AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin müdiri – mədəniyyət attaşesi professor Tarek Məhəmmədlə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Misir əlaqələrinin əhəmiyyətini qeyd edərək, mövcud tarixi və mədəni bağların dərinliyini, həmçinin müasir dövrdə siyasi, iqtisadi və elmi-mədəni sahələrdə bu əlaqələrin inkişafı istiqamətində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu vurğulayıb. AMEA rəhbəri bu əlaqələrin hər iki ölkənin milli maraqlarına xidmət etdiyini, regionda sülh və sabitliyin təmin olunmasında mühüm rol oynadığını, eyni zamanda, Şərq və Qərb arasında körpü rolunu oynamaq baxımından strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qonağa AMEA-nın tarixi və fəaliyyət istiqamətləri, həmçinin elmi qurumun əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verib. O, Misir Ərəb Respublikasına bir neçə dəfə səfər etdiyini qeyd edərək, uzun illər Qahirə Universiteti və digər elmi mərkəzlərlə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında iştirak etdiyini bildirib. Akademik özünün ideya müəllifliyi və “Ön söz”ü ilə böyük demokrat yazıçı Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərinin Misirdə ərəb dilində çap edildiyini diqqətə çatdırıb.
Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin müdiri – mədəniyyət attaşesi professor Tarek Məhəmməd səmimi görüşə görə minnətdarlığını ifadə edib. O, Azərbaycanla Misir arasında dostluq münasibətlərinin yüksələn xətt üzrə davam etdiyini vurğulayaraq, rəhbərlik etdiyi mərkəzin ölkələrimiz arasında elmi-ədəbi və mədəni əlaqələrin daha da genişlənməsində fəal rol oynadığını deyib. Həmçinin Misirin elmi qurumları ilə AMEA arasında elmi-ədəbi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi naminə fəal əməkdaşlıq münasibətlərinin yaradılmasında maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə AMEA ilə Misirin elmi qurumları, eləcə də Elmlər Akademiyası arasında elmi mübadilənin, birgə layihələrin və tədqiqatların həyata keçirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkilib. Bu məqsədlə əməkdaşlıq müqaviləsinin hazırlanması və digər məsələlər müzakirə olunaraq müvafiq razılaşma əldə edilib.

The Azerbaijan-Egypt scientific cooperation was discussed at ANAS
The President of ANAS, academician Isa Habibbeyli met with Professor Tarek Muhammad, the head of the Center for Cultural and Educational Relations of the Embassy of the Arab Republic of Egypt in Azerbaijan and cultural attaché.
At the meeting held at the Presidium of ANAS, the President of the Academy, academician Isa Habibbeyli underlined the importance of Azerbaijan-Egypt relations, highlighting the depth of the existing historical and cultural ties. He pointed out the significant achievements made in the development of these relations in the fields of politics, economy, science and culture in the modern era. These relations serve the national interests of both countries, play an important role in ensuring peace and stability in the region, and have strategic significance in terms of acting as a bridge between the East and the West.
Academician Isa Habibbeyli informed the guest about the history and areas of activity of the Azerbaijan National Academy of Sciences, as well as the achievements of the scientific institution. He said that he had visited the Arab Republic of Egypt several times and had participated in establishing cooperation relations with Cairo University and other scientific centers for many years. The academician also said that the works of the great democratic writer Jalil Mammadguluzade were published in Arabic in Egypt and he was the author of the idea and “Preface”.
Professor Tarek Muhammad, the head of the Center for Cultural and Educational Relations of the Embassy of the Arab Republic of Egypt in Azerbaijan and cultural attaché, expressed his gratitude for the warm meeting. He emphasized that the friendly relations between Azerbaijan and Egypt continue to develop and that the center he leads plays an active role in expanding scientific, literary and cultural ties between the two countries. The guest also pointed out their interest in establishing active cooperation relations to enhance scientific and literary ties between the scientific institutions of Egypt and ANAS.
The meeting highlighted the importance of scientific exchange, joint projects, and research between scientific institutions of Egypt and ANAS. For this reason the preparation of a cooperation agreement and other related issues were discussed, leading to a relevant agreement.