Fevralın 25-də Geologiya və Geofizika İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin “AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən tövsiyyə olunan elmi-tədqiqat proqramları haqqında” 11 fevral 2015-ci il tarixli qərarı ilə həyata keçirilən “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” mövzusunda layihə çərçivəsində növbəti “Geomexanika” seminarı keçirilib.
Seminarda layihənin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev proqram çərçivəsində nəzərdə tutulan işlərin uğurla davam etdirildiyini söyləyib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Arif Quliyev və t.e.n. Bunyad Kazımovun “Süxurları relaksasiyalı deformasiyaya uğrayan neft və qaz laylarında quyuya axının 3-ölçülü məsələlərinin həlli” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzədə neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin müvafiq qoyuluşlu yeraltı hidroqazdinamika məsələlərinin həllinə əsasən müəyyənləşdirildiyi və bu zaman geomexanikanın, ilk növbədə, flüidlərin müxtəlif kollektorluq xüsusiyyətlərinə malik layda süzülməsi ilə bağlı nəzəri və təcrübi məsələlərin araşdırılmasına ehtiyac duyulduğu bildirilib.
Təqdim olunan məruzədə bu istiqamət üzrə xüsusən süxurların deformasiya növlərinin nəzərə alınması ilə son illər ərzində aparılan elmi tədqiqatların icmalı verilib, mövcud tədqiqatların bazasında hazırda öz aktuallığını saxlayan məsələlərin qoyuluşu əsaslandırılıb.
Bildirilib ki, son illərədək mövcud olan ənənəvi işlәrdә əsas etibarilə lay-kollektorları təşkil edən süxurların işlənilmə prosesində xətti və ya qeyri-xətti deformasiyaya uğraması halları nəzərdən keçirilmişdir. Keçən əsrin 80-ci illərindən başlayaraq yataqların işlənilməsi prosesində lay-kollektorlarını təşkil edən süxurlarda reoloji növlərə malik deformasiyaların (relakasiyalı və sürüngənli) özünü göstərməsi ilk növbədə, nəzəri-eksperimental və faktiki mədən tədqiqat məlumatları ilə sübut olunmağa başlanılmış, bununla bağlı olaraq relaksasiyalı və sürüngənli mühitlərdə reoloji süzülmə nəzəriyyələri yaradılmışdır. Bu tədqiqatların nəticəsində eksperimentlərə əsaslanmaqla, reoloji deformasiya şəraitlərində məsaməliyin və keçiriciliyin dəyişmə qanunlarının, ənənəvi qəbul edilən hallardan fərqli, riyazi ifadələri təklif olunmuşdur.
Qeyd olunub ki, süxurların reoloji deformasiyalarının yataqların işlənilmə göstəricilərinə kəmiyyətcə təsirinin öyrənilməsi istiqamətində işlər ilk dəfə AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda aparılmışdır və hazırda davam etdirilməkdədir. Tədqiqatlar əsas etibarilə flüidlərin laydan quyulara xətti və müstəvi axını hallarına uyğun müvafiq düz və tərs riyazi qoyuluşlu birölçülü və ikiölçülü məsələlərin tədqiqi üzrə aparılır.
Tәqdim edilәn mәruzәdə neftin və qazın süxurları relaksasiyalı deformasiyaya uğrayan məsaməli lay mühitində ayrıca quyuya axınının üçölçülü modeli əsasında әldә edilәn ilkin nәticәlәr şərh olunub.
Bildirilib ki, B.Kazımovun tədqiqata dair “İşlənmə məlumatlarına görə qaz yatağının süxurlarının qeyri-xətti deformasiyalarının reoloji parametrlərinin təyini alqoritmləri” məqaləsi Rusiyada dərc olunan "Письма в журнал технической физики" jurnalına təqdim olunub. (jurnalın tərcümə variantı Tomson bazasına daxildir).

25 февраля в Институте геологии и геофизики в рамках осуществленного согласно Постановлению Президиума НАНА «О научно-исследовательских программах, рекомендуемых Президиумом НАНА» от 11 февраля 2015 года проекта «Комплекс теоретических и экспериментальных исследований междисциплинарных проблем геомеханики».
На семинаре руководитель проекта, академик Гатам Гулиев отметил, что успешно продолжаются работы, предусмотренные в рамках программы.
Далее был заслушан доклад члена-корреспондента НАНА Арифа Гулиева и доктора философии по технике Бунъяда Кязимова «Решение 3-мерных задач, связанных с притоком в скважину подверженных релаксационной деформации пород нефтегазовых слоев».
В докладе подчеркивалась необходимость исследования теоретических и практических вопросов касательно фильтрования флюидов в слоях, обладающих коллекторскими свойствами.
В представленном докладе были рассмотрены проводимые в последние годы научные исследования в данном направлении, в частности, с учетом видов деформации пород, а также актуальные вопросы, основанные на базе существующих исследований.
Было отмечено, что в последние годы в традиционных работах, в основном, были рассмотрены случаи линейной или нелинейной деформации в процессе разработки пород пластов-коллекторов. Начиная с 80-х годов прошлого века в процессе разработки месторождений в породах пластов-коллекторов проявление деформаций (ползучесть и релаксация), имеющих реологические виды, в первую очередь, начали находить свое подтверждение данными теоретическо-экспериментальных и шахтных исследований. В связи с этим в релаксационных и ползучих средах были созданы теории реологической фильтрации. В результате этих исследований, опираясь на эксперименты в условиях реологической деформации, в отличие от традиционно принятых обстоятельств были предложены математические выражения законов изменений пористости и проводимости.
Было отмечено, что работы по изучению количественного влияния реологических деформаций пород на показатели разработки месторождений впервые были проведены в Институте геологии и геофизики НАНА (в настоящее время продолжаются). Исследования в основном проводятся с применением одномерных и двумерных прямых и обратных задач в соответствии с обстоятельствами линейного и плоскостного течения флюидов в трещины.
В представленном докладе были рассмотрены предварительные результаты, достигнутые на основе трехмерной модели течения пород в трещины в условиях пористых пластов, подвергнутых релаксационной деформации.
Отмечалось, что посвященная данному исследованию статья Б.Казымова «Алгоритмы определения реологических параметров нелинейных деформаций пород месторождения газа по данным разработки» была представлена в издаваемый в России журнал «Письма в журнал технической физики» (переведенный вариант журнала включен в базу Tomson).