Fevralın 19-da Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasında AMEA A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun və Hərbi Prokurorluğun birgə layihəsi əsasında hazırlanmış və nəşr olunmuş “Azərbaycan xalqına qarşı 1918-ci il soyqırımları” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan kitabxananın direktoru Mayıl Əhmədov təqdim olunan kitabın əhəmiyyətindən danışıb, yeni nəşrin önəmli tarixi mənbəyə çevriləcəyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov qəsbkar ermənilərin zaman-zaman işğalçılıq siyasəti apardıqlarını, qanlı cinayətlər törətdiklərini bildirib. Ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı 1918-ci ildə törətdikləri soyqırımı barədə danışan alim məkrli düşmənin işğalçılıq siyasətini davam etdirdiyini söyləyib.
Y.Mahmudov təqdim olunan kitabı Şərqi Anadolu, Cənubi Azərbaycan, İrəvan quberniyası və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ərazisində və sonrakı dövrlərdə erməni silahlı dəstələrinin törətdikləri soyqırımları və deportasiyalardan, habelə Ermənistan dövlətinin Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasətindən və soyqırımı cinayətlərindən bəhs edən ümumiləşdirilmiş əsər kimi səciyyələndirib. Qeyd edib ki, əsərin ərsəyə gəlməsində arxiv materialları ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Hərbi Prokurorluğunda yaradılmış Memorial Soyqırımı Muzeyində saxlanılan foto-sənədlərdən də istifadə edilib.
Kitabın dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə olunaraq dünya ictimaiyyətinə yayılmasının vacibliyi vurğulanıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının hərbi prokuroru, Əməkdar hüquqşünas, general-leytenant Xanlar Vəliyev nəşrlə bağlı fikirlərini bölüşüb. O, aktuallıq kəsb edən yeni kitabın elmi əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib, bu istiqamətdə araşdırmaların Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində önəmli olduğunu söyləyib.

Состоялась презентация книги «Геноциды 1918 года против азербайджанского народа»
19 февраля в Президентской библиотеке Управления делами Президента Азербайджанской Республики состоялась презентация книги «Геноциды 1918 года против азербайджанского народа», подготовленной и изданной на основе совместного проекта Института истории имени А. Бакиханова НАНА и Военной прокуратуры.
Открыв мероприятие вступительным словом, директор библиотеки Маил Ахмедов рассказал о значении представленной книги и подчеркнул, что новое издание станет важным историческим источником.
Далее, выступив, директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов отметил, что армянские агрессоры периодически осуществляют захватническую политику и кровавые преступления. Ученый, рассказав о геноциде, совершенном армянами против азербайджанского народа в 1918 году, добавил, что коварный враг продолжает свою захватническую политику.
Я.Махмудов охарактеризовал новую книгу как обобщающий труд, в котором повествуется о геноцидах и депортациях, реализованных армянскими вооруженными отрядами на территории Восточной Анатолии, Южного Азербайджана, Иреванской губернии и Азербайджанской Демократической Республики и в последующие периоды, а также захватнической политике, геноцидах и преступлениях армян против азербайджанского народа. Он отметил, что в создании труда наряду с архивными материалами также были использованы фото-документы, хранящиеся в Мемориальном музее геноцида при Военной прокуратуре Азербайджанской Республики.
Была подчеркнута важность перевода книги на различные языки мира с целью ее распространения среди мировой общественности.
На мероприятии военный прокурор Азербайджанской Республики, генерал-лейтенант Ханлар Велиев также выразил свое мнение о новой публикации. Он высоко оценил научное значение книги актуального содержания и подчеркнул ее важность в изучении истории Азербайджана.