Fevralın 16-da Türkiyənin Erciyes Texnoparkının direktor müavini Selaheddin Gönülateş və bu qurumun SERA İnkubasiya Mərkəzinin rəhbəri Mehmet Yağcıoğlu AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunda olublar.
Qonaqlara zavodun ərazisində müalicəvi və təbii ağ naftalan yağının alınması qurğusu, istehsal gücü və əhəmiyyəti haqqında məlumat verilib.
Görüşdə birgə əməkdaşlıq əlaqələri, innovativ layihələrin təşkili, beynəlxalq əlaqələrin inkişafı məsələləri müzakirə olunub. Həmçinin AMEA-da son zamanlar həyata keçirilən innovativ layihələr və bu layihələrin prioritet elm sahələrində tətbiqi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, türkiyəli qonaqlarla birgə AMEA-da elm və texnoloji inkişaf məqsədli strateji planın hazırlıq imkanlarının müzakirəsi nəzərdə tutulur.
Həmçinin AMEA-nın Elm və Teknologiya Parkı ilə Türkiyənin Erciyes Texnoparkı arasında birgə əməkdaşlıq üçün fəaliyyət proqramının işlənib hazırlanması planlaşdırılır.

On February 16, Deputy Director of Erciyes Techno Park in Turkey Salahaddin Gonulatesh and specialist of this organization on technology transfer and business incubation Mehmet Yagjioglu visited Experiment-Industry Plant of ANAS.
Guests were informed on the extracting of healing and natural white naphthalene oil rig, its manufacturing strength and importance in the territory of the Plant.
Meeting discussed joint cooperation ties, organization of innovative projects, and development of international relations.
Note that, it is expected to discuss the preparatory possibilities of a strategic plan for science and technology development at ANAS with Turkish guests.
In addition, Science Technology Parks of ANAS and Erciyes University are keen to develop Action Plan of joint cooperation.