Azərbaycan Hava Yollarına məxsus sərnişin təyyarəsinin Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması ilə əlaqədar Çinin Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə başsağlığı məktubu göndərib.
Hörmətli prezident İsa Həbibbəyli,
Azərbaycan Hava Yollarına məxsus təyyarənin Qazaxıstanda qəzaya uğraması xəbəri məni çox kədərləndirdi. Azərbaycan insanları bu təyyarə qəzasında canından keçərək və özünü unudaraq nəcib xüsusiyyətlər nümayiş etdirdi. Azərbaycanın ekipajına ehtiramımı bildirirəm, onlar Azərbaycanın layiqli qəhrəmanlarıdır! Azərbaycan böyük ölkədir! Azərbaycan xalqı da böyükdür! Mən xəsarət alanların tezliklə sağalmasını arzulayır və həlak olanların yaxınlarına başsağlığı verirəm.
Professor Li Lei həmçinin Çin mediasında bu barədə yayımladıqları xəbərlərdən də bəzi parçaları məktuba əlavə edib. Həmin xəbərlərdən nümunələri oxucuların diqqətinə təqdim edirik.
Böyük Azərbaycan ekipajına salamlar!
Dekabr ayının 25-də Azərbaycanın paytaxtı Bakıdan Çeçenistanın paytaxtı Qroznıya uçan Azərbaycan Hava Yollarına məxsus sərnişin təyyarəsi Qazaxıstanın qərbindəki Aktau hava limanında qəzaya uğramışdır. Qəza nəticəsində 38 sərnişin və ekipaj üzvü həlak olmuş, 29 nəfər yaralanmışdır.
Ümumiyyətlə, təyyarə qəzaları baş verdikdə sərnişinlər heç vaxt sağ qalmır. Amma bu dəfə Azərbaycan Hava Yollarının sərnişin təyyarəsi qəzaya uğramış, 29 nəfər sağ qalmışdır. Bu, aviasiya tarixində son dərəcə nadir haldır.
xxx
Həlak olanlar arasında kapitan İqor Keşniakin, ikinci pilot Aleksandr Kalyaninov və baş stüardessa Hökumə Əliyeva da var idi. Məhz onların peşəkarlığı və son anlarda öz həyatlarını heçə saymaları sayəsində bəşəriyyətin ən qiymətli və nəcib keyfiyyətlərini bir daha görmək imkanımız yarandı.
Gəlin bu adları unutmayaq – İqor Keşniakin, Aleksandr Kalyaninov, Hökumə Əliyeva. Bu adlar bəşəriyyətin ulduzlu səmasında mütləq əbədi olaraq parlayacaq.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi baş stüardessa Hökumə Əliyevanın səsinin eşidildiyi videonu “X” sosial şəbəkəsində yayıb. O, həyatının son anlarında sərnişinləri sakitləşdirməyə çalışıb, onlardan təhlükəsizlik kəmərlərini bağlamağı xahiş edib və dönə-dönə: “Hər şey yaxşı olacaq” deyib. Ölümlə üz-üzə qaldığı bir vaxtda onun cəsarəti və soyuqqanlılığı təyyarədə olan son dərəcə vahimədə olan sərnişinlərə böyük rahatlıq gətirib.
Sağ qalanların bəziləri stüardessalara minnətdarlıqlarını bildirərək, sərnişinlər arasında ciddi panika yaratmamaq üçün aydın göstərişlər verdiklərini bildiriblər.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi “X” sosial şəbəkəsində səs yazını paylaşaraq, qeyd edib ki, “Xalq onun səsini heç vaxt unutmayacaq”.
Baş stüardessa əslində hüquqi karyerası üçün aviaşirkətə keçməyi planlaşdırırdı. Bu, onun stüardessa kimi son uçuşu idi, lakin həyatının son uçuşu olacağını gözləmirdi.
Bir dəfə böyük uçuş bələdçisi imtahanında Hökuməyə fövqəladə bir hadisə ilə qarşılaşarsa, sərnişinləri necə sakitləşdirəcək sualı ünvanlanıb. Onun cavabı belə olub: “Heyətə güvənin, hər şey nəzarət altındadır və hər şey yaxşı olacaq.” Həyatının ən böyük problemi ilə üzləşdiyi anda öz əməli ilə bu cümlənin gücünü sübut etdi.
15000 saatdan çox uçuş təcrübəsi olan kapitan İqor Keşniakin son dərəcə təcrübəli idi. Onlardan 11200 saatı kapitan kimi uçuş etmişdi. Vaxtilə Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin pilotu olmuş bu kapitan özünü həmişə təmkinli və yüksək bacarıqlı nümayiş etdirmişdi. Onilliklər boyu uçuşu zamanı o, saysız-hesabsız təhlükələri həll etmişdi. Amma bu dəfə ən mükəmməlinə nail ola bilmədi, çünki canını verdi.
