Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova AMEA-da Türk dünyası ilə bağlı aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirib
20.02.2025 12:25
“AMEA tərəfindən nəşr olunmuş Türk dünyasının görkəmli elm və incəsənət xadimlərinə həsr olunmuş kitablardan böyük və zəngin bir kitabxana yaratmaq mümkündür”.
Bu sözləri fevralın 20-də keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncağında Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova deyib.
Ümumi yığıncaq iştirakçılarını rəhbərlik etdiyi qurum adından salamlayıb, fondun fəaliyyəti haqqında danışıb. AMEA-nın Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun olduqca mühüm tərəfdaşlarından biri olduğunu vurğulayan Aktotı Raimkulova Akademiya ilə birgə müxtəlif konfrans və seminarların keçirildiyini söyləyib.
O, Parisdə UNESCO çərçivəsində Türk dünyasının ilk ensiklopedik əsəri “Divanü lüğat-it-türk” kitabının təqdimatına görə Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, bu gün Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu AMEA ilə birlikdə 1926-cı ildə Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün hazırlıq işləri görür.
Aktotı Raimkulova gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, təşkil olunacaq aşıq sənətinə dair beynəlxalq elmi konfrans haqqında danışıb, Azərbaycan alimlərini bu konfransda fəal iştirak etməyə çağırıb.
Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qırğızıstan, Qazaxıstan və Türkmənistan alimlərinin sıx əməkdaşlığı sayəsində qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi və inkişafına, bundan sonra da mədəni və elmi təşəbbüslərin genişlənəcəyinə inamını bildirib, alimlərə uğurlar arzulayıb.

Aktoty Raimkulova, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation praised the research conducted at ANAS related to the Turkic world.
20.02.2025 12:25
“It is possible to create a large and rich library from the books published by ANAS, dedicated to prominent scholars and artists of the Turkic world”-said Aktoty Raimkulova, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation during the General Assembly of ANAS held on February 20.
Aktoty Raimkulova greeted the attendees of the General Assembly on behalf of the organization she leads and spoke about the foundation’s activities. She said that the Azerbaijan National Academy of Sciences is one of the significant partners of the foundation and that various conferences and seminars have been organized in collaboration with the Academy.
Aktoty Raimkulova also expressed her gratitude to the Academy’s leadership for the presentation of the first encyclopedic work of the Turkic world, “Diwan Lughat al-Turk”, at the UNESCO Headquarters in Paris. She said that currently the International Turkic Culture and Heritage Foundation and ANAS are carrying out joint preparatory activities to organize the 100th anniversary of the First Turkological Congress, which took place in Baku in 1926, at a high level.
Speaking about the prospects of further cooperation and an upcoming international scientific conference on the art of ashugs, Aktoty Raimkulova invited Azerbaijani scientists to actively participate in the conference.
Expressing confidence that the close cooperation of scientists from Azerbaijan, Türkiye, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, and Turkmenistan will further strengthen mutual relations and expand cultural and scientific initiatives, the president of the International Turkic Culture and Heritage Foundation wished success to all researchers.