Dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyi bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiqlənib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında müzakirəyə çıxarılan məsələlərdən biri də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 3 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edilməsi haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Sərəncamda AR Mədəniyyət Nazirliyinə Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birgə dahi Azərbaycan bəstəkarın anadan olmasının 140-cı ildönümünə dair Tədbirlər planının hazırlanıb həyata keçirilməsi tapşırılıb.
Sərəncamın icrasından irəli gələn məsələlərin həllini təmin etmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin 10 fevral 2025-ci il tarixli iclasında qərar qəbul edilib və AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına, regional elmi bölmə və mərkəzlərinə Üzeyir Hacıbəylinin yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması ilə bağlı təkliflərini təqdim etmələri tapşırılıb. AMEA rəhbəri ötən müddət ərzində təqdim olunmuş təkliflər əsasında Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının layihəsinin hazırlanaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirlər planında “Üzeyir Hacıbəyli: ədəbi-mədəni dəyər və mənəvi-estetik zənginlik”, “Akademik Üzeyir Hacıbəyli və Azərbaycan musiqi mədəniyyəti”, “Üzeyir Hacıbəylinin publisistikasında dil məsələləri”, “Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycanın ictimai-siyasi fikir tarixində yeri”, “Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığı və maarifçilik fəaliyyəti”, “Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığında azərbaycançılıq və türkçülük ideyaları”, “Xalq düşüncəsinin ecazkarlığı: səsdə və bədii sözdə”, “Azərbaycan musiqişünaslığında Üzeyir Hacıbəyli imzası”, “Üzeyir Hacıbəylinin Nizami Gəncəvinin qəzəllərinə bəstələnmiş romansları”, “Üzeyir Hacıbəylinin jurnalistik fəaliyyəti”, “Üzeyir Hacıbəyli – 140” mövzusunda konfrans, dəyirmi masa, virtual sərgi və bir sıra nəşrlərin çapı yer alıb.

Утверждён План мероприятий НАНА в связи со 140-летием гениального композитора Узеира Гаджибейли
Одним из вопросов, вынесенных на рассмотрение на очередном заседании Президиума НАНА, был вопрос об утверждении Плана мероприятий НАНА в связи с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 3 февраля 2025 года «О праздновании 140-летия Узеира Гаджибейли».
В своём выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в Распоряжении Министерству культуры, Министерству науки и образования и Национальной академии наук Азербайджана поручено вместе подготовить и реализовать План мероприятий, связанный со 140-летием гениального азербайджанского композитора.
Чтобы обеспечить решение поставленных в Распоряжении задач, 10 февраля 2025 года Президиум НАНА принял соответствующее постановление, научным учреждениям и организациям, региональным научным отделениям и центрам Академии наук было поручено подготовить и представить предложения, связанные с разработкой соответствующего Плана мероприятий НАНА. За истекший период, продолжил руководитель НАНА, на основе поступивших предложений был подготовлен и представлен на рассмотрение Президиума проект Плана мероприятий НАНА, связанного с празднованием 140-летия Узеира Гаджибейли.
В Плане мероприятий нашли своё отражение такие пункты, как проведение конференций, круглых столов, виртуальных выставок, а также подготовка ряда изданий, охватывающих следующие темы: «Узеир Гаджибейли: литературно-культурные ценности и духовно-эстетическое богатство», «Академик Узеир Гаджибейли и музыкальная культура Азербайджана», «Языковые вопросы в публицистике Узеира Гаджибейли», «Место Узеира Гаджибейли в истории общественно-политической мысли Азербайджана», «Творчество и просветительская деятельность Узеира Гаджибейли», «Идеи азербайджанства и тюркизма в творчестве Узеира Гаджибейли», «Великолепие народного мышления: в звучании и художественном слове», «Место Узеира Гаджибейли в азербайджанском музыковедении», «Романсы Узеира Гаджибейли, написанные на газели Низами Гянджеви», «Журналистская деятельность Узеира Гаджибейли», «Узеир Гаджибейли – 140».