Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Ədəbiyyat İnstitutu, Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsi və Quba - Xaçmaz Regional Təhsil İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Məktəb, elm və ədəbiyyat” mövzusunda konfrans keçirilib.
Konfransdan əvvəl iştirakçılar şagirdlərin rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar. Sonra məktəblilər tərəfindən uşaq ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrinin əsərləri əsasında hazırlanmış səhnəciklər təqdim edilib. Bu səhnəciklər həm əyləncəli, həm də maarifləndirici olub, iştirakçılara ədəbiyyatın gənc nəsil üzərindəki təsirini bir daha göstərib.
Konfransda çıxış edən AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli akademiyanın Ulu Öndər Heydər Əliyevin şəxsiyyətini əks etdirən kitabını və 10 cildlik nəzərdə tutulan, hazırda 7 cildi çapdan çıxmış “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” kitabını məktəbin kitabxana fonduna hədiyyə edib.
Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin sədri professor Anar İskəndərov çıxışında hər zaman aktual olan elm, məktəb və təhsilin əhəmiyyəti məsələlərinə toxunub.
Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Uşaq Ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru və Milli Məclisin deputatı Elnarə Akimova çıxışı zamanı bildirib ki, regionlarda mütaliəni gücləndirmək önəmli məsələlərdən biridir və inamlı gələcəyin təməl prinsiplərindəndir. Gənc nəslin savadlı, mütaliəli, vətənpərvərlik ruhunda yetişməsi üçün belə tədbirlərə və təşəbbüslərə çox ehtiyac var.
Daha sonra tədbirdə iştirak edən şəhid övladlarına kitablar hədiyyə edilib. Həmçinin uşaq yazıçıları Zahid Xəlil və Nurlana İşıq, Sumqayıt şəhər 35 nömrəli tam orta məktəbin müəllimi Nigar Vəliyeva məktəblilərə kitablar hədiyyə ediblər.
Sonda Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Novruz Novruzov konfransın təşkilində fəal iştirak edən müəllimlərə fəxri fərmanlar təqdim edib.
Bu konfrans bütün iştirakçılar tərəfindən kitabın və ədəbiyyatın təhsildəki rolunu və gənc nəslin mədəniyyət və elm sahəsinə olan marağını daha da artırmağa yönəlmiş əhəmiyyətli bir təşəbbüs kimi qiymətləndirilib.

При совместной организации Исполнительной власти Сиязанского района, Института литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана, Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию и Губа-Хачмазского регионального управления образования состоялась конференция на тему «Школа, наука и литература».
До начала мероприятия присутствующие ознакомились с выставкой произведений живописи, созданных школьниками. Затем учащиеся школ продемонстрировали сценки по мотивам произведений известных детских писателей. Эти сценки как развлекательного, так и просветительского характера в очередной раз продемонстрировали влияние литературы на молодое поколение.
Выступив на конференции, президент НАНА академик Иса Габиббейли подарил фонду библиотеки школы академическое издание, посвящённое личности общенационального лидера Гейдара Алиева, и выпущенные тома «Истории азербайджанской литературы».
В своём выступлении председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию профессор Анар Искендеров рассказал о вопросах, связанных с актуальностью взаимодействия школы, науки и литературы.
Затем выступила заведующая Отделом детской литературы Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, депутат Милли Меджлиса доктор филологических наук Эльнара Акимова, которая сообщила, что популяризация культуры чтения в регионах – одна из важных задач и один из базовых принципов светлого будущего. Она отметила, что подобные мероприятия и инициативы важны для воспитания образованного и читающего молодого поколения в патриотическом духе.
На конференции принимали участие и дети шехидов, которым были преподнесены в подарок книги. Школьникам также подарили книги детские писатели Захид Халил и Нурлана Ишыг, педагог средней школы № 35 города Сумгаит Нигяр Велиева.
В заключение глава Исполнительной власти Сиязанского района Новруз Новрузов вручил почётные грамоты педагогам, которые приняли активное участие в организации конференции.
Конференция была воспринята всеми участниками в качестве важной инициативы, нацеленной на повышение роли книги и литературы в образовании и интереса молодого поколения к культуре и науке.