İkinci pilot Aleksandr Kalyaninov gənc və çevik pilot idi. O, kapitanla koordinasiyada böyük təzyiq altında mürəkkəb əməliyyatları yerinə yetirərək, uçuş müddətini uzadıb, zədələnmiş təyyarəni Xəzər dənizi üzərindən uğurla keçirib.
Sağ qalan təyyarə bələdçisi Əsədov müsahibəsində deyib: “Bizim sağ qalmağımız bir möcüzədir. Kapitanın və ikinci pilotun qəhrəmanlığı sayəsində sağ qaldıq”.
Bu dəfə təyyarə məcburi eniş edib və Qazaxıstanda xeyli insan video çəkib. Çəkdikləri videoda görmək mümkündür ki, Aktauda qəfil dayandıqdan sonra təyyarə üç dövrə ərzində qəza yerinin ətrafında aşağı-yuxarı sürüşməyə davam edib və qəzaya uğrayıb.
Ekipajın sükan səthi sıradan çıxdıqda mühərrikdən son idarəetmə vasitəsi kimi istifadə etdiyi ilə əlaqəli xəbərlər var. Yüzdən çox dalğavari uçuş üçün ekipaj təyyarənin sürətini və hündürlüyünü dəyişdirmək üçün artan və azalan mühərrik gücündən istifadə edir. Bu qeyri-ənənəvi texnologiyalar son dərəcə çətin olsa da, ekipajın təyyarənin uçmasını təmin etmək üçün yeganə seçimdir.
Pilotlar yüksəkliyi idarə edə bilmədiklərini və standart eniş etmək mümkün olmadığını anlayanda təyyarənin çəkisini azaltmaq üçün mümkün qədər çox yanacaq sərf ediblər. Onlar bilirdilər ki, meydançaya nəzarət üçün yüksəklik olmadan yumşaq eniş mümkün olmayacaq.
Uçuşun son 20 dəqiqəsində pilot təyyarənin Xəzər dənizinin şərq sahilindəki Aktau hava limanına enə bilməsini təmin etmək üçün təyyarənin idarə edilməsində çətinlik çəkirdi. Eniş etməzdən əvvəl o, hava limanı üzərində 8 formalı dövrə vuraraq uçuş-enmə zolağını hədəfləməyə çalışıb və nəticədə bir çox sərnişinin həyatını xilas edib.
Onların bütün ən yüksək səylərinə baxmayaraq, təyyarə Aktau yaxınlığında təcili eniş zamanı parçalanıb. Videoçarxdan görünür ki, təyyarə yerə yaxınlaşdıqda titrəyir, daha sonra zərbə nəticəsində parçalanır. Təyyarənin quyruq hissəsi nisbətən bütöv idi və kabinənin ikinci yarısındakı sərnişinlər sağ qalıb. Təəssüf ki, alov pilot kabinini və kabinənin ön hissəsini bürüyüb, ekipaj üzvlərinin və çoxlu sərnişinin həyatına son qoyub.
Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, təyyarə hava limanının yaxınlığındakı kənddə sakinlərin evlərinin yuxarı mərtəbələrinə düşə bilərdi. Ekipaj vaxtında təyyarə ilə hava limanının ətrafında dövrə vurub, daha çox mülki itkilərin qarşısını alıb.
İnternetdə təyyarənin son anlarını müxtəlif bucaqlardan əks etdirən videolar var.
Təyyarə sürətlə hündürlüyü itirərək sağa əyilməyə başladı və nəhayət, açıq sahəyə çırpıldı. Burun qəflətən yerə batdı və böyük yanğın baş verdi. Lakin burun hissəsi böyük bir bufer təmin etdiyinə görə arxa gövdənin qalıqları nisbətən toxunulmaz qalıb və arxa salonda olan bir çox insan sağ qalıb.
Ekipaj özünü qorumağı seçsəydi, başqa tədbir görə bilərdi.
Oxşar qəhrəmanlıq hekayəsi 2009-cu il yanvarın 15-də baş vermişdi, Amerika Hava Yolları tarixindəki möcüzə - “Hudzon çayının möcüzəsi”. O zaman Amerika Hava Yollarının 1549 nömrəli reysinin quşların vurması nəticəsində qoşa mühərrikləri sıradan çıxmışdı və kapitan Çesli Sally Salenberq qətiyyətlə Hudzon çayına məcburi eniş etmək qərarı vermişdi. Zəngin təcrübə və sakit mühakimə ilə o, 155 sərnişin və ekipaj üzvlərinin hamısını təhlükədən uğurla, heç bir itkisiz çıxarmışdı. Bu hadisə aviasiya tarixində klassik hadisə kimi qiymətləndirilir. Hollivudda hadisəni göstərmək üçün bir film çəkilmişdi. Film "Kapitan Sully" adlanır, baş rolda Tom Hanks kapitan rolunu oynayır.
