Fevralın 16-da Türkiyənin Erciyes Texnoparkının direktor müavini Selaheddin Gönülateş və bu qurumun SERA İnkubasiya Mərkəzinin rəhbəri Mehmet Yağcıoğlu AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunda olublar.
Qonaqlara zavodun ərazisində müalicəvi və təbii ağ naftalan yağının alınması qurğusu, istehsal gücü və əhəmiyyəti haqqında məlumat verilib.
Görüşdə birgə əməkdaşlıq əlaqələri, innovativ layihələrin təşkili, beynəlxalq əlaqələrin inkişafı məsələləri müzakirə olunub. Həmçinin AMEA-da son zamanlar həyata keçirilən innovativ layihələr və bu layihələrin prioritet elm sahələrində tətbiqi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, türkiyəli qonaqlarla birgə AMEA-da elm və texnoloji inkişaf məqsədli strateji planın hazırlıq imkanlarının müzakirəsi nəzərdə tutulur.
Həmçinin AMEA-nın Elm və Teknologiya Parkı ilə Türkiyənin Erciyes Texnoparkı arasında birgə əməkdaşlıq üçün fəaliyyət proqramının işlənib hazırlanması planlaşdırılır.

Делегация Технопарка Erciyes Турции побывала в Опытно-промышленном заводе НАНА
16 февраля заместитель директора Технопарка Erciyes Салахеддин Гёнульатеш и начальник Центра инкубации SERA данной структуры Мехмет Ягджиоглу посетили Опытно-промышленный завод НАНА.
Посетителям была предоставлена информация об устройстве для получения натурального лечебного белого нафталанового масла на территории завода, производственной мощности и значении.
На встрече были обсуждены вопросы относительно совместных связей сотрудничества, организации инновационных проектов развития международных связей. Также был проведен обмен мнениями в связи с осуществляемыми в НАНА в последнее время инновационными проектами и их применением в приоритетных областях науки.
17 февраля планируется совместное с турецкими гостями обсуждение возможностей подготовки стратегического плана, нацеленного на научно-технологическое развитие в НАНА.
А 18 февраля предусмотрена подготовка программы деятельности для совместного сотрудничества между Научно-технологическим парком НАНА и Технопарка Erciyes Турции.