Xalqımızın mədəni irsi təkcə maddi-mədəni abidələrlə məhdudlaşmır, həmçinin qeyri-maddi mədəni irsimizin özünəməxsus abidə və elementləri mövcuddur. Təəssüf olsun ki, Qərbi Azərbaycanda xalqımıza xas olan zəngin irs nümunələri, o cümlədən aşıq sənəti və digər qeyri-maddi mədəni irsimizin nümunələri qəsdən dağıdılıb, mənimsənilib və xalqımız bu hüquqlardan məhrum edilib. Bu səbəbdən bu irsin beynəlxalq aləmdə tanıdılması vacibdir.
Bu fikirləri UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının Baş katibi Seymur Fətəliyev “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməni saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya Azərbaycan əraziləri haqqında etno-hay hiylə və fitnələri” mövzusunda konfransda söyləyib.
“Qeyd etmək istərdim ki, UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısında Azərbaycanın 5-ci qeyri-maddi mədəni irs nümunəsi yer alır. Bu siyahılarda hazırda 24 element qeyd olunmuşdur ki, bu da ölkəmizin zəngin irsə malik olduğunu sübut edir.
Mədəni irsimizin tanıdılması ilə bağlı daha bir xoş xəbəri sizinlə bölüşmək istərdim. Belə ki, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının təşəbbüsü və dəstəyi, eləcə də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müvafiq qərarı ilə görkəmli Aşıq Ələsgərin vəfatının 100-cü ildönümü UNESCO-nun 2026–2027-ci illər üzrə qeyd ediləcək tədbirlər proqramına daxil edilib. Bu məsələ UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının 2025-ci ilin aprel ayında keçirilmiş 221-ci sessiyasında müzakirə edilərək təsdiqlənməsi bütün nailiyyətlərimizdəndir.
Əminəm ki, Aşıq Ələsgərin vəfatının 100 illiyinin 2026-cı ildə UNESCO səviyyəsində qeyd olunması prosesində dövlət qurumlarımızla yanaşı, Qərbi Azərbaycan İcmasının nümayəndələri də iştirak edəcək, xalqımızın zəngin mədəniyyətinin dünya ictimaiyyətinə layiqincə tanıdılmasına dəyərli töhfələrini verəcəklər”, - deyə Seymur Fətəliyev qeyd edib.

The 100th anniversary of death of prominent Ashiq Alasgar was included in UNESCO’s program of events for the years 2026–2027
22.04.2025 12:20
“With the initiative and support of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO as well as with a corresponding decision by the Azerbaijan National Academy of Sciences, the 100th anniversary of death of well-known Ashiq Alasgar was included in events program of UNESCO to be organized in 2026-2027”-said Secretary General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, Seymur Fataliyev during a conference.
Seymur Fataliyev underlined that this issue was discussed and approved during 221st session of the UNESCO Executive Board held in April, 2025, calling it one of the main achievements.
“I am confident that, along with our state institutions, representatives of the Western Azerbaijan Community will also participate in the process of commemorating the 100th anniversary of Ashiq Alasgar’s death at the UNESCO level in 2026, and they will make valuable contributions to the proper promotion of our nation’s rich culture to the international community.”-said Seymur Fataliyev.