Sərnişin təyyarəsi qəzaya uğradıqdan sonra pilotun məcburi eniş tələbi bir-birinin ardınca rədd edilmiş və yaxınlıqdakı üç hava limanından heç birinə eniş etməyə icazə verilməmişdir. Nəinki bu, həm də təyyarənin Xəzər dənizi üzərindən uçuşu zamanı təyyarənin GPS və rabitə siqnallarını kəsmək üçün elektron müdaxilələr həyata keçirib, təyyarəni dənizə düşməsinə məcbur etmək, sübutları məhv etmək niyyətində olmuşlar.
Sadəcə, pilotların bu qədər bacarıqlı olduqları gözlənilmirdi. Mükəmməl bacarıqlarına və mətanətlərinə arxalanaraq, belə bir qəzalı və gücdən düşmüş təyyarəni yerə çatdıraraq 29 nəfəri xilas etmişlər. Bu məqamda təkcə maddi sübutlar yox, həm də inkar edilməsi çətin olan insan sübutları olduğuna görə Rusiya üzrxahlıq edir.
Azərbaycan parlamentinin deputatı aydınlıq gətirib: “Bu təyyarə Qroznı üzərində Rusiya ərazisində vurulub. Bunu inkar etmək olmaz. Təqsirkar cinayət məsuliyyəti daşımalı və təzminat ödəməlidir”.
Cümə axşamı Azərbaycan təyyarə qəzası qurbanlarına ümumxalq hüzn günü elan edib.
Hazırda Azərbaycan Hava Yolları Rusiyanın Soçi, Volqoqrad, Ufa, Samara, Qroznı, Mineralnıye Vodı və Mahaçqala şəhərlərinə reyslərini ləğv edib.
Bundan başqa, Qazaxıstan Hava Yolları və İsrail Hava Yolları da bunu edib.
Nəhayət, bir daha bu böyük ekipaj üzvlərinə hörmətimizi bildiririk. Bu qəhrəmanların hekayələrinin bütün bəşəriyyətə açıqlanması budur: hətta ən dərin və ən çıxılmaz zülmət qarşısında belə, insan təbiətinin işığı hələ də çıxış yolu tapmaq və gələcəyi işıqlandırmaq üçün bizə yol göstərə bilər.

Chinese Professor Li Lei sent a condolence letter to the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli
In connection with the crash of a passenger plane belonging to Azerbaijan Airlines near Aktau city, Kazakhstan, Professor Li Lei, a member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy of China, has sent a condolence letter to the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli.
Dear President Isa Habibbeyli,
I was deeply saddened by the news of the accident of Azerbaijan Airlines in Kazakhstan. The people of Azerbaijan showed noble qualities in this plane crash by sacrificing their lives and putting others first. I express my respect for the crew of Azerbaijan. They are worthy heroes of Azerbaijan! Azerbaijan is a great country! The people of Azerbaijan are also great! I wish a speedy recovery to the injured and express my condolences to the relatives of the deceased.
Professor Li Lei also included some excerpts from news reports published in the Chinese media on this matter in his letter. Below are examples from those reports for the readers’ attention.
Greetings to the great Azerbaijani crew!
On December 25th, a passenger plane belonging to Azerbaijan Airlines, flying from the capital of Azerbaijan, Baku, to the capital of Chechnya, Grozny, crashed at Aktau Airport in western Kazakhstan. As a result of the crash, 38 passengers and crew members died, and 29 people were injured.
In general, passengers never survive plane crashes. But this time, Azerbaijan Airlines passenger plane crashed and 29 people survived. This is an extremely rare occurrence in aviation history.
xxx
Among the deceased were Captain Igor Kshnyakin, co-pilot Aleksandr Kalyaninov, and senior flight attendant Hokuma Aliyeva. It is precisely because of their professionalism and dedication to save others in last moments that we had the opportunity to see the most precious and noble qualities of mankind again.
Let us remember these names - Igor Kshnyakin, Aleksandr Kalyaninov, Hokuma Aliyeva. These names will definitely twinkle forever in the starry sky of mankind.
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan shared a video on the “X” social network, in which the voice of senior flight attendant Hokuma Aliyeva can be heard. In the last moments of her life, she tried to calm the passengers, asking them to fasten their seatbelts and repeatedly saying: “Everything will be fine.” Facing death, her courage and composure brought great comfort to the passengers who were in extreme panic on board.
Some of the survivors express their gratitude to the flight attendants, noting that they gave clear instructions to avoid serious panic among passengers.
