Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova AMEA-da Türk dünyası ilə bağlı aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirib
20.02.2025 12:25
“AMEA tərəfindən nəşr olunmuş Türk dünyasının görkəmli elm və incəsənət xadimlərinə həsr olunmuş kitablardan böyük və zəngin bir kitabxana yaratmaq mümkündür”.
Bu sözləri fevralın 20-də keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncağında Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova deyib.
Ümumi yığıncaq iştirakçılarını rəhbərlik etdiyi qurum adından salamlayıb, fondun fəaliyyəti haqqında danışıb. AMEA-nın Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun olduqca mühüm tərəfdaşlarından biri olduğunu vurğulayan Aktotı Raimkulova Akademiya ilə birgə müxtəlif konfrans və seminarların keçirildiyini söyləyib.
O, Parisdə UNESCO çərçivəsində Türk dünyasının ilk ensiklopedik əsəri “Divanü lüğat-it-türk” kitabının təqdimatına görə Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, bu gün Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu AMEA ilə birlikdə 1926-cı ildə Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün hazırlıq işləri görür.
Aktotı Raimkulova gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, təşkil olunacaq aşıq sənətinə dair beynəlxalq elmi konfrans haqqında danışıb, Azərbaycan alimlərini bu konfransda fəal iştirak etməyə çağırıb.
Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qırğızıstan, Qazaxıstan və Türkmənistan alimlərinin sıx əməkdaşlığı sayəsində qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi və inkişafına, bundan sonra da mədəni və elmi təşəbbüslərin genişlənəcəyinə inamını bildirib, alimlərə uğurlar arzulayıb.

Президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова высоко оценила проводимые в НАНА исследования, связанные с тюркским миром
20.02.2025 12:25
Из книг, посвящённых жизни и творчеству выдающихся деятелей науки и искусства тюркского мира, которые изданы в НАНА, можно организовать большую и богатую библиотеку.
Эти слова произнесла в своём выступлении на Общем собрании НАНА, которое состоялось 20-го февраля, президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова.
Поприветствовав участников Общего собрания от имени руководимой ею организации, Актоты Раимкулова рассказала о деятельности фонда. Она подчеркнула, что НАНА является одним из важнейших партнёров Международного фонда тюркской культуры и наследия, совместно с Академией наук организовываются различные конференции и семинары.
Актоты Раимкулова поблагодарила руководство НАНА за проведение презентации первого энциклопедического труда тюркского мира «Дивани лугат ат-тюрк» в Париже в рамках ЮНЕСКО. Она отметила, что в настоящее время Международный фонд тюркской культуры и наследия и НАНА реализуют совместные подготовительные мероприятия для проведения на высоком уровне 100-летия Первого тюркологического съезда, который проходил в 1926 году в Баку.
Говоря о перспективах дальнейшего сотрудничества и международной научной конференции, которая будет посвящена ашугскому искусству, Актоты Раимкулова пригласила учёных принять активное участие на этой конференции.
Президент фонда выразила свою уверенность в том, что благодаря тесному сотрудничеству учёных Азербайджана, Турции, Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана и Туркменистана и впредь будут укрепляться и развиваться научные связи, расширяться инициативы в сфере науки и культуры. В заключение своего выступления Актоты Раимкулова пожелала учёным успехов в дальнейшей деятельности.