“Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi davam edir
AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi çərçivəsində Bakıdakı Etibar Cəlilov adına 272 nömrəli tam orta məktəbdə “Vətən qeyrətli qadın hökmdarımız-Tomris” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransda bu elm müəssisəsinin direktoru, layihənin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov dövlətçilik tariximizdən, tarixi şəxsiyyətlərimizdən, tarixdə mövcud olmuş imperiyalarımızdan söz açıb.
Bildirilib ki, Azərbaycanın beş minillik dövlətçilik tarixi vardır. Dünya tarixində çox qüdrətli şəxsiyyətlər yetişdirmiş xalqımız orta əsrlərin böyük dövlətlərini – Ağqoyunlu, Səfəvilər, Əfşarlar, Qacarlar imperiyalarını yaradıb.
Y.Mahmudov Azərbaycanın qadın hökmdarı Tomris haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, Tomrisin Əhəməni hökmdarı II Kir üzərində qələbəsi Azərbaycan dövlətçiliyi tarixinin şanlı səhifələrindəndir.
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Allahverdi Əlimirzəyev bildirib ki, qədim mənbələr Massaget çarlığının Şimali Azərbaycanda yerləşdiyini, Tomrisin isə II Kirlə məhz Araz çayı sahilində vuruşduğunu təsdiqləyir.
Tədbirdə digər çıxış edənlər “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsinin əhəmiyyətindən danışıblar. Vurğulanıb ki, Tomris haqqındakı inşa və şəkil müsabiqəsinə müxtəlif bölgələrdən 140-dək şagird qatılıb. Gələcəkdə bu layihə çərçivəsində tədbirlərin bölgələrdə də keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, ötən ilin aprelindən reallaşdırılan “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi çərçivəsində Bakının bir sıra orta məktəblərində tarixi şəxsiyyətlərimizə həsr olunan konfranslar keçirilib.

В рамках проекта «Давайте предъявим свои права на наши исторические личности» Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА в средней школе номер 272 имени Этибара Джалилова состоялась научно-практическая конференция на тему «Азербайджанская женщина-правительница - Томрис».
На конференции директор этого научного учреждения, руководитель проекта, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов рассказал об истории государственности, исторических личностях и наших империях, существовавших в истории.
Было отмечено, что Азербайджан имеет пятитысячелетнюю историю государственности. Наш народ воспитал великих личностей в мировой истории и заложил основы таких могущественных государств, как Аггоюнлу, Сефевидов, Афшаров, Гаджаров.
Я.Махмудов дал подробную информацию о женщине-правительнице Азербайджана Томрисе. Было отмечено, что победа Томриса над ахеменидским царем Киром II является одной из славных страниц в истории азербайджанской государственности.
Доктор философии по истории Аллахверди Алимирзаев сказал, что древние источники подтверждают расположение царства Массагетов в Северном Азербайджане и сражение Томриса с Киром II именно на берегу реки Араз.
Другие выступавшие на мероприятии говорил о важности проекта «Давайте предъявим свои права на наши исторические личности». Было подчеркнуто, что в конкурсе рисунков и сочинений о Томрисе участвовали около 140 учащихся из различных регионов. В будущем планируется реализовать этот проект в регионах страны.
Отметим, что в апреле прошлого года в рамках проекта «Давайте предъявим свои права на наши исторические личности» в ряде средних школ Баку были проведены конференции, посвященные нашим историческим личностям.