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan shared the audiorecording on the ‘X’ social network, stating: “People will never forget her voice”. The senior flight attendant was actually planning to transfer to the airline for her legal career. This was her last flight as a flight attendant, but she did not expect it to be the last flight of her life.
Hokuma was once asked in the senior flight attendant exam how she would calm passengers in case of an emergency. Her answer was: “Trust the crew, everything is under control and everything will be fine”. At the moment she faced the greatest challenge of her life, she proved the strength of this sentence through her actions.
Captain Igor Kshnyakin, with over 15,000 hours of flight experience, was extremely experienced. Out of those, 11,200 hours were flown as the captain. This captain, who once was a pilot of the Azerbaijan Air Force, had always behaved calmly and had excellent skills. In his decades of flight experience, he had overcome countless dangers. But this time, he could not, because he gave his life.
Co-pilot Aleksandr Kalyaninov, was a young and agile pilot. He coordinated with the captain to perform complex operations, extending the flight duration, and successfully flew the damaged plane over the Caspian Sea.
Asadov, the surviving flight attendant, said in an interview: “It’s a miracle that we survived. We survived thanks to the heroism of the captain and the co-pilot.”
This time, the plane made an emergency landing, and many people in Kazakhstan took a video. In the video they took, it can be seen that after a sudden stall in Aktau, the plane continued to glide up and down around the crash site for three laps and crashed.
There are news reports that the crew used the engine as the last means of control when the rudder surface failed. For over a hundred wave-like flights, the crew used increasing and decreasing engine thrust to change the plane’s speed and altitude. Although these unconventional technologies are extremely challenging, they were the crew’s only option to keep the plane in flight.
When the pilots realized that they could not control the elevator and it was impossible to make a standard landing, they consumed as much fuel as possible to reduce the plane’s weight. They knew that without the elevator for pitch control, a soft landing would be impossible.
In the last 20 minutes of the flight, the pilot struggled to control the plane to ensure it could land at Aktau Airport on the eastern coast of the Caspian Sea. Before landing, he circled a figure-eight pattern over the airport, tried to aim at the runway, ultimately saving the lives of many passengers.
Despite their best efforts, the plane disintegrated during an emergency landing near Aktau. Footage shows that the plane oscillated as it approached the ground, and then disintegrated in the impact. The tail part of the plane remained relatively intact, and the passengers in the second half of the cabin survived. Unfortunately, flames engulfed the cockpit and the front of the cabin, taking the lives of the crew members and many passengers.
It should be mentioned that the plane could have crashed into the residents’ houses in a village near the airport. The crew’s timely decision to circle the airport prevented further civilian casualties.
There are videos on the Internet showing the plane’s final moments from various angles.
The plane rapidly lost altitude, began to tilt to the right, and finally crashed into an open field. The nose of the plane plunged into the ground abruptly, resulting in a massive fire. However, the nose part acted as a significant buffer, leaving the wreckage of the rear fuselage relatively intact. This allowed many passengers in the rear cabin to survive.
If the crew had chosen to protect themselves, they could have taken other measures.
A similar story of heroism occurred on January 15, 2009, the miracle in the history of American Airlines - “The Miracle of the Hudson River”. At that time, American Airlines Flight 1549 had its both engines disabled due to a bird strike. Captain Chesley “Sully” Sullenberger decisively chose to make an emergency landing on the Hudson River. With his extensive experience and calm judgment, he successfully brought all 155 passengers and crew members to safety without any loss of life. This incident is regarded as a classic example in aviation history. A Hollywood movie was made to depict the event. The film is called “Captain Sully”, starring Tom Hanks as the captain.
After the passenger plane was damaged, the pilot’s requests for an emergency landing were repeatedly denied, and none of the three nearby airports permitted the plane to land. Moreover, during the plane’s flight over the Caspian Sea, electronic interference was used to cut off the GPS and communication signals of the plane, with the intent of forcing the plane into the sea and destroying evidence. It was simply unexpected for them that the pilots were so skilled. Relying on their excellent skills and tenacity, they managed to land such a damaged plane, saving 29 people. At this point, Russia is apologizing not only because of material evidence but also due to human evidence that is difficult to deny.
A member of the Azerbaijani Parliament clarified: “This plane was shot down over Grozny, on Russian territory. This cannot be denied. The perpetrator must bear criminal responsibility and pay compensation.”
On Thursday, Azerbaijan declared a National Day of Mourning for the victims of the plane crash.
Currently, Azerbaijan Airlines has canceled its flights to Russia’s cities, Sochi, Volgograd, Ufa, Samara, Grozny, Mineralnye Vody, and Makhachkala.
Kazakhstan Airlines and Israel Airlines have also taken similar action.
We once again express our respect to these great crew members. The revelation of the stories of these heroes to all mankind is: even in the face of the deepest and most desperate darkness, the light of human nature can still guide us to find a way out and illuminate the future.