“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi, elmi-təşilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı Mərkəzin direktor müavini professor Şaiq İbrahimov təqdim edib.
Qeyd edilib ki, 2024-cü ildə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması və Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildləri üzərində işlərin aparılması istiqamətində fəaliyyət göstərmişdir.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın müvafiq bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə çoxsaylı elmi materialların dərc edilməsi ilə yanaşı, ən fundamental nəşrlərdən biri kimi, 2023-2025-ci illər ərzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması nəzərdə tutulmuşdur. Mərkəz tərəfindən hazırlanmış “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyü AMEA Rəyasət Heyətinin  10 oktyabr 2023-cü il tarixli iclasında geniş müzakirə edilərək təsdiq olunmuşdur.
“Heydər Əliyev Ensiklopediyası” Ümummilli Liderin Azərbaycanın dövlət strukturlarının və dövlət rəmzlərinin formalaşmasında, Konstitusiyanın hazırlanmasında, ordu quruculuğunda və milli təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasında xidmətləri, Azərbaycan xalqı və dövləti naminə həyata keçirdiyi fəaliyyətin tarixi icmalı, cəmiyyətin azərbaycançılıq ideologiyasına yönləndirilməsi, humanizm və demokratiya sadiqliyin möhkəmləndirilməsi üçün gördüyü işlər, xarici dövlətlər və təşkilatlarla əlaqələrin qurulmasında və inkişafında, xalqın sosial durumunun və ölkənin iqtisadiyyatının yaxşılaşdırılmasında, orta və ali təhsilin təşkilində və inkişafında, elmin prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, respublikada yeni səhiyyə müəssisələrinin istifadəyə verilməsində, icbarı sığortaya keçiddə, ölkədə olimpiya hərəkatının yaranması  sahəsində uğurlu fəaliyyəti, Azərbaycanda musiqi mədəniyyətinin, bədii yaradıcılığın, muzey işinin  inkişafında, tarixi-memarlıq qoruqlarının yaradılmasında, ölkənin təbii sərvətlərinin öyrənilməsi və səmərəli istifadəsinin təşkilində və s. haqqında ətraflı məlumatları əhatə edəcəkdir. Natiq hazırda sözlüyə uyğun olaraq 800-ə qədər məqalənin ilkin variantının yazıldığını və məqalələrin redaktəsinin həyata keçirildiyini bildirib.
Bundan əlavə, 2024-cü ildə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 11-ci cildi Elmi Mərkəzin elmi redaksiyaları tərəfindən hazırlanaraq çapa təqdim edilib.
“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin sahələr üzrə elmi redaksiyaları Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 12-ci cildinə aid məqalələrin ilkin redaksiya variantını hazırlayaraq, yoxlanılması üçün müvafiq humanitar və təbiət elmləri üzrə elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya redaksiyalarına təhvil veriblər.
Hesabat ili ərzində Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildlərinə daxil edilməsi üçün bütün elmi redaksiyaların hazırladıqları məqalələrin ümumi sayı 3861 olmuşdur.
Məruzə dinlənildikdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, müvafiq qərar qəbul olunub.

На заседании Президиума НАНА был заслушан отчёт о научной и научно-организационной деятельности Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2024 году. Доклад представил заместитель директора Центра профессор Шаиг Ибрагимов.
Отмечалось, что в 2024 году в Научном центре «Азербайджанская национальная энциклопедия» шла работа над подготовкой «Энциклопедии Гейдара Алиева» по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева, а также над очередными томами Азербайджанской национальной энциклопедии.
Помимо издания многочисленных научных материалов, что было связано с обеспечением выполнения соответствующего пункта «Плана мероприятий, связанных со 100-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева», в качестве одного из самых фундаментальных изданий по инициативе президента НАНА академика Исы Габиббейли было предусмотрено подготовить в Национальной академии наук Азербайджана в 2023-2025 годах «Энциклопедию Гейдара Алиева». Разработанный Центром словник «Энциклопедии Гейдара Алиева» был подробно обсужден и утвержден на заседании Президиума НАНА 10 октября 2023 года.
В «Энциклопедию Гейдара Алиева» будут включены подробные материалы, связанные с такими вопросами, как заслуги Общенационального лидера в формировании государственных структур и государственных символов Азербайджана, подготовке Конституции, строительстве армии и создании системы национальной безопасности, исторический обзор деятельности, осуществляемой во имя азербайджанского народа и государства, развитие идеологии азербайджанства, работа по укреплению верности гуманизму и демократии, исключительный вклад в установление и развитие связей с зарубежными государствами и организациями, развитие экономики и улучшение социального благосостояния народа, организацию и развитие среднего и высшего образования, определение приоритетных направлений науки, введение в эксплуатацию новых объектов здравоохранения в республике, переход на обязательное страхование, возникновение олимпийского движения в стране, развитие музыкальной культуры, художественного творчества, музейного дела, создание историко-архитектурных заповедников, изучение природных ресурсов страны и организация их эффективного использования и т.д. Оратор сообщил, что в настоящее время в соответствии со словником готовы первоначальные варианты около 800 статей, идёт работа над их редактированием.
Кроме этого, в 2024 году научными редакциями Центра был подготовлен к печати 11-й том Азербайджанской национальной энциклопедии.
Научные редакции Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» по различным отраслям подготовили первоначальный редакционный вариант статей, которые войдут в 12-й том Азербайджанской национальной энциклопедии, и передали их для проверки редакциям по научно-литературному контролю и библиографии, охватывающим соответствующие гуманитарные и естественные науки.
За отчетный год общее количество статей, подготовленных всеми научными редакциями для включения в очередные тома Азербайджанской национальной энциклопедии, составило 3861.
После прослушивания доклада было принято постановление Президиума НАНА, согласно которому отчёт о научной и научно-организационной деятельности Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2024 году был признан удовлетворительным.