilib. Həmçinin tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Kərimovun AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təyin edilməsi təsdiq olunub.
İclasda AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov 12-14 dekabr 2024-cü il tarixlərində AMEA-nın Gəncə Elmi Bölməsinin illik hesabat müzakirəsinə dair iclasında və akademik Maqsud Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Fizikanın aktual problemləri” adlı beynəlxalq elmi konfransda iştirakına dair, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev isə 2-5 dekabr 2024-cü il tarixlərində Şuşa şəhərində AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının həmtəşkilatçılığı ilə İslam Ölkələrinin Gənclərinin iştirakilə keçirilən “Şuşa Gənclər Festivalı” haqqında məlumat veriblər.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək ölkə başçısı tərəfindən qarşıya qoyulan vəzifələr və müasir dünya elminin çağırışlarından irəli gələrək AMEA-nın fəaliyyətini bundan sonra da uğurla davam etdirəcəyini bildirib. Həmçinin qarşıdan gələn əlamətdar günlər münasibətilə Akademiya əməkdaşlarını təbrik edib, uğurlar arzulayıb.

20-го декабря состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова, член Совета старейшин Организации тюркских государств профессор Гасан Гасанов, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА и соответствующие лица.
Вначале академику Говхар Бахшалиевой был вручён орден «Шохрат», которого учёный была удостоена по Распоряжению главы государства.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос об итогах визита президента НАНА академика Исы Габиббейли во Французскую Республику для участия на международной конференции «Картографирование мира в лексикографии: 950-летие “Дивани лугат ат-тюрк”», которая прошла в штаб-квартире ЮНЕСКО.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что основной целью международной научной конференции, которая состоялась в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже, была популяризация вклада «Дивани лугат ат-тюрк» во всемирную культуру, в том числе в развитие языковой культуры и культурное наследие тюркских народов, а также научной значимости этого письменного памятника. В рамках мероприятия, продолжил академик, прошли презентации изданного в НАНА труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» на азербайджанском языке и переизданной Международным фондом тюркской культуры и наследия книги на русском языке.
Академик Иса Габиббейли отметил, что на заседании Президиума НАНА, которое состоялось 29 января 2024 года, было принято постановление «О подготовке к печати и издании труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», переведённого на азербайджанский язык Халидом Саидом Ходжаевым». В постановлении говорилось, что обнаружение труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», который был переведён на азербайджанский язык азербайджанским учёным узбекского происхождения Халидом Саидом Ходжаевым, ставшим впоследствии жертвой репрессий, является важным научным событием. На заседании Президиума НАНА, которое состоялось 5 марта 2024 года, было принято постановление «Об академическим издании труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» в переводе Халида Саида Ходжаева», согласно которому были даны соответствующие поручения, связанные с проведением презентации издания в академиях наук, а также в прочих научных, образовательных и культурных учреждениях тюркских республик, и направлением книги в библиотеки этих организаций.
Сказав, что презентация подготовленного в НАНА издания на уровне ЮНЕСКО является одним из самых знаменательных событий в 80-летней истории Академии наук, руководитель НАНА высоко оценил заслуги Международного фонда тюркской культуры и наследия и его президента Актоты Раимкуловой, а также генерального секретаря Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Сеймура Фаталиева в проведении мероприятия, и выразил им свою благодарность.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что международная конференция, посвящённая 950-летию «Дивани лугат ат-тюрк», была организована в формате четырёх секций, на мероприятии приняли участие постоянные представительства Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана, Туркменистана и Венгрии при ЮНЕСКО, а также европейские тюркологи.
Говоря о четвёртой секции конференции, которая прошла при его модераторстве, академик Иса Габиббейли отметил, что в ходе этой секции было презентовано издание найденной в НАНА редкой рукописи труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» на азербайджанском языке в переводе Халида Саида Ходжаева. Во время презентации, продолжил академик, были прослушаны выступления постоянного представителя Азербайджанской Республики при ЮНЕСКО Эльмана Абдуллаева, президента Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкуловой, генерального секретаря Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Сеймура Фаталиева, профессора Гасана Гасанова, директора Института языкознания имени Насими НАНА профессора Надира Мамедли, доктора философии по филологии Вафы Абдуллаевой-Набиевой, а также учёных, представляющих Турцию, Францию, Голландию, Казахстан, Кыргызстан и другие государства.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что презентация «Дивани лугат ат-тюрк» в Париже означает продвижение вопроса, связанного с тюркским миром, на уровне ЮНЕСКО, а также является продолжением мероприятий, реализуемых в НАНА в соответствии с изречением Президента Ильхама Алиева «Наша семья – это тюркский мир!». Сказав, что это событие также продемонстрировало уровень развития отечественной науки из центра Европы – штаб-квартиры ЮНЕСКО – всему миру, руководитель НАНА добавил, что достигнутый успех является результатом проводимой Азербайджанским государством под руководством Президента Ильхама Алиева успешной внешней политики.
