“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi, elmi-təşilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı Mərkəzin direktor müavini professor Şaiq İbrahimov təqdim edib.
Qeyd edilib ki, 2024-cü ildə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması və Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildləri üzərində işlərin aparılması istiqamətində fəaliyyət göstərmişdir.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın müvafiq bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə çoxsaylı elmi materialların dərc edilməsi ilə yanaşı, ən fundamental nəşrlərdən biri kimi, 2023-2025-ci illər ərzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması nəzərdə tutulmuşdur. Mərkəz tərəfindən hazırlanmış “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyü AMEA Rəyasət Heyətinin  10 oktyabr 2023-cü il tarixli iclasında geniş müzakirə edilərək təsdiq olunmuşdur.
“Heydər Əliyev Ensiklopediyası” Ümummilli Liderin Azərbaycanın dövlət strukturlarının və dövlət rəmzlərinin formalaşmasında, Konstitusiyanın hazırlanmasında, ordu quruculuğunda və milli təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasında xidmətləri, Azərbaycan xalqı və dövləti naminə həyata keçirdiyi fəaliyyətin tarixi icmalı, cəmiyyətin azərbaycançılıq ideologiyasına yönləndirilməsi, humanizm və demokratiya sadiqliyin möhkəmləndirilməsi üçün gördüyü işlər, xarici dövlətlər və təşkilatlarla əlaqələrin qurulmasında və inkişafında, xalqın sosial durumunun və ölkənin iqtisadiyyatının yaxşılaşdırılmasında, orta və ali təhsilin təşkilində və inkişafında, elmin prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, respublikada yeni səhiyyə müəssisələrinin istifadəyə verilməsində, icbarı sığortaya keçiddə, ölkədə olimpiya hərəkatının yaranması  sahəsində uğurlu fəaliyyəti, Azərbaycanda musiqi mədəniyyətinin, bədii yaradıcılığın, muzey işinin  inkişafında, tarixi-memarlıq qoruqlarının yaradılmasında, ölkənin təbii sərvətlərinin öyrənilməsi və səmərəli istifadəsinin təşkilində və s. haqqında ətraflı məlumatları əhatə edəcəkdir. Natiq hazırda sözlüyə uyğun olaraq 800-ə qədər məqalənin ilkin variantının yazıldığını və məqalələrin redaktəsinin həyata keçirildiyini bildirib.
Bundan əlavə, 2024-cü ildə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 11-ci cildi Elmi Mərkəzin elmi redaksiyaları tərəfindən hazırlanaraq çapa təqdim edilib.
“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin sahələr üzrə elmi redaksiyaları Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 12-ci cildinə aid məqalələrin ilkin redaksiya variantını hazırlayaraq, yoxlanılması üçün müvafiq humanitar və təbiət elmləri üzrə elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya redaksiyalarına təhvil veriblər.
Hesabat ili ərzində Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildlərinə daxil edilməsi üçün bütün elmi redaksiyaların hazırladıqları məqalələrin ümumi sayı 3861 olmuşdur.
Məruzə dinlənildikdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, müvafiq qərar qəbul olunub.

The report of the “Azerbaijan National Encyclopedia” Scientific Center on the scientific and scientific-organizational activities for 2024 was presented at the meeting of the Presidium of ANAS. The report was presented by the Deputy Director of the Center, Professor Shaig Ibrahimov.
It was noted that in 2024, the “Azerbaijan National Encyclopedia” Scientific Center worked on the preparation of the “Heydar Aliyev Encyclopedia” in connection with the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev as well as on the next volumes of the Azerbaijan National Encyclopedia.
In addition to the publication of numerous scientific materials, for ensuring the implementation of the relevant section of the action plan “On the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev”, under the initiative of the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, it was planned to prepare the “Heydar Aliyev Encyclopedia” in 2023-2025 at ANAS. The wordlist of the “Heydar Aliyev Encyclopedia” designed by the Center was discussed and approved at the meeting of the Presidium of ANAS on October 10, 2023.
The “Heydar Aliyev Encyclopedia” will include detailed materials on various topics, such as the National Leader’s contributions to the formation of state structures and state symbols of Azerbaijan, the drafting of the Constitution, military construction and the establishment of the national security system. It will provide a historical overview of activities carried out in the name of the Azerbaijani people and state, the development of ideology of Azerbaijanism, and efforts to strengthen commitment to humanism and democracy. The encyclopedia will also highlight his exceptional contributions to establishing and developing relations with foreign states and organizations, improving the economy of the country and social welfare of the population, organizing and advancing secondary and higher education, identifying priority directions in science, commissioning new healthcare facilities in the republic, transitioning to compulsory insurance, and the emergence of the Olympic movement in the country. In addition, the development of musical culture, artistic creativity, and museum work, the creation of historical and architectural reserves, the study of the country’s natural resources, etc.
The speaker said that initial versions of approximately 800 articles have been prepared in accordance with the wordlist, and work on their editing is currently underway.
In addition, in 2024, the 11th volume of the Azerbaijan National Encyclopedia was prepared by the scientific editorial departments of the Scientific Center and submitted for publication.
The scientific editorial offices of the “Azerbaijan National Encyclopedia” Scientific Center have prepared the initial editorial version of the articles for the 12th volume of the Azerbaijan National Encyclopedia and have submitted them for review by the editorial boards for scientific-literary control and bibliography, covering the relevant humanities and natural sciences.
During the reporting year, the total number of articles prepared by all scientific editorial teams for inclusion in the next volumes of the Azerbaijan National Encyclopedia amounted to 3,861.
Following the report, the Presidium of ANAS adopted a resolution recognizing the report on the scientific and organizational activities of the “Azerbaijani National Encyclopedia” Scientific Center in 2024 as satisfactory and a relevant decision was made.