Süni intellekt hər an, hər saniyə cəmiyyətimizin müxtəlif sahələrinə öz təsirini göstərir və öz imkanlarını hər gün genişləndirir.
Bu sözləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Müasir incəsənət məkanında süni intellekt: problemlər və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda çıxışı zamanı söyləyib.
Akademik deyib: “Cəmiyyətimizin, insan həyatının elə bir sahəsi yoxdur ki, orada süni intellektin əlamətləri özünü göstərməsin. Bu, dövrümüzün yeni çağırışıdır. Bu istiqamətdə tədbirlər həyata keçirmək hər bir ölkənin və qurumun borcudur. Təsadüfi deyil ki, Prezident İlham Əliyev son bir ayda bu istiqamətdə iki mühüm sərəncam imzalayıb. Bu sahəyə ölkə rəhbəri səviyyəsində diqqət ayrılması Azərbaycanın süni intellektə və onun gələcək inkişafına verdiyi önəmin bariz sübutudur”.

Искусственный интеллект каждую секунду оказывает своё воздействие на различные сферы общественной жизни и расширяет свои возможности с каждым днём.
Эти слова президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли произнёс в своём выступлении на международной научной конференции «Искусственный интеллект в пространстве современного искусства: проблемы и перспективы».
Академик отметил: «Нет ни одной сферы в жизни общества и человека, чтобы в них не наблюдались признаки искусственного интеллекта. Это – новый призыв нашей эпохи. Долгом каждой страны, каждой организации является реализация мероприятий в данном направлении. Неслучайно, что за последний месяц Президент Ильхам Алиев подписал два важных распоряжения, связанных с искусственным интеллектом. Внимание, которое уделяется данной сфере на уровне главы государства, является наглядным показателем значения, которое Азербайджан придаёт искусственному интеллекту и его дальнейшему развитию».