AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 21 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edilməsi məsələsinə baxılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının Sərəncamının icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Rəyasət Heyəti “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 21 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr barədə” 7 mart 2025-ci il tarixli qərar qəbul edib. Qərarda AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinə digər elmi bölmə, müəssisə və təşkilatlar tərəfindən təqdim olunan təkliflər nəzərə alınmaqla Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı” hazırlanaraq təsdiq üçün AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi tapşırılıb. Ötən müddət ərzində AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi tərəfindən Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı”nın layihəsinin hazırlanaraq AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edildiyi qeyd olunub.
Tədbirlər planında “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında milli kimlik və istiqlal”, “Bəxtiyar Vahabzadənin poeziyasında ana dili sevgisi”, “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığının folklor konteksti”, “Bəxtiyar Vahabzadə və Azərbaycanda milli istiqlal təfəkkürünün formalaşması”, “Bəxtiyar Vahabzadə və Türk dünyası” və s. mövzularda seminar, konfranslar, dəyirmi masaların təşkili, “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” jurnalının Bəxtiyar Vahabzadənin yubileyinə həsr olunmuş xüsusi buraxılışının nəşri, Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığında ana dili mövzusu ilə bağlı mətbuatda elmi-publisistik yazıların dərc olunması, “Bəxtiyar Vahabzadə: şəxsiyyəti və sənəti” monoqrafiyası və s. nəşrlərin çapı əksini tapıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiqlənib.

На очередном заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос об утверждении Плана мероприятий НАНА в связи с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 21 февраля 2025 года «О праздновании 100-летнего юбилея Бахтияра Вагабзаде».
В своём выступлении по данному вопросу президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что в связи с исполнением указанного Распоряжения главы государства 7 марта 2025 года Президиум НАНА принял соответствующее постановление, в котором Отделению гуманитарных наук НАНА было поручено подготовить с учётом предложений, поступивших от других научных отделений, учреждений и организаций, и представить Президиуму Академии наук на утверждение План мероприятий НАНА в связи со 100-летием Бахтияра Вагабзаде. За истекший период, продолжил академик, Отделением гуманитарных наук был подготовлен проект соответствующего Плана мероприятий НАНА, который вынесен на обсуждение.
В плане мероприятий нашли своё отражение такие вопросы, как организация семинаров, конференций, круглых столов, охватывающих темы «Национальная идентичность и независимость в творчестве Бахтияра Вагабзаде», «Любовь к родному языку в поэзии Бахтияра Вагабзаде», «Фольклорный контекст творчества Бахтияра Вагабзаде», «Бахтияр Вагабзаде и формирование национального мышления в Азербайджане», «Бахтияр Вагабзаде и тюркский мир» и т.д., издание специального выпуска журнала «Азербайджанское литературоведение», посвящённого юбилею поэта, публикация в печати научно-публицистических статей, связанных с темой родного языка в творчестве Бахтияра Вагабзаде, издание монографии «Бахтияр Вагабзаде: личность и творчество» и т.д.
По постановлению Президиума План мероприятий НАНА в связи со 100-летием Бахтияра Вагабзаде был утверждён.