Şəki Regional Elmi Mərkəzi 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (Şəki REM) 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Hesabatı Mərkəzin baş direktoru fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü təqdim edərək bildirib ki, hesabat ilində Şəki REM-də 6 yeni prioritet istiqamətdə, 8 mövzu üzrə 17 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib, 23 mühüm nəticə əldə olunub, 1 patent alınıb. Bildirib ki, Mərkəz əməkdaşlarının 19-u xaricdə olmaqla 34 məqaləsi, 3-ü xaricdə olmaqla 34 tezisi çap olunub. İşıq üzü görmüş məqalələrin 4-ü Web of Science və Scopus bazalarında dərc edilib. 2024-cü ildə AMEA-nın Şəki REM-ində 9 kitab çap olunub ki, onun da 2-si monoqrafiyadır.
Alim qeyd edib ki, hesabat ilində Qarabağın Ağdam və Füzuli rayonlarının ərazilərində Google Earth proqramı və topoqrafik xəritələrdən istifadə olunmaqla monitorinqlər aparılıb, onların iqlim şəraiti, relyefi və həm də nisbi hündürlüklərinə görə biri-birindən fərqlənən 12 landşaft növü müəyyənləşdirilib. Həmçinin Şəki rayonunun Baş Şabalıd kəndində aparılan arxeoloji qazıntılar nəticəsində qəbrlərdən tapılan aypara əşyalar və küplərdə dəfn edilən mərhuma verilən qurbanın insan olması və yanında basdırılan əşyaların aypara formasında düzülüşü bu ərazidə antik dövrdə yaşayan alban tayfalarının inancında ay kultunun mühüm yer tutduğunu sübut edib. Həmçinin Oğuz rayonunda XIX əsr və XX əsrin əvvəllərində ərəb dilində tədrislə məşğul olan məscid və mədrəsələrdə istifadə olunan dərsliklərin əsas hissəsini Osmanlı İmperiyasına məxsus mətbəələrdə nəşr olunmuş kitablar və eləcə də kiçik həcmli əlyazmalar təsdiq edir ki, Oğuz bölgəsində  nəzm əsərləri çoxluq təşkil edib.
Bundan əlavə, diqqətə çatdırıb ki, tut ipəkqurdunun kolleksiyada olan 4 cins və 7 hibridlər üzərində tədqiqatlar aparılıb. Özbəkistandan gətirilmiş 8 cins üzərində yerinə yetirilən tədqiqatlar göstərib ki, tutipəkqurdunun yaşam qabiliyyəti, yaş baramanın ipəkliliyi, çəkisi ASAKA cinsində 2023-cü ilə nisbətən 2024-cü ildə 0.4-0.6% yüksək olub.
Yusif Şükürlü, həmçinin Şəki rayonunun yüksək dağlıq kəndlərinə ekspedisiyaların təşkil olunduğunu və xalq seleksiyasına aid tumlu, çəyirdəkli və qərzəkli meyvə nümunələrinin götürülərək calaq materialı kimi Şəki REM-in təcrübə sahəsində calaqaltıya peyvənd edildiyini və hər bir nümunənin biomorfoloji göstəricilərinin təyin olunaraq kartoteka hazırlandığını vurğulayıb.
Alim, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Respublikasında Baramaçılığın və İpəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin  qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”, “2024-cü il Şuşa şəhərinin “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” sənədlərdən irəli gələrək Mərkəz əməkdaşları tərəfindən görülmüş işləri təqdim edib.
Eyni zamanda Mərkəzin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti barədə məlumatlarını diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Şəki Regional Elmi Mərkəzinin 2024-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

На очередном заседании Президиума НАНА был заслушан отчёт о научной и научно-организационной деятельности Шекинского регионального научного центра (ШРНЦ) в 2024 году.
Отчёт представил директор ШРНЦ доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукюрлу. Он сообщил, что в отчётном году в ШРНЦ велись исследования в 6-ти новых приоритетных направлениях, охватывающие 8 тем и 17 научно-исследовательских работ, были получены 23 важных результата и 1 патент. Директор центра отметил, что сотрудниками были изданы 34 статьи (19 – за рубежом) и 34 тезиса (3 – за рубежом), 4 из этих статей были опубликованы в журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus. В 2024 году в ШРНЦ НАНА были выпущены 9 книг, 2 из которых – монографии.
В отчётном году, продолжил учёный, на территории Агдамского и Физулинского районов Карабаха были проведены мониторинги с использованием программы Google Earth и топографических карт, были выявлены 12 видов ландшафтов, которые отличаются друг от друга по климатическим условиям, рельефу и относительной высоте. В селе Баш Шабалыд Шекинского района велись археологические раскопки, в ходе которых из могил были найдены изделия в форме полумесяца, а в кувшинных погребениях изделия, захороненные возле покойного, были разложены в форме полумесяца, и всё это свидетельствует о наличии культа полумесяца в верованиях албанских племён в античный период.
Юсиф Шукюрлу рассказал и о мероприятиях, реализованных в рамках таких документов, как «I Государственная программа Великого возвращения на освобождённые от оккупации территории Азербайджанской Республики», «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», «Государственная программа по развитию коконоводства и шелководства в Азербайджанской Республике на 2018-2025 годы», распоряжения главы государства «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики», «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», «О мерах, связанных с избранием города Шуша «Молодёжной столицей Организации исламского сотрудничества» на 2024 год», «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год» и т.д.
В докладе также говорилось о кадровом потенциале центра и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, международном сотрудничестве, наградах, состоянии электронной науки и т.д.
После дискуссий было принято постановление Президиума, согласно которому отчёт о научной и научно-организационной деятельности Шекинского регионального научного центра НАНА в 2024 году был утверждён, полученные важные результаты были включены в годовой отчёт НАНА.