“Konstitusiya və Suverenlik İli”ndə AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında” 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı və AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr haqqında müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 2024-cü il ölkəmizin tarixində əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb, bütün dünyanın diqqəti Azərbaycanda olub və dövlətimiz BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasını (COP29) yüksək səviyyədə təşkil etməklə qlobal problemin həllinə öz töhfəsini verib. AMEA rəhbəri COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin müstəqillik tariximizin ən önəmli hadisələrindən biri olduğunu söyləyib və belə mötəbər tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin Prezident İlham Əliyevin beynəlxalq miqyasdakı nüfuzunun göstəricisi olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli ötən ilin həm də “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” kimi yadda qaldığını söyləyib. 2024-cü ildə ölkəmizdə, o cümlədən Akademiyada bu istiqamətdə geniş Tədbirlər planının icra olunduğunu, ağacəkmə aksiyalarının keçirildiyini, bu problemin mahiyyəti və həll yollarını əks etdirən sanballı elmi nəşrlərin, məqalələrin işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa olunması, 2025-ci ildə Konstitusiyamızın qəbul edilməsinin 30-cu və Vətən müharibəsində Qələbəmizin 5-ci ildönümü nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasında 2025-ci il “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilib. AMEA prezidenti bu Sərəncamın müstəqil dövlətçiliyimizin daha da möhkəmləndirilməsi və yeni nəsillərin dövlətçilik ruhu əsasında tərbiyəsində mühüm rol oynayacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan Respublikasının dövlət başçısının Sərəncamında qeyd olunduğu kimi, xalqımızın milli maraqlarını rəhbər tutaraq, yeni reallıqlar şəraitində müstəqil siyasətini daha cəsarətlə, prinsipiallıqla davam etdirdiyi, Konstitusiyanın tələblərinə və öz suveren hüquqlarına əsaslanaraq, qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəlilədiyini vurğulayıb.
Ümummilli Liderin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə hazırlanmış müstəqil Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyasının dövlətimizin müstəqilliyinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğunun təminatı üçün üçün mühüm qanunvericilik bazası rolunu oynadığını söyləyən AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, müəllifi Ulu Öndər olan bu Konstitusiya Azərbaycan tarixinə həm də “Heydər Əliyev Konstitusiyası” kimi daxil olub.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq başlanmış Vətən müharibəsindəki tarixi qələbə və 2023-cü il sentyabrın 19-20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror tədbirləri ilə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bu tarixi hadisələrin Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu, dövlət başçımızın Xankəndi, Xocalı, Xocavənd, Ağdərə şəhərlərində Dövlət Bayrağımızı ucaltmaqla, Qalib Xalq kimi xalqımızın, dövlətimizin başını ucaltdığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında xalqımızın qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəlilədiyi, ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa olunduğu hazırkı şəraitdə dövlət başçısının xüsusi diqqət və qayğısı ilə AMEA-nın xüsusi inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, alimlərimizin qarşısında yeni tarixi mərhələnin elmi salnaməsini yaratmaqla, ölkəmizin iqtisadi gücünün və beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsinə, ictimai fikrin möhkəmlənməsinə əsas verən tədqiqatlar aparmaqdan ibarət olmalıdır.
Akademik İsa Həbibbəylinin çıxışı dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.

The tasks ahead of ANAS in the “Year of Constitution and Sovereignty” were discussed at the meeting
The issues discussed at the next meeting of the Presidium of ANAS were the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, dated December 28, 2024, on declaring the year 2025, the “Year of Constitution and Sovereignty” in the Republic of Azerbaijan, and the tasks ahead of ANAS.
President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that 2024 was remembered by significant events in the history of our country, the attention of the entire world was focused on Azerbaijan. Azerbaijan contributed to solving global issues by hosting the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change at a high level. The head of ANAS highlighted that hosting COP29 in Azerbaijan is one of the most significant events in the history of our independence and organizing such a prestigious event in our country shows President Ilham Aliyev’s international reputation.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the past year was also remembered as the “Green World Solidarity Year”. In 2024, an extensive plan of activities was implemented in our country, including at ANAS. Tree-planting campaigns were conducted, and scientific works and articles were published.
The Academician also noted that considering the full restoration of our territorial integrity and sovereignty under the leadership of the head of state, the 30th anniversary of the adoption of the Constitution, and the 5th anniversary of our Victory in the Patriotic War, the year 2025 has been declared the “Year of the Constitution and Sovereignty” in the Republic of Azerbaijan. This decree would play an essential role in further strengthening of our independent statehood and educating new generations in the spirit of statehood.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that today the Republic of Azerbaijan, as stated in the decree of the head of state, continues its independent policy more courageously and principally, in the condition of the new realities, based on the national interests of our people, confidently moves forward toward its strategic goals, relying on the requirements of the Constitution and its sovereign rights.
The head of ANAS underlined that the first Constitution of the independent Republic of Azerbaijan, prepared under the initiative and leadership of the National Leader Heydar Aliyev, plays a significant role as a legislative base aimed at protecting the independence, sovereignty, and territorial integrity of our country, as well as for building a legal and secular state. He emphasized that the Constitution, authored by the Great Leader, has also entered the history of Azerbaijan as the “Heydar Aliyev Constitution”.
Academician Isa Habibbeyli highlighted that the historic victory in the Patriotic War, which began in response to Armenia’s provocations on September 27, 2020, and the successful anti-terror measures carried out on September 19-20, 2023, led to the full restoration of our territorial integrity and sovereignty. These historic events are associated with the name of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. By raising our State Flag in Khankendi, Khojaly, Khojavend, and Aghdara, the head of state declared to the entire world that our people are a victorious nation.
The head of ANAS noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, our people are confidently moving towards the strategic goals. With the special attention and care of the head of state, during the full restoration of our territorial integrity and sovereignty, ANAS has entered a special stage of development. Our scientists should focus on creating the scientific chronicle of this new historical period, conducting research aimed at expanding the country’s economic power and international relations, as well as strengthening public opinion.