AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən Mərkəzin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli bildirib ki, 2024-cü ildə rəhbərlik etdiyi qurumda 3 problemi əhatə edən 5 mövzu, 10 elmi-tədqiqat işi, 5 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib, 3 mövzu, 8 elmi-tədqiqat işi başa çatdırılıb.
Hesabat ilində AMEA nəzdində RSXM-də 1 dərslik, 37 məqalə (10-nu xaricdə), 13 tezis (9-ü xaricdə) nəşr edilib. Nəşr edilən məqalələrdən 6-sı Web of Science və Scopus bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Qeyd edib ki, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi EMSC (Avropa-Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzi), IRIS (Birləşmiş Seysmoloji Araşdırmalar İnstitutu), ORFEUS (Avropa Seysmoloji Müşahidə və Araşdırmaları Mərkəzi), ESC (Avropa Seysmoloji Komissiyası), EGU (Avropa Geofiziklər Birliyi), AGU (Amerika Geofiziklər Birliyi) beynalxalq təşkilatların həqiqi üzvüdür. 30-dan çox ölkənin seysmoloji və geofiziki institutları ilə elmi əməkdaşlıq edir.
Vurğulayıb ki, hesabat ilində Kanadanın Viktoriya Universiteti, Kanadanın Milli Tikinti Qaydalarının Zəlzələ Dizaynı üzrə Daimi Komitəsi, ABŞ-ın Lawrence Livermore Milli Laboratoriyası, ABŞ-ın Miçiqan Dövlət Universiteti və Gürcüstanın İlya Dövlət Universiteti Yer Elmləri İnstitutu və Milli Seysmoloji Monitorinq Mərkəzi ilə birlikdə Azərbaycan ərazisi üçün seysmik təhlükənin hesablanmasında yeni yanaşmalarla tərtib olunmuş “Azərbaycan ərazisinin seysmik təhlükə xəritəsi”nin təqdimatı və müzakirəsi keçirilib. Həmçinin diqqətə çatdırıb ki, Aşağı Kür çökəkliyi ərazisində zəlzələ ocaqlarının tektonik qırılmalarla əlaqəsinin araşdırılması və ilkin xəritələri (Xəzər dənizi və Xəzəryanı ərazilər) hazırlanır.
Qurban Yetirmişli AMEA nəzdində RSXM-nin elmi nəşri olan “Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan” jurnalının 2024-cü ildən Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) DərgiPark elektron bazasına Azərbaycandan ilk daxil edilən 3 jurnaldan biri olduğunu, nəşrin beynəlxalq e-İSSN kodu alması üzərində və Scopus beynəlxalq indeks sisteminə daxil edilməsi istiqamətində işlərin davam etdirildiyini söyləyib.
Baş direktor, həmçinin Mərkəzin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, qrantlar və təltiflər, elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də müəssisənin saytı və sosial şəbəkə hesablarının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin 2024-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

Республиканский центр сейсмологической службы при НАНА отчитался за свою деятельность в 2024 году
На очередном заседании Президиума НАНА был заслушан отчёт о научной и научно-организационной деятельности Республиканского центра сейсмологической службы (РЦСС) при НАНА в 2024 году.
Отчёт представил генеральный директор РЦСС член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли. Гендиректор сообщил, что в прошлом году в центре велись исследования, охватывающие 3 проблемы, 5 тем, 10 научно-исследовательских работ, были завершены 3 темы и 8 научно-исследовательских работ.
В отчётном году сотрудниками РЦСС при НАНА были изданы 1 учебник, 37 статей (10 – за рубежом), 13 тезисов (9 – за рубежом), 6 из опубликованных статей вышли в свет в журналах с импакт-фактором, которые индексируются в базах Web of Science и Scopus.
Гурбан Етирмишли отметил, что Республиканский центр сейсмологической службы при НАНА является действительным членом таких международных организаций, как EMSC (Европейско-средиземноморский сейсмологический центр), IRIS (Объединение научно-исследовательских институтов по сейсмологии), ORFEUS (Европейский центр сейсмологических наблюдений и исследований), ESC (Европейская сейсмологическая комиссия), EGU (Европейский союз наук о Земле) и AGU (Американский геофизический союз), а также сотрудничает с сейсмологическими и геофизическими организациями более 30-ти стран.
Докладчик подчеркнул, что в прошлом году состоялась презентация и обсуждение «Карты сейсмической опасности территории Азербайджана», составленной совместно с Университетом Виктории (Канада), Постоянным комитетом по сейсмостойкому проектированию Национальных строительных норм Канады, Национальной лабораторией Lawrence Livermore (США), Мичиганским государственным университетом (США), Институтом наук о Земле Государственного университета Ильи (Грузия) и Национальным центром сейсмического мониторинга (Грузия) с учётом новых подходов к оценке сейсмической опасности территории Азербайджана. Также он добавил, что изучается взаимосвязь между очагами землетрясения и тектоническими сдвигами на территории Нижне-Куринской впадины и продолжается работа над составлением предварительных карт (Каспийское море и прибрежные территории).
В 2024 году, продолжил Гурбан Етирмишли, журнал «Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan», являющийся научным изданием РЦСС при НАНА, стал одним из первых 3-х журналов, включённых в электронную базу DergiPark Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), продолжается работа над получением международного кода e-İSSN и включением издания в международную базу Scopus.
Гендиректор также рассказал о кадровом потенциале центра и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, шагах в сфере популяризации науки, грантах и наградах, состоянии электронной науки, деятельности в Википедии, деятельности сайта и профилей РЦСС в социальных сетях.
После дискуссий было принято постановление Президиума, согласно которому отчёт о научной и научно-организационной деятельности Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА в 2024 году был утверждён, полученные важные результаты были включены в годовой отчёт НАНА.