“Konstitusiya və Suverenlik İli” ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı” təsdiq edilib
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında” 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı” təsdiq edilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bu Sərəncamın Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi qələbə və 2023-cü ilin sentyabr ayında həyata keçirilən antiterror tədbirləri ilə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edildiyi tarixi şəraitdə dövlət müstəqilliyimizin daha da möhkəmləndirilməsində və yeni nəsillərin dövlətçilik və azərbaycançılıq ruhu əsasında tərbiyəsində mühüm rol oynayacağını bildirib.
Qeyd edib ki, dövlət başçısının Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən 16 yanvar 2025-ci il tarixli qərar qəbul edilib. Qərarda, AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı”nın hazırlanması üçün müvafiq təkliflərini AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim etmələri tapşırılıb. Akademik İsa Həbibbəyli təqdim olunan təkliflərin Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsi tərəfindən sistemləşdirilərək “AMEA-nın Tədbirlər planı”nın layihəsinin hazırlandığını və bu gün iclasda müzakirəyə çıxarıldığını söyləyib.
Tədbirlər planında “Rəqəmsal dövrdə suverenlik: süni intellekt və kiber məkanın dövlətlərə təsiri”, “Azərbaycan incəsənətində konstitusiya və suverenlik mövzusu”, “Konstitusiya və ana dilimiz”, “Heydər Əliyev və Azərbaycan Konstitusiyası”, “Suverenlik və müstəqillik ideyalarının Azərbaycan ədəbiyyatında əksi”, “44 günlük Vətən müharibəsindən suverenliyin bərpasınadək”, “Azərbaycan dövlətçiliyi klassik əlyazma mətnlərində”, “Azərbaycan arxeologiyası Konstitusiya və Suverenlik ilində: nailiyyətlər və perspektivlər”, “Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası müstəqil dövlətimizin siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni inkişafının hüquqi əsası” və s. mövzularda elmi konfransların, seminarların, dəyirmi masaların keçirilməsi, eləcə də bir sıra monoqrafik nəşrlərin hazırlanması yer alıb.
Müzakirələrdən sonra “Konstitusiya və Suverenlik İli” ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı” təsdiqlənib.

На заседании Президиума НАНА был утверждён «План мероприятий НАНА», связанный с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 28 декабря 2024 года об объявлении 2025 года в Азербайджанской Республике «Годом Конституции и Суверенитета».
В своём выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что это Распоряжение сыграет важную роль в ещё большем укреплении государственной независимости в условиях, сложившихся после исторической Победы, одержанной под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в Отечественной войне, и полного восстановления территориальной целостности и суверенитета в результате проведённых в сентябре 2023 года антитеррористических мероприятий, и воспитании подрастающих поколений в духе государственности и азербайджанства.
Руководитель НАНА сообщил, что для обеспечения выполнения Распоряжения главы государства Президиум НАНА принял 16 января 2025 года постановление, в котором отделениям гуманитарных и общественных наук НАНА было поручено подготовить и представить Президиуму НАНА предложения для разработки «Плана мероприятий НАНА» в связи с объявлением «Года Конституции и Суверенитета». Представленные предложения, продолжил академик, были систематизированы Отделом науки и образования аппарата Президиума, после чего был подготовлен проект «Плана мероприятий НАНА», который вынесен сегодня на рассмотрение.
В Плане мероприятий нашли своё отражение такие пункты, как проведение конференций, семинаров и круглых столов, охватывающих темы «Суверенитет в цифровую эпоху: влияние искусственного интеллекта и кибер-пространства на государства», «Тема конституции и суверенитета в искусстве Азербайджана», «Конституция и родной язык», «Гейдар Алиев и Конституция Азербайджана», «Отражение идей суверенитета и независимости в азербайджанской литературе», «От 44-дневной Отечественной войны до восстановления суверенитета», «Азербайджанская государственность в классических рукописных текстах», «Археология Азербайджана в «Год Конституции и Суверенитета»: достижения и перспективы», «Конституция Азербайджанской Республики – правовая база политического, социально-экономического и культурного развития независимого государства» и т.д., а также подготовка ряда монографических изданий.