“Konstitusiya və Suverenlik İli”ndə AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında” 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı və AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr haqqında müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 2024-cü il ölkəmizin tarixində əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb, bütün dünyanın diqqəti Azərbaycanda olub və dövlətimiz BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasını (COP29) yüksək səviyyədə təşkil etməklə qlobal problemin həllinə öz töhfəsini verib. AMEA rəhbəri COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin müstəqillik tariximizin ən önəmli hadisələrindən biri olduğunu söyləyib və belə mötəbər tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin Prezident İlham Əliyevin beynəlxalq miqyasdakı nüfuzunun göstəricisi olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli ötən ilin həm də “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” kimi yadda qaldığını söyləyib. 2024-cü ildə ölkəmizdə, o cümlədən Akademiyada bu istiqamətdə geniş Tədbirlər planının icra olunduğunu, ağacəkmə aksiyalarının keçirildiyini, bu problemin mahiyyəti və həll yollarını əks etdirən sanballı elmi nəşrlərin, məqalələrin işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa olunması, 2025-ci ildə Konstitusiyamızın qəbul edilməsinin 30-cu və Vətən müharibəsində Qələbəmizin 5-ci ildönümü nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasında 2025-ci il “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilib. AMEA prezidenti bu Sərəncamın müstəqil dövlətçiliyimizin daha da möhkəmləndirilməsi və yeni nəsillərin dövlətçilik ruhu əsasında tərbiyəsində mühüm rol oynayacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan Respublikasının dövlət başçısının Sərəncamında qeyd olunduğu kimi, xalqımızın milli maraqlarını rəhbər tutaraq, yeni reallıqlar şəraitində müstəqil siyasətini daha cəsarətlə, prinsipiallıqla davam etdirdiyi, Konstitusiyanın tələblərinə və öz suveren hüquqlarına əsaslanaraq, qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəlilədiyini vurğulayıb.
Ümummilli Liderin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə hazırlanmış müstəqil Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyasının dövlətimizin müstəqilliyinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğunun təminatı üçün üçün mühüm qanunvericilik bazası rolunu oynadığını söyləyən AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, müəllifi Ulu Öndər olan bu Konstitusiya Azərbaycan tarixinə həm də “Heydər Əliyev Konstitusiyası” kimi daxil olub.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq başlanmış Vətən müharibəsindəki tarixi qələbə və 2023-cü il sentyabrın 19-20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror tədbirləri ilə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bu tarixi hadisələrin Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu, dövlət başçımızın Xankəndi, Xocalı, Xocavənd, Ağdərə şəhərlərində Dövlət Bayrağımızı ucaltmaqla, Qalib Xalq kimi xalqımızın, dövlətimizin başını ucaltdığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında xalqımızın qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəlilədiyi, ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa olunduğu hazırkı şəraitdə dövlət başçısının xüsusi diqqət və qayğısı ilə AMEA-nın xüsusi inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, alimlərimizin qarşısında yeni tarixi mərhələnin elmi salnaməsini yaratmaqla, ölkəmizin iqtisadi gücünün və beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsinə, ictimai fikrin möhkəmlənməsinə əsas verən tədqiqatlar aparmaqdan ibarət olmalıdır.
Akademik İsa Həbibbəylinin çıxışı dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.

Обсуждены задачи, стоящие перед НАНА в «Год Конституции и Суверенитета»
На очередном заседании Президиума НАНА первым на обсуждение был вынесен вопрос, связанный с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 28 декабря 2024 года «Об объявлении 2025 года «Годом Конституции и Суверенитета» в Азербайджанской Республике» и задачами, стоящими перед НАНА.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что 2024 год запомнился в истории нашей страны знаменательными событиями, внимание всего мира было приковано к Азербайджану, наше государство внесло вклад в решение глобальных проблем, организовав 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) на высоком уровне. Руководитель НАНА отметил, что проведение COP29 в Азербайджане является одним из важнейших событий в истории нашей независимости, проведение столь престижного мероприятия в нашей стране является показателем международного авторитета Президента Ильхама Алиева.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что прошлый год также запомнился как «Год солидарности во имя зелёного мира». В 2024 году, продолжил академик, в нашей стране, в том числе и в НАНА был реализован обширный план мероприятий в этом направлении, прошли акции по посадке деревьев, были выпущены научные труды и статьи, посвящённые сути этой проблемы и способам её решения.
Руководитель НАНА отметил, что с учётом полного восстановления нашей территориальной целостности и суверенитета под руководством главы государства, 30-летия принятия Конституции и 5-летия нашей Победы в Отечественной войне, 2025 год объявлен в Азербайджанской Республике «Годом Конституции и Суверенитета». Академик добавил, что это Распоряжение сыграет важную роль в дальнейшем укреплении нашей независимой государственности и воспитании новых поколений в духе патриотизма и государственности.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сегодня Азербайджанская Республика, как указано в Распоряжении главы государства, решительно и принципиально продолжает свою независимую политику, руководствуясь национальными интересами нашего народа, и в условиях новых реалий уверенно движется вперёд к своим стратегическим целям, опираясь на требования Конституции и свои суверенные права.
Сказав, что первая Конституция независимой Азербайджанской Республики, подготовленная по инициативе и под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева, является законодательной базой, нацеленной на защиту независимости, суверенитета и территориальной целостности нашей страны, а также построение правового и светского государства, руководитель НАНА добавил, что эта Конституция, автором которой является Великий лидер, сыграла важную роль в истории Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что наша территориальная целостность и суверенитет полностью восстановлены благодаря исторической победе в Отечественной войне, начатой в ответ на провокации Армении 27 сентября 2020 года, и успешным антитеррористическим мероприятиям, проведённым 19-20 сентября 2023 года. Эти исторические события, продолжил академик, связаны с именем победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, подняв Государственный флаг Азербайджана в городах Ханкенди, Ходжалы, Ходжавенд, Агдере, глава государства заявил всему миру о победе нашей республики и о том, что наш народ является народом-победителем.
Руководитель НАНА отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева наш народ уверенно движется к своим стратегическим целям, при особом внимании и заботе главы государства в условиях полного восстановления нашей территориальной целостности и суверенитета начался новый этап развития НАНА, перед учёными стоят важные задачи, заключающиеся в создании научной летописи нового исторического периода и проведении исследований, нацеленных на расширение экономической мощи и международных связей страны, а также укрепление общественной мысли.