Beynəlxalq Akademiya Yaqub Mahmudov haqqında kitab nəşr etdirib
Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının (TDABEA) Baş Elmi Şurasının 2025-ci il 14 yanvar tarixli qərarı ilə Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində Azərbaycan, türk və ingilis dillərində “Professor Yaqub Mahmudov” adlı kitab çap olunub.
Nəfis şəkildə çap olunan kitabın elmi redaktoru TDABEA-nın Ankara şəhərində başqanı, professor Hayrettin İvgindir.
Yeni nəşrdə AMEA-nın müşaviri, akademik Yaqub Mahmudovun həyatı, elmi‐pedaqoji və ictimai‐siyasi fəaliyyəti barədə yığcam məlumat verilir. Nəşrə, həmçinin görkəmli tarixçi alimin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotomateriallar daxil edilib.
Bundan başqa, Yaqub Mahmudov TDABEA-nın Mükafat Komitəsinin 2025-ci il 3 fevral tarixli qərarı ilə “Özgürlük” ordeninə layiq görülüb. Akademikə bu orden Türk dünyasının elm və təhsilindəki böyük xidmətlərinə görə verilib.
Xatırladaq ki, Yaqub Mahmudov 2019-cu ildə TDABEA-nın həqiqi üzvü seçilib və həmin akademiyanın “Beynəlxalq Qızıl Ulduz” medalı (2019), Beynəlxalq Atatürk Mükafatı (2019), 2019-cu il üçün “Türk dünyasında ilin elm adamı” beynəlxalq mükafatı (2020), “İstiqlal” ordeni (2023) və 2022-ci il üçün “Türk dünyasında ilin adamı” beynəlxalq mükafatı (2023) ilə təltif edilib.

Международная академия издала книгу о Ягубе Махмудове
Решением Главного Ученого совета Международной академии наук исследований тюркского мира (МАНИТМ) от 14 января 2025 года в Анкаре издана книга «Профессор Ягуб Махмудов» на азербайджанском, турецком и английском языках.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Общественном объединении «Азербайджанские историки», научным редактором книги выступил профессор Хайреттин Ивгин, глава МАНИТМ в Анкаре.
Новый труд представляет собой краткий обзор жизни, научно-педагогической и общественно-политической деятельности академика Ягуба Махмудова, советника Национальной Академии наук Азербайджана. В книгу также вошли фотоматериалы, отражающие важные моменты его жизни и научной деятельности.
Кроме того, решением Комитета по наградам МАНИТМ от 3 февраля 2025 года, академик Ягуб Махмудов был удостоен ордена «Свобода» за выдающиеся заслуги в сфере науки и образования тюркского мира.
Напомним, что в 2019 году Ягуб Махмудов был избран действительным членом МАНИТМ и за годы своей деятельности удостоился ряда престижных международных наград - медали «Международная Золотая Звезда» (2019), Международной премии имени Ататюрка (2019), звания «Ученый года в тюркском мире» (2020), ордена «Истиглал» (2023), звания «Человек года в тюркском мире» (2023).