Fevralın 25-də Geologiya və Geofizika İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin “AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən tövsiyyə olunan elmi-tədqiqat proqramları haqqında” 11 fevral 2015-ci il tarixli qərarı ilə həyata keçirilən “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” mövzusunda layihə çərçivəsində növbəti “Geomexanika” seminarı keçirilib.
Seminarda layihənin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev proqram çərçivəsində nəzərdə tutulan işlərin uğurla davam etdirildiyini söyləyib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Arif Quliyev və t.e.n. Bunyad Kazımovun “Süxurları relaksasiyalı deformasiyaya uğrayan neft və qaz laylarında quyuya axının 3-ölçülü məsələlərinin həlli” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzədə neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin müvafiq qoyuluşlu yeraltı hidroqazdinamika məsələlərinin həllinə əsasən müəyyənləşdirildiyi və bu zaman geomexanikanın, ilk növbədə, flüidlərin müxtəlif kollektorluq xüsusiyyətlərinə malik layda süzülməsi ilə bağlı nəzəri və təcrübi məsələlərin araşdırılmasına ehtiyac duyulduğu bildirilib.
Təqdim olunan məruzədə bu istiqamət üzrə xüsusən süxurların deformasiya növlərinin nəzərə alınması ilə son illər ərzində aparılan elmi tədqiqatların icmalı verilib, mövcud tədqiqatların bazasında hazırda öz aktuallığını saxlayan məsələlərin qoyuluşu əsaslandırılıb.
Bildirilib ki, son illərədək mövcud olan ənənəvi işlәrdә əsas etibarilə lay-kollektorları təşkil edən süxurların işlənilmə prosesində xətti və ya qeyri-xətti deformasiyaya uğraması halları nəzərdən keçirilmişdir. Keçən əsrin 80-ci illərindən başlayaraq yataqların işlənilməsi prosesində lay-kollektorlarını təşkil edən süxurlarda reoloji növlərə malik deformasiyaların (relakasiyalı və sürüngənli) özünü göstərməsi ilk növbədə, nəzəri-eksperimental və faktiki mədən tədqiqat məlumatları ilə sübut olunmağa başlanılmış, bununla bağlı olaraq relaksasiyalı və sürüngənli mühitlərdə reoloji süzülmə nəzəriyyələri yaradılmışdır. Bu tədqiqatların nəticəsində eksperimentlərə əsaslanmaqla, reoloji deformasiya şəraitlərində məsaməliyin və keçiriciliyin dəyişmə qanunlarının, ənənəvi qəbul edilən hallardan fərqli, riyazi ifadələri təklif olunmuşdur.
Qeyd olunub ki, süxurların reoloji deformasiyalarının yataqların işlənilmə göstəricilərinə kəmiyyətcə təsirinin öyrənilməsi istiqamətində işlər ilk dəfə AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda aparılmışdır və hazırda davam etdirilməkdədir. Tədqiqatlar əsas etibarilə flüidlərin laydan quyulara xətti və müstəvi axını hallarına uyğun müvafiq düz və tərs riyazi qoyuluşlu birölçülü və ikiölçülü məsələlərin tədqiqi üzrə aparılır.
Tәqdim edilәn mәruzәdə neftin və qazın süxurları relaksasiyalı deformasiyaya uğrayan məsaməli lay mühitində ayrıca quyuya axınının üçölçülü modeli əsasında әldә edilәn ilkin nәticәlәr şərh olunub.
Bildirilib ki, B.Kazımovun tədqiqata dair “İşlənmə məlumatlarına görə qaz yatağının süxurlarının qeyri-xətti deformasiyalarının reoloji parametrlərinin təyini alqoritmləri” məqaləsi Rusiyada dərc olunan "Письма в журнал технической физики" jurnalına təqdim olunub. (jurnalın tərcümə variantı Tomson bazasına daxildir).

Institute of Geology and Geophysics held next “Geomechanics” seminar
On February 25, Institute of Geology and Geophysics held “Geomechanics” seminar within the framework of the project "The complex of theoretical and experimental studies of interdisciplinary problems of geomechanics", organized by the Decree of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences "On the research programs recommended by the Presidium of ANAS" dated February 11, 2015.
In the seminar project manager Academician Hatam Guliyev noted the successfully continuation of works envisaged within the program.
Later on, lecture "3-dimensional flow issues in the layers of oil-gas wells, having relaxed deformed rocks”, co-authored by corresponding member of ANAS Arif Guliyev and PhD in engineering Bunyad Kazimov was listened in the seminar.
The paper conducts the development of oil and gas deposits matching to solution of underground fluid dynamics issues, and in this case the need for researching theoretical and practical issues of fluids filtering in a layer with different collector properties.
It was noted that, linear or non-linear deformation cases have been reviewed in the traditional studies of last years, mostly in elaboration of rocks, containing from the layer - collectors. Since the 80s of the last century, emerging of deformations with rheological species (relaxed and reptile) in elaboration of rocks contained from layer-collectors, primarily was launched to prove through theoretical-experimental and actual data mining research, so it paved the way for emerging of rheological filtering theories in the relaxed and reptile environments.
In addition, was underlined that, studies directed to exploring the quantitative effect of rheological deformations of the rocks to elaboration of fields were conducted for the first time at the Institute of Geology and Geophysics and is currently underway.
The paper clarifies initial outputs in solution of 3-dimensional flow issues in the layers of oil-gas wells, having relaxed deformed rocks, as well.
Note that, B.Kazimov’s paper dubbed “Definition algorithms of rheological parameters of non-linear deformations of the gas field rocks” has been submitted in the journal of Russia "Letters to Technical Physics journal" (translated version of the journal includes to the Thomson base).