AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik İradə Hüseynova bölmənin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını təqdim edib. Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hesabat ilində ölkə başçısının Fərman və sərəncamları, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, habelə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində, eləcə də “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”, eyni zamanda AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Rəyasət Heyətinin qərarları ilə verilmiş tapşırıqlar çərçivəsində tədqiqatlar aparılıb, mühüm işlər həyata keçirilib.
Həmçinin AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin, AR Səhiyyə Nazirliyinin, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, digər dövlət orqanlarının tabeliyində fəaliyyət göstərən elm müəssisələrində, ali təhsil ocaqlarının müvafiq kafedralarında yerinə yetirilən tədqiqatların əlaqələndirilməsi həyata keçirilib.
Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, respublikanın müvafiq elm və təhsil müəssisələrində tədqiqatlar BTEB tərəfindən müəyyən edilmiş dörd - biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib hazırlanması, kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi və patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətlərində aparılıb.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində çoxsaylı iclasların, konfransların, sərgi və seminarların təşkil olunduğunu deyən akademik İradə Hüseynova BTEB-in təşkilatçılığı və iştirakı ilə “Yaşıl enerji və yaşıl iqtisadiyyat problemləri”, “Yaşıl dünyamız gözlərə nur verən elmin işığında”, “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu”, “Qlobal iqlim dəyişikliyi şəraitində ərzaq təhlükəsizliyi: dəmyədə taxılçılığın problemləri və müasir yanaşmalarla quraqlığa davamlılıq və məhsuldarlığın artırılması”, “Qlobal iqlim dəyişiklikləri, fotosintez və dayanıqlı həyat”, “Qlobal iqlim dəyişkənliyi şəraitində bitkilərin zərərverən orqanizmləri”, “Qarabağ ekosistemlərinə antropogen faktorların və iqlim dəyişikliklərinin təsiri”, “COP29-da Heydər Əliyev imzası və gender dividendləri” və s. mövzularda konfrans və seminarların keçirildiyini, çoxsaylı sanballı kitab, monoqrafiya və məqalələrin ərsəyə gətirildiyini diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi vurğulayıb ki, hesabat dövründə bölmənin və onun əhatə etdiyi tədqiqat müəssisələrinin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri sırasında Qarabağa “Elmin Böyük Qayıdışı” əhəmiyyətli yer tutub. Bölmə və onun üzvləri İdarələrarası Mərkəzin Ekoloji məsələlər üzrə İşçi Qrupunun, eləcə də digər müvafiq işçi qruplarının işində, fəaliyyət proqramlarının icrasında, region üzrə monitorinqlərin aparılmasında fəal şəkildə iştirak ediblər. Belə ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə BTEB-in əhatə etdiyi institutlar tərəfindən çoxsaylı ekspedisiyalar həyata keçirilib, nadir və itmək təhlükəsində olan bitki və heyvan növlərinin, torpaq və su ehtiyatlarının, içməli su mənbələrinin, meşə və digər ekosistemlərin monitorinqləri aparılıb.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, bölmənin əhatə etdiyi institutlarda hesabat ilində 20 problem, 76 mövzu, 218 iş, 480 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 16 mövzu, 77 iş və 447 mərhələ tamamlanıb. Tibb müəssisələrində 32 problem, 145 mövzu (20-si tamamlanıb) və 118 işi (57-si tamamlanıb) əhatə edən 211 (92-si tamamlanıb) mərhələ üzrə tədqiqatlar həyata keçirilib.
Bundan əlavə, hesabat dövründə BTEB-in əhatə etdiyi institutlar tərəfindən 1201 elmi əsər, o cümlədən 9 kitab, 16 monoqrafiya, 482 məqalə (291-i xaricdə, onlardan 254-ü indeksləşən bazalara, 106-sı Web of Science və Scopus bazalarında), 658 tezis (258-i xaricdə) nəşr olunub, əməkdaşların əsərlərinə 4097 istinad edilib.
