Beynəlxalq Akademiya Yaqub Mahmudov haqqında kitab nəşr etdirib
Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının (TDABEA) Baş Elmi Şurasının 2025-ci il 14 yanvar tarixli qərarı ilə Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində Azərbaycan, türk və ingilis dillərində “Professor Yaqub Mahmudov” adlı kitab çap olunub.
Nəfis şəkildə çap olunan kitabın elmi redaktoru TDABEA-nın Ankara şəhərində başqanı, professor Hayrettin İvgindir.
Yeni nəşrdə AMEA-nın müşaviri, akademik Yaqub Mahmudovun həyatı, elmi‐pedaqoji və ictimai‐siyasi fəaliyyəti barədə yığcam məlumat verilir. Nəşrə, həmçinin görkəmli tarixçi alimin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotomateriallar daxil edilib.
Bundan başqa, Yaqub Mahmudov TDABEA-nın Mükafat Komitəsinin 2025-ci il 3 fevral tarixli qərarı ilə “Özgürlük” ordeninə layiq görülüb. Akademikə bu orden Türk dünyasının elm və təhsilindəki böyük xidmətlərinə görə verilib.
Xatırladaq ki, Yaqub Mahmudov 2019-cu ildə TDABEA-nın həqiqi üzvü seçilib və həmin akademiyanın “Beynəlxalq Qızıl Ulduz” medalı (2019), Beynəlxalq Atatürk Mükafatı (2019), 2019-cu il üçün “Türk dünyasında ilin elm adamı” beynəlxalq mükafatı (2020), “İstiqlal” ordeni (2023) və 2022-ci il üçün “Türk dünyasında ilin adamı” beynəlxalq mükafatı (2023) ilə təltif edilib.

The Turkic World Studies International Academy of Sciences has published a book titled “Professor Yagub Mahmudov” in Azerbaijani, Turkish, and English, following a decision by its General Scientific Council on January 14, 2025.
The scientific editor of the book, which was published in Ankara, is Professor Hayrettin Ivgin, Chairman of the Academy’s branch in Ankara.
This edition provides an overview of the life, academic and pedagogical career, and public activities of the esteemed scholar. It also includes a collection of photographs showcasing his life and activities.
Additionally, Yagub Mahmudov was awarded the “Order of Freedom” by the Academy’s Award Commission on February 3, 2025, in recognition of his exceptional contributions to science and education in the Turkic world.
A full member of the Academy since 2019, Mahmudov has received numerous prestigious awards, including the “International Golden Star” medal (2019), the “International Atatürk Award” (2019), the “Scientist of the Year in the Turkic World” international award for 2019 (presented in 2020), the “Istiglal Order” (2023), and the “Person of the Year in the Turkic World” international award for 2022 (presented in 2023).