Затем выступила президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова, которая поприветствовала присутствующих от имени руководимой ею организации. Рассказав об истории создания и деятельности фонда, Актоты Раимкулова сообщила, что организация реализует важные проекты, направленные на сохранение и развитие культурного наследия. Президент фонда отметила, что 2024 год был плодотворным в жизни организации, Узбекистан стал полноправным членом фонда, а Туркменистан – членом-наблюдателем. В своём докладе Актоты Раимкулова также рассказала о проектах, служащих стратегическому единству тюркского мира, проведённых мероприятиях, выпущенных изданиях, восстановленных памятниках, а также памятниках, которые планируется восстановить в будущем. Она сообщила, что фонд проводит для молодёжи тренинги в сфере сохранения культурного наследия тюркского мира, а в высших учебных заведениях открыты центры культурного наследия.
Сказав, что проведение в штаб-квартире ЮНЕСКО международной конференции «Картографирование мира в лексикографии: 950-летие “Дивани лугат ат-тюрк”» и презентация изданий являются историческими событиями, Актоты Раимкулова добавила, что обнаружение и издание учёными Института языкознания НАНА принадлежащей Халиду Саиду Ходжаеву рукописи труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» – очередной вклад Национальной академии наук Азербайджана в единство тюркского мира.
После обширного доклада Актоты Раимкулова преподнесла академику Исе Габиббейли изданный Международным фондом тюркской культуры и наследия труд Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» на русском языке.
В своём выступлении член Совета старейшин Организации тюркских государств профессор Гасан Гасанов отметил, что мероприятие, прошедшее в ЮНЕСКО при участии азербайджанских учёных, было организовано на высоком уровне. Он сообщил, что академическое издание труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» в переводе Халида Саида Ходжаева – один из весомых вкладов Национальной академии наук Азербайджана в науку тюркского мира. Сказав, что этим трудом Махмуд Кашгари заложил фундамент тюркологии и призывал тюркские народы к братству, Гасан Гасанов подчеркнул, что сегодня Организация тюркских государств старается превратить этническое единство тюркских народов в политическое единство, и указанное издание НАНА также служит этому.
Далее было озвучено постановление Президиума НАНА по данному вопросу.
Следующим на заседании был рассмотрен вопрос о награждении сотрудников НАНА за статьи, опубликованные в журналах с импакт-фактором во второй половине 2024 года и по итогам всего года, и выявлении победителей по итогам года. Академик Иса Габиббейли сообщил, что одним из основных направлений проводимых в настоящее время в НАНА реформ является реализация мероприятий, направленных на усиление международных научных связей, участие Академии наук в деятельности влиятельных международных научных организаций и сообществ в качестве полноправного члена, ускорение интеграции в электронные научные ресурсы и базы.
Академик Иса Габиббейли отметил, что для агитации работающих в НАНА учёных и специалистов публиковать свои статьи в научных журналах, индексируемых во влиятельных наукометрических базах (Web of Science и Scopus) Президиум НАНА принял постановление о награждении учёных за опубликованные статьи.
Об указанном постановлении рассказал заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери. Он сообщил, что соответствующие материалы были предоставлены научными учреждениями и организациями, проверены и проанализированы Отделом науки и образования и отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА, после чего были определены статьи, опубликованные во второй половине года, а также выявлены имена победителей, занявших первое, второе и третье места по итогам 2024 года; при этом были учтены такие критерии, как количество статей за год и индексация последних номеров журналов, в которых были опубликованы статьи, в соответствующих базах.
Сархан Хавери отметил, что во второй половине года в журналах, индексируемых в Web of Science и Scopus, были опубликованы 43 статьи сотрудников НАНА; учёным, который опубликовал больше всего статей (6), является директор Центральной научной библиотеки НАНА доктор технических наук, доцент Гусейн Гусейнов.
Оратор также перечислил имена учёных, занявших второе и третье места. Президиум принял соответствующее постановление.
На заседании было заключено коллективное соглашение между Национальной академией наук Азербайджана и Свободным профсоюзом НАНА на 2024-2026-е годы. Затем в структуру Лянкяранского регионального научного центра НАНА были внесены частичные изменения: было принято постановление о создании на базе отдела «Литература и история» за счёт внутренних ресурсов отделов «Литература и фольклор малочисленных народов» и «История, археология и этнология». Также было утверждено назначение доктора философии по истории Самира Керимова на должность заместителя директора Лянкяранского регионального научного центра НАНА по научной работе.
Далее академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов рассказал о своей поездке 12-14 декабря 2024 года в Гянджу и участии на заседании по обсуждению годового отчёта Гянджинского отделения НАНА, а также на международной научной конференции «Актуальные проблемы физики», посвящённой 100-летнему юбилею академика Максуда Алиева. Помимо этого, вице-президент НАНА академик Дильгам Тагиев рассказал о молодёжном фестивале, который состоялся 2-5 декабря текущего года в городе Шуша; на фестивале, одним из организаторов которого был Совет молодых учёных и специалистов НАНА, приняла участие молодёжь мусульманских стран.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что НАНА и в дальнейшем будет успешно продолжать свою деятельность в соответствии с поставленными главой государства задачами и вызовами современной мировой науки. Руководитель НАНА поздравил сотрудников Академии наук с предстоящими знаменательными датами и пожелал всем успехов.