Tibb yönümlü elmi tədqiqat və təhsil müəssisələri tərəfindən isə 3660 elmi əsər, o cümlədən 81 kitab (5-i xaricdə), 20 monoqrafiya (1-i xaricdə), 1631 məqalə (703-ü xaricdə, onlardan 317-si Web of Science və Scopus bazalarından olan jurnallarda), 1928 tezis (675-i xaricdə) nəşr olunub, elmi əsərlərə 667 istinad qeydə alınıb.
Hesabat ilində AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aqrar tədqiqat və təhsil müəssisələri tərəfindən 1242 elmi əsər, o cümlədən 17 kitab (3-ü xaricdə), 4 monoqrafiya, 697 məqalə (182-si xaricdə, onlardan 117-si Web of Science və Scopus bazalarında), 524 tezis (212-i xaricdə) nəşr olunub, əməkdaşların əsərlərinə 513 istinad edilib.
Məruzədə, o cümlədən elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, kadr hazırlığı, müəssisələrdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq laboratoriyalar, elektron elmin vəziyyəti, keçirilmiş konfranslar, seminarlar və yubileylər, təltiflər, patentlər, qrantlar və s. barədə məlumat verilib.
Akademik İradə Hüseynova 2024-cü il Fiziologiya və Tibb üzrə və Kimya üzrə Nobel Mükafatı laureatlarının apardıqları tədqiqat istiqamətlərinin biologiya və tibb elmləri qarşısında yeni vəzifələr qoyduğunu söyləyib.
Hesabat dinlənildikdən sonra məruzə ətrafında ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin şöbə müdiri Mübariz Hacıbəyov, AMEA-nın müşaviri akademik Qərib Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Elşad Qurbanov, Vaqif Novruzov, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Faiq Xudayev, Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzinin Nüvə təbabəti bölməsinin rəhbəri Fuad Novruzov və Ümumdünya Vəhşi Təbiət Fondunun (WWF) Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Elşad Əsgərov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Hesabatı yüksək qiymətləndirən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əməkdaşları “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində aktiv fəaliyyət göstərib, çoxsaylı konfranslar keçirilib, nəşrlər ərsəyə gətirilib. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin bölmənin əməkdaşlarının Qarabağda apardıqları tədqiqatların təqdirəlayiq olduğunu söyləyib.

Отделение биологических и медицинских наук НАНА отчиталось за деятельность в 2024 году
На очередном заседании Президиума НАНА был заслушан отчёт о научной и научно-организационной деятельности Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) в 2024 году.
Отчёт представила вице-президент НАНА, председатель Учёного совета Отделения биологических и медицинских наук академик Ирада Гусейнова. Академик сообщила, что в отчётном году исследования велись в соответствии с указами и распоряжениями главы государства, постановлениями и распоряжениями Кабинета министров, в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), задач, поставленных в «Государственной программе по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров и наркоманией на 2019-2024 годы», «Государственной программе по обеспечению продовольственной безопасности в Азербайджанской Республике на 2019-2025 годы», «Плане мероприятий по предотвращению выбора пола до рождения детей на 2020-2025 годы», «Программе развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы», а также поручений, нашедших своё отражение в постановлениях Общего собрания НАНА и Президиума НАНА.
Академик Ирада Гусейнова отметила, что исследования, которые велись в соответствующих научных и образовательных учреждениях, охватывали такие важные задачи, как изучение, восстановление, охрана и рациональное использование биоразнообразия, земельных и водных ресурсов, разработка электронных баз данных и карт, изучение молекулярно-генетических и физико-химических основ биологических процессов, геномные, протеомные и метаболомные исследования, разработка фундаментальных и прикладных основ новых био-, нано- и постгеномных технологий, компьютерная биология, применение методов машинного обучения и искусственного интеллекта в биологии и медицине, изучение физиологических и молекулярно-генетических основ патологий, применение высоких технологий и стволовых клеток при разработке новых методов диагностики и лечения, создании лекарственных препаратов, а также в репродуктивной медицине.
