Fevralın 20-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı öz işinə başlayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri Anar İsgəndərov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev, Azərbaycan Elm Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayev, Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti professor Müzəffər Şəkər (onlayn), ÇXR Honq-Konq Kore Akademiyasının İdarə Heyətinin üzvü professor Li Lei (onlayn), AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, millət vəkilləri, Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın və əhatə etdiyi elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, respublika üzrə 2024-cü il ərzində əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri iştirak edirlər.
Əvvəlcə 2024-cü ilin yekunlarına həsr edilmiş elmi nailiyyətlər sərgisinə baxış olub.
Daha sonra görkəmli alim, AMEA-nın müxbir üzvü Rüfət Mirqasımovun xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Ümumi yığıncaqda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Akademiyada təməl islahatlardan – İnkişaf Konsepsiyasına və Yol Xəritəsinə” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova çıxış edib.
Hazırda AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimovun “2024-cü Akademik İlin elmi hesabatı” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə İşçi qrupun rəhbəri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri “AMEA-nın İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi layihəsi” haqqında məlumat verib.

The General Assembly of ANAS started
On February 20, the General Assembly of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) began its work in the Presidium building of ANAS.
The event was attended by Farah Aliyeva, Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Issues of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan; Emin Amrullayev, Minister of Science and Education; Anar Isgandarov, Chairman of the Science and Education Committee of the Milli Majlis;  Famil Mustafayev, Chairman of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan; Mehriban Imanova, Executive Director of the Azerbaijan Science Foundation; Aktoty Raimkulova, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation; Academician Shahin Mustafayev, President of the International Turkic Academy; Professor Muzaffer Şeker, President of the Turkish Academy of Sciences (TÜBA) (online); Professor Li Lei, a member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy of China, (online); members of the Presidium of ANAS; members of parliament; active and corresponding members of ANAS; directors of scientific institutions and organizations of ANAS; rectors of higher education institutions; and the authors of significant scientific achievements in Azerbaijan in 2024.
At the beginning, the attendees had viewed an exhibition dedicated to the scientific achievements of 2024.
The meeting was opened by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who presented the agenda of the General Assembly.
Then, the State Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
Afterwards, the memory of the distinguished scientist, corresponding member of ANAS Rufat Mirgasimov was honored with a minute of silence.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli presented a report titled “From Fundamental Reforms in the Academy of Sciences to the Development Concept and Roadmap” at the General Assembly.
Subsequently, Emin Amrullayev, Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, and Aktoty Raimkulova, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation delivered speeches at the event.
Academic Secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov also presented a report titled “Scientific Report of the 2024 Academic Year”.
The head of the working group, Director of the Department of Science and Education of the Presidium of ANAS, Doctor of Philology Sarkhan Khaveri, provided information about the “Development Concept and Roadmap Project of ANAS”.