Fevralın 20-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı öz işinə başlayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri Anar İsgəndərov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev, Azərbaycan Elm Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayev, Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti professor Müzəffər Şəkər (onlayn), ÇXR Honq-Konq Kore Akademiyasının İdarə Heyətinin üzvü professor Li Lei (onlayn), AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, millət vəkilləri, Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın və əhatə etdiyi elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, respublika üzrə 2024-cü il ərzində əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri iştirak edirlər.
Əvvəlcə 2024-cü ilin yekunlarına həsr edilmiş elmi nailiyyətlər sərgisinə baxış olub.
Daha sonra görkəmli alim, AMEA-nın müxbir üzvü Rüfət Mirqasımovun xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Ümumi yığıncaqda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Akademiyada təməl islahatlardan – İnkişaf Konsepsiyasına və Yol Xəritəsinə” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova çıxış edib.
Hazırda AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimovun “2024-cü Akademik İlin elmi hesabatı” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə İşçi qrupun rəhbəri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri “AMEA-nın İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi layihəsi” haqqında məlumat verib.

Проходит Общее собрание НАНА
20-го февраля в здании Президиума НАНА начало свою работу Общее собрание Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии принимают участие заведующая Отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Фарах Алиева, министр науки и образования Эмин Амруллаев, председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию Анар Искендеров, председатель Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики Фамиль Мустафаев, исполнительный директор Азербайджанского научного фонда Мехрибан Иманова, президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова, президент Международной тюркской академии академик Шахин Мустафаев, президент Академии наук Турции (TÜBA) профессор Музаффар Шекер (онлайн), член правления Академии Core (Гонконг, КНР) Ли Лэй (онлайн), члены Президиума НАНА, депутаты Милли Меджлиса, действительные члены и члены-корреспонденты НАНА, директора научных учреждений и организаций Академии наук и охватываемых ею структур, ректоры высших учебных заведений, авторы важных научных результатов, полученных в республике в 2024 году.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой научных достижений, посвящённой итогам 2024 года.
Открыв мероприятие, президент НАНА академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоящими на повестке дня.
Минутой молчания была почтена память выдающегося учёного, члена-корреспондента НАНА Руфата Миргасымова.
На Общем собрании был прослушан доклад президента НАНА академика Исы Габиббейли на тему «От фундаментальных реформ в Академии наук – к Концепции развития и Дорожной карте».
Далее выступили министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев и президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова.
В настоящее время академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов выступает с докладом о научной деятельности Академии наук в 2024 году.