Сказав, что в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP29 были организованы многочисленные заседания, конференции, выставки и семинары, вице-президент НАНА добавила, что при организации и участии ОБМН прошли такие конференции и семинары, как «Зелёная энергетика и проблемы зелёной экономики», «Наш зеленый мир в свете науки, которая дарит свет», «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в оздоровлении окружающей среды в Азербайджане», «COP29 – зелёная стратегия, изменение климата и социальные науки: вызовы и задачи», «Сохраним наш зелёный мир», «Глобальные изменения климата, фотосинтез и устойчивая жизнь», «Влияние антропогенных факторов и изменения климата на экосистемы Карабаха», «Изменение климата и устойчивость экосистем: угрозы, вызовы, решения» и многие другие, были выпущены многочисленные книги, монографии и статьи.
Докладчик подчеркнула, что в отчётный период одной из основных сфер научной деятельности отделения и охватываемых им исследовательских учреждений было участие в «Великом возвращении науки» в Карабах. Отделение и его члены принимали активное участие в деятельности Рабочей группы по экологическим вопросам Межведомственного центра, а также других соответствующих рабочих групп, в выполнении различных программ, проведении мониторингов в регионе. Так, институты, которые входят в состав ОБМН, провели на освобожденных от оккупации территориях многочисленные экспедиции, а также мониторинги редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, земельных и водных ресурсов, источников питьевой воды, лесов и прочих экосистем.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что в отчётном году велись исследования, охватывающие 20 проблем, 76 тем, 218 работ, 480 этапов, завершены 16 тем, 77 работ и 447 этапов. В медицинских учреждениях велись исследования, охватывающие 32 проблемы, 145 тем (20 завершены), 118 работ (57 завершены) и 211 этапов (92 завершены).
Говоря об издательской деятельности, академик Ирада Гусейнова отметила, что в отчётный период сотрудниками институтов отделения был издан 1201 научный труд, в том числе книг, 1монографий, 482 статьи (291 – за рубежом, из них  254 – в журналах с импакт-фактором, 106 – в журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus), 658 тезисов (258 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 4097 раз.
Сотрудниками научных учреждений и учебных заведений медицинской направленности были выпущены в свет 3660 научных трудов, в том числе 81 книга (5 – за рубежом), 20 монографий (1 – за рубежом), 1631 статья (703 – за рубежом, 317 из них – в журналах, включенных в базы Web of Science и Scopus), 1928 тезисов (675 – за рубежом), на научные труды ссылались 667 раз.
В отчётном году сотрудниками исследовательских учреждений и учебных заведений Министерства сельского хозяйства АР были изданы 1242 научных труда, в том числе 17 книг (3 – за рубежом), монографии697 статей (182 – за рубежом, 117 из них – в журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus), 524 тезиса (212 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 513 раз.
В докладе также говорилось об интеграции науки и образования, международных связях, подготовке кадров, функционирующих в учреждениях международных лабораториях, состоянии электронной науки, конференциях, семинарах и юбилеях, наградах, патентах, грантах и т.д.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что сферы исследований, которые проводят лауреаты Нобелевской премии 2024 года по физиологии и медицине, а также по химии, ставят новые задачи перед биологическими и медицинскими науками.
После прослушивания отчёта выступили заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов, заведующий отделом Государственного  агентства по науке и высшему образованию Мубариз Гаджибеков, советник НАНА академик Гариб Мамедов, члены-корреспонденты НАНА Эльшад Гурбанов, Вагиф Новрузов, директор Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства Фаиг Худаев, руководитель Отделения ядерной медицины Национального центра онкологии Министерства здравоохранения Фуад Новрузов и глава азербайджанского представительства Всемирного фонда дикой природы (WWF) Эльшад Аскеров, которые поделились своими мыслями и предложениями.
Высоко оценив отчёт, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что сотрудники ОБМН активно работали в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP29, были организованы многочисленные конференции и выпущены ценные издания. Академик Иса Габиббейли также подчеркнул значение исследований, проведенных сотрудниками отделения в Карабахе.
В заключение было принято постановление Президиума НАНА, в котором нашли своё отражение соответствующие поручения.