IV Sənaye İnqilabı dövründə – süni intellekt, əşyaların interneti və rəqəmsal texnologiyalar çağında – Azərbaycan alimlərinin elmi nailiyyətləri ölkənin inkişafında mühüm rol oynayır. Bu siyasətin əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur və hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Bu sözləri Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (AHİK) sədri Sahib Məmmədov Akademiyanın Elm Gününə həsr olunmuş tədbirində çıxışı zamanı deyib.
Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətində elm və təhsil əsas prioritet sahələrdəndir: “Bu istiqamətdə həyata keçirilən ardıcıl tədbirlər milli elmi elitanın formalaşmasına və onların iqtisadi inkişafda rolunun artırılmasına yönəlmişdir”.
Sahib Məmmədov əlavə edib ki, hazırda ölkəmizdə elmi tədqiqat və innovasiyalar üçün əlverişli mühit yaradılmış, alimlərin ixtiralarının reallaşması və kommersiyalaşması üçün imkanlar genişlənmişdir. Sədr AHİK-in fəaliyyət istiqamətlərindən də bəhs edərək, həmkarlar ittifaqlarında islahatların aparıldığını, Konfederasiya üzvlərinin rifahı və hüquqlarının qorunmasına xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib. O, həmçinin Konfederasiyada elektron xidmətlərin tətbiq olunduğunu və Elektron AHİK platformasının formalaşdırıldığını qeyd edib.
AMEA-da da Azad Həmkarlar İttifaqının fəaliyyət göstərdiyini söyləyən Sahib Məmmədov bu qurumla AHİK arasındakı əlaqələrdən danışıb. Bildirib ki, Azad Həmkarlar İttifaqı tərəfindən alimlərin rifahının yaxşılaşdırılması, onların sağlamlıqlarının qorunması, asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir.

В период Четвертой промышленной революции, когда ускоренными темпами развиваются такие сферы, как искусственный интеллект, интернет вещей и цифровые технологии, достижения отечественных учёных играют важную роль в развитии страны. Фундамент этой политики был заложен общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, в настоящее время она успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Эти слова председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана (КПА) Сахиб Мамедов произнёс на мероприятии, которое состоялось в Академии наук в честь Дня науки.
Он сообщил, что наука и образование являются одними из приоритетных сфер в проводимой Президентом Ильхамом Алиевым социальной политике: «Последовательные мероприятия, реализуемые в этом направлении, нацелены на формирование национальной научной элиты и повышение её роли в развитии экономики».
Председатель Конфедерации отметил, что в настоящее время в республике созданы благоприятные условия для проведения научных исследований и применения инноваций, расширены возможности для реализации и коммерциализации научных изобретений. Говоря о сферах деятельности КПА, Сахиб Мамедов подчеркнул, что в профсоюзах проводятся реформы, особое внимание уделяется благополучию и защите прав членов Конфедерации. Также он добавил, что в КПА применяются различные средства по оказанию электронных услуг, сформирована электронная платформа КПА.
Сказав, что и в НАНА функционирует Свободный профсоюз, Сахиб Мамедов рассказал о связях между этой организацией и КПА. Он сообщил, что Свободный профсоюз НАНА реализует широкомасштабные мероприятия, направленные на улучшение благосостояния учёных, защиту их здоровья и организацию досуга.