AMEA-da görkəmli şəxslərin adına fəxri diplom təsis olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında bir sıra görkəmli şəxslərin adına fəxri diplomun təsis edilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.
AMEA-nın “Aziz Sancar fəxri diplomu”nun təsis edilməsi haqqında məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 3 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın Fəxri üzvü, ABŞ Şimali Karolina Universitetinin professoru Əziz Sancarla görüşə həsr olunmuş AMEA-nın Ümumi yığıncağının Xüsusi iclası keçirilib və iclasda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Əziz Sancar fəxri mükafatı”nın təsis edilməsi qərara alınıb. Natiq vurğulayıb ki, AMEA-nın 20 fevral 2025-ci il tarixli Ümumi yığıncağının qərarı ilə qeyd olunan mükafat “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Əziz Sancar fəxri diplomu” olaraq təsdiqlənib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın “Əziz Sancar fəxri diplomu”nun təsis edilməsi haqqında qərar qəbul olunub.
Daha sonra AMEA-nın “Üzeyir Hacıbəyli fəxri diplomu”nun təsis edilməsi haqqında məsələyə baxılıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son illərdə AMEA-da aparılan islahatların mühüm istiqamətlərindən birini Azərbaycanın elmi, milli-mənəvi inkişafında müstəsna xidmətləri olan görkəmli şəxsiyyətlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər təşkil edir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərin davamı olaraq, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Üzeyir Hacıbəyli fəxri diplomu”nun təsis edilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib.
Vurğulayıb ki, Şərqdə ilk operanın yaradıcısı, böyük musiqişünas-alim, istedadlı publisist, dramaturq və pedaqoq, tanınmış ictimai xadim, Xalq artisti, Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyinin qeyd edildiyi ərəfədə yüksək elmi fəaliyyəti ilə fərqlənən görkəmli alimlərin fəaliyyətinin stimmullaşdırılması məqsədilə “Üzeyir Hacıbəyli fəxri diplomu”nun təsis edilməsi dahi bəstəkarın xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində də mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın “Üzeyir Hacıbəyli fəxri diplomu” təsis edilib.
Daha sonra AMEA-nın “Lev Landau fəxri diplomu”nun təsis edilməsi haqqında məsələyə baxılıb.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli dünya elminə misilsiz töhfələr vermiş, nəzəri fizika sahəsində fundamental araşdırmaları ilə tanınan Lev Landaunun Azərbaycan elmi ictimaiyyəti üçün xüsusi dəyər kəsb edən şəxsiyyət olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Bakıda doğulmuş bu dahi alim kvant mexanikası, bərk cisimlər fizikası, plazma fizikası və kosmologiya sahələrində inqilabi kəşflərə imza atmış, 1962-ci ildə Nobel mükafatına layiq görülmüşdür. Onun elmi məktəbi və nəzəriyyələri müasir fizikanın inkişafına böyük təsir göstərmiş, dünyanın aparıcı elmi dairələrində yüksək qiymətləndirilmişdir. AMEA prezidenti alimin irsinin Azərbaycan elmi və beynəlxalq elmi ictimaiyyət üçün böyük dəyər daşıdığını vurğulayıb.

В НАНА учреждены почётные дипломы имени выдающихся личностей
На очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана были приняты постановления об учреждении почётных дипломов имени выдающихся личностей.
Говоря об учреждении «Почётного диплома имени Азиза Санджара» НАНА, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что 3 июня 2024 года в Национальной академии наук Азербайджана состоялось специальное заседание Общего собрания НАНА, посвящённое встрече с лауреатом Нобелевской премии, почётным членом НАНА, профессором Университета Северной Каролины (США) Азизом Санджаром, на котором было принято постановление об учреждении «Почётной премии имени Азиза Санджара» НАНА. Оратор подчеркнул, что по постановлению Общего собрания НАНА от 20 февраля 2025 года указанная награда была утверждена под названием «Почётный диплом имени Азиза Санджара» Национальной академии наук Азербайджана.
Президиум принял постановление об учреждении «Почётного диплома имени Азиза Санджара» НАНА.
На заседании также обсуждался вопрос об учреждении «Почётного диплома имени Узеира Гаджибейли» НАНА. Академик Иса Габиббейли отметил, что одним из важных направлений реформ, проводимых в последние годы в НАНА, является реализация мероприятий по увековечиванию памяти выдающихся личностей, имеющих исключительные заслуги в научном и национально-духовном развитии Азербайджана. В качестве продолжения этих мероприятий президент НАНА академик Иса Габиббейли выступил с инициативой учредить «Почётный диплом имени Узеира Гаджибейли».
Руководитель НАНА подчеркнул, что в этом году исполняется 140 лет со дня рождения создателя первой оперы на Востоке, видного учёного-музыковеда, талантливого публициста, драматурга и педагога, известного общественного деятеля, Народного артиста, лауреата Государственных премий, действительного члена Академии наук Азербайджана Узеира Гаджибейли, и учреждение накануне этого события «Почётного диплома имени Узеира Гаджибейли» НАНА для стимулирования деятельности выдающихся учёных, отличившихся своими научными достижениями, имеет большое значение с точки зрения увековечивания памяти гениального композитора.
Учитывая всё вышеизложенное, был учреждён «Почётный диплом имени Узеира Гаджибейли» НАНА.
Затем был рассмотрен вопрос об учреждении «Почётного диплома имени Льва Ландау» НАНА.
В своём выступлении по этому вопросу академик Иса Габиббейли сообщил, что Лев Ландау, который внёс исключительный вклад в развитие мировой науки и снискал известность своими фундаментальными исследованиями в области теоретической физики, является личностью, обладающей особой ценностью для научной общественности Азербайджана. Этот гениальный учёный, который родился в Баку, продолжил академик, является автором революционных открытий в сфере квантовой механики, физики твёрдых тел, физики плазмы и космологии, в 1962 году он стал лауреатом Нобелевской премии. Сказав, что научная школа Льва Ландау и разработанные им теории оказали огромное влияние на развитие современной физики и получили высокую оценку в передовых научных кругах мира, руководитель НАНА подчеркнул, что наследие учёного обладает большой ценностью для отечественной науки и международной научной общественности.