Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Ədəbiyyat İnstitutu, Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsi və Quba - Xaçmaz Regional Təhsil İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Məktəb, elm və ədəbiyyat” mövzusunda konfrans keçirilib.
Konfransdan əvvəl iştirakçılar şagirdlərin rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar. Sonra məktəblilər tərəfindən uşaq ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrinin əsərləri əsasında hazırlanmış səhnəciklər təqdim edilib. Bu səhnəciklər həm əyləncəli, həm də maarifləndirici olub, iştirakçılara ədəbiyyatın gənc nəsil üzərindəki təsirini bir daha göstərib.
Konfransda çıxış edən AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli akademiyanın Ulu Öndər Heydər Əliyevin şəxsiyyətini əks etdirən kitabını və 10 cildlik nəzərdə tutulan, hazırda 7 cildi çapdan çıxmış “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” kitabını məktəbin kitabxana fonduna hədiyyə edib.
Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin sədri professor Anar İskəndərov çıxışında hər zaman aktual olan elm, məktəb və təhsilin əhəmiyyəti məsələlərinə toxunub.
Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Uşaq Ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru və Milli Məclisin deputatı Elnarə Akimova çıxışı zamanı bildirib ki, regionlarda mütaliəni gücləndirmək önəmli məsələlərdən biridir və inamlı gələcəyin təməl prinsiplərindəndir. Gənc nəslin savadlı, mütaliəli, vətənpərvərlik ruhunda yetişməsi üçün belə tədbirlərə və təşəbbüslərə çox ehtiyac var.
Daha sonra tədbirdə iştirak edən şəhid övladlarına kitablar hədiyyə edilib. Həmçinin uşaq yazıçıları Zahid Xəlil və Nurlana İşıq, Sumqayıt şəhər 35 nömrəli tam orta məktəbin müəllimi Nigar Vəliyeva məktəblilərə kitablar hədiyyə ediblər.
Sonda Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Novruz Novruzov konfransın təşkilində fəal iştirak edən müəllimlərə fəxri fərmanlar təqdim edib.
Bu konfrans bütün iştirakçılar tərəfindən kitabın və ədəbiyyatın təhsildəki rolunu və gənc nəslin mədəniyyət və elm sahəsinə olan marağını daha da artırmağa yönəlmiş əhəmiyyətli bir təşəbbüs kimi qiymətləndirilib.

The conference dedicated to “School, Science, and Literature” was held with the joint organization of the Executive Power of Siyazan region, the Institute of Literature of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Science and Education Committee of the Milli Majlis, and the Guba-Khachmaz Regional Education Department.
Before the conference, the attendees viewed an exhibition of students’ artwork. Then, schoolchildren presented theatrical performances based on the works of well-known figures of children's literature. These performances were both entertaining and educational, once again highlighting the influence of literature on the younger generation.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli made a speech at the conference and presented a book of the Academy, dedicated to the personality of the National Leader Heydar Aliyev to the school library fund, as well as the 7 volume “History of Azerbaijani Literature” series, which is planned to consist of 10 volumes.
The Chairman of the Science and Education Committee of the Milli Majlis, Professor Anar Iskandarov, and the head of the Children’s Literature Department of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, Doctor of Philology and member of Parliament Elnara Akimova spoke about the importance of science, school, and education.
Later, books were gifted to the children of martyrs who participated in the event. Children’s writers Zahid Khalil and Nurlana Ishıq, as well as Nigar Valiyeva, a teacher also presented books to the students.
The head of the Executive Power of Siyazan region, Novruz Novruzov presented honorary certificates to the teachers who actively participated in organizing the conference.
The conference was viewed by all participants as an important initiative aimed at enhancing the role of books and literature in education and increasing the younger generation’s interest in culture and science.