Fevralın 19-da AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında “Sitarə Mirmahmudovanın “Ermənistan ərazisində Azərbaycan mənşəli oykonimlər və onların erməniləşdirilməsi siyasəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli təqdim olunan kitabın elmi və tarixi əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, yeni nəşr 1986-cı ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Coğrafiya İnstitutunun dissertantı Sitarə Mirmahmudovanın “Ermənistan SSR ərazisində Azərbaycan mənşəli oykonimlərin tədqiqi” mövzusunda müdafiə etdiyi dissertasiya işidir. Təəssüf ki, 1981-1986-cı illərdə tədqiq olunmuş elmi iş keçmiş SSRİ Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təsdiq olunmayıb.
Yeni kitabı siyasi-ideoloji cəhətdən əhəmiyyətli bir mənbə kimi səciyyələndirən akademik İsa Həbibbəyli qeyd etdi ki, nəşrdə cəmləşdirilmiş çoxsaylı tarixi faktlar, indiki Ermənistan ərazisində mövcud olmuş Azərbaycan-türk mənşəli oykonimlərin ermənişdirilməsinə dair rəsmi sənədlər, demək olar ki, ilk dəfə olaraq tədqiqata cəlb olunan digər arxiv materialları, o cümlədən erməni və Azərbaycandan kənar digər mənbələrdən istifadə olunması əsərin elmi dəyərini daha da artırır.
Bildirildi ki, Azərbaycanın İstanbuldakı baş konsulu Həsən Zeynalovun təşəbbüsü və təqdim etdiyi materiallar əsasında nəşr olunan kitabın ön söz müəllifi Dövlət Mükafatı laureatı, tarix elmləri doktoru Kərim Şükürov, redaktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Cabbarovdur.
Tədbirdə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu, Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə, Dilçilik İnstitutunun şöbə müdiri, professor İsmayıl Məmmədli və başqaları aktuallıq kəsb edən kitabın elmi əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdilər. Yeni nəşrin qədim Azərbaycan torpaqlarında ermənilərin məskunlaşdırılması və bu ərazidə erməni dövlətinin yaradılması proseslərinin bütün istiqamətlərinin tədqiqi ilə məşğul olan, o cümlədən təcavüzkar Ermənistan dövlətinin monoetnik ölkəyə çevrilməsinin səbəb və nəticələrini araşdıran, eləcə də Azərbaycan xalqının məruz qaldığı çoxistiqamətli erməni təcavüzü məsələsinə maraq göstərən tədqiqatçılar üçün əsaslı mənbə olacağı vurğulandı.

Electronic assembly hall of ANAS Institute of Literature hosted the presentation "Oikonymy of Azerbaijani origin in Armenian territory and politics of armenization" book by Sitara Mirmahmudova on February 19.
Opening the event, Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli told about scientific and historical significance of books. He noted that, the new edition is a submitted to the defense in 1986 thesis work of the PhD. of the Institute of Geography of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR Sitara Mirmahmudova "Oikonymy of Azerbaijani origin in Armenian territory and politics of armenization".
Unfortunately, studied in 1981-1986 research work was not confirmed by the Higher Attestation Commission of the former USSR.
Describing the new book as a source of significance in political and ideological point of view, Academician Isa Habibbeyli said that, numerous historical facts collected in the edition, official documents testifying to the armenizing the oikonyms of Azerbaijani-Turkish origin existed in the territory of present Armenia, other archival materials involved to the study, including the usage of Armenian and other sources, further increase the scientific value of the work.
The author of foreword to the book which was published by the initiative and on the basis of materials submitted by the Consul General of Azerbaijan to Istanbul Hasan Zeynalov, is a winner of the State Prize, Doctor of historical sciences Kerim Shukurov, editor is PhD in History Farhad Jabbarov.
At the event, Acting Director of the Institute of Linguistics named after Nasimi, corresponding member of ANAS Mohsun Nagisoylu, Director of Ataturk Center in Azerbaijan, corresponding member of ANAS Nizami Jafarov, Deputy Director for Scientific Work of the Institute of Geography, correspondent member of ANAS Elbrus Alizadeh, Head of Department of the Institute of Linguistics, Professor Ismayil Mammadov and others praised the scientific value of the book.
Noted that the new edition will be a valuable resource for researchers, who study the process of settlement of Armenians in the ancient Azerbaijani lands and the establishment here the Armenian state, including the study of the causes and consequences of the transformation of the aggressive Armenian state to the mono-ethnic country, as well as professionals with an interest in the issue a multi-vector of the Armenian aggression, which is exposed to the Azerbaijani people.