AMEA Təcrübə-Sənaye zavodunda istehsal olunan məhsulların tətbiqi ilə bağlı müşavirə keçirilib
AR Prezidentinin yerli istehsalın gücləndirilməsi barədə qarşıya qoyduğu tələbləri yerinə yetirmək məqsədilə AMEA rəhbərliyinin göstərişi ilə Akademiyanın əsas elmi-təcrübə bazası olan Təcrübə-Sənaye zavodunda kompleks işlər həyata keçirilmişdir. Belə ki, neft-kimya üzrə çalışan alim və mütəxəssislər yerli xammal əsasında istehsal texnologiyası ilə yeni adda sürtkü materialları işləyib hazırlamış, lazım olan normativ texniki sənədləri tərtib etmişlər.
23 fevral 2016-cı il tarixdə AMEA Təcrübə-Sənaye zavodunda bu müəssisədə istehsal olunan məhsullardan kommersiyalaşdırılma və istifadə imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində real işlərin görülməsi ilə əlaqədar müşavirə keçirilib. AR İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Müdafiə Nazirliyi, “Bakı Metropoloiteni” QSC və s. orqanların səlahiyyətli nümayəndələri iştirak ediblər.
Öncə Təcrübə-Sənaye zavodunun direktoru Vasif Abbasov çıxış edərək müşavirə iştirakçılarına hazırda zavodda istehsal edilən və perspektivdə istehsalı nəzərdə tutulan məhsullar, onların keyfiyyət göstəriciləri barədə ətraflı məlumat verib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev isə Akademiyada innovativ, elm tutumlu məhsulların sənayeyə tətbiqinə dair həyata keçirilən işlərdən söz açıb. Qeyd edib ki, bu istiqamətdə qarşıya qoyulan məqsədlər ölkəmizin idxaldan asılılığının azaldılması və AMEA-da qeyri-neft sektorunun inkişafına yönəlmişdir.
Sonra müşavirə iştirakçıları zavodun istehsal sahələrinə baş çəkərək məhsulların hazırlanma texnologiyaları, o cümlədən sənaye məhsulları və sürtkü materiallarının istehsal olunduğu müvafiq infrastrukturla tanış olublar.
Müşavirədə, həmçinin müvafiq orqanların nümayəndələri təmsil etdikləri qurumlarla AMEA Təcrübə-Sənaye zavodu arasında gələcək əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Zavodda yaxın vaxtlarda beynəlxalq İSO və OHSAS standartları üzrə Sertifikatı əldə etmək istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndiriblər.

Meeting in connection with the application of products manufactured at ANAS Experience-Industrial Plant
For the purpose of implementation of the requirements put by the President of Azerbaijan in connection with strengthening of local production, complex works were carried out at Experience-Industrial Plant.
So, scientists and specialists of petrochemical field by means of technology based on local raw materials developed lubricants with new denominations and draw up the necessary normative and technical documents.
ANAS Experience-Industrial Plant hosted the meeting in connection with work towards commercialization and expanding of the opportunities of product usage manufactured at this enterprise on February 23, 2016.
At the event held by support of the Ministry of Economy attended by the authorized representatives of the Ministry of Agriculture of AR, Ministry of Emergency Situations, Ministry of Defense, CJSC "Baku Subway" and other organs.
Director of the Experimental-Industrial plant Vasif Abbasov informed the participants of the envisaged in the long term, and product usage produced in the factory, as well as qualitative indicators.
Head of the Department of the ANAS Presidium Administration, PhD in Agricultural Sciences Vugar Babayev spoke about done work at the academy on the application of innovative, high technology products in the industry.
He noted that, the tasks set in this direction are directed at reducing the country's dependence on imports and the development of non-oil sector at ANAS.
Then participants visited the production plots of the plant and acquainted with the appropriate infrastructure and technology industrial products and lubricants.
At the meeting also representatives of appropriate authorities exchanged opinions concerning strengthening of ties of further cooperation between the structures and ANAS Experience-Industrial Plant, appreciated activities which are carried out in the plant, in the direction of obtaining of ISO and OHSAS international certificate of standards as a positive phenomenon.