AMEA-nın Ümumi Yığıncağı keçiriləcək
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçirilmə vaxtının təyin edilməsi və gündəliyinin təsdiq edilməsi haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında 2024-cü ildə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların, həmçinin AMEA-da həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatların növbəti mərhələlərinin müzakirəsini təmin etmək, digər nazirlik və dövlət qurumlarının tabeliyində olan elmi və ali təhsil müəssisələrində əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrə dair müzakirələrin həyata keçirilməsi məqsədilə Akademiyanın bütün üzvlərini özündə birləşdirən AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçirilməsi zərurəti yaranmışdır.  Qeyd edib ki, AMEA-nın yeni Nizamnaməsinə əsasən, Akademiyanın Ümumi Yığıncağının keçirilməsi vaxtının təyin edilməsi və Ümumi Yığıncağın iclaslarının gündəliyinin tərtib olunması AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən həyata keçirilir.
İclasda AMEA-nın Ümumi Yığıncağının 21 fevral 2025-ci il tarixində keçirilməsi qərara alınıb və yığıncağın gündəliyi təsdiqlənib.

На заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос о назначении даты проведения Общего собрания НАНА и утверждении повестки дня мероприятия.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что для обсуждения отчётов по итогам научно-исследовательских работ, которые были выполнены в научных учреждениях и организациях НАНА в 2024 году, и следующих этапов реализуемых в Академии наук широкомасштабных реформ, а также важных научных результатов, полученных в подведомственных министерствам и прочим государственным структурам научных учреждениях и высших учебных заведениях, возникла необходимость в проведении Общего собрания НАНА, которое объединяет в себе всех членов Академии наук. Согласно новому Уставу НАНА, продолжил академик, Президиум НАНА назначает дату проведения Общего собрания Академии наук и составляет повестку дня собрания.
На заседании было принято постановление о проведении Общего собрания НАНА 21 февраля 2025 года и была утверждена повестка дня собрания.