AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən Mərkəzin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli bildirib ki, 2024-cü ildə rəhbərlik etdiyi qurumda 3 problemi əhatə edən 5 mövzu, 10 elmi-tədqiqat işi, 5 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib, 3 mövzu, 8 elmi-tədqiqat işi başa çatdırılıb.
Hesabat ilində AMEA nəzdində RSXM-də 1 dərslik, 37 məqalə (10-nu xaricdə), 13 tezis (9-ü xaricdə) nəşr edilib. Nəşr edilən məqalələrdən 6-sı Web of Science və Scopus bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Qeyd edib ki, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi EMSC (Avropa-Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzi), IRIS (Birləşmiş Seysmoloji Araşdırmalar İnstitutu), ORFEUS (Avropa Seysmoloji Müşahidə və Araşdırmaları Mərkəzi), ESC (Avropa Seysmoloji Komissiyası), EGU (Avropa Geofiziklər Birliyi), AGU (Amerika Geofiziklər Birliyi) beynalxalq təşkilatların həqiqi üzvüdür. 30-dan çox ölkənin seysmoloji və geofiziki institutları ilə elmi əməkdaşlıq edir.
Vurğulayıb ki, hesabat ilində Kanadanın Viktoriya Universiteti, Kanadanın Milli Tikinti Qaydalarının Zəlzələ Dizaynı üzrə Daimi Komitəsi, ABŞ-ın Lawrence Livermore Milli Laboratoriyası, ABŞ-ın Miçiqan Dövlət Universiteti və Gürcüstanın İlya Dövlət Universiteti Yer Elmləri İnstitutu və Milli Seysmoloji Monitorinq Mərkəzi ilə birlikdə Azərbaycan ərazisi üçün seysmik təhlükənin hesablanmasında yeni yanaşmalarla tərtib olunmuş “Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükə xəritəsi”nin təqdimatı və müzakirəsi keçirilib. Həmçinin diqqətə çatdırıb ki, Aşağı Kür çökəkliyi ərazisində zəlzələ ocaqlarının tektonik qırılmalarla əlaqəsinin araşdırılması və ilkin xəritələri (Xəzər dənizi və Xəzəryanı ərazilər) hazırlanır.
Qurban Yetirmişli AMEA nəzdində RSXM-nin elmi nəşri olan “Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan” jurnalının 2024-cü ildən Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) DərgiPark elektron bazasına Azərbaycandan ilk daxil edilən 3 jurnaldan biri olduğunu, nəşrin beynəlxalq e-İSSN kodu alması üzərində və Scopus beynəlxalq indeks sisteminə daxil edilməsi istiqamətində işlərin davam etdirildiyini söyləyib.
Baş direktor, həmçinin Mərkəzin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, qrantlar və təltiflər, elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də müəssisənin saytı və sosial şəbəkə hesablarının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin 2024-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

The Republican Seismic Survey Center of ANAS presented a report on its activities for 2024
The report was delivered by the Center’s General Director, corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli, who mentioned that in 2024, the Center conducted research covering 3 problems, 5 topics, 10 scientific research works, and 3 topics and 8 scientific research works were completed.
In the report year, 1 textbook, 37 articles (10 abroad), and 13 theses (9 abroad) were published at the Republican Seismic Survey Center of ANAS. Six of the published articles appeared in impact factor journals indexed in the Web of Science and Scopus databases.
Gurban Yetirmishli emphasized that the Republican Seismic Survey Center of ANAS is an active member of international organizations such as EMSC (European-Mediterranean Seismological Centre), IRIS (Incorporated Research Institutions for Seismology), ORFEUS (Observatories and Research Facilities for European Seismology), ESC (European Seismological Commission), EGU (European Geosciences Union), and AGU (American Geophysical Union). It collaborates scientifically with seismological and geophysical institutes in over 30 countries.
It was underlined that last year, a presentation and discussion of the “Seismic Hazard Map of the territory of Azerbaijan” was held. This map was developed with new approaches to calculate the seismic hazard for the territory of Azerbaijan together with the University of Victoria in Canada, the Standing Committee on Earthquake Design of the National Building Code of Canada, the Lawrence Livermore National Laboratory in the USA, Michigan State University, and the Institute of Earth Sciences and National Seismic Monitoring Center of Ilia State University in Georgia. He also added that the connection between earthquake foci and tectonic shifts in the territory of Aşağı Kür (Lower Kura) Depression is studied, and work continues on development of preliminary maps (for the Caspian Sea and coastal areas).
Gurban Yetirmishli said that the journal “Seismoprognosis Observations in the Territory of Azerbaijan”, the scientific publication of the Republican Seismic Survey Center of ANAS, is one of the first three journals from Azerbaijan included in Türkiye’s Scientific and Technological Research Council (TÜBİTAK) DergiPark electronic database starting from 2024. He also mentioned that work is ongoing to obtain an international e-ISSN code for the publication and to include it in the Scopus international indexing system.
The Director General also spoke about the staff potential of the Center, preparation of personnel, enhancing the integration of science and education, popularizing science, as well as grants and awards, the state of electronic science, the activities on Wikipedia, as well as the functioning of the Center’s website and social media accounts.
After the discussions, the report of the Republican Seismic Survey Center of ANAS on the scientific and scientific-organizational activities for 2024 was approved by the decision of the Presidium of ANAS, and it was decided to include the significant results in annual report of ANAS.