AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik İradə Hüseynova bölmənin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını təqdim edib. Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hesabat ilində ölkə başçısının Fərman və sərəncamları, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, habelə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində, eləcə də “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”, eyni zamanda AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Rəyasət Heyətinin qərarları ilə verilmiş tapşırıqlar çərçivəsində tədqiqatlar aparılıb, mühüm işlər həyata keçirilib.
Həmçinin AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin, AR Səhiyyə Nazirliyinin, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, digər dövlət orqanlarının tabeliyində fəaliyyət göstərən elm müəssisələrində, ali təhsil ocaqlarının müvafiq kafedralarında yerinə yetirilən tədqiqatların əlaqələndirilməsi həyata keçirilib.
Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, respublikanın müvafiq elm və təhsil müəssisələrində tədqiqatlar BTEB tərəfindən müəyyən edilmiş dörd - biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib hazırlanması, kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi və patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətlərində aparılıb.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində çoxsaylı iclasların, konfransların, sərgi və seminarların təşkil olunduğunu deyən akademik İradə Hüseynova BTEB-in təşkilatçılığı və iştirakı ilə “Yaşıl enerji və yaşıl iqtisadiyyat problemləri”, “Yaşıl dünyamız gözlərə nur verən elmin işığında”, “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu”, “Qlobal iqlim dəyişikliyi şəraitində ərzaq təhlükəsizliyi: dəmyədə taxılçılığın problemləri və müasir yanaşmalarla quraqlığa davamlılıq və məhsuldarlığın artırılması”, “Qlobal iqlim dəyişiklikləri, fotosintez və dayanıqlı həyat”, “Qlobal iqlim dəyişkənliyi şəraitində bitkilərin zərərverən orqanizmləri”, “Qarabağ ekosistemlərinə antropogen faktorların və iqlim dəyişikliklərinin təsiri”, “COP29-da Heydər Əliyev imzası və gender dividendləri” və s. mövzularda konfrans və seminarların keçirildiyini, çoxsaylı sanballı kitab, monoqrafiya və məqalələrin ərsəyə gətirildiyini diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi vurğulayıb ki, hesabat dövründə bölmənin və onun əhatə etdiyi tədqiqat müəssisələrinin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri sırasında Qarabağa “Elmin Böyük Qayıdışı” əhəmiyyətli yer tutub. Bölmə və onun üzvləri İdarələrarası Mərkəzin Ekoloji məsələlər üzrə İşçi Qrupunun, eləcə də digər müvafiq işçi qruplarının işində, fəaliyyət proqramlarının icrasında, region üzrə monitorinqlərin aparılmasında fəal şəkildə iştirak ediblər. Belə ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə BTEB-in əhatə etdiyi institutlar tərəfindən çoxsaylı ekspedisiyalar həyata keçirilib, nadir və itmək təhlükəsində olan bitki və heyvan növlərinin, torpaq və su ehtiyatlarının, içməli su mənbələrinin, meşə və digər ekosistemlərin monitorinqləri aparılıb.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, bölmənin əhatə etdiyi institutlarda hesabat ilində 20 problem, 76 mövzu, 218 iş, 480 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 16 mövzu, 77 iş və 447 mərhələ tamamlanıb. Tibb müəssisələrində 32 problem, 145 mövzu (20-si tamamlanıb) və 118 işi (57-si tamamlanıb) əhatə edən 211 (92-si tamamlanıb) mərhələ üzrə tədqiqatlar həyata keçirilib.
Bundan əlavə, hesabat dövründə BTEB-in əhatə etdiyi institutlar tərəfindən 1201 elmi əsər, o cümlədən 9 kitab, 16 monoqrafiya, 482 məqalə (291-i xaricdə, onlardan 254-ü indeksləşən bazalara, 106-sı Web of Science və Scopus bazalarında), 658 tezis (258-i xaricdə) nəşr olunub, əməkdaşların əsərlərinə 4097 istinad edilib.
Tibb yönümlü elmi tədqiqat və təhsil müəssisələri tərəfindən isə 3660 elmi əsər, o cümlədən 81 kitab (5-i xaricdə), 20 monoqrafiya (1-i xaricdə), 1631 məqalə (703-ü xaricdə, onlardan 317-si Web of Science və Scopus bazalarından olan jurnallarda), 1928 tezis (675-i xaricdə) nəşr olunub, elmi əsərlərə 667 istinad qeydə alınıb.
Hesabat ilində AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aqrar tədqiqat və təhsil müəssisələri tərəfindən 1242 elmi əsər, o cümlədən 17 kitab (3-ü xaricdə), 4 monoqrafiya, 697 məqalə (182-si xaricdə, onlardan 117-si Web of Science və Scopus bazalarında), 524 tezis (212-i xaricdə) nəşr olunub, əməkdaşların əsərlərinə 513 istinad edilib.
Məruzədə, o cümlədən elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, kadr hazırlığı, müəssisələrdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq laboratoriyalar, elektron elmin vəziyyəti, keçirilmiş konfranslar, seminarlar və yubileylər, təltiflər, patentlər, qrantlar və s. barədə məlumat verilib.
Akademik İradə Hüseynova 2024-cü il Fiziologiya və Tibb üzrə və Kimya üzrə Nobel Mükafatı laureatlarının apardıqları tədqiqat istiqamətlərinin biologiya və tibb elmləri qarşısında yeni vəzifələr qoyduğunu söyləyib.
Hesabat dinlənildikdən sonra məruzə ətrafında ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin şöbə müdiri Mübariz Hacıbəyov, AMEA-nın müşaviri akademik Qərib Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Elşad Qurbanov, Vaqif Novruzov, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Faiq Xudayev, Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzinin Nüvə təbabəti bölməsinin rəhbəri Fuad Novruzov və Ümumdünya Vəhşi Təbiət Fondunun (WWF) Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Elşad Əsgərov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Hesabatı yüksək qiymətləndirən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əməkdaşları “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində aktiv fəaliyyət göstərib, çoxsaylı konfranslar keçirilib, nəşrlər ərsəyə gətirilib. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin bölmənin əməkdaşlarının Qarabağda apardıqları tədqiqatların təqdirəlayiq olduğunu söyləyib.

At the next meeting of the Presidium of ANAS, the report on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS for 2024 was presented.
The Vice President of ANAS, Chair of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences, Academician Irada Huseynova, presented the report on the scientific and organizational activities of the division for 2024. She said that, during the reporting year, research and important works were carried out based on the decrees and orders of the head of state, the decisions and orders of the Cabinet of Ministers, within the framework of the “Green World Solidarity Year” and the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), various state programs, as well as tasks in the decisions of the General Assembly and the Presidium of ANAS.
Academician Irada Huseynova stressed that the research conducted in relevant scientific and educational institutions covered important tasks such as the study, restoration, protection, and efficient use of biodiversity, land, and water resources; development of electronic databases and maps; investigation of the molecular-genetic and physicochemical foundations of biological processes; genomic, proteomic, and metabolomic studies; development of fundamental and applied principles for new bio-, nano-, and post-genomic technologies; computational biology; application of machine learning and artificial intelligence methods in biology and medicine; study of the physiological and molecular-genetic bases of pathologies, etc.
Stating that numerous meetings, conferences, exhibitions, and seminars were organized within the framework of the “Green World Solidarity Year” and COP29, Academician Irada Huseynova underlined that the Division of Biological and Medical Sciences organized and participated in several conferences and seminars such as “Green Energy and Green Economy Issues”, “Our Green World in the Light of Science”, “The Role of National Leader Heydar Aliyev in Improving the Environment in Azerbaijan”, “Global Climate Change, Photosynthesis, and Sustainable Living”, “Impact of Anthropogenic Factors and Climate Change on the Ecosystems of Karabakh” and many others. Numerous books, monographs, and articles were also published.
The Academician emphasized that, during the reporting period, one of the key directions of the scientific activity of the division and its research institutions was the “Great Return of Science” to Karabakh. Numerous expeditions were carried out by the institutes of the Division of Biological and Medical Sciences in the territories liberated from occupation, including the monitoring of rare and endangered plant and animal species, land and water resources, drinking water sources, forests, and other ecosystems.
Academician Irada Huseynova stated that during the reporting year, research was conducted in the institutes under the Division covering 20 issues, 76 topics, 218 works, and 480 stages, of which 16 topics, 77 works, and 447 stages completed. In medical institutions, research was carried out on 32 issues, 145 topics (20 completed), and 118 works (57 completed) and 211 stages (92 completed).
Speaking about publishing activities, Academician Irada Guseynova noted that during the reporting period, the staff of the institutes under the Division published 1201 scientific works, including 9 books, 16 monographs, 482 articles (291 abroad, 254 of which were in impact factor journals, and 106 in journals indexed in the Web of Science and Scopus databases), and 658 theses (258 abroad). The works of the staff were cited 4097 times.
The staff of scientific institutions and medical educational establishments published 3660 scientific works, including 81 books (5 abroad), 20 monographs (1 abroad), 1631 articles (703 abroad, 317 of which were in journals included in the Web of Science and Scopus databases), and 1928 theses (675 abroad). The scientific works were cited 667 times.
During the reporting year, the staff of research institutions and educational establishments under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan published 1242 scientific works, including 17 books (3 abroad), 4 monographs, 697 articles (182 abroad, 117 of which were in journals indexed in the Web of Science and Scopus databases), and 524 theses (212 abroad). The works of the staff were cited 513 times.
The report also covered the integration of science and education, international relations, staff training, the functioning of international laboratories within institutions, the state of electronic science, conferences, seminars, anniversaries, awards, patents, grants, and more.
Academician Irada Guseynova emphasized that the fields of research conducted by the laureates of the 2024 Nobel Prize in Physiology or Medicine, as well as in Chemistry, present new challenges for biological and medical sciences.
After the report was presented, the Deputy Minister of Ecology and Natural Resources, Vugar Karimov, the Head of the Department of the State Agency for Science and Higher Education Mubariz Hajıbeyov, the Advisor of ANAS, Academician Garib Mammadov, Corresponding Members of ANAS Elshad Gurbanov and Vagif Novruzov, the Director of the Agricultural Research Institute of the Ministry of Agriculture, Faig Khudayev, the Head of the Nuclear Medicine Department at the National Oncology Center of the Ministry of Health, Fuad Novruzov, and the Head of the World Wildlife Fund representative office in Azerbaijan, Elshad Asgarov delivered speeches and shared their thoughts and suggestions.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli highly appreciated the report and underlined that the employees of the Division of Biological and Medical Sciences have been actively involved in the “Green World Solidarity Year” and COP29, organizing numerous conferences and publishing works. Academician Isa Habibbeyli also stated that the research conducted by the division’s staff in Karabakh is commendable.