AMEA-nın Ümumi Yığıncağı keçiriləcək
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçirilmə vaxtının təyin edilməsi və gündəliyinin təsdiq edilməsi haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında 2024-cü ildə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların, həmçinin AMEA-da həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatların növbəti mərhələlərinin müzakirəsini təmin etmək, digər nazirlik və dövlət qurumlarının tabeliyində olan elmi və ali təhsil müəssisələrində əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrə dair müzakirələrin həyata keçirilməsi məqsədilə Akademiyanın bütün üzvlərini özündə birləşdirən AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçirilməsi zərurəti yaranmışdır.  Qeyd edib ki, AMEA-nın yeni Nizamnaməsinə əsasən, Akademiyanın Ümumi Yığıncağının keçirilməsi vaxtının təyin edilməsi və Ümumi Yığıncağın iclaslarının gündəliyinin tərtib olunması AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən həyata keçirilir.
İclasda AMEA-nın Ümumi Yığıncağının 21 fevral 2025-ci il tarixində keçirilməsi qərara alınıb və yığıncağın gündəliyi təsdiqlənib.

The General Assembly of ANAS will take place
The next issue discussed at the meeting of the Presidium of ANAS was determining the date for the General Assembly of ANAS and approving its agenda.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that there is a need to hold the General Assembly of ANAS, which brings together all members of the Academy, in order to discuss the reports on the results of scientific research works conducted in the scientific institutions and organizations of ANAS in 2024, the next stages of the wide-scale reforms being implemented within the Academy, as well as significant scientific results achieved in scientific and higher education institutions under the ministries and other state bodies. According to the new charter of ANAS, the determination of the time for holding the General Assembly and the preparation of the agenda of the General Assembly meetings are carried out by the Presidium of the Academy.
It was decided at the meeting that the General Assembly of ANAS would be held on February 21, 2025, and the agenda of the meeting was approved.