Fevralın 19-da AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında “Sitarə Mirmahmudovanın “Ermənistan ərazisində Azərbaycan mənşəli oykonimlər və onların erməniləşdirilməsi siyasəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli təqdim olunan kitabın elmi və tarixi əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, yeni nəşr 1986-cı ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Coğrafiya İnstitutunun dissertantı Sitarə Mirmahmudovanın “Ermənistan SSR ərazisində Azərbaycan mənşəli oykonimlərin tədqiqi” mövzusunda müdafiə etdiyi dissertasiya işidir. Təəssüf ki, 1981-1986-cı illərdə tədqiq olunmuş elmi iş keçmiş SSRİ Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təsdiq olunmayıb.
Yeni kitabı siyasi-ideoloji cəhətdən əhəmiyyətli bir mənbə kimi səciyyələndirən akademik İsa Həbibbəyli qeyd etdi ki, nəşrdə cəmləşdirilmiş çoxsaylı tarixi faktlar, indiki Ermənistan ərazisində mövcud olmuş Azərbaycan-türk mənşəli oykonimlərin ermənişdirilməsinə dair rəsmi sənədlər, demək olar ki, ilk dəfə olaraq tədqiqata cəlb olunan digər arxiv materialları, o cümlədən erməni və Azərbaycandan kənar digər mənbələrdən istifadə olunması əsərin elmi dəyərini daha da artırır.
Bildirildi ki, Azərbaycanın İstanbuldakı baş konsulu Həsən Zeynalovun təşəbbüsü və təqdim etdiyi materiallar əsasında nəşr olunan kitabın ön söz müəllifi Dövlət Mükafatı laureatı, tarix elmləri doktoru Kərim Şükürov, redaktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Cabbarovdur.
Tədbirdə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu, Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə, Dilçilik İnstitutunun şöbə müdiri, professor İsmayıl Məmmədli və başqaları aktuallıq kəsb edən kitabın elmi əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdilər. Yeni nəşrin qədim Azərbaycan torpaqlarında ermənilərin məskunlaşdırılması və bu ərazidə erməni dövlətinin yaradılması proseslərinin bütün istiqamətlərinin tədqiqi ilə məşğul olan, o cümlədən təcavüzkar Ermənistan dövlətinin monoetnik ölkəyə çevrilməsinin səbəb və nəticələrini araşdıran, eləcə də Azərbaycan xalqının məruz qaldığı çoxistiqamətli erməni təcavüzü məsələsinə maraq göstərən tədqiqatçılar üçün əsaslı mənbə olacağı vurğulandı.

Состоялась презентация очередного труда, который разоблачает враждебную политику армян против нашего народа
19 февраля в Электронном актовом зале Института литературы НАНА состоялась презентация книги Ситары Мирмахмудовой «Ойконимы азербайджанского происхождения на территории Армении и политика их арменизации».
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о научном и историческом значении представленной книги. Он отметил, что новое издание является представленной к защите в 1986 году диссертационной работой диссертантки Института географии Академии наук Азербайджанской ССР Ситары Мирмахмудовой «Ойконимы азербайджанского происхождения на территории Армении и политика их арменизации». К сожалению, исследованная в 1981-1986-х годах научная работа не была подтверждена Высшей аттестационной комиссией бывшего СССР.
Охарактеризовав новую книгу в качестве источника, важного с политико-идеологической точки зрения, академик Иса Габиббейли отметил, что собранные в издании многочисленные исторические факты, официальные документы, свидетельствующие об арменизации существовавших на территории нынешней Армении ойконимов азербайджано-тюркского происхождения, другие архивные материалы, вовлеченные в исследование, в том числе использование армянских и прочих источников еще больше повышают научную ценность произведения.
Автором предисловия к книге, которая была издана по инициативе и на основании материалов, представленных генеральным консулом Азербайджана в Стамбуле Гасаном Зейналовым, является лауреат Государственной премии, доктор исторических наук Керим Шукюров, редактором - доктор философии по истории Фархад Джаббаров.
На мероприятии и.о. директора Института языкознания имени Насими, член-корреспондент НАНА Мохсун Нагысойлу, директор Центра Ататюрка в Азербайджане, член-корреспондент НАНА Низами Джафаров, заместитель директора по научной работе Института географии, член-корреспондент НАНА Эльбрус Ализаде, заведующий отделом Института языкознания, профессор Исмаил Мамедли и другие высоко оценили научное значение книги, представляющей актуальность.
Было отмечено, что новое издание будет ценным источником для исследователей, занимающиеся изучением процессов расселения армян на древних азербайджанских землях и создания здесь армянского государства, в том числе исследованием причин и последствий превращения агрессивного Армянского государства в моноэтническую страну, а также специалистов, проявляющих интерес к вопросу о многовекторной армянской агрессии, которой подвергается азербайджанский народ.