“Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi davam edir
AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi çərçivəsində Bakıdakı Etibar Cəlilov adına 272 nömrəli tam orta məktəbdə “Vətən qeyrətli qadın hökmdarımız-Tomris” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransda bu elm müəssisəsinin direktoru, layihənin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov dövlətçilik tariximizdən, tarixi şəxsiyyətlərimizdən, tarixdə mövcud olmuş imperiyalarımızdan söz açıb.
Bildirilib ki, Azərbaycanın beş minillik dövlətçilik tarixi vardır. Dünya tarixində çox qüdrətli şəxsiyyətlər yetişdirmiş xalqımız orta əsrlərin böyük dövlətlərini – Ağqoyunlu, Səfəvilər, Əfşarlar, Qacarlar imperiyalarını yaradıb.
Y.Mahmudov Azərbaycanın qadın hökmdarı Tomris haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, Tomrisin Əhəməni hökmdarı II Kir üzərində qələbəsi Azərbaycan dövlətçiliyi tarixinin şanlı səhifələrindəndir.
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Allahverdi Əlimirzəyev bildirib ki, qədim mənbələr Massaget çarlığının Şimali Azərbaycanda yerləşdiyini, Tomrisin isə II Kirlə məhz Araz çayı sahilində vuruşduğunu təsdiqləyir.
Tədbirdə digər çıxış edənlər “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsinin əhəmiyyətindən danışıblar. Vurğulanıb ki, Tomris haqqındakı inşa və şəkil müsabiqəsinə müxtəlif bölgələrdən 140-dək şagird qatılıb. Gələcəkdə bu layihə çərçivəsində tədbirlərin bölgələrdə də keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, ötən ilin aprelindən reallaşdırılan “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi çərçivəsində Bakının bir sıra orta məktəblərində tarixi şəxsiyyətlərimizə həsr olunan konfranslar keçirilib.

Within the project “Let’s posses our historical figures” by the Institute of History named after A.A.Bakikhanov, was held a scientific-practical conference on “Brave female ruler – Tomris” at the secondary school N 272 on behalf Etibar Jalilov in Baku.
In the conference project manager, director of the aforementioned institute, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov spoke about statehood history, historical figures and emperies existed in history. Azerbaijan has 5 thousand years of statehood history, thus our people established great states of the medieval ages – emperies of Aggoyunlu, Safavids, Afshars, Gajars, he noted.
Y. Mahmudov stressed that, Tomris’s victory over Achaemenid King Cyrus is one of glorious pages in the history of Azerbaijani statehood.
According to the PhD in History Allahverdi Alimirzeyev, ancient sources prove that Massaget kingdom was located in northern Azerbaijan and Tomris’s fighting with Cyrus II on the bank of river Araz.
The essay and painting competition about Tomris was attended by students from 140 different regions. In the future, this project is planned to hold in the regions.
Note that in April last year, a number of secondary schools of Baku held conferences on the project "Let's posses our historical figures".