AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 4 aprel 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr barədə müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Seyid Əzim Şirvaninin anadan olmasının 190 illiyi münasibətilə dövlət başçısı tərəfindən Sərəncam imzalanıb. Sərəncamda Seyid Əzim Şirvaninin yaradıcılığı boyu həm Şərq poeziyasının çoxəsrlik ənənələrini yüksək sənətkarlıqla davam etdirdiyi, həm də mühüm ictimai-siyasi dəyişikliklərin baş verdiyi bir şəraitdə Azərbaycan ədəbiyyatının yeni maarifçilik ideyaları ilə zənginləşməsində əhəmiyyətli rol oynadığı əksini tapıb.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, sənəddə AR Mədəniyyət Nazirliyinə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birgə böyük şairin 190 illiyinə dair Tədbirlər planını hazırlayaraq həyata keçirilməsi tapşırılıb. Natiq bildirib ki, dövlət başçısının Sərəncamı Seyid Əzim Şirvaninin həyat və yaradıcılığının müstəqilliyimizin verdiyi geniş imkanlar işığında, elmi prinsiplər əsasında tədqiq və təbliğ olunması zərurətini ortaya qoyur.
Rəyasət Heyəti tərəfindən Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması qərara alınıb.

На заседании Президиума НАНА были обсуждены задачи, связанные с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 4 апреля 2025 года «О праздновании 190-летия Сеида Азима Ширвани».
В своём выступлении по данному вопросу президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в этом году исполняется 190 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской литературы Сеида Азима Ширвани, в связи с чем главой государства подписан соответствующий документ. В распоряжении отмечается, что в своём творчестве Сеид Азим Ширвани мастерски продолжил многовековые традиции восточной поэзии, а также в условиях, когда происходили важные общественно-политические изменения, сыграл значительную роль в обогащении азербайджанской литературы новыми просветительскими идеями.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в документе Министерству культуры АР совместно с Национальной академией наук Азербайджана поручено подготовить и реализовать план мероприятий, посвященных 190-летию со дня рождения великого поэта. Оратор сообщил, что в связи с Распоряжением главы государства возникла необходимость в исследовании и пропаганде жизни и творчества Сеида Азима Ширвани в свете широких возможностей, предоставленных нашей независимостью, опираясь на научные принципы.
Президиум принял постановление о подготовке Плана мероприятий НАНА в связи с празднованием 190-летия Сеида Азима